Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin - BERSU EKİNCİ -

16 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Evet… Yine yılın kritik zamanlarına geldik. Yaz mevsimi kapıda. Kalın montlar, kazaklar, pantolonlar bir kenara atılacak ve biz incecik giysilerle sokağa çıkacağız. Ama kalın giyecekleri çıkarmak kilolarımızı kış aylarındaki gibi saklayamayacağız anlamına geliyor aynı zamanda. Kış boyunca sağlıklı beslenmeyi bir yana bırakanlarda bir telaş var şimdi. Amaç, fazla kilolardan kurtulmak. Bazı yiyeceklere  veda edip bazılarına sofralarda daha fazla yer açarak zayıflamaya çalışacak birçok kişi. Peki işin sırrı ne? Öncelikle şunu söyleyebilirim size: Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin! Neler mi  o yiyecekler? Ana başlıklar halinde hepsini anlatacağım. Ama ondan önce şunun altını çizeyim: Zayıflamak ve sağlıklı kiloda kalmak, sadece ilkbahar ve yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir konu değil. Tam tersine hayatın tümüne yaymamız gereken bir disiplin. Bu cümlelerin altını kalın çizgilerle çizdikten sonra gelelim asıl konuya ve bir kez daha tekrarlayayım: Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin!

Bazı yiyecekler öylesine yanıltıcı ki, kilo vermek isteyenler amaçlarına giden en “kestirme yol” olduğunu düşünerek onlara sarılıyor. Ama gerçek pek öyle değil. Her ne kadar “kilo verdirdiği” ileri sürülse de bu yiyecekler bunu sağlamadığı gibi sağlığa da büyük zarar veriyor.

Gelin bir bakalım zayıflamak Ya da sağlıklı kiloda kalmak isteyenlerin uzak durması gereken yiyeceklere. Ben konuya geçmeden önce bir kez daha tekrarlayayım: Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin, ne sağlığınızdan olun ne ne kilo verme konusunda hayal kırıklığına uğrayın.

Margarin

İşte zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin diye sizi uyarırken sözünü etmeden geçemeyeceğim bir başka ürün daha: Margarin! Birçok kişi margarinin tereyağından daha sağlıklı bir alternatif olduğu yanılgısına düşebilir. Ama gerçek pek öyle değil. Çünkü margarin, kolesterol seviyenizi yükselten trans yağları bol miktarda içerir. Üstelik “masum” sandığınız margarinin kalorisi ile tereyağının kalorisi de aslında birbirine çok yakın. Bu durumda yapmanız gereken, margarin değil, az miktarda tereyağı ya da zeytinyağı tüketmek.

Yapay tatlandırıcılar

Kilo vermek isteyenlerin en çok yaptığı yanlışlardan biri de yapay tatlandırıcılar kullanmak ya da yapay tatlandırıcı içeren ürünler tüketmek. Şekerin hem sağlık hem de kilo açısından ne kadar zararlı  olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Şekerin fazla tüketimi iltihaba, obeziteye ve diyabete neden olur. Ama sanmayın ki yapay tatlandırıcıların böyle bir tehlikesi yok. Tam tersine! Aslına bakılırsa yapay  tatlandırıcılar da bağırsak floranızı bozarak diyabete yol açar. Daha büyük tehlike ise yapılan bilimsel araştırmaların, yapay tatlandırıcılar ile çeşitli kanser türleri, beyin tümorü, yüksek tansiyon gibi hastalıklarla bağlantısını kanıtlamış olması.

Dondurulmuş yiyecekler

Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin diye yazmaya başladığımda ilk maddeye dondurulmuş yiyecekleri koymam gerekiyor. Evet, market raflarından kolayca alıp evde birkaç dakika içinde yemeye hazır hale getirebilirsiniz bu yiyecekleri. Ama bunların sağlık açısından zararlarını göz önüne aldığınızda bırakın markete koşup satın almayı sergilendikleri tezgahların önünden koşar adım kaçarsınız bile.  Mikrodalga fırında birkaç dakikada ısıtıp tükettiğiniz dondurulmuş hazır yiyeceklerin hepsi işlenmiş gıdalar. Hepsi de bol miktarda sağlıksız yağ ve tuz içeriyor. Bunların yerine kendiniz birkaç dakika
fazladan harcayarak sağlıklı yemekler hazırlayabilir, dilerseniz bunları kendiniz uygun koşullarda derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Diyet yiyecek ve içecekler

Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin dedim ya… Şimdi sırada kritik bir başlık var: Diyet yiyecekler. Piyasada “diyet yiyecekler” adı altında satılan bu ürünler öyle sandığınız gibi kilo  vermenize yardımcı olmaz. Tam tersine daha fazla yağ, şeker, tuz ve bu yiyeceklere lezzet katması için kullanılan zararlı katkı maddelerini bedeninize yüklemenize yol açar. Diyet yiyeceklerin bir başka büyük zararı da “nasıl olsa kilo aldırmaz!” deyip bazen normalden daha fazla yenilmesi. İşte bu da büyük bir yanılgı.

İşlenmiş meyve suları

Öncelikle piyasada satılan kutulanmış ya da şişelenmiş meyve sularını kesinlikle mutfağınıza sokmayın. Çünkü en hafif biçimiyle bunların içine bol miktarda işlenmiş şeker ilave edilmiştir ve bu durum da kilo  vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak isteyenlerin amaçlarını sekteye uğratır. Yani sağlıklı besleniyorum diye düşünürken bedeninize fazladan şeker yüklemiş olursunuz. Bu işin bir yanı. Bir başka önemli  noktayı ise şöyle anlatayım: Meyve yemek sağlıklı bir alışkanlık, değil mi? Meyve, abartılmadan yenildiğinde vitamin, mineral ve lif açısından bedeniniz için son derece besleyicidir. Ama meyveyi doğal
formuyla değil de meyve suyu olarak tüketirseniz bu besleyici özelliklerinden yeteri kadar faydalanamamış olursunuz. Bu yüzden bana sorarsanız meyveleri de miktarını ölçülü tutarak doğal formunda tüketin.

Bunları zaten yemiyorsunuz!

Zayıflamak istiyorsanız bu yiyecekleri asla yemeyin başlığı altında burada adını saymadığınız ürünler var ki onlardan kesinlikle uzak durmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Hamburger gibi hazır yiyecekler, bol karbonhidrat içeren pastalar, börekler sadece zayıflama sürecinde değil hayatınız boyunca uzak durmanız gereken ürünler. Bunun da altını bir kez daha çizmek isterim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.