WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

pears-3210981_1920-1.jpg

6 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bu kez biraz içimizi açalım… Eğer evinizden çalışmıyorsanız karantina günlerini nasıl geçiriyorsunuz? Birçok insan vaktinin büyük bölümünü mutfağa ayırıyor çevremden de gözlemlediğim kadarıyla. Tamam, bu da hayatı normalleştirmenin bir yolu. Havanın genellikle kapalı olması, yaşanılan stres insanı daha çok tatlı yiyecekler
tüketmeye yöneltiyor. Ama öte yandan da dikkat etmek zorunda olduğumuzu da unutmamak gerek.  Çünkü kilo almamak, formda kalmak da bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli ayrıntılarından biri. O zaman gelin bugün size karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri vereyim. Bunları hazırlamak hem çok kolay hem de gönül
rahatlığıyla tüketebilmek mümkün. Ne duruyoruz o zaman? İşte karantina günleri için kilo aldırmayan tatlı önerileri…


f.jpg

3 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Bu dönemde büyük olasılıkla siz de kendini evinde karantinaya alan milyonlarca insandan birisiniz. Eğer evde çalışmıyorsanız ya da mesainiz bittikten sonra ilk olarak ne yapıyorsunuz? Ben bir tahminde bulunayım: Büyük bir olasılıkla mutfağın yolunu tutuyorsunuz. Belki de daha önce zaman bulamadığınız denemelere girişiyorsunuz. Ama bu süreçte dikkatli olmakta da fayda var. Çünkü hareketsizlik, fazla yiyecek tüketmekle birleşince kilo almak kaçınılmaz olur. Bir yandan da yediklerinizle sağlığınızı ve bağışıklık sisteminizi desteklemek zorundasınız. Madem vaktiniz bol, sağlıklı beslenmek için klasik ve basit bir tarif vereyim size: Bağışıklık sistemini destekleyen yumurtalı avokado tarifi bu. Yapımı son derece kolay. Hem de tüm aile için gayet sağlıklı. Protein, sağlıklı yağlar… Üstelik ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabileceksiniz. Çok vakit yitirmeden geçelim. Buyurum efendim, bağışıklık sistemini destekleyen yumurtalı avokado tarifi.

muthie.jpg

1 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Hepimiz tetikte olmak zorundayız bu dönemde. Dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı da bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bu yüzden, bütün dünyayı etkileyen coronavirüs günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusu üzerinde biraz daha durmak gerektiğini düşünüyorum. Bu kez bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie tarifi vermeyi planladım. Nasıl yapıldığını, kırmızı pancarın hangi vitaminleri içerdiğini, sağlık faydalarını da bir kez daha hatırlatacağım. O zaman başlayalım bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie konusuna.

ek1.jpg

30 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Gündemimiz yine aynı: Coronavirüs ve onun sebep olduğu Covid- 19 adlı hastalık. Her ne kadar Rusya ve Japonya’dan gelen “ilaç bulundu” haberleri biraz olsun nefes aldırsa da tehlike hala bitmedi. Yani biraz daha sabır, biraz daha dikkat ve biraz daha evlerde oturmak gerek. Tabii bu arada beslenmeyle ilgili alabileceğiniz önemli tedbirler de var. Hastalığın ilacı bulununcaya kadar yapılacak en akıllıca eylem, sağlıklı beslenmek. Çünkü bu, bizim sadece coronavirüs değil bütün hastalıklara karşı sağlam durmamızı sağlayacak en önemli ayrıntı. Gelin biz yine bu konuya biraz eğilelim ve coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler hangileri bir bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi bu hastalık karşısında şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu. Haydi o zaman bakalım coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna.

ispanakm.jpg

27 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Dünyayı kasıp kavuran salgın henüz bitmedi. Özellikle böyle dönemlerde bağışıklık sistemimizi her zamankinden çok daha fazla korumamız gerekiyor. Corona virüs salgını devam ettiği sürece bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan sebze, meyve ve baharatlarla hazırlanan bazı tarifler vereceğim size. Bugün aklımda Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi var. Elbette bunu içmenin yanı sıra salgına yakalanmamak için gerekli önlemleri alıp evde kalmaya ve sağlıklı beslenmeye de devam edeceğiz. Bunu bir kenara not ettikten sonra gelelim Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi konusuna.

