Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

eskiana.jpg

25 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya biraz farklı bir konuyla nokta koyalım bu kez. Gerçi kilo vermek isteyenler açısından çok önemli olan bu ayrıntıya daha önce birkaç kez değinmiştim ama bugün biraz daha açalım istiyorum. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu mercek altına alalım. Uyku, hem bedenin hem de zihnin yenilenmesi açısından son derece önemli. Tabii ki kilo vermek için de! Hormon dengesinin sağlanmasından, gereksiz atıştırmalardan uzak durmaya kadar sayısız etkisi var kaliteli bir uykunun. O zaman dilerseniz başlayalım uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu konuşmaya.


esk.jpg

23 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa kilo vermek isteyen ve bunun için bir beslenme danışmanına başvurmak yerine yalnız başına yola çıkan birçok kişiden sık sık duyuyorum. Bir yandan kilo vermek isterken bir yandan da beklenmedik anlarda gelen ve zayıflama sürecine sekte vuran açlık krizleri! Öyle ki bu açlık krizleri bazen, bazı kişilerin kilo verme amacına giden yoldan geri dönmesine bile neden oluyor. Oysa böyle olmak zorunda değil. Tam da bu konuda destek olan yani kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler var. Yapılması gereken tek şey, bu yiyecekleri bilmek ve ölçülü şekilde beslenme programında yer vermek. Yani burada yine akılcı beslenme devreye giriyor. Bence en iyisi bir beslenme danışmanının kapısını çalıp bu konuda yardım almak. Ama yine de bilinmesinde fayda olan kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereceğim size. Bakalım hangi yiyecekler uzun süre tok tutar?


eski-1.jpg

21 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Şunu hiç unutmayın kilo vermek özellikle de göbek yağlarını eritmek ve vücudunuzu şekle sokmak için hiçbir zaman geç değildir. Beslenme programında yapılacak uygun değişiklikler ve biraz da egzersiz ile hem zayıflamak hem de göbek yağlarını eritmek mümkün. Madem öyle gelin size göbek yağlarını eritmek için en etkili 7 yiyecek konusunda bazı ipuçları vereyim. Bir de bonus olarak içecek ekleyeyim son olarak. Bu yiyecekleri doğru bir şekilde tüketirseniz göbek yağlarını yakmak konusunda faydası olduğunu göreceksiniz. Haydi bakalım neymiş göbek yağlarını eritmek için en etkili 7 yiyecek.


eskiii.jpg

18 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Son dönemde sağlıklı beslenme trendleri arasında kinoanın giderek yükselen bir yeri var. Öyle ki daha birkaç yıl önce çok fazla bilinmeyen kinoa, artık “ana akım” beslenme trendleri arasında ilk sırada. Gelin o zaman bir bakalım kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası nedir? Peki neden kinoayı sofralarımıza daha çok konuk edelim? Şöyle kısaca yanıtlayayım: Neden olmasın ki! Önce sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini bir görün sonra karar verin. Neyse sözü çok uzattım, artık kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası konusuna bir an önce başlayalım.


anasu.jpg

16 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Size her zaman susuz kalmamanızı öneriyorum hatırladığınız gibi. Çünku su içmenin tepeden tırnağa öyle çok faydası var ki saymakla bitmez! Gelin bugün de hem vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayacağınız hem de bir yandan bedeninizi toksinlerden arındıracağınız bir tarif paylaşayım sizinle. Kilo vermeye yardımcı vücudu toksinlerden arındıran detoks suyu nasıl yapılır anlatayım. Bu detoks suyu çok güçlü antioksidan etkisi olan bir meyveyle hazırlanıyor. Üstelik bu meyvenin sadece kilo vermek isteyenler için değil herkes için genel sağlık anlamında faydaları var. Haydi bakalım lafı çok uzatmadan geçelim kilo vermeye yardımcı vücudu toksinlerden arındıran detoks suyu konusuna.


eeee-1.jpg

14 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Son zamanlarda toplum içinde hem formda kalmak hem de hayatını daha kaliteli yaşamak isteyenlerden sık sık duyduğum iki soru var: Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları neler? Aslına bakılırsa, stres çağımızın en önemli sorunlarından biri. Sağlığın her alanında olduğu gibi kilo konusunda da etkisi var üstelik. İnsanı hem fiziksel hem de psikolojik bir varlık olarak düşünürsek bu durum son derece normal. Stres, sadece duygu dünyasını değil tartıya çıktığınız zaman gördüğünüz rakamı da etkiler, yani kilo almaya da yol açabilir. O zaman gelin bir bakalım stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları konusunda neler yapabiliriz.


anna.jpg

11 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ana öğün yerine geçer. Eğer doğru şekilde hazırlanırsa bu neden olmasın ki? O zaman gelin bugün “salataların gizemine” biraz ışık tutalım. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler hangileri onlara bir bakalım. Salata, hem sofranızı renklendirir hem de sağlığınızı. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken malzemeler kullanılırsa da ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller için çok iyi bir kaynaktır. Ama bir de kilo vermek isteyenler için salataya konulmasında fayda olan seçenekler var. Yağ yakmaya, metabolizma hızlandırıp kilo vermeye katkısı var hepsinin de. Girişi biraz uzun tuttum farkındayım. Gelin bir bakalım, kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler neler.


anasalfa.jpg

9 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Hatırlıyor musunuz, bu yılın başlarında sizinle farklı bir salata tarifi paylaşmıştım. “Meleklerin meyvesi” denilen papaya ile hazırlanan bir salataydı bu. İster misiniz özellikle de tüm dünyanın bir pandemiyle mücadele ettiği şu günlerde yine aynı meyve ile yapılan bir başka tarif paylaşayım sizinle? Bu kez kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası
tarifi vereceğim. Bu salatanın kilo vermeye yardımcı olması yanında bağışıklık güçlendirme gibi bir etkisi var aynı zamanda. Haydi isterseniz geçelim, kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası nasıl yapılır anlatmaya.


cikloto.jpg

7 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak genelde de sağlıklı olmak için uzak durmanız gereken bazı yiyecekler olduğunu artık biliyorsunuz. Birçok insanın severek tükettiği çikolata da buna dahil! Hele çocuklar ne çok sever o çikolatayı değil mi? Ama biliyor musunuz her şeyin bir çözümü var. Neden kendi mutfağınızda içine zararlı hiçbir malzeme katmadan çikolata yapmayasınız ki? Gelin bugün size çok az malzemeyle hazırlanan evde kilo aldırmayan, zararlı madde içermeyen sağlıklı çikolata yapımı anlatayım. Şimdi böyle anlatınca inanılmaz geliyor olabilir ama yapmanız gereken, üç çeşit malzeme ve bir de piyasada satılan çikolata kalıbı edinmek. Sonra içine istediğiniz eklemeleri de katarak kendi çikolatanızı kendiniz yapabilirsiniz. Haydi şimdi haftaya tatlı bir başlangıç yapalım ve evde kilo aldırmayan, zararlı madde içermeyen sağlıklı çikolata yapımı nasıl oluyor bir bakalım.


giris.jpg

4 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Son dönemde hep yemeklerden söz ettik. Ne dersiniz, bu kez de zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunu bir hatırlayalım mı?  Çünkü bazı çayların yapımında kullanılan malzemeler, gerçekten de gerek metabolizma hızlandırma konusunda gerekse yağ yakma ve kilo verme konusunda yardımcı oluyor. Ama elbette dikkatli ve sınırlı tüketmek kaydıyla. Haydi gelin şöyle hızlıca bir bakalım zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusuna.