WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları - BERSU EKİNCİ

13 Mart 2018- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Hep o fazla kilolardan kurtulup zayıflamak istediniz. Hatta defalarca denediniz birkaç kez başarıya çok yaklaştınız, ama bir türlü sonu gelmedi. Yine tartının ibresi sizin kaçmaya çalıştığınız rakamları gösteriyor. Peki sorun ne! Zayıflamak için motivasyon kazanmanız gerekiyor. Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları demek kolay da bunu nasıl yapacağız? Elbette, kendimize akılcı hedefler koyup disiplin içinde bunları uygulayarak. İsterseniz bakalım zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları neler…

Neden zayıflamak istediğinize karar verin

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları denince ilk yapmamız gereken “neden kilo vermek istiyorum” sorusunu dürüstçe cevaplamaktır.

Öncelikle kilo verme isteğinizin ardındaki amacı iyi belirleyin. Belki yaz aylarında plajda bikininizle iyi görünmek istiyor olabilirsiniz. Belki de yıllardır dolapta bekleyen o güzel elbisenin içine girmeyi hayal ediyorsunuzdur. Ya da amacınız daha sağlıklı olmaktır. Bütün bunlar geçerli nedenler elbette. Yeter ki neden zayıflamak istediğinizi net olarak belirleyin.

Önünüze hedefler koyun

“Zayıflamak” aslında çok belirsiz bir kavram. Oysa sizin daha belirgin, hatları kesin olarak çizilmiş ve en önemlisi başarabileceğiniz bir hedefiniz olmalı. En iyisi elinize bir kağıt ve kalem alın ve hedeflerinizi yazıya dökün. Bir zayıflama günlüğü tutun yani. Mesela “haftada üç gün yürüyüş yapacağım” ya da “Haftanın iki günü spor salonuna gideceğim” gibi hedefler koyun kendinize. Tabii ki bunları sadece yazmak bir işe yaramaz. Yazdıklarınız kendi kendinizle imzaladığınız bir anlaşma olsun ve buna sadık kalın. Bu, zayıflamak için motivasyon kazanmanın yollarından en önemlisi bu.

Kendinize görsel hedefler yaratın

Bu tür bir girişim motivasyonunuzu artırır. Mesela zayıfladıktan sonra plajın yıldızı olabileceğinizi düşündüğünüz o bikiniyi satın alın. Ya da giymeyi çok istediğiniz o elbiseyi dolabınızı her açtığınızda görebileceğiniz bir yere asın. Böylece hedefinize ulaşmak için yani zayıflamak için kendinizi daha iyi motive edebilirsiniz.

Kötü alışkanlıklarınızı terk edin

Gelelim zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları arasında önemli bir yer tutan bir diğer maddeye. Uzun süreli değişimler zaman ister. Zayıflamak için öncelikle ve hızlı bir şekilde kötü yeme alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerekir. Önceleri elbette zor gelecektir ama şeker, çikolata, abur cubur, işlenmiş gıdalarla çabucak vedalaşın. Ama psikolojik olarak iyi hissedebilmek için şöyle yapabilirsiniz. Bu yiyeceklere bir süreliğine veda ettiğinizi, zayıfladıktan sonra arada sırada onlarla tatlı kaçamaklar yapacağınızı hayal edin.

Olumlu düşünün

Zayıflamak isteyenlerin en büyük düşmanı umutsuzluktur. Bazen kendinizi o fazla kilolardan hiç kurtulamayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Ya da tartının ibresinin asla hayal ettiğiniz rakamı göstermeyeceğini. Ama bu tür umutsuz durumlara teslim olmayın. Siz, inatla ve disiplinle zayıflamaya çalışırsanız bütün bunlar neden gerçeğe dönüşmesin ki. Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları arasında “umutsuzluğa kapılmak yok” maddesinin altını kalın kalemle çizin!

Sağlıksız yiyeceklere bahane yaratmayın

Birçok kişinin başına gelir bu durum. Bazı özel zamanlarda yediğinize içtiğinize dikkat etmezsiniz. Sonra da kendinize bahaneler üretirsiniz: “Bayram gelmişti ondan yedim“, ya da “çok mutsuzdum, kendimi avutmaya çalıştım” gibi… İşte bunu yapmayın. Zayıflamak istiyorsanız sığınacağınız en son şey bu bahanelerdir. Kendinize sürekli olarak sağlıklı beslenmeniz gerektiğini ve doyduğunuz an yemek yemeği bırakmanız gerektiğini hatırlatın.

Zararlı yiyecekleri evinizden uzaklaştırın

Bisküviler, şekerlemeler, çikolatalar… İşte bunların hepsini buzdolabınızdan uzaklaştırın. Market raflarında durup sizi baştan çıkarmaya çalışan bu gıdaları gördüğünüzde onlara gülümseyerek vedalaşın. Artık mutluluğu onlarda aramadığınızı, eskisinden çok daha güçlü olduğunuzu kendi kendinize tekrarlayın.

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yollarını bulamazsanız…

Bütün çabanıza rağmen hala zayıflamak için yeterince motive olamadığınızı düşünüyorsanız bir beslenme danışmanından yardım alın. Zayıflama serüveni sırasında nerelerde hata yaptığınızı, bunları tekrarlamamak için dikkat etmeniz gerekenleri, kısacası aklınıza takılan her şeyi beslenme danışmanınızla konuşun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.