mantar.jpg

25 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Bugünlerde kendimize yapacağımız en büyük iyilik, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Artık bunu sadece bu dönemlerde çok rastlanan mevsimsel gripten korunmak için değil dünyayı kasıp kavuran corona virüs (covid- 19) salgınından korunmak için de yapmamız gerek. Yani bu dönem beslenmemize her zamankinden çok daha fazla dikkat etmek durumundayız. Madem gündem tatsız, soframızı biraz daha sağlıklı tutalım.  Gelin bugün size bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası tarifi vereyim. Bütün vaktimizi evde geçirdiğimize göre mutfakta biraz farklı tarifler hazırlayabiliriz. Haydi başlayalım o zaman bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası nasıl yapılır…

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası: Malzemeler

Konuya hemen bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapmak için gereken malzemelerle başlayalım. Malzeme iki kişiliktir. Tüketecek kişi sayısına göre miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz.
 • 10 tane kültür mantarı
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tane orta boy kuru soğan (ince ince kıyılmış)
 • Bir boğum rendelenmiş kök zencefil
 • Üç diş soyulmuş ve ince ince kıyılmış sarımsak
 • 4 su bardağı dolusu su
 • Bir limonun suyu
 • Çok az miktarda tuz
Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili olan çorbayı hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi fazla vakit geçirmeden çorbanın yapımına gelelim. Malzeme çok görünebilir ama yapımı gayet kolay.
Çorbanın hazırlanışı
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ise şöyle:
 • Öncelikle mantarları isterseniz ikiye isterseniz daha küçük parçalara bölün ve  geniş bir tencereye alın. Üzerine bir su bardağı dolusu kaynamış su döküp 10 dakika bekletin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası içine koyacağınız mantarlar suda beklerken siz başka bir tencerede zeytinyağıyla kıyılmış soğan, sarımsak ve zencefili soteleyin. Soğanlar yumuşayıp zencefilin aroması da yayılıncaya kadar bu işlemi sürdürün.
 • Bu işlemin ardından kenarda bekleyen mantarları suyuyla birlikte soğan sarımsak ve zencefili sotelediğiniz tencereye alın.
 • Üç su bardağı daha su ekleyin. Sonra da bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası iyice kaynadıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Çorbanın pişmesinin diğer çorbalardan biraz daha fazla zaman alacağını hatırlatalım.

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı bu kadar. Şimdi gelelim bu çorbanın yapımında kullandığımız mantarın faydalarına.

Mantarın sağlık faydaları

Gelelim mantarın faydalarına…
Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.
Mantar bol miktarda protein içerir. Bunun yanı sıra bol bol B ve C vitamini de bulunur. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.
Etkili bir D vitamini kaynağıdır.
Bol lif içerir.
Mantar çeşitli antioksidanlar içerir.
Kanser riskini azaltma konusunda etkilidir.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Güçlü kemik ve kaslara sahip olmaya yardımcı olur.
Bol bol D vitamini içerir.
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ve kullandığımız mantarın sağlık faydaları böyle. Gelecek yazılarımda da bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerektiğini anlatmaya devam edip yeni tarifler de vereceğim.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

hand-disinfection-4954840_1920-1.jpg

23 Mart 2020- Bersu Ekinci0

“Son birkaç aydır en çok duyduğunuz kelime nedir?” diye sorsam birçok kişi hiç düşünmeden aynı yanıtı verir: Corona virüs! Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ve onun sebep olduğu Covid-19 adlı hastalık bugüne kadar milyonlarca insanın hayatını değiştirdi hala da hiçbir şey eskisi gibi değil.  Bu dalga dünyanın farklı yerlerinde çok da kurban aldı. Peki yeryüzünde ülke, kıta, iklim tanımadan her yerde yayılan bu corona virüs nedir, nasıl bulaşır? Corona virüsten nasıl korunuruz? Size net ve açık bir şekilde bu soruların yanıtlarını vermeye çalışayım. Yani sağlığımızı, hayatımızı tehdit eden bu virüsü biraz daha yakından tanıyalım, ne tür önlemler almamız gerektiğine bir bakalım. Paniğe kapılmadan gereken önlemleri alalım. Buyurun efendim, corona virüs nedir, nasıl bulaşır? Corona virüsten nasıl korunuruz? sorularının yanıtlarına…


vegetables-790022_1920-1.jpg

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.

office-820390_1920-1.jpg

18 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Siz de bütün gün işten başınızı kaldıramadığınız için spora yeteri kadar vakit ayıramamaktan şikayetçi misiniz? Belki de bu yüzden kilo verme ya da kilo koruma konusunda sorun yaşadığınızı düşünüyorsunuz. Ama bana sorarsanız işe gidip gelmek hatta bütün gün durmadan çalışmak egzersiz yapmamanın da kilo verememenin de bahanesi değil. Hayatınıza getireceğiniz bazı küçük dokunuşlarla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Nasıl mı? Birazdan işe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda ipuçları vereceğim size. Böylece “çok çalışıyorum, spor yapamıyorum bu yüzden de kilo alıyorum” bahanesine sığınmak zorunda kalmayacaksınız. Buyurun efendim işe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları neler bir bakalım.

