Kategoriler: Haber

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar

Son dönemde hep yemeklerden söz ettik. Ne dersiniz, bu kez de zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunu bir hatırlayalım mı?  Çünkü bazı çayların yapımında kullanılan malzemeler, gerçekten de gerek metabolizma hızlandırma konusunda gerekse yağ yakma ve kilo verme konusunda yardımcı oluyor. Ama elbette dikkatli ve sınırlı tüketmek kaydıyla. Haydi gelin şöyle hızlıca bir bakalım zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusuna.

Yeşil çay

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusuna yeşil çayla başlamak istiyorum. Çünkü yeşil çayın metabolizma hızlandırdığı artık bilinen bir gerçek. En etkili olduğu bölge ise göbek yağları. Buna ek olarak çok iyi bir antioksidan olduğunu söylemeliyim. Elbette genel sağlığa da olumlu etkileri var yeşil çayın. Kalp sağlığını korumak, tansiyonu düzenlemek, kötü kolesterolü düşürmek, kanser önlemek gibi. Ayrıca yeşil çayı isterseniz soğuk, isterseniz de sıcak tüketebilirsiniz.

Nane çayı

Gelelim zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda nane çayına. Yeri geldikçe hatırlattığım gibi kilo almanın önemli sebeplerinden biri de stres. Bu, kilo vermek konusunda en büyük engellerden biri. Oysa bunu ortadan kaldırmak zor değil. İşte nane çayı bu konuda etkili bir yardımcı. Stresi azaltıp rahatlamaya, kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Buna ek olarak mideyi ve sindirim sistemini de rahatlatır.

Papatya çayı

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda biraz da papatya çayını anlatalım. İştahı dengeleyen papatya çayı aynı zamanda ödem atmaya da yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyip bağışıklığı güçlendirir. Diş başta olmak üzere vücutta oluşan iltihaplanmaları önler. Bütün bunlara ek olarak zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar arasında yer alan papatya çayının ruhsal rahatlama sağlamak ve anksiyete önlemeye yardımcı olmak gibi bir özelliği de var.

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar: Zencefil çayı

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda sıra zencefil çayına geldi. Zencefilin en önemli özelliğinin iltihap söktürmek olduğunu artık biliyoruz. Yapılan tıbbi araştırmaların sonuçlarına göre zencefil, özellikle mide ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olur. Ama zencefil çayının kilo vermek açısından en önemli özelliği yağ yakma konusunda yardımcı olması.

Hibiscus çayı

Yine birçok faydası olan bir çaya sıra geldi zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunda. Hibiscus ya da bazı yerlerde ebegümeci olarak bilinen bu bitkiyle yapılan çay, değerli antioksidanlar içeriyor diyerek anlatmaya başlayayım. Bunun yanı sıra kan şekerini dengeleyip kilo verme konusunda da yardımcı olur. Özellikle de göbek yağları konusunda etkili olduğunu söylemek isterim.

Bitki çayı tüketirken dikkat!

Zayıflamak, kilo vermek isteyenler için yardımcı olan çaylar konusunu böylece toparlayalım. Ama sözlerimi önemli bir notla bitirmek istiyorum. Tüketirken, bitki çaylarının tamamen zararsız olduğunu düşünmeyin. Sağlığınız üzerinde bazı istenmeyen etkiler yaratma ihtimalini hiçbir zaman göz ardı etmeyin lütfen. Eğer genel sağlık durumunuzla ilgili bir sorun varsa önce doktorunuza danışın. Bu çaylardan birini tüketirken de lütfen günde bir fincan ile yetinin.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler

Aslına bakılırsa kilo vermek isteyen ve bunun için bir beslenme danışmanına başvurmak yerine yalnız başına…

% gün önce

Göbek yağlarını eritmek için en etkili 7 yiyecek

Şunu hiç unutmayın kilo vermek özellikle de göbek yağlarını eritmek ve vücudunuzu şekle sokmak için…

% gün önce

Kinoa yemek zayıflatır mı? Kinoa yemenin altı sağlık faydası

Son dönemde sağlıklı beslenme trendleri arasında kinoanın giderek yükselen bir yeri var. Öyle ki daha…

% gün önce

Kilo vermeye yardımcı vücudu toksinlerden arındıran detoks suyu

Size her zaman susuz kalmamanızı öneriyorum hatırladığınız gibi. Çünku su içmenin tepeden tırnağa öyle çok…

% gün önce

Stres kilo aldırır mı? Zayıflamak için stresle başa çıkmanın yolları

Son zamanlarda toplum içinde hem formda kalmak hem de hayatını daha kaliteli yaşamak isteyenlerden sık…

% gün önce

Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek…

% gün önce