Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? - BERSU EKİNCİ -

7 Eylül 2018- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Lafı fazla dolandırmadan iyi haberi vereyim. Evet! Danışanlarımdan da en çok duyduğum sorulardan biri bu: Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Sadece göbek eritmekle kalmaz, genel olarak kilo vermeye yardımcı olur ve vücut kompozisyonunuzu düzeltir. Boşuna dememiş atalarımız “işleyen demir ışıldar” diye… Buradan yola çıkarsak “düzenli olarak yürüyen insan da kilo tutmaz” diyebilirim. Yani özetle “yürüyüş” deyip geçmeyin, küçümsemeyin. Çünkü yürüyüş yapmanın zayıflamaya ve göbek eritmeye etkileri inanılmayacak kadar büyük. Gelin o soruyu bir kez daha tekrar edelim ve bunu nasıl sağladığına bir bakalım: Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Eritir! Nasıl mı? Gelin anlatayım.

Aslında denklem çok basit: Ömür boyu sağlıklı, zinde ve formda kalmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Bu, sadece kilo vermenizi ya da kilo korumanızı sağlamakla kalmaz kalp hastalıklarından diyabete ve hatta bazı kanser türlerine kadar birçok hastalığa karşı daha dirençli olmanızı saglar.

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Yürüyerek nasıl kilo verilir?

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

Öncelikle konuyu sağlık açısından ele alalım. uzun yıllar boyunca yapılan tıbbi araştırmaların ortaya koyduğuna göre, vücudunuzun orta bölümünde yani göbek ve bel çevresinde toplanan yağlar, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır. Bu yüzden fazla kilolarınız bu bölgede birikiyorsa vakit çok geç olmadan önlem almanız gerekir.

Yapılan bir araştırma tam 12 hafta boyunca haftada üç kez 50 dakika yürüyen fazla kilolu kadınların göbek ve bel bölgelerinde biriken yağların, dikkat çekici oranda azaldığı genel olarak da vücut yağlarının yüzde 2’sini kaybettiklerini kanıtlandı.

Milyonlarca kişinin birbirine yönelttiği o soruyu bir kez daha sorduk: Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Ve karşılığında da bunun mümkün olduğunu, yapılan tıbbi araştırmalara da dayanarak doğruladık. Peki ama nasıl yürümemiz gerekir?

İşte yürüyüş yaparak göbek eritmenin püf noktaları burada gizli. Öyle yavaş yavaş yürümekten söz etmiyoruz. Göbek yağlarından kurtulmak ve aynı zamanda kilo vermek için belli bir tempoda yürümek gerekiyor. Elbette hangi tempoda yürümeniz gerektiğini belirleyen ayrıntı da yaşınız ve genel sağlık durumunuzdur.

Yürüyüş yaparak nasıl göbek eritilir?

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

Aslında yürüyüş yapmanın zayıflamaya ve göbek eritmeye faydası gerçekten büyük. Nedenine gelince: Düzenli olarak ve tempolu bir şekilde yürümeyi sürdürdüğünüzde genel olarak kilo vermenin yanı sıra göbek bölgenizin de erimeye başladığını fark edeceksiniz. Çünkü yürüyüş yapmak kilo vermeyi engelleyen en önemli nedenlerden biri olan insülin direncini de azaltır.

Düzenli bir şekilde tempolu yürüyüş yapmak metabolizmanızı hızlandırır. Kilo verirken karşılaşabileceğiniz en büyük tehlikelerden biri olan kas kaybını engeller. Yani bir başka deyişle düzenli yürüyüş yaptığınız sürece bir gün bakacaksınız ki o belinizi sıkan kot pantolonunuz artık size bol gelmeye başlamış! Daha ne olsun.

Yürüyüş yapmak göbek yağlarını eritir mi? sorusuna olumlu yanıt verdikten sonra sıra geldi nasıl yürümek gerektiğine.

Biraz önce de söylediğim gibi göbek yağlarından kurtulmak, düz bir karna sahip olmak için haftanın belirli günlerinde ve tempolu bir şekilde yürümek gerek. Ama bu yürüyüşten daha fazla yarar sağlamak için de dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar var.

Göbek eritmek için nasıl yürümek gerekir?

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

Uzun sözün kısası birkaç “küçük dokunuşla” yaptığınız yürüyüşün sadece fazla kilolardan kurtulmaya değil göbek eritmeye yardımcı olmasını da sağlayabilirsiniz. Yürüyüş yapmak göbek yağlarını eritir mi? sorusuna verdiğimiz “evet” yanıtını daha etkili bir hale getirmek için dikkat etmeniz gerekenler de basit aslında.

Öncelikle kollarınızı da işin içine katın. Yani tıpkı koştuğunuz zamanlarda olduğu gibi kollarınızı dirsekten kırın ve bedeninizin iki yanında yürüyüş temponuza uygun olarak omuzlarınıza doğru sallayın.
Böyle yaparak bedeninizin alt ve üst kısımları arasındaki bağlant ıyı sağlamış olursunuz. Bu şekilde karın kaslarınız da çalışır.

Sizi ileriye doğru götüren her adımınız, gövdenizin alt kısmından değil tam karın kısmınızdan başlar. Bu ayrıntı da karın kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Hem yürüyüş sırasında kollarınızı da kullanırsanız daha çok kalori yakabilirsiniz.

Madem yürüyüş yapmak göbek eritir mi? sorusuna olumlu yanıt verdik o zaman biraz daha hızlanalım ister misiniz?

Göbek eritmek için ne kadar yürümek gerekir?

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

İşte size yürüyüş yaparken hem daha çok yağ yakmanıza hem de karın kaslarınızı daha çok çalıştırmanıza yardımcı olacak küçük bir tüyo daha. Yürürken arada sırada yumruklarınızı da kullanın. Elbette gelip geçene yumruk atın anlamında söylemiyorum bunu. Yürüyüş sırasında belli bir ritmle, sanki karşınızda bir kum torbası varmış gibi yumruklarınızı sallarsanız bir yandan daha fazla kalori harcar bir yandan da karın kaslarınızı güçlendirirsiniz.

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? sorusuna verilebilecek önemli yanıtlardan biri de kelimenin tam anlamıyla altın değerinde. Eğer, fazla kilolarınız, özellikle de göbek bölgesinde toplanan fazla kilolar genetik mirasınızda yazılıysa, düzenli yürüyüş yaparak bu mirası da kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Aslına bakılırsa haftanın 4 ya da 5 günü tempolu bir şekilde 40 ile 50 dakika yürümek hem genel olarak fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur hem de göbek yağlarının önemli oranda azalmasını sağlar.

AMA ÖNCE SAĞLIK KONTROLÜ!

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

Bu cümleyi özellikle büyük harflerle yazdım, çünkü gerçekten hayati önem taşıyor. Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? sorusuna olumlu yanıt verdik ama bu konuda dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar da var. Bütün egzersiz programlarında olduğu gibi düzenli yürüyüşe başlamadan önce de genel bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim öncelikle. Tempo ve süreyi yaşınıza ve sağlık durumunuza göre doktorunuzun ayarlaması konusunda da yardım isteyin.

Yürüyüş yapmanın sağlık faydaları

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi?

Yürüyüş yapmak göbek yağlarının eritir mi? sorusuna neden olumlu yanıt verdiğimizi bu şekilde özetledim. Ama düzenli olarak yürüyüş yapmanın faydalarının sadece bu kadar olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü “yürüyüş insanlığın ilacıdır” diyen bunu boşuna söylememiş.

İşte düzenli yürüyüş yapmanın fiziksel ve ruhsal sağlığa faydaları:

  • Depresif düşüncelerden uzaklaştırır, sinir sisteminizi düzenler, ruh halinizi iyileştirir.
  • Yaratıcı fikirler geliştirmenize yardımcı olur.
  • Kalp, diyabet başta olmak üzere kronik hastalıklara karşı koruma kalkanı sağlar.
  • Bacaklarınızın daha sağlıklı ve formda kalmasına yardımcı olur.
  • Kilo verme ya da kilo koruma dışında hayatınızla ilgili diğer hedeflerinize ulaşma konusunda cesaretini arrtırır.
  • Kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Güneşli pırıl pırıl bir havada yapacağınnız yürüyüş D vitamini almanızı sağlar.
  • Bağışıklık sistemi güçlendirir.

Koşu bandı mı yoksa açık hava mı?

Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? sorusuna ilişkin cevapları ve yürüyüş yapmanın sağlık faydalarını da bu şekilde özetledik. Peki nerede yürüyüş yapmalıyız? Açık havada mı yoksa koşu bandında mı? Elbette açık havada yürüyüş yapmak daha sağlıklı. Hem temiz hava alıp hem güneş ışınlarından faydalanırsınız. Ama havalar soğuduğu zaman kar ya da yağmur yağdığında koşu bandını da tercih edilebilir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.