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları: Ayakta durun

Biliyorum, birçoğunuz işe gidip gelirken toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bu tür araçlarda seyahat ederken en çok hayalini kurduğunuz şey de boş yer bulup oturmak. Büyük şehirlerde bu gerçekten de bir hayal aslına bakılırsa. Ama bunun bir de iyi tarafı var. Toplu taşıma ile seyahat ederken ayakta durmak her ne kadar tatsız bir durum olarak kabul edilse de iyimser düşünüldüğünde olumlu yanları var. Hatta sağlık açısından yararlı. Öncelikle daha fazla yağ yakarsınız… Buna ek olarak kan dolaşımınız daha sağlıklı hale gelir. Bir de bu işin ofis kısmı var. Zaten bildiğiniz gibi bütün gün masanızın başında oturmak yani hareketsiz kalmak hem kalp ve damar sağlığı açısından da zararlı. Toplu taşımada ayakta durmayı tercih ettiğiniz gibi ofiste de zaman zaman masanızda ayağa kalkın ya da ofiste kısa bir tur atın. Yani sürekli oturup kalmayın. İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda ilk söylemek istediğim bu.

Aracınızı uzağa park edin

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda söylemek istediğim bir başka ayrıntı da bu. Diyelim ki işe kendi aracınızla gidiyorsunuz. Aracınızı ofisinizin bulunduğu yerden biraz daha uzağa park edin… Bu sizin fazladan yürümenizi yani hareket etmenizi sağlar. Aktif bir hayatın faydalarını da bilmeyen yok!

Bisiklete binin

Biliyorum bu, ülkemizdeki birçok büyük şehirde yaşayanlar için pek mümkün olmayan bir durum. Ama eğer daha küçük bir şehirde yaşıyorsanız ya da iş yeriniz evinize yakınsa, gerekli alt yapı da varsa neden bisikletle gitmeyesiniz ki? Hem bu sayede spor da yapmış olursunuz… İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Merdiven tırmanın

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusuna devam edelim. Aslında bunların bazılarını daha önce de anlatmıştım ama bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Eğer çok ciddi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa çalıştığınız kata asansörle çıkmak yerine merdiven tırmanın. Bu, gerçekten iyi bir egzersiz. Ama elbette 8, 9 ya da 10 kat tırmanmanızı önermiyorum. Ama sadece 2 ya da 3 kat için asansöre binmeyin.

Sandalye egzersizleri yapın

İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusuna başka bir ayrıntıyla devam edelim… Ofiste oturduğunuz yerde egzersiz yapıp kaslarınızı çalıştırmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Üstelik kimse sizin bunu yaptığınızın farkına bile varmayacak. Küçük bir öneri.. Diyelim ki masanızda oturuyorsunuz… Oturmaya devam ederek sağ kalçanızı hafifçe yukarı kaldırın… Birkaç dakika böyle bekleyin. Sonra aynı işlemi diğer kalçanızla tekrarlayın. Bu şekilde hem karın hem de kalça kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. İşte böyle.. İşe gidip gelirken egzersiz yapıp kilo vermenin yolları konusunda anlatmak istediklerim şimdilik bu kadar.
Gördüğünüz gibi bütün gün hiç durmadan çalışmak da aktif bir hayat sürmeye spor salonunda olmasa bile fırsat yaratıp ortama ve duruma uygun egzersiz yapmaya engel değil…

oat-1391682_1920-1.jpg

16 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Hani size sık sık yulaf ezmesi tüketmenizi öneriyorum ya… Düşündüm de bu öyle tek bir cümleyle özetlenecek bir konu değil. Lif oranı yüksek olduğu için uzun süre tok tutan yulaf ezmesi hazırlamanın farklı yöntemlerine bakalım bu kez. Yani kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusunu ele alalım. Bu arada da sizin için farklı bir yulaf ezmesi tarifi hazırladım. Belki de sık sık yediklerinizden farklı bir tarif bu.  Madem öyle başlayalım kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusuna.