WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

ANA.jpg

16 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Ödem; yaşlısından gencine birçok kişinin ortak sorunu. Bazen kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili sağlık sorunları olmak üzere çeşitli nedenlere dayansa da kimi zaman da kötü beslenmeden kaynaklanabilir. Peki ödem neden olur? Aşırı tuz alımı, hareketsizlik, menopoz, bazı ilaçların kullanımı, regl dönemi, hamilelik ya da yetersiz beslenme de ödeme yol açabilir. Şişmiş bacaklar, eller, bazen göz altları… Sonuç olarak rahatsız edici bir durum ödem. Bugün size ödem attıran çay tarifleri vermek istiyorum. Eğer çok ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, ödem doğru beslenme ve yeterli sıvı alımı ile önlenebilir bir sorun. Şimdi geçelim ödem attıran çay tarifleri konusuna.


ana.jpg

14 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Kilo verme, fazla kilolardan kurtulma sürecinde en önemli nokta, metabolizmayı olabildiğince hızlandırıp yüksek oranda yağ yakmak. Bunu bu şekilde ifade etmek kolay ama iş uygulamaya gelince bazen insan tereddüde düşüyor.  Aslında metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanın kolay yolları var. Özellikle masa başında çalışmak zorunda olan danışanlarım en çok bu konuda aydınlatılmak istiyor. Ben de onlara verdiğim tavsiyeleri sizinle de paylaşmak isterim. Hiç de öyle kafanızda büyüttüğünüz kadar zor bir olay değil. İşte metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanın kolay yolları.


5.jpg

12 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Belki siz de denemişsinizdir daha çabuk kilo vermek için, bir bardak suyun içine bir çubuk tarçın katıp daha fazla yağ yakmak amacıyla bunu tüketmeyi. Ya da belki bazı yiyeceklerinize bir miktar toz tarçın eklemişsinizdir, yine aynı amaçla. Peki gerçekten tarçın tüketmek zayıflatır mı? Tarçının kilo vermek, yağ yakmak ya da metabolizma hızlandırmak üzerinde etkisi var mı? Orta Çağ’da bu güzel kokulu ve lezzetli baharatın tıpkı bir ilaç gibi kullanıldığı kesin olarak kanıtlandığına göre neden olmasın! Yani bir başka deyişle tarçın tüketmek zayıflatır mı? sorusunun cevabı “evet”.  Ama bir yere kadar. Yani sadece her yediğinize tarçın katıp başka hiçbir ayrıntıya dikkat etmeden kilo vermek mümkün değil. Haydi gelin bakalım, tarçın tüketmek zayıflatır mı? Kilo vermek için tarçını nasıl ve ne kadar kullanmalıyız?


aaa.jpg

8 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Uğraştınız, uğraştınız sonunda çabalarınız karşılığını buldu. Fazla kilolardan kurtuldunuz. Son bir çabayla birkaç kilo daha verirseniz hedefi tam 12’den vurmuş olacaksınız. Ama o da ne? Kalan son birkaç kilo bir türlü gitmek bilmiyor. Peki ne yapmak gerek? Kalan son birkaç kilo nasıl verilir? Kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler? Öncelikle şunu söyleyeyim ki kilo verme sürecinde bu kadar başarı sağladıktan sonra pes etmeyeceksiniz. Çünkü başarıya tam olarak ulaşmak imkansız değil. Yani geride kalan o kiloları da vereceksiniz. Sadece biraz daha çaba harcamak gerek. Haydi bakalım gelin şimdi biraz daha yakından bakalım kalan son birkaç kiloyu vermenin yolları neler….


anamus.jpg

6 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa ne güzel geliyor değil mi? Kilo aldırmayan şekersiz tatlı! Sanki gerçek değilmiş gibi. Ama kesinlikle gerçek. Sadece kilo aldırmamakla kalmıyor aynı zamanda kilo verme ya da kilo koruma sürecini de zarara uğratmıyor. Bütün bunlara ek olarak lezzeti de yerinde. Yani bir başka deyişle kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin arayıp da bulamadığı türden bir tatlı. Size masal anlattığımı sanmayın, ki bunu birazdan göreceksiniz zaten. Sözü fazla uzatmadan hemen anlatayım kilo aldırmayan şekersiz tatlı ne, nasıl yapılır, gerekli malzemeler neler. Başlamadan önce şunu da belirteyim ki bu tatlıyı denedikten sonra büyük olasılıkla bir daha yüksek kalorili ve şeker deposu tatlılardan uzak duracaksınız. Hazırsanız ben anlatmaya başlıyorum: İşte kilo aldırmayan şekersiz tatlı. 


