WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

TABAK-1.jpg

18 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Evet! Kilo verme konusunda fazlaca merak edilen, üzerinde çok durulan ayrıntılardan biri hakkında konuşmaya geldi sıra.  Sadece ilk görüşmemi yaptığım danışanlarımdan değil arkadaş ve aile çevremden de bana en çok yöneltilen sorulardan biri bu: Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu? Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Her şey tamamen size, beslenme danışmanı tarafından size uygun olarak hazırlanan programa bağlı. Birazdan önemli noktaları anlatacağım.  Ama şu kadarını söyleyebilirim ki iş, sonuçta yine sağlıklı, bilinçli ve akılcı beslenmeye gelip dayanıyor. Sizi fazla merakta bırakmadan başlıyorum o sorunun yanıtlarına: Akşam yemeği yememek zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?


SPİCANA.jpg

16 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Size daha önce göbek eriten baharatlar hakkında bazı bilgiler vermiştim.  Onları da hatırlatacağım elbet ama bugün anlatmak istediğim bir başka konu var: Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat. Yiyeceklere lezzet katan tuz, sofraların vazgeçilmeyen baharatlarından biri.  Ama tuz dikkatli kullanılmazsa vücutta ödeme ve özellikle de mide- göbek bölgesinde şişkinliğe neden oluyor.  Oysa tuzu ne kadar az kullanırsak hem genel sağlık hem de kilo koruma açısından o kadar iyi. Yemeklere lezzet katan tek baharat da tuz değil üstelik. Bazen hiç tuz kullanmadan, başka baharatlar yardımıyla hem yiyeceklerinize lezzet katıp hem ödemi önleyebilirsiniz. Aslında çok faydalı oldukları halde mutfaklarda çok da yaygın kullanılmayan bu baharatların göbek eritme, göbek yağlarını yakma konusundaki etkisi de işin bonusu! Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hemen başlayalım ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat hangileri.


renkler.jpg

13 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ve zayıflamak ya da kilo korumak için en önemli iki unsur doğru beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak. Bütün bunlara özel bir dikkat gösterilirse fazla kilolardan kurtulmak, zayıflamak hayal değil.  Ama pek dikkate alınmayan bir ayrıntı daha var. Mutfağınızın, yemek odanızın ya da sık gittiğiniz restoranın duvarlarının rengi de kilo verme konusunda etkili. İnsanların toplu halde yemek yediği restoranları bir düşünün. En çok hangi renklere rastlıyorsunuz? Hiç duvarları griye boyalı bir restoran gördünüz mü? Çok zor. Çünkü gri, insanlarda yeme isteği uyandırmayan bir renk. Yani söylemek istediğim şu: Yemek yediğiniz mekanlara hakim olan renklerin, tükettiğiniz yiyeceğin miktarı ve sizin iştahınız üzerinde büyük etkisi var. Bu kez size renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda bazı ipuçları vereceğim. Elbette kimse mutfağının ya da yemek odasının duvarlarının enerji düşüren renklerde olmasını istemez, ama kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin bu konuda dikkatli, en azından bilgi sahibi olmasında da fayda var.   konusuna biraz daha yakından bakalım ve ilginç ayrıntıları keşfedelim.


kokoa.jpg

11 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin en çok zorlandığı konulardan biri de şekerden uzak durmak. Sadece kilo vermek için değil sağlığımızı korumak için de şekerden uzak duracağız. Tamam ama canımız tatlı bir şeyler çektiğinde ne yapacağız? Birkaç seçenek var elbette. Ben de bugün sizinle tatlı yerine tüketebileceğiniz kan şekerini dengeleyen smoothie tarifi paylaşmaya karar verdim. İçerdiği malzemeler sayesinde hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de kilo kontrolünü bozmayacak. Üstelik son derece lezzetli.  O zaman gelin bakalım tatlı yerine tüketebileceğiniz kan şekerini dengeleyen smoothie nasıl hazırlanır.


heart2.jpg

9 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Gelin biraz özel bir konuya değinelim, yatak odalarının kapısını aralayalım. Evli misiniz ya da hayatınızda biri var mı bilmiyorum, ama sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın, insanın hem ruhsal hem fiziksel sağlığını doğrudan etkilediğini biliyorum. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak da ruhsal açlığın da tıpkı fiziksel açlık gibi doyurulması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden sormak istiyorum, cinsel hayatınızda mutlu musunuz? Çünkü bu soruya verilecek yanıt sadece hayattan zevk almayı değil sağlıklı kiloda kalıp kalmamayı da etkiler.  Bugün bu konuya kendi uzmanlık alanım açısından yaklaşacağım. Hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler hakkında birkaç söz söyleyeceğim size. Çünkü bu besinler sadece ruhsal ve fiziksel sağlığın önemli bir parçası olan cinsel mutluluğu yakalamaya yardımcı olmakla kalmaz genel sağlığı korumaya ve kilo verip formda kalmaya da yardımcı olur. O zaman şöyle bir bakalım hem libidoyu yükselten hem kilo vermeye yardımcı olan besinler hangileri ve bunlar bizi nasıl etkiliyor.


