Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

strawberries-5099527_1920-1.jpg

29 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Bu konuyu artık bir kenara bırakayım diyorum ama hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Evden çalışabilenler başta olmak üzere çoğumuz koronavirüs salgını nedeniyle evdeyiz. Peki siz de bu süreçte canınız sıkıldıkça kendinizi mutfağa atıp elinize geçeni yiyor musunuz? Ya da böyle zamanlarda ne yiyorsunuz? Gelin bu yazımda size  kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hakkında birkaç söz söyleyeyim. Bu meyvelerin yararlarını bir kez daha gözden geçirirseniz, zayıflamayı engelleyip kilo almaya neden olan o sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durursunuz büyük olasılıkla. Eh, o zaman bir bakalım kilo vermek isteyenler için hızlı yağ yaktıran yaz meyveleri hangileri.  Gelecek yazılarımda da size bu meyvelerle hazırlanacak farklı tarifler veririm.


water-2367023_1920-1.jpg

27 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Birçok kişi uzun süredir koronavirüs nedeniyle sosyal izolasyonda, evin dört duvarı arasında hayatını sürdürüyor. Bu arada kaçamakları biraz abartıp kilo alanlar bile oldu muhtemelen. Peki kolay ve sağlıklı kilo vermenin yolları hiç mi yok? Evde kilo vermek mümkün mü? Evde zayıflamak için neler yapabiliriz? Bütün bu soruların yanıtları olumlu! Yani evde sosyal izolasyonda olsanız da kilo vermek mümkün. Bunun en ucuz ve kolay yollarından birini paylaşacağım sizinle. Metabolizma hızlandırıp daha fazla yağ yakan detoks suları tarifi vereceğim. Hazırlamak son derece kolay. Çünkü hepsini elinizin altındaki malzemelerle yapmak mümkün. Hem de ekonomik olarak gayet uygun. Haydi gelin bakalım metabolizma hızlandırıp daha fazla yağ yakan detoks suları neler ve nasıl yapılır?


selective-photo-of-brown-powder-on-stainless-spoon-1212845-1.jpg

25 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
  • Siz de kilo vermek için bir bayram geleneği olan baklava keyfine veda mı ettiniz? Bana sorarsanız en iyisini yaptınız. Elbette haftalık kaçamak olarak bir dilim yiyebilirsiniz ama yine de zayıflamak ya da kilo korumak için bu tür yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini aklımızın bir köşesinde tutmak zorundayız. Ama kilo vermek ya da kilo korumak, düz bir karna sahip olmak için keyifli lezzetlere tamamen veda etmek zorunda değiliz. Doğru seçim yaparsak tabii! O zaman gelin size bugün küçük bir bayram hediyesi vereyim ve kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifi vereyim. Üstelik bu tatlının yapımında kullanılan malzemeler, kilo verme
    ve kilo koruma amacına da hizmet ediyor. Sözü fazla uzattım, hemen geçeyim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifine.

slim-woman-in-bikini-lying-on-deckchair-3771817-2.jpg

22 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Kim istemez ki dümdüz bir karna sahip olmayı. Göbek yağlarını eritip kaslı ve düz bir karna sahip olmak birçok kişinin en büyük hayali. Peki göbek yağları nasıl eritilir? Düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İlk anda zor gibi görünse de düz bir karın öyle uzak bir hayal değil. Belli bir disiplin içinde, bazı beslenme kurallarına dikkat ederek göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın sahibi olmak mümkün. O zaman gelin bir bakalım düz bir karna sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler neler?


blueberries-2278921_1920-1.jpg

20 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Biliyorum, biliyorum… Başlığı okuduğunuz ilk anda şaşırdınız. Ama bu gerçek! Bütün tatlılar vücudunuza fazladan karbonhidrat yükleyip kilo almanıza neden olacak değil ya. Eğer doğru malzemelerle yapılırsa hem yediklerinizden keyif alır hem de genel sağlığınızı ve kilonuzu koruyabilirsiniz. Neyse.. Sözü çok fazla uzatmadan göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı nasıl yapılır anlatayım. Hem evde kalmak zorunda olduğunuz şu günlerde ağzınız biraz tatlanır. İşte göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı tarifi ve tüm incelikleri.


