WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme Blogu'na Hoşgeldiniz.

father-2212101_1920-1.jpg

24 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Biraz önce eski yazılarıma bir göz attım ve önemli bir konuya gereğinden biraz daha az vakit ayırdığımı fark ettim: Çocuklar! Kim bilir kaç kişi çocukluğunda edindiği olumsuz beslenme davranışlarının bedelini yetişkinliğinde kilo vermek için olağanüstü çaba harcayarak ödedi! Bu yüzden bugün çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları hakkında bazı ipuçları paylaşmak istiyorum sizinle. Çünkü kilo vermek ve kilo korumak konusunda önemli olan, sağlıklı alışkanlıklar edinip bunları bir yaşam tarzına dönüştürmek. Çocuklukta öğrenilenlerin de insanın hayat yolunu çizmesi konusunda etkili olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Sözü çok da uzatmadan çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yolları konusunda püf noktalarını paylaşalım sizinle.


Untitled-20.jpg

21 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Evet… Hemen daha önce de altını çizdiğim bir gerçeği hatırlatayım: Kilo vermenin öyle kolay “sihirli” bir yolu yok. Yani emek harcamak gerek. Üstelik hem kilo vermek için hem de sonradan kilo korumak için. Ama bir de iyi haber, kilo vermeye yardımcı olan, fazla kilolardan kurtulmak için başvurulabilecek bazı etkili yöntemler var. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenmek diğeri de spor yapmak. Olması gereken bu. Peki ya spor yapmak için yeteri kadar zaman bulamıyorsanız? İşte o zaman spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları devreye girer. Gönül ister bu kombinasyonun bütün parçaları yerli yerine otursun ama bazen bazı koşulları değiştirmek mümkün olmuyor. Eğer siz de böyle bir durumdaysanız o zaman gelin spor yapmadan zayıflamanın kolay yolları neler bir bakalım.


zence.jpg

19 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Hem danışanlarıma altını çizerek önerdiğim hem de yazılarımda sık sık vurguladığım önemli bir ayrıntı vücudu susuz bırakmamak.  Sadece kilo vermek için değil üstelik, genel sağlık için de kesinlikle gerekli yeteri kadar su içmek. Ama bazen insan sürekli aynı lezzeti tatmaktan bıkabilir. İşte o zaman da biraz yaratıcılığımız biraz da vücudumuza faydalı sağlıklı tercihler devreye girer. İşte bu yazıda size böyle, hazırlanması kolay, faydası çok bir içecek tarifi vereceğim. Metabolizma hızlandıran zencefilli su nasıl hazırlanır bunu anlatacağım size. Bu sayede hem bedeniniz susuz kalmayacak hem de farklı bir lezzetin keyfine varıp aynı zamanda zencefilin sağlık faydalarından yararlanacaksınız. Neyse… Geçelim isterseniz hemen metabolizma hızlandıran zencefilli su yapımına.


lilya.jpg

17 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar edindiğim bir izlenimi sizinle paylaşmak isterim. Kilo vermek, yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak bir yana, okurlarımın en çok ilgi gösterdiği konulardan biri de detoks. Dikkat ettim, detoks konusunda uzun sayılacak bir süredir yazı da paylaşmamışım. O zaman ne duruyoruz? Haydi gelin bugün yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar konusuna biraz bakalım. Aslında pek çoğunuzun bildiği gibi mutfaklarda kullandığımız bazı baharatlar metabolizma hızlandırıp yağ yakmaya dolayısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor. Bir de üstüne üstlük bunların detoks yapma, bedeni toksinlerden temizleme özelliği var. O zaman gelin beraber bir bakalım, yağ yaktırıp kilo verdiren, detoks yaptıran baharatlar neler…


soup.jpg

14 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

 

