Kategoriler: Haber

Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri

Düşündüm de… Bir süredir önemli bir konuyu biraz ihmal etmişim. Kilo vermek için yola çıkan milyonlarca kişi için çok can alıcı bir ayrıntı bu. Gelin bugün bu eksiği tamamlayalım ve zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri konusunda biraz sohbet edelim. Bir insan onca çaba gösterip zayıflar da verdiği kiloları neden geri alır? Bazıları gerçekten büyük, bazıları da hiç göze batmayan hatalar nedeniyle diyerek şimdilik kısaca bir toparlayayım.  Sonra da biraz daha etraflıca bakalım zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri neler.

Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri: Bunlardan uzak durun

Şimdi dilerseniz zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenlerini şöyle madde madde bir anlatayım. Bence bu şekilde daha fazla akılda kalıcı olur.

İşte verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri

1- Kısıtlayıcı diyetler: Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri konusuna bu maddeyle başlamak istiyorum. Artık siz de biliyorsunuz ki açlığa mahkum eden ya da hızlı kilo verme vaadinde bulunan diyetler uzun vadede hiçbir işe yaramaz. Bunları uygulayıp biraz kilo verseniz de sonunda verdiğiniz tüm kiloları hatta fazlasını geri alırsınız. Neden mi? Çünkü sizi yarı aç bırakan o diyetler metabolizmanızı yavaşlatır. Bunlar vücudunuzun salgıladığı iştah hormonlarını da olumsuz etkiler. Daha da fecisi bir nokta gelir ve “yeter artık” deyip eskisinden daha fazla yemeye başlarsınız. İşte bu yüzden şok diyetlerle kilo verme fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarın.

2- Yanlış zihniyet: Gelelim zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri konusunda bir başka önemli maddeye. Bu da aslında bir önceki maddeyle bağlantılı. Eğer kilo vermek, zayıflamak için diyetleri bir kurtuluş yolu olarak görüyorsanız büyük yanılgı içindesiniz demektir. Bunun yerine kilo vermeyi de kilo korumayı da bütün hayata yayılan uzun bir süreç olarak görür ve ona göre adım atarsanız hem sağlıkla zayıflar hem de formda kalmayı sürdürürsünüz.

3- Sürdürülebilir alışkanlıkların eksikliği: Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri  arasında bir başka önemli madde de bu. Elbette yine ucu “diyete” bağlanıyor. Hızlı zayıflama vaat eden birçok diyet, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek yerine sadece irade gücüne dayanır. Yani bu tip diyetler size sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmaz. Tam tersine sadece kısıtlı bir süre boyunca iradenizi kullanarak bazı yiyeceklerden uzak durmanızı sağlar. Ama iradenin de sınırları bir yere kadar, değil mi? Yani bir insan hayatı boyunca o diyetlerin önerdiği gibi yarı aç yaşayamaz.

4- “Diyet” yiyecekler:Bu da önemli bir ayrıntı zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri  konusunda.  Aslında birçok kişinin yaptığı bir yanlışın altını çizeceğim. Kilo vermek ya da kilo korumak isteyen birçok kişi düşük oranda yağ ve şeker içerdiği öne sürülen, “diyet” ibaresiyle satılan yiyeceklerden medet umar. Oysa bu en büyük yanlışlardan biri. Bu yiyecekler de kilo vermeyi sağlamak şöyle dursun genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkiler.

Kaçamakları abartmayın, fazla kibar olmayın

5- Kaçamakları abartmak:  Elbette insan fazla kilolarından kurtulup zayıfladığında bunun keyfini de çıkaracak. En azından haftanın bir tek günü küçük bir kaçamak yapacak. Ama dikkat! ‘Küçük’ bir kaçamak… “Bir kere yesem bir şey olmaz” diyerek başlayan bu kaçamaklar kontrolden çıkabilir. İşte bu da zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri arasında yer alan önemli ayrıntılardan biri.

6- Gergin ya da depresif hissetmek: Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri arasında yer alan ayrıntılardan biri de bu. Kendinizi gergin ya da üzgün hissettiğinizde vücudunuz stres hormonları salgılar ve bu da sizi fazla yiyecek tüketmeye yöneltir. İşte bu yüzden kilo vermek bir yana kilo korumak için aynı zamanda gerginliğinizi yönetmeyi, depresyonun üstesinden gelmeyi de öğrenmeniz gerekir.

7-Fazla kibar olmak: Şimdi bunun zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri arasında ne işi olduğunu düşünmeyin. Neden biliyor musunuz? Özellikle de sosyal ortamlarda sık karşılaşılan bir durum bu. İkram edilen bir yiyeceği geri çevirememek. Sırf ayıp olmasın diye belki de zararlı bir yiyeceği bir lokma bile olsa yemek. Bunun yerine bu tür yiyeceklere “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Elbette kibarca.

8- Hareketsizlik: Şimdi gelelim zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri arasında yine etkin bir tanesine. Birçok kişiden siz de duymuşsunuzdur. İnsanlar kilo vermek için bir yandan sağlıklı beslenirken bir yandan da hareketli bir yaşam sürer. Yani düzenli olarak egzersiz yapar, en azından yürüyüşe çıkar.  Ama kilo verdikten sonra sporu da bırakır ve tekrar eski hareketsiz hayatına döner. İşte bu da bin bir emekle verilen kiloların geri gelmesine yol açar.

Zayıfladıktan sonra verilen kiloların tekrar geri alınmasının nedenleri konusunu toparlayalım artık. Gördüğünüz gibi kilo vermek ve kilo korumak öyle hayatın belirli bir dönemine sıkıştırılacak bir durum değil. Bunu ömrünüzün sonuna kadar sürecek olumlu alışkanlıklarla dolu yeni bir sayfa açmak olarak düşünün lütfen. Bu yeni sayfayı açarken de kilo almanıza ve sağlığınızı tehlike altına sokmanıza neden olan o eski sayfaları bir bir kapatın.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Kan şekerini düzenleyen, kilo aldırmayan dondurma

Yazın en çok tüketilen keyifli yiyeceklerin başında ne gelir? "Dondurma" dediğinizi duyar gibiyim... Ama öte…

% gün önce

Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir?

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle uzun bir süre evlerden dışarıya adım atamadık. Sonra hayat, yavaş…

% gün önce

Dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler

Arada sırada ailemizle ya da dostlarımızla dışarıda yemek yemek hepimizin hakkı, değil mi? Tamam, en…

% gün önce

Bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler

Madem başladık Kurban Bayramı konusuna, öyle devam edelim. Son iki yazımda size bu özel günlerde…

% gün önce

Kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada…

% gün önce

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları

Evet! Yine kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için kritik bir dönem geliyor. Kurban…

% gün önce