Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

metaa.jpg

21 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0

Evet… Bir Kurban Bayramı’na daha ulaştık. Üstelik bu kez bayramın ayrı bir anlamı var.  Pandemi yüzünden geçen yıl iki bayramı  sevdiklerimizden uzak geçirdik. Bu yılın Şeker Bayramı da benzer şekilde geçti. Kurban Bayramı ise tıpkı eski günlerdeki gibi özgür olarak kutlayabileceğimiz, gerçek bir bayram oldu uzun zaman sonra. Bu yüzden de ayrı bir önemi var. Ama elbette hem sağlığımızı hem de kilomuzu korumak için dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntılar var. Gelin bugün Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmek için ipuçları konusuna bir bakalım. Bayramlar, özellikle de Kurban Bayramı, yeme içme konusunda genellikle ipin ucunun kaçtığı dönemler olur. Ama havaların da sıcak gittiği bu günlerde dikkatli yemek gerektiğini unutmayalım. Haydi o zaman geçelim, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmek için ipuçları konusuna. Sizin için kilo aldırmayan birkaç örnek menü önerisi hazırladığımı da eklemek isterim.


ers7.jpg

16 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0

Adını, 23 kilo verdirdiği Ece Çavuşoğlu ve sadece 5 ayda 35 kilo zayıflamasını sağladığı Simge Birben ile yaptığı çalışmalarla duyuran Bersu Ekinci’nin hazırladığı Bersu Ekinci ile A’dan Z’ye Bütünsel Beslenme Rehberi adlı elektronik kitap çıktı. Ekinci, şimdi de tecrübelerini, Bersu Ekinci ile A’dan Z’ye Sağlıklı Beslenme Sırları adlı elektronik kitabı aracılığıyla daha sağlıklı beslenip kilo vermeyi ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi amaçlayan çok sayıda kişiyle paylaşıyor.


deckchairs-355596_1920-1.jpg

14 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0

Yaz mevsimi denilince aklınıza ilk olarak ne gelir? Eminim birçok insanın kafasında yaz mevsimi ile deniz, güneş ve kum özdeşleşmiş durumda. Hem yaz aylarının etkisini hissettirdiği bir dönemdeyiz, hem de önümüzde hatırı sayılır uzunlukta bir bayram tatili var. Üstelik, pandemi yüzünden uzun süre evlerde vakit geçirmekten de yeni kurtulduk. O zaman gelin bu kez ruhumuzu sağlıklı besleyelim ve plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusuna bir değinelim. Böylece belki denizlerimizin ve kumsalların kıymetini bilip onları korumak konusunda da bir kez daha bilinç oluşturmaya katkı sağlamış oluruz. Haydi o zaman geçelim hemen plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusuna.


yaral.jpg

6 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0

Evet! İster misiniz kilo verme sırasında birçok kişinin kafasını meşgul eden bir konuya değinelim biraz? Bugün sizinle kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusunu ele alalım.  Çünkü bazen bazı kişiler elinden geleni yaptığı halde yağ yakma ve kilo verme konusunda çok da başarılı olamaz. Ama umutsuzluk yok! Bu konuda kafanızda yer eden yanlış bilgileri bir kenara bırakıp, gerçekten işe yarayan yöntemlere yönelmek yeterli. Sözü çok da uzatmadan kilo verme sırasında yapılan hatalar ve yağ yakmanın kolay yolları konusuna hemen geçelim istiyorum.


anasayfa-1.jpg

30 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Nasıl? Hava iyice ısındı değil mi? Yaz sıcakları bastırdı. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve eğer bunun için çabalıyorsanız kilo verme konusundaki çabalarınız nasıl gidiyor? Peki ya yeteri kadar sıvı tüketip vücudunuzu susuz bırakmamaya gereken özeni gösteriyor musunuz bu yaz sıcaklarında? Gelin bugün bu konuda biraz konuşalım ve metabolizma hızlandıran, kilo vermek için yardımcı içecekler konusuna bir değinelim. Elbette konunun hemen başında, su içmenin son derece önemli olduğunun bir kez daha altını çizerek! Üstelik suyunuza lezzet katma şansınız da var. Ne de olsa mevsim yaz ve içtiğiniz suyun lezzetini artırıp bir yandan da serinlemek mümkün. Ama eğer “Su tamam, biraz da keyif yapalım” diyorsanız bu konuda da seçenekler var. Neyse… Sözü fazla uzattım sanırım, hemen geçiyorum metabolizma hızlandıran, kilo vermek için yardımcı içecekler konusuna.


anasayfa.jpg

23 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Şöyle bir baktım da uzun süredir sağlıklı bir tarif paylaşmamışım sizinle. O zaman gelin arayı en azından biraz kapatalım. Hazır havalar da giderek ısınırken tam yaz aylarına uygun kilo almak istemeyenler için sağlıklı antioksidan limonata tarifi paylaşayım. Yapımı kolay, vitamin deposu, vücuttan toksin attırıcı bir limonata bu. Hem içinizi serinletiyor hem de daha önce içtiklerinize hiç benzemiyor. Merak ettiyseniz, işte kilo almak istemeyenler için sağlıklı antioksidan limonata yapımı.


11.jpg

16 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Bir yandan kış mevsimi, diğer yandan da pandemi nedeniyle şu zamana kadar daha harekesiz bir hayat sürdük çoğumuz. Bu durumun sonucu bazılarımız  için kilo artışı oldu, farkındayım. Fakat öte yandan eğer kilo vermek istiyorsanız önünüzde çok güzel bir fırsat var şimdi: Yaz mevsimi geldi! Bu dönem, kilo vermek isteyenler için eşsiz doğal yöntemler sunuyor. Haydi gelin bakalım yaz mevsimi boyunca kolay ve sağlıklı kilo vermenin yolları konusuna. Çünkü havaların sıcak gittiği, insanların açık hava daha fazla vakit geçirdiği yaz mevsimi, gerçekten de zayıflamak isteyenler için bir tür nimet.  Sözü çok da uzatmadan yaz mevsimi boyunca kolay ve sağlıklı kilo vermenin yolları konusuna başlayalım.


duygu.jpg

9 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Gelin bugün yeme davranışlarıyla ilgili farklı bir konuya değinelim. Bugün duygusal açlık konusunu ele alalım biraz. Duygusal açlığın ne olduğuna, kişiyi nasıl etkilediğine bakıp duygusal açlık nedir? Duygusal açlık nasıl kontrol edilir? sorularının yanıtlarına bir bakalım. Danışanlarımla yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime dayanarak birçok kişinin yiyeceklerle bu türden bir ‘duygusal bir ilişki‘ yaşadığını söyleyebilirim. Sözü çok dolandırmadan geçelim hemen duygusal açlık nedir? Duygusal açlık nasıl kontrol edilir? konusuna.


anna.jpg

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.


kalata.jpg

26 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Evet! Geldik kilo vermek ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin aklını kurcalayan o önemli soruya… Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? Öncelikle şunu söyleyeyim ki bu konuda geçmişten bu yana getirdiğiniz bütün ön yargıları hemen şimdi ve şu anda unutun! Çünkü birazdan anlatacaklarım bu eski inanışı doğru kabul edenlerin kafasını karıştırabilir. Yani öyle basmakalıp sözler sarf etmeyeceğim bu konuda size. Bana kalırsa birazdan okuyacaklarınız bazılarınızı bu anlamda mutlu bile edebilir. O zaman hemen geçelim çikolata yemek şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularının yanıtlarına.