Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

2 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
anasayfa.jpg

Her fırsatta hatırlatılan ayrıntılardan biridir: Hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek ya da korumak için şeker ya da şekerli yiyecekler yememek. İçinde şeker olduğu bilinen belli bazı yiyecekleri hayatımızdan çıkararak bunu yapmak mümkün. Peki ya şeker içerdiğini bilmediklerimiz? İşte gizli tehlike bu! O yüzden bugün, başta genel sağlığımızı korumak için bu gizli tehlikeden nasıl korunacağımızı anlatmak istedim. Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları neler, nelere dikkat edersek, sadece formumuzu değil sağlığımızı da tehdit eden bu sorunu çözebiliriz, buna değineceğim. İşte zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları.

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Biraz önce de söylediğim gibi bazı yiyecekleri tüketirken onların içinde şeker olduğunu biliyoruz. Bunları yemezsek, soframızdan uzak tutarsak vereceği zararlardan da kurtuluruz. Ama tüketilen bazı yiyeceklerin içinde şeker olduğunun farkında bile değiliz. Önemli olan da onların neler olduğunu bilmek ve sağlıklı seçeneklerle değiştirmek. Şimdi gelin bir bakalım hangi yiyeceklerde gizli şeker var ve bunların bize vereceği zarardan nasıl kurtuluruz.

  • İşte uzak durulması gereken ve şeker içeren yiyecekler…

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Domates sosları: Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları konusuna bununla başlamak istiyorum. Çünkü yemek yaparken en çok kullanılan malzemelerden biri domates sosları.  Şunu söylemem gerekiyor ki, eğer marketten hazır domates sosu alıyorsanız ve özellikle de bu soslar konserve şeklindeyse emin olun ki içinde kesinlikle şeker vardır. Zaten ürünün doğası gereği olmak zorunda. Bu domates soslarının içerdiği şeker, hem sosa lezzet katar hem de raf ömrünü uzatır. Bana sorarsanız bu tür hazır soslardan uzak durun. Onun yerine domates sosunuzu evde kendiniz yapın. Böylece vücudunuza fazladan girecek şekerden de diğer katkı maddelerinden de uzak durmuş olursunuz.

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Kahvaltı gevrekleri: Evet, haklısınız… Sabah aceleyle evden çıkıp ofise gitmeden önce bu kahvaltılık gevrekleri hızlıca tüketmek güzel. Ama dikkat! Eğer böyle bir tercihte bulunacaksanız, içinde şeker bulunanları satın almayın. Onun yerine tam tahıllar içerenleri tercih edin. Birçok kahvaltılık gevrek üreticisi, ürünlerinin içinde şeker olmadığını iddia eder ama aslında bu pek de doğru değildir. O yüzden bu tür gevrekleri satın alırken etiketlerini bir güzel okuyun ve içinde şeker ya da tatlandırıcı bulunmadığından emin olun. Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları konusunda önermek istediklerimden biri de bu.

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Ekmek: Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları konusunda önemli bir maddeye sıra geldi. Aslında kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız özellikle de beyaz ekmekten uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. Peki şu gerçeği biliyor musunuz? Birçok ekmek üreticisi, hem lezzet elde etmek hem de tazeliği sağlamak için malzemelerin içine şeker de ekler. İşte bu yüzden hangi ekmeği tükettiğinize dikkat edin. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak size önereceğim tam kara buğday ekmeği tüketmenizdir.

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Salata sosları: Siz de hem fazla yememek hem de doymak için rengarenk sebzelerden oluşan kocaman bir tabak dolusu salata yiyenlerden misiniz? Tamam, bunda bir sorun yok! Ama… Salatanıza sos ekliyor musunuz? Daha da önemlisi o sosları hazır mı alıyorsunuz? İşte zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları konusunda değinmek istediğim bir ayrıntı da bu salata sosları. Genellikle yağ oranı düşük olan salata soslarının içeriğinde,  sağlığınıza da  kilonuza da olumsuz etkiler yaratacak oranda şeker bulunur. O yüzden ya salata soslarınızı kendiniz hazırlayın ya da dışarıdan satın alırken etiketini güzelce okuyun.

Zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları

Smoothie’ler: Gelelim zayıflamak ve kilo korumak için şekerden uzak durmanın yolları konusunda bir başka ayrıntıya. Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de özellikle büyük kentlerde smoothie dükkanları görmeye başladık. Tıpkı kahve dükkanları gibi. Bunun kötü bir yanı yok elbette, çünkü her geçen gün daha fazla sayıda insan sağlıklı beslenmek istiyor. Sözün burasında yine bir “ama”….. Bu tür hazır smoothie’ler her ne kadar sağlıklı olduklarını iddia etseler de bazılarında şeker bulunur. Biliyorum, hazır alıp tüketmek çok daha kolay ama neden smoothie’nizi daha emin koşullarda kendiniz yapmıyorsunuz? Diyelim ki buna vaktiniz yok, o durumda da satın alacağınız hazır smoothie’nin içeriğinden emin olun. Yani yine dikkatli bir etiket okuyucusu olmaya geldi konu. Şunu unutmayın lütfen, küçücük bir değişiklik büyük bir fark yaratır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.