cayenne-peppers-2779834_1920-1.jpg

18 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek için hangi besinleri yemek gerekir? Metabolizma hızlandırmak için ne yemeliyim? Daha çok yağ yakmak için ne yapmalıyım? gibi sorular kafanızın içinde dönüp duruyorsa bugün size küçük bir “sır” vereceğim. Aslında çok da yabancı olmadığınız bir “sır” bu. Bu noktada sık sık karşılaştığım bir sorunun çeşitli yanıtlarını aktaracağım size.  Acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? Zayıflamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri bu. Hemen söyleyeyim: Evet, acı kırmızı biber, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Elbette önce doktorunuza danışmanız koşuluyla! Bunun nedenini de birazdan anlatacağım. Gelelim acı kırmızı biber yemek kilo verdirir mi? sorusunun yanıtlarına.


hhh.jpg

15 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, yağları eritmek, düz bir karna sahip olmak ilk bakışta çok zahmetli bir iş gibi geliyor değil mi? Özellikle de yıllarca uğraşıp bir türlü fazla kilolarından kurtulamayan ve bu yüzden kapımı çalan danışanlarımın bazılarının anlattıklarından biliyorum bunu. Eğer Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olursanız, forma girmek ve öyle kalmak hiç zor değil. “Yapılması gerekenler” deyince aklınıza öyle çok zor, sizi zorlayacak ayrıntılar gelmesin. O zaman haydi, bugün kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda hayati önem taşıyan bazı ipuçlarına bakalım.


nunzi1.jpg

13 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
Gelin bugün de biraz mutfakta vakit geçirelim ve hem kendimize hem de ailemize metabolizma hızlandıran, yağ yaktıran, kilo aldırmayan içecek hazırlayalım. Ama hemen belirteyim bu öyle sıradan, basit bir içecek değil. Özellikle kilo vermek istiyorsanız belirli aralıklarla tüketmenin fayda sağlayacağı bir smoothie. Neyse… Sözü çok uzatmayayım hemen geçeyim metabolizma hızlandıran, yağ yaktıran, kilo aldırmayan içecek konusuna.

belly-3520191_1920-1.jpg

10 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0

Evet! Gelin biz de normalleşelim ve hayatımızın her alanını etkisi altına alan koronavirüs gündeminden biraz uzaklaşalım. Tedbiri elden bırakmadan kendimizi forma sokmaya yoğunlaşalım. Önümüz de yaz olduğuna göre bana özellikle bu dönemlerde çok sorulan bir konu üzerinde konuşalım: Ne mi o konu? Göbek yağları ve göbek eritme elbette. Bugün size göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu hakkında bazı ipuçları vereyim. Göbek yağlarından kurtulmak için ne yapalım, neleri nasıl yiyelim bunlara bir bakalım. İşte göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu.

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu: Aklınızda bulunsun

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu

Çözünebilir lif içeren besinler tüketin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusuna çok önemli bulduğum bu maddeyle başlayalım. Beslenme programınızda çözünebilir liflere yer verin. Bunlar uzun süre tok kalmanızı sağlar ve bu sayede daha az yer, açlık ataklarının önüne geçersiniz. Bu arada çözünebilir lif içeren besinlerin göbek yağlarıyla mücadele etmesini sağlarsınız. Peki bu çözünebilir lif hangi besinlerde bulunur? Gelin buna bir bakalım… Keten tohumu, Brüksel lahanası, avokado, böğürtlen ve yaban mersini göbek yağlarını eritmeye yardımcı olan çözünebilir lif içeren besinler.

Yeteri kadar protein tüketin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda aslında daha önceki yazılarımda sık sık sözünü ettiğim bir maddeye sıra geldi. Kilo vermek, kilo korumak, göbek eritmek için yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Protein hem kilo konusunda hem de genel sağlık anlamında çok önemli bir unsur. Proteinin kilo verme ve göbek eritme konusunda en etkili yanı metabolizma hızlandırmak. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken söylemem gereken önemli ayrıntılardan biri de protein tüketmenin bel bölgesindeki yağların eritilmesine de yardımcı olması.

Kilo vermek ve göbek eritmek için gereken proteini balık, yumurta, baklagiller, kırmızı et, ev yapımı yoğurt gibi besinlerden alabilirsiniz.

Sağlıklı yağ içeren balıklar: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda başka bir durağa geldik şimdi. Peki bu durakta ne var? Sağlıklı yağ içeren balıklar! Bunlar sadece protein içermekle kalmaz aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri de içerir. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken Omega 3’ün, ciddi bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanmasına karşı da etkili olduğunu söylemem gerek. Bana sorarsanız haftada bir bu tür besinler tüketin. Peki, sağlıklı yağ alınabilecek besinler hangileri? Gelin onlara da bir bakalım: Somon balığı, sardunya, ringa balığı, orkinos balığı ve hamsi sayılabilir.

