Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

4 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
giris.jpg

Son dönemde hep yemeklerden söz ettik. Ne dersiniz, bu kez de zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunu bir hatırlayalım mı?  Çünkü bazı çayların yapımında kullanılan malzemeler, gerçekten de gerek metabolizma hızlandırma konusunda gerekse yağ yakma ve kilo verme konusunda yardımcı oluyor. Ama elbette dikkatli ve sınırlı tüketmek kaydıyla. Haydi gelin şöyle hızlıca bir bakalım zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusuna.

Yeşil çay

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusuna yeşil çayla başlamak istiyorum. Çünkü yeşil çayın metabolizma hızlandırdığı artık bilinen bir gerçek. En etkili olduğu bölge ise göbek yağları. Buna ek olarak çok iyi bir antioksidan olduğunu söylemeliyim. Elbette genel sağlığa da olumlu etkileri var yeşil çayın. Kalp sağlığını korumak, tansiyonu düzenlemek, kötü kolesterolü düşürmek, kanser önlemek gibi. Ayrıca yeşil çayı isterseniz soğuk, isterseniz de sıcak tüketebilirsiniz.

Nane çayı

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Gelelim zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda nane çayına. Yeri geldikçe hatırlattığım gibi kilo almanın önemli sebeplerinden biri de stres. Bu, kilo vermek konusunda en büyük engellerden biri. Oysa bunu ortadan kaldırmak zor değil. İşte nane çayı bu konuda etkili bir yardımcı. Stresi azaltıp rahatlamaya, kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Buna ek olarak mideyi ve sindirim sistemini de rahatlatır.

Papatya çayı

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda biraz da papatya çayını anlatalım. İştahı dengeleyen papatya çayı aynı zamanda ödem atmaya da yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyip bağışıklığı güçlendirir. Diş başta olmak üzere vücutta oluşan iltihaplanmaları önler. Bütün bunlara ek olarak zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar arasında yer alan papatya çayının ruhsal rahatlama sağlamak ve anksiyete önlemeye yardımcı olmak gibi bir özelliği de var.

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar: Zencefil çayı

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda sıra zencefil çayına geldi. Zencefilin en önemli özelliğinin iltihap söktürmek olduğunu artık biliyoruz. Yapılan tıbbi araştırmaların sonuçlarına göre zencefil, özellikle mide ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olur. Ama zencefil çayının kilo vermek açısından en önemli özelliği yağ yakma konusunda yardımcı olması.

Hibiscus çayı

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Yine birçok faydası olan bir çaya sıra geldi zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda. Hibiscus ya da bazı yerlerde ebegümeci olarak bilinen bu bitkiyle yapılan çay, değerli antioksidanlar içeriyor diyerek anlatmaya başlayayım. Bunun yanı sıra kan şekerini dengeleyip kilo verme konusunda da yardımcı olur. Özellikle de göbek yağları konusunda etkili olduğunu söylemek isterim.

Bitki çayı tüketirken dikkat!

Kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunu böylece toparlayalım. Ama sözlerimi önemli bir notla bitirmek istiyorum. Tüketirken, bitki çaylarının tamamen zararsız olduğunu düşünmeyin. Sağlığınız üzerinde bazı istenmeyen etkiler yaratma ihtimalini hiçbir zaman göz ardı etmeyin lütfen. Eğer genel sağlık durumunuzla ilgili bir sorun varsa önce doktorunuza danışın. Bu çaylardan birini tüketirken de lütfen günde bir fincan ile yetinin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.