ANNİKO.jpg

6 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Blog yazılarıma bir baktım da son zamanda tarifler biraz eksik kalmış. Şöyle bir kaynaklarımı karıştırıp hafızamı tazeledim ve hazır hafta sonu da yakınken size zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifi vermeyi düşündüm. Önce farklı bir lezzete sahip bu çorbanın nasıl yapıldığını anlatayım, sonra da tatlı patates ve zayıflamaya etkileri konusunda küçük bir hatırlatma yapayım. Sözü fazla da uzatmadan zayıflamaya yardımcı zerdeçallı tatlı patates çorbası tarifine geçelim isterseniz.


aktif.jpg

4 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Şimdi size bir sır vermek istiyorum. Kilo vermek gözünüzün korktuğu kadar zor bir iş değil! Önce sağlıklı beslenerek ilk adımı atıyorsunuz. Sonra hayatınıza yapacağınız küçük dokunuşları da buna eklediğinizde yağ yakmak, fazla kilolardan kurtulmak yani zayıflamak ilk anda düşünmediğiniz kadar kolaylaşıyor. Disiplinli olmak şart elbette. İsterseniz bugün size kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları vereyim. Birazdan maddeler halinde sıralacağım bu ipuçlarının ortak noktası şu: Aktif, hareketli bir yaşam sürmek. Bunun için neler yapabileceğinizi hatırlatacağım size birazdan. Neyse… Sözü fazla uzatmadan geçiyorum kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusuna.


ANA.jpg

2 Eylül 2019- Bersu Ekinci0

Şimdi şöyle bir düşünelim: Kilo vermek, zayıflamak, sağlıklı kiloda kalmak zor mu? İlk anda zor hatta bazıları için imkansız bile görünebilir. Ama iyi haber şu ki, gerçek hiç de öyle değil. Sağlıklı ve akılcı beslenmek, hareketli bir hayat sürmek ve bedenimiz kadar ruhumuzun da ihtiyaçlarını doyurmak yeterli bunun için. Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulmak için düzenli bir hayat sürmek gerekiyor kısacası. Arada küçük kaçamaklar olsa da sabah yataktan çıktığımız andan başlayıp gece yatıncaya kadar bunu yapmak gerek üstelik. O zaman başa dönelim ve sabah saatlerine odaklanalım istiyorum. Bugün size kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Aslında birçoğunu bildiğiniz, belki uyguladığınız basit, küçük ama sonuçta faydası büyük adımlar bunlar. Gelin biraz daha yakından bakalım kilo vermeye yardımcı sabah alışkanlıkları neler, nasıl davranalım da kilo vermek bizim için zorlayıcı bir deneyim yerine hayatımızı yeniden ve sağlıklı bir şekilde kurmanın ilk adımı olsun.


beli.jpg

30 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Kimi zaman danışanlarımdan kimi zaman da çevremden duyuyorum. Bazen insanlar kilo vermek için ellerinden geleni yaptıkları halde sonuç hüsran oluyor. Onlara sorarsanız her şey kurallara uygun ilerliyor, ama sonuç beklenildiği gibi olmadığına göre demek ki bir yerlerde bir hata var. Bugün size kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar neler bunları sıralayacağım. Zaman zaman farklı açılardan değindiğim bu konuda akılda kalması açısından bir toparlama yapacağım. Çünkü bazen sizin doğru sandığınız, istenilen sonucu vereceğini düşündüğünüz bazı adımlar tamamen başka bir yöne gitmenize neden olabiliyor. Gelin isterseniz kısaca bir göz atalım kilo verme sırasında en sık yapılan hatalar konusuna.


omlet.jpg

28 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Her fırsatta hem danışanlarıma hem de blog’da beni takip edenlere söylediğim ortak bir cümle var: Eğer kilo vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak istiyorsanız sabah kahvaltısını kesinlikle atlamayın. Güne enerjik bir başlangıç yapmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çok önemli bir ayrıntı bu. Ama elbette ne yediğiniz de önemli. O yüzden bugün bu konu üzerine biraz eğilmek istedim. Gelin size metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifi vereyim bugün. İnanın bana, sabah telaşı içinde bile çok kısa zamanda hazırlayacağınız, gayet sağlıklı ve tok tutan bir tarif bu. Gelin bakalım metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifine biraz daha yakından.