Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

mango1.jpg

12 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar çoktan başladı. Elbette farkındayım… Bayram, hele de şeker bayramı tatlısız olmaz. Ama öte yandan zaten eskisine göre daha hareketsiz bir hayat sürdürüyoruz. Kilo korumak hatta üstüne kilo almaktan kaçınmak zorundayız. Bu, sağlığımız için gerekli. Peki bu durumda ne yapacağız? Bayramı tatlı yemeden mi geçireceğiz? Kesinlikle hayır! Yine bayramı ağız tadıyla geçireceğiz elbette. Yani tatlı da yiyeceğiz. Nasıl olacak bu? Birazdan size anlatacağım yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı ile… Çok sağlıklı bir meyve kullanacağız bu tatlıyı yaparken. Yediğimiz zaman da bir yandan keyif alacağız, bir yandan da işlenmiş şeker ya da katkı maddeleri gibi vücudumuza zarar verecek malzemelerden hiçbirini kullanmayacağız. O zaman hemen geçelim yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapımına.


gebek.jpg

5 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların korunmasına yardımcı olur. Fakat göbek bölgesinde toplanan fazla miktarda yağ da bir o kadar tehlikeli. İki ucu keskin bıçak yani! Peki göbek bölgesi neden yağlanır? Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir? Bugün biraz bu konuda konuşalım istiyorum. Çünkü göbek yağları aslında biraz dikkatle önlenebilecek bir sorun. Bu şekilde genel sağlığı korumak da mümkün. Neyse… Haydi gelin bakalım göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir…


salata-1.jpg

28 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için “hayat kurtaran” seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya! İçinde rengarenk sebzeler, eğer isterseniz meyveler hatta damak zevkine göre ekleyebileceğiniz kuru yemişler var. Peki ama salata her zaman doğru şekilde hazırlanıyor mu? Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları neler? Çünkü bazen sağlıklı diye hazırlanan bir salata, içine katılan yanlış malzemeler yüzünden amacından uzaklaşabilir. Yani özetle, salata hazırlamanın da dikkat edilmesi gereken noktaları var. O zaman gelin bir bakalım onlara. İşte kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları.


ESY-029981349-1.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir ama en önemlisini söyleyeyim: Kan şekeri dengesizliği. Aslına bakılırsa sağlık, ruh ve beden arasındaki denge. İşte bu dengeyi bozan en önemli etkenlerden biri kan şekeri. Protein, yağ ve karbonhidrat oranları gözetilerek düzenlenen bir beslenme programı bu dengeyi sağlamak için çok önemli. Sadece geçici bir süre için değil hayat boyu sağlıklı kiloda kalabilmek için de kan şekerini dengede tutmak gerek. Peki ama nasıl olacak bu, kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler ve bunları ne kadar yememiz gerek. İşte bunun için bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketmek bazılarının da yanından bile geçmemek gerek. Bakalım mı şimdi beslenme programımızı doğru bir şekilde sürdürmeye ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olan kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler.


ana-2.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Atalarımızın da dediği gibi ‘erken kalkan yol alır.’ Hem de kelimenin her anlamıyla.. Çünkü sabah erken saatler gerçekten de ‘günün altın saatleri.’ Biraz daha erken kalkarak güne daha sağlıklı ve zinde bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Açık havada kısa ama tempolu bir yürüyüş, hızlı bir egzersiz programı, sağlıklı bir kahvaltı. Biraz sonra okuyacaklarınızın ardından bu listeye başka bir madde daha eklemek isteyeceksiniz: Japon su terapisi. Peki nedir bu Japon su terapisi, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Gelin, dünyanın en uzun süre ve sağlıklı yaşayan insanlarının sırrını birlikte çözelim.


ana-5.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Evet, biliyorum… Kararlısınız, sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak o fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Ama bunlar hemen birkaç saatte olmuyor. Arada sırada nasıl olduğumdan daha zayıf görünebilirim sorusunu soruyorsunuz kendinize. Çünkü motivasyonunuzu daha yüksek tutmak, kilo verme amacına giden yolda daha güçlü olmak istiyorsunuz. Tamam… Uyguladığınız beslenme programını asla bozmayın ve fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulun. Ama yine de nasıl olduğumdan daha zayıf görünebilirim sorusunun bazı ince ayrıntılarını anlatayım size…


İLKKAAA.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Eğer mideniz ya da sindirim sisteminizle ilgili herhangi bir sağlık sorununuz yoksa limonlu su içmenin yağ yakma ve kilo verme konusunda ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz. Peki limonun fazla kilolardan kurtulma konusundaki tek etkisi bu mu? Elbette değil. Limonun zayıflamaya etkileri sadece bir bardak suyun içine eklenen bir dilim ile sınırlı değil. Kabuğundan suyuna kadar kilo verme konusunda sayısız faydası var. Limonun zayıflamaya etkileri konusuna biraz daha yakından bakalım istiyorum. Çünkü öyle küçük detaylarda öyle büyük faydalar gizli ki. Hem kilo vermek hem de kilo korumak için limondan öyle
incelikli yararlar sağlayabilirsiniz ki! Hazırsanız başlıyorum.


sugar.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Fazla kilolarınız gitti… O süreçte gerçekten çok disiplinli ve kararlı davrandınız, zararlı hiçbir yiyeceği tüketmediniz. Ama şimdi istediğiniz kiloya geldiniz ve her ne kadar sağlıklı, akılcı beslenmenin bir ömür boyu süreceğini bilseniz de arada zararlı yiyecekler de aklınızı çeliyor. Özellikle de tatlı olanlar! Ama bir yandan da kilo korumak zorundasınız. Peki ne olacak? Bence kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda bazı ipuçları paylaşmanın tam zamanı. Çünkü bunca yol kat ettikten sonra yeniden eski kilonuza dönmek hiç hoş olmaz. Hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan. Gelin bir bakalım kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri neler… Kilo korumak için nelere dikkat etmek gerekir?


des.jpg

21 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ve incecik görünmek daha da önemlisi sağlıklı olmak istiyorsunuz. Üstelik bu durum kalıcı olsun istiyorsunuz. Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Ama bir yandan da bunun bazı insanlara “rüya” ya da “gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal” gibi geldiğinin de farkındayım. Oysa gerçek bunun tam tersi, yani bunu yapabilirsiniz. Yeter ki bazı önemli konularda hayata düşmeyin. Gelin bugün size kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar neler biraz bundan söz edeyim. Bunların düzeltilip yerine daha sağlıklı alışkanlıkların konulması da hiç zor değil üstelik. Yeter ki ne yaparsak kilo vermek için bize engel olur, tam tersine ne yaparsak hem zayıflar hem de sağlıklı kiloda kalırız ona bir bakalım. İşte kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar.


yemek.jpg

16 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Bir Ramazan ayı daha geldi. Yine uzun süren açlık saatlerinin ardından gösterişli iftar ve sahur sofraları hazırlanıyor evlerde. Bu dönemde birçok kişinin karşılaştığı en önemli sorun ise kilo almak! O yüzden bugün size Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum. Tanık olduklarımdan da biliyorum ki birçok kişi aslında sağlığını ve kilosunu korumak için yapabileceği çok fazla şey varken bu otuz günün sonunda kilo alır. Oysa bunu önlemek hiç de zor değil. Birazdan Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları başlığı altında size bunları anlatacağım.