Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? - BERSU EKİNCİ

2 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
2-4.jpg

Öncelikle şunu belirteyim. Yumurta, yeryüzünde bulabileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biri. Kaliteli proteinlerin yanı sıra sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller açısından son derece zengin. Bu yüzden yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorularına “evet” diye yanıt verebilirim. Ayrıca kendisini “zayıflama dostu” haline getiren değerli özellikleri de var yumurtanın. Birazdan bunlardan daha ayrıntılı olarak söz edeceğim. Tek başına bu kadar faydası olan yumurtanın yanına sebzeleri de ekleyerek hem kilo verme hem de formda kalma özelliği olan yemekler de hazırlamak mümkün. Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorusuna olumlu yanıt verdik ya, gelin bir bakalım bu nasıl oluyor.

Kalorisi düşük besleyici değeri yüksektir

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı?

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorusuna verilen olumlu yanıtın en önemli nedeni bu değerli yiyeceğin kalorisinin düşük olması. Bir büyük yumurta yaklaşık 78 kalori. Sarısı bir yana yumurtanın beyazının inanılmaz bir besleyici özelliği var. Ama dikkat, bunu yumurtayı pişirirken içine fazla miktarda yağ katmadığınızı düşünerek söylüyorum.

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? Metabolizma hızını artırır

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorusuna verilen “evet” yanıtının en önemli nedenlerinden biri metabolizmayı hızlandırması. Bunu nasıl sağladığına gelince.. Yumurta, insan bedenine gerekli aminoasitleri içerir. Bunun anlamı ise şu: Bu aminoasitler sayesinden bedeniniz yumurtadan aldığı proteini kullanmaya başlar ve bu sayede metabolizmanız hızlanır. Metabolizmanın hızlanması da bedenin daha fazla yağ yakması anlamına gelir.

Son derece doyurucudur

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı?

Yumurta aynı zamanda doyurucu ve uzun süre tok tutan bir yiyecektir. İşte yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorularına verilen olumlu yanıtların bir nedeni de bu. Biraz önce yumurtanın iyi bir protein kaynağı olduğunu söylemiştim. Tıpkı protein içeren diğer besinler gibi yumurta da iştahı dengeler ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Yapılan tıbbi araştırmalar, yumurta yenilen bir öğünden sonraki öğünlerde daha az yemek yeme ihtiyacı duyulduğunu ortaya koydu. Yine araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak proteinli besinler tüketmenin bazı insanlarda var olan “yiyecek tüketme” takıntısına da çare olduğunu ortaya koydu. İşte yumurtanın “zayıflama dostu” bir yiyecek olmasının bir nedeni de bu özelliği.

Hem ucuz hem hazırlaması kolay

İşte yumurtanın nimetlerinden biri daha! Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? diye düşünürken bir de hayatımızı kolaylaştırdığını eklemek gerek. Çünkü yumurta kolay bulunabilen ve kolay alınabilen bir yiyecek. Üstelik zevkinize göre hazırlayıp tüketmek için de çok uzun zaman harcamaya gerek yok. Dilerseniz haşlayın, dilerseniz omlet yapın. Sebzelerle karıştırın ya da tek başına tüketin. Yeter ki hazırlarken aşırı miktarda yağ eklemeyin.

Güne başlamanın en sağlıklı yolu

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı?

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? konusunda önemli bir ayrıntıya daha geldik. Gerçekten de güne sağlıklı başlamanın yolu yumurta tüketmek. Özellikle de kilo vermeye ya da kilo korumaya çalışıyorsanız. Kahvaltıda tüketeceğiniz yumurta ya da yumurtalı bir yiyecek hem güne enerjik başlamanızı sağlar hem de diğer öğüne kadar açlık krizine girmenizi engeller.

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? konusunu böyle özetledikten sonra bir de yumurtanın neler içerdiğine, bu kadar faydayı nasıl sağladığına bakalım mı? Yumurta A, B12, B3, B6, C, D vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, karbonhidrat, sodyum ve elbette protein içerir.

Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? Bir de Chia tohumlu omlet yapalım

Kilo vermek ve kilo korumak için bu kadar faydasını saydığımız yumurta ile yapılan sağlıklı bir omlet tarifi de vereyim dileyenler için. Haydi bakalım iki kişilik tarifimize.
Gerekli malzemeler
4 yumurta
2 yemek kaşığı Chia tohumu
1 yemek tabağı dolusu ıspanak
1 tane küp küp doğranmış domates
1 yemek kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı
Önceden ısıttığınız tavada, Chia tohumu, domates ve ıspanağı soteleyin.
Bir kapta yumurtaları iyice çırpın.
Tavadaki karışımı iyice soteleyip üzerine yumurta karışımını ekleyip pişirin.
Dilerseniz yumurtayı çırparken karabiler, kırmızı biber gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.
Bence güne enerjik bir başlangıç sağlar bu omlet.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.