Meyve sularını mutfağınızdan çıkarın: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken şimdi sıra geldi yapmamanız gereken bir ayrıntıya. Eğer meyve suyu içmek gibi bir alışkanlığınız varsa bu göbek yağlarını eritmek konusunda önünüze önemli bir engeldir. Nedenine gelince… Özellikle dışarıdan ambalajlı olarak satın aldığınız meyve suları, başta şeker olmak üzere birçok zararlı katkı maddesi içerir. Bu yüzden bu tür meyve sularıyla hemen vedalaşın. Evde kendiniz hazırlamayı tercih ederseniz de tükettiğiniz miktarı sınırlı tutun. Bu şekilde meyvelerin içerdiği liflerden de yeteri kadar yararlanamazsınız. Bunun yerine meyvenin kendisini yiyerek tüketin. Bir şeyler içmek istiyorsanız bol bol su tüketin, ya da yeşil çaya yönelin. Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden uzak durun: Biraz önce meyve sularından söz etmiştim aslında. Ama göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken gazlı, asitli içecekler için de ayrı bir madde açmak istedim. Birçok kişi bunların şeker içeren içeceklerden daha az zararlı olduğunu düşünse de aslında tam tersi bir durum söz konusu. Çünkü bu tip içecekler şekerli içeceklerden çok daha zararlı. Öncelikle yapay tatlandırıcılar likit fruktoz içerir, bu da özellikle göbek çevresinde yağ birikmesine neden olur. Ayrıca yapay tatlandırıcıların beyninizden karaciğerinize geri dönüşü zor zararlar verdiğini hatırlatmak isterim.

Yeşil çay tüketin: Madem biraz önce söz ettik, göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu anlatırken yeşil çaya da değinelim. Kateşin içeren yeşil çay, antioksidan özelliğe de sahip. Ayrıca metabolizma hızlandırmak için de son derece etkili. O yüzden canınız bir şeyler içmek istediğinde bir fincan yeşil çay tüketin.

Yeterli uyuyun: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda yine önem verdiğim bir ayrıntıda sıra. Bunu da size sık sık söylüyorum aslında. Yeterli ve dengeli bir uyku sağlık açısından son derece önemli. Yapılan tıbbi araştırmalara göre de yetersiz uyuyanlar kilo alma, özellikle de göbek çevresinde yağ birikmesi riskiyle karşı karşıya. 16 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre gecede 5 saatten daha az uyuyan kadınlar, gecede en az 7 saat uyuyan kadınlara göre kilo almaya daha eğilimli olduğu ortaya çıktı.

Fazla alkol tüketmeyin: Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunda yine ‘fazla kaçırmayın’ diyeceğim bir noktaya geldik. Aşırı olmadığı, sadece ara sıra ile kısıtlı kaldığı durumlarda alkol tüketebilirsiniz. Ama bunu günlük bir alışkanlık haline getirip miktarı artırırsanız, zararları sayılamayacak kadar çok. Genel sağlığa olan büyük zararlarının yanı sıra fazla alkol tüketmek göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. İşte bu yüzden alkol alımını özel günlerle ya da yılda birkaç kez gerçekleşen kutlamalarla sınırlı tutun.

Göbek yağlarını eritmenin en etkili 7 yolu konusunu bu şekilde toparlayalım. Aslında gördüğünüz gibi göbek yağlarını eritmek için dikkat edilecek ayrıntılar genel sağlık için de geçerli.
Herkese sağlıklı günler dilerim.


emekli.jpg

29 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Son zamanlarda yoğun bir stres altındayız. Çoğumuz evlerimizden dışarıya adım atamıyoruz çok gerekmedikçe, her şeyi dört duvar arasında yaşamak zorundayız. Görünüşe göre hayatımızın normal akışına dönmesi de biraz zaman alacak. İşte bütün bunlar da stres seviyesini yükseltiyor. Fakat öte yandan da unutmamak gerekir ki hem genelde sağlıklı olmak için hem de kilo vermek ya da kilo korumak için stres en zararlı etkenlerden biri. Özellikle de böyle bir dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de stresten uzak olmak durumundayız. Şunu söyleyeyim ki, stresten doğru beslenerek kurtulabilmek mümkün. Gelin bugün stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler konusunda biraz sohbet edelim. Ama aklınıza stresi azaltan yiyecek deyince hemen şeker ya da karbonhidrat seviyesi yüksek olanlar gelmesin.  İşte stresi azaltan ve kilo aldırmayan sağlıklı yiyecekler.