Kategoriler: Haber

Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri

Fazla kilolarınız gitti… O süreçte gerçekten çok disiplinli ve kararlı davrandınız, zararlı hiçbir yiyeceği tüketmediniz. Ama şimdi istediğiniz kiloya geldiniz ve her ne kadar sağlıklı, akılcı beslenmenin bir ömür boyu süreceğini bilseniz de arada zararlı yiyecekler de aklınızı çeliyor. Özellikle de tatlı olanlar! Ama bir yandan da kilo korumak zorundasınız. Peki ne olacak? Bence kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda bazı ipuçları paylaşmanın tam zamanı. Çünkü bunca yol kat ettikten sonra yeniden eski kilonuza dönmek hiç hoş olmaz. Hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan. Gelin bir bakalım kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri neler… Kilo korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

Elbette yemek yemenin mutlulukla bir ilgisi var. Ama sonunda yanlış seçimlerin bedelini ödemek de var. Neden o kadar uğraşıp kilo verme amacına ulaştıktan sonra yeniden başa dönelim ki, değil mi? O zaman şöyle madde madde anlatayım kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri neler…

Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri: Dikkat edin

Öncelikle şunu söyleyeyim ki öyle sandığınız kadar zor değil. Biraz dikkat yeter. İşte şeker içeren tatlı abur- cuburdan uzak durmanın yolları.

Yemekten sonra meyve yemeyin: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna bu ayrıntıyla başlamak istedim. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla en çok yapılan hatalardan biri bu. Kilo korumak isteyenler, tatlıdan uzak durmak için genellikle meyveye yöneliyor. İlk bakışta sağlıklı gibi görünse de bu aslında yanlış bir tercih. Özellikle akşam yemeği sonrasında. Bana sorarsanız meyve tüketecekseniz bunu öğle yemeğinden önce yapın. Sabah ile öğle arası bunun için uygun bir zaman. Eğer akşam üzeri saatlerinde özellikle de akşam yemeğinden sonra meyve tüketirseniz bu kan şekeri dengenizi bozar ve sonuç olarak sizi daha çok yemeye hatta tatlı atıştırmalıklara yöneltir.

Öğleden sonra yüksek protein içeren ara öğün tüketin: Devam edelim kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna. Öğleden sonra 4 ile 5 arasında bir ara öğün kan şekerinizi dengede tutar ve size enerji verir. Ama bu ara öğünde protein değeri yüksek seçeneklere yönelmeniz gerekir.  Aksi, yine kar şekeri dengenizi bozar ve akşam yemeğinde kontrolsüz yiyecek tüketimine yol açar.

Yiyecekleriniz dengeli olsun: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda önem verdiğim başka bir maddeye geldi sıra. Yiyecekleriniz arasında denge kurun. Yani sağlıklı yağlar, sağlıklı karbonhidratlar ve protein, öğünlerinizde dengeli biçimde yer alsın. Bu şekilde kan şekeriniz aniden düşmez ve siz de enerji toplamak için gereksiz şekerli besinlere yönelmezsiniz.

Ambalajlı besinlerden uzak durun: Aslına bakılırsa bunu size defalarca söyledim, bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Ambalajlı besinlerden uzak durun. Çünkü bunlar sizin ilerleyen saatlerde daha fazla tatlı atıştırmalıklar tüketmenize yol açan gizli şeker ve trans yağlar içerir. Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Duygularınızı dikkate alın: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna devam edelim. Genel olarak şekerli atıştırmalıklar tüketme isteğinin altında duygusal nedenler yatar. Birçok insan kendini mutsuz hissettiğinde bunu ortadan kaldırmak için şekerli besinlere yönelir. Oysa bunun size kendinizi daha kötü hissettireceğini bir bilseniz! Bu yüzden duygusal nedenlerle canınız şekerli bir şeyler yemek istediğinde bitki çayları tüketmenizi öneririm size. Ya da sakinleştirici ılık bir banyo.

Tarçın, tarçın yine tarçın: Kilo korumak isteyenler için şekerden uzak durma yöntemleri konusuna noktayı tarçınla koymak istedim. Ne ilgisi olduğunu merak ediyorsanız, şöyle anlatayım: Yapılan birçok araştırma,  tarçının hem kan şekeri seviyesini dengede tuttuğunu hem de şekerli besinler tüketme ihtiyacını ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bu yüzden canınız şekerli bir şeyler atıştırmak istediği zaman en basitinden, suyunuza bir çubuk tartın katıp için.  Şeker yeme isteğinin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar…

% gün önce

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların…

% gün önce

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için "hayat kurtaran" seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya!…

% gün önce

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir…

% gün önce

Uzak Doğu’nun sağlıklı yaşam sırrı: Japon su terapisi nedir, nasıl yapılır

Atalarımızın da dediği gibi 'erken kalkan yol alır.' Hem de kelimenin her anlamıyla.. Çünkü sabah…

% gün önce

Nasıl olduğumdan daha zayıf görünebilirim

Evet, biliyorum... Kararlısınız, sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak o fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Ama bunlar hemen…

% gün önce