2-4.jpg

2 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Öncelikle şunu belirteyim. Yumurta, yeryüzünde bulabileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biri. Kaliteli proteinlerin yanı sıra sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller açısından son derece zengin. Bu yüzden yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorularına “evet” diye yanıt verebilirim. Ayrıca kendisini “zayıflama dostu” haline getiren değerli özellikleri de var yumurtanın. Birazdan bunlardan daha ayrıntılı olarak söz edeceğim. Tek başına bu kadar faydası olan yumurtanın yanına sebzeleri de ekleyerek hem kilo verme hem de formda kalma özelliği olan yemekler de hazırlamak mümkün. Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorusuna olumlu yanıt verdik ya, gelin bir bakalım bu nasıl oluyor.


ana.jpg

31 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

O kadar uğraşıyorsunuz ama göbeğiniz bir türlü erimiyor değil mi? Beslenme programınızı uyguluyorsunuz, düzenli egzersiz yapıyorsunuz, iyi uyuyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Neden? Büyük olasılıkla bir yerde bir sorun var. Gelin göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar konusunda biraz sohbet edelim sizinle. Çünkü bazen insan gerçekten de her ayrıntıyı dikkatle yerine getirdiği halde göbek eritme konusunda yeteri kadar başarılı olamaz. Merak ediyorsunuz değil mi göbek eritme konusunda en çok yapılan hatalar neler… Anlatmaya başlıyorum. İşte o hatalar ve çözümleri.


anagorsellen.jpg

26 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Özellikle zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere lifli yiyecekleri ihmal etmemeleri gerektiğini söylerim. Peki neden öyle olduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü bu yiyecekler hem kilo vermek hem de kilo korumak isteyenlerin en büyük yardımcısı. Bana sorarsanız, günlük hızlı hayat akışı içinde hak ettikleri önemi de görmüyorlar. Peki lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? Bu kez size biraz bu konu hakkında bilmeniz gereken ipuçlarını vereceğim. Bu yiyeceklerin vücudunuza nasıl yararlar sağladığını, hangi besinlerde bol bol lif bulunduğunu anlatacağım. Haydi bakalım hazır mısınız, lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? sorularının cevaplarına biraz daha yakından bakmaya.


tabak-1.jpg

24 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Evet! Gençlik yıllarında hiç gelmeyecekmiş gibi düşündüğünüz o yaşları çaldı zamanın saati! 20’li yaşlar bitti, 30’lar da geride kaldı. Artık yaşınız 40’lı rakamlara geldi. Şimdi kendinizi daha iyi tanıyorsunuz, yaşama karşı belli bir duruşunuz var, ne istediğinizi biliyorsunuz. Ruhen olgunluk dönemine geldiniz. Peki ya bedeniniz? Matabolizmanız biraz yavaşladı, belki beliniz kalınlaştı ve daha kolay kilo almaya başladınız. Peki ne yapmak gerek? Zamana teslim olup “kader” deyip boyun eğmek mi? Asla! Yaşınız 40’lara gelmiş olsa da sağlıklı ve genç görünümlü bir bedene sahip olabilirsiniz. Birazdan size 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları konusunda birkaç ipucu vereceğim. Böylece kas kaybına göz yummaya da fazla kiloları kabullenmeye de gerek duymayacak daha da önemlisi önünüzde uzanan 50’li, 60’lı ve daha ileri yaşları da sağlıklı ve formda olarak karşılayacaksınız. Şimdi biraz daha ayrıntısıyla bakalım 40 yaşından sonra formda kalmanın yolları neler, daha zinde, sağlıklı ve fazla kilolardan uzak olmak için neler yapabiliriz?


6-1.jpg

22 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Büyük olasılıkla haberiniz vardır, beslenme söz konusu olunca hele kilo verme deyince bu konuda yardımcı olan meyvelerden birinin çok sık yetiştiği yerlerden birinin Türkiye. Peki biz bundan yeterince yararlanıyor muyuz? Evet, doğru tahmin ettiniz, nardan söz ediyorum. En çok Türkiye, İspanya, Azerbaycan, Hindistan ve İran’da yetişen nar, hem içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor hem de bir solukta sayılamayacak kadar sağlık faydasına sahip. Hazır mevsimi de gelmişken danışanlarımdan da çok sık duyduğum nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularının cevaplarına bir bakalım. Sadece tanelerinden değil suyundan da sağlık fışkıran nar, uygun şekilde tüketilirse hem kilo vermeye yardımcı olur, hem de genel sağlık üzerinde büyük faydası var. Hazırsanız başlıyorum anlatmaya nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?