Sağlıcakla…
Merhaba,


Bütünsel Beslenme ile ilgilenmeniz, gerçekliğini sorgulamanız ve sitemi ziyaret etmeniz bana doğru adımları attığımı hissettiriyor, bu nedenle tanışmadan önce size teşekkür etmek istedim ve hoş geldiniz…

Aklınızda birçok soru olduğunu, tereddüt ettiğinizi ve sağlıklı beslenme konusunda fazlaca bilgi kirliliği olduğunu biliyorum, çünkü ben de sizinle aynı durumu yaşadım ve düşüncelerinizi paylaştım. Başıma gelen sağlık sorunlarının hemen hepsinin (spastik kolon, fibromiyalji, akne vb) yanlış beslenmeden kaynaklandığını, kilo kontrolünde yaşadığım sıkıntıları ve sayısız uzmana gidip sonuç alamadığımı fark ettiğimde duruma el koyup kendimi bu konuda gelişmeye adadım. Aldığım eğitimlerle de kariyerimi bu yönde şekillendirdim. Sizi anlayan, sizinle aynı duyguları hisseden biri olarak, bütünsel beslenme sürecinde başarıyı beraber yakalamak üzere hep yanınızdayım.
Peki nedir bu Bütünsel Beslenme?

Doyurulması gereken tek ihtiyacınız, biyolojik açlığınız değil. İnsan, duygusal olarak da doyurulmak ister.
Bizim ruhsal açlığımızı doyuran gıdalara, birincil gıdalar diyoruz. Bedenimizi besleyen gıdalarsa ikincil gıdalar grubuna giriyor. Aşk hayatımız kötüyse, arkadaşlarımızla ilişkimiz iyi gitmiyorsa, uykumuzu alamıyorsak, iş hayatımızdaki stresle başa çıkamıyorsak ya da şöyle diyelim; ruhumuzu yeteri kadar beslemiyorsak ikincil gıdalara yöneliyor, bunların tüketimini artırıyoruz. Eğer yaptığımız işte mutluysak, iyi zaman geçiriyorsak, evde huzurumuz varsa, insanlara sevgiyle yaklaşıp aynı karşılığı görüyor yani seviliyorsak ve bu duygular dengedeyse, sağlıklı besinlere yöneliyoruz. Bu açıdan birincil ve ikincil gıdaların dengelenmesi şart.

Biyolojik açlıkla duygusal açlık, bir bütün. Bu ikisinin tamamen doyurulması ve denge sağlanması durumuna, bütünsel beslenme diyoruz.

Kısaca özetlersek, bütünsel beslenmek için bedenimizle birlikte ruhumuzu da beslemeliyiz…


Bütünsel Beslenmeyi kavramak kolay, önemli olan uygulamak…

Danışmanınız olarak başlayacağınız bu süreci sizlere en anlaşılabilir terminoloji ile açıklamam gerekir; işe önce sizi hem ruhsal hem de fiziksel anlamda derinlemesine tanıyarak başlıyorum. Vücudunuzun hangi gıdaya nasıl tepki verdiğini, toksinlere karşı toleransınızı ölçüp buna uygun, hedefe yönelik sağlıklı programlar oluşturuyorum.

Uyku düzeninizi takip ediyor, yeterli oranda sıvı tüketip tüketmediğinizi kontrol altında tutuyor, size sağlıklı beslenmeniz için sağlıklı gıdalardan oluşan alışveriş listeleri yapıyorum. Sağlıklı gıdaları tanıyor, doğru yemek pişirme tekniklerini öğreniyor, sağlıklı ve besleyici tariflerle buluşuyorsunuz.

Tabii ki bu süreci düzenli egzersizlerle desteklemeden olmaz! Kişisel bütünlüğünüz ile uygun olan sporları seçiyoruz, ilgiliyseniz beden ve ruhu aynı anda etkileyen yoga ve yürüyüş için özel programlar çıkarıyor ve bu süreçte ilerlemenizi yakından takip ediyorum.

Her adımda yanınızdayım.

Sağlıcakla kalın…


Eğitim bilgilerim

Manchester Metropolitan Üniversitesi Medya ve Kurumsal İletişim Bölümü’nden mezun oldum. Uzun süre medya ve reklam sektöründe çalıştıktan sonra, yüksek lisansımı ilgi alanım olan “Beslenme Bilimi” üzerine yapmaya karar verdim.

New York’ta alanında tek olan The Institute for Integrative Nutrition’da (IIN) Bütünsel Beslenme eğitimi aldım. Bu okul, farklı diyet teorilerini (geleneksel reçetelerden modern, güncel diyetlere kadar uzanan bir yelpaze söz konusu) pratikle birleştiren önemli eğitim kurumlarından biri. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın Gıda Piramidi’nden glisemik indekse, oradan çiğ gıdaların kullanımına uzanan bir programdan geçtim.

Eğitimim sırasında onlarca farklı diyeti inceleyip bunların sağlığa, hayata ve insanlara yansımalarına dair bilgi birikimine ulaştım. Pratik hayat tecrübelerini gözlemledim. Bütünsel beslenme ve spor alanında dünyanın en birikimli eğitmen ve uzmanlarıyla çalışma fırsatı buldum.

New York’tan sonraki durağım, Londra’daki The Health Sciences Academy oldu. Bu köklü kurumdan detoks uzmanlığı diploması aldım. Bu eğitimde, kişinin değerlendirilmesinden detoksa vereceği reaksiyonu ölçmeye, oradan da kişiye özel bir detoks programı oluşturmaya uzanan sürece ilişkin bilgilerle donandım.

Aynı zamanda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Herkes İçin Spor Federasyonu onaylı 2. Kademe Wellness Antrenörlük ve 1. Kademe Yoga Eğitmenliği sertifikalarına sahibim. Bu birikimlerime Yeditepe Üniversitesi onaylı Profesyonel Yaşam Koçluğu ve NLP Practitioner sertifikalarını da eklemiş bulunuyorum. Ayrıca MEB onaylı Sağlıklı Yaşam Eğitmeniyim. Bütün bunlara bir süre önce İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı Aromaterapi Eğitimi’ni de ekledim.

Şu anda eğitimim University of Aberdeen de Klinik Beslenme üzerine devam ediyor. Bilim gelişmekte ve bende aynı hızla takip etmek için var gücümle çalışmaktayım.

Hakkımda öğrenmek istediğiniz tüm sorularınızı, iletişim formu üzerinden bana iletebilirsiniz.