Kış mevsiminin tam ortasındayız. Havalar da dengesiz… Bazen mevsim normallerinin üzerinde sıcak, bazen de tam mevsim normallerinde soğuk. Yani bir başka deyişle insanı hastalıklara karşı zayıf bırakan bir dönem. Üstelik dört bir yanımızda da bulaşıcı ve kimi korkutucu virüsler.. Peki ne yapmak gerek bu durumda? Elbette bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme programı belirlemek. Madem öyle gelin bugün bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası tarifi vereyim size. Bu çorbayı hazırlarken gayet sağlıklı vitamin ve mineral deposu malzemeler kullanacağız. Bütün bunlar da bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi daha dirençli hale getirecek. Eh! Ne duruyoruz, haydi mutfağa girelim ve Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası yapalım.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


baslik.jpg

10 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Yazılarımı dikkatli takip edenler bilir ki beslenmeyle ilgili bazı unsurlardan sıklıkla söz ederim. Bunlardan biri de Omega 3… Sadece kilo vermek için değil genel anlamda sağlıklı olmak için ihtiyacımız var Omega 3’e… Üstelik bu ihtiyaç daha anne karnındayken başlıyor. İşin ilginci insan vücudu Omega 3’ü kendisi üretemiyor. Yani bunu sağlıklı beslenerek dışarıdan almak zorundayız. Madem öyle gelin bugün size Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda biraz bilgi vereyim. Çünkü bu, sağlıklı beslenme konusunda gerçekte çok önemli bir nokta. Omega 3’ün metabolizma hızlandırıp yağ yaktırmaktan kalp ve göz sağlığına kadar çok çeşitli alanlarda faydası var. O zaman haydi başlayalım Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? anlatmaya…


tatman.jpg

7 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir hayat sürmek için de şekerden vazgeçmek gerektiğini artık biliyoruz.  Birçok kişi de kilo vermek uğruna şekerden vazgeçip yapay tatlandırıcılara yöneliyor. Peki ama bu doğru mu? Yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı? Bugün genel hatlarıyla bu konunun üzerinde durmak istiyorum. Önce kısaca şunu söyleyeyim ki bütün danışanlarıma şekerle vedalaşmalarını söylüyorum. Ama hiçbirine yapay tatlandırıcı kullanmalarını önermiyorum.  Çünkü bu da en az şeker kadar zararlı bir seçenek. Böyle kısa bir giriş yaptıktan sonra biraz daha yakından bakalım yapay tatlandırıcılar zayıflatır mı? Tatlandırıcılar zararlı mı?


ananass.jpg

5 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Size zaman zaman bazı tarifler verirken ananas kullanmanızı öneriyorum. Bunun nedenini biliyor musunuz? Çünkü ananas hem kilo verme hem kilo koruma sürecinde hem de genel anlamda sağlıklı yaşamak için çok faydalı bir meyve. Daha önce verdiğim ananas kullanarak yapılan tarifleri bir kez daha hatırlatacağım, ama şimdi gelin, ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? sorularına biraz yakından bakalım. Belki de çok fazla tüketmediğiniz  ananasın sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini öğrendikten sonra, beslenme programınızda daha geniş bir yer açacaksınız. Haydi bakalım başlayalım ananas zayıflatır mı? Ananas nasıl ve ne zaman yenilir? konusuna.


narina.jpg

3 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Çocukken birbirimize en çok sorduğumuz o bilmeceyi hatırlamayan yoktur büyük olasılıkla:  “Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane!” Nedir bu? Evet, bildiniz. nar! Dünyanın en çok nar yetişen ülkelerinden birinde yaşadığımıza göre bu bilmecenin kuşaktan kuşağa yayılması da doğal. Peki ya nardan yeteri kadar faydalanıyor muyuz? Bilmiyorum, sık tüketiyor musunuz ama bugün size nar kullanarak yapılan basit bir detoks suyu tarifi hazırladım: Yağ yaktıran narlı detoks içeceği… Hem vücuttaki yağları yakmaya hem de toksinlerden kurtulmaya yardımcı olacak bir içecek bu. Hazırlanması çok kolay, üstelik ferahlatıcı ve sindirime de faydalı. O zaman fazla vakit yitirmeden bir bakalım yağ yaktıran narlı detoks içeceği nasıl yapılıyor.