WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun

20 Haziran 2019- Bersu Ekinci0
flatsmotach.jpg

Şimdi size bilimsel bir gerçeği açıklayayım. İlk bakışta formda görünse bile her üç kişiden birinde göbek yağları sorunu var. Yani bunun anlamı şu: Her üç kişiden biri belki de hayatı boyunca göbek eritmek, düz bir karna sahip olmak için uğraşıyor. Bir başka bilimsel gerçek: Göbek çevresi, en zor eriyen, en zor forma giren, üzerinde en çok çalışılması gereken bölge. Peki göbek eritmek için ne yapmak gerekir? Etkili göbek eritme yöntemleri neler? Göbek yağları neden kolay erimez? Bunun birçok açıklaması var elbette. Gelin bugün olaya biraz tersten bakalım. Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun diyerek, gerçekten düz bir karna sahip olak isteyenlerin tüketmemesi gereken besinleri anlatayım size. Çünkü bir türlü erimeyen göbek yağları denilince, bunun sorumluluğunun büyük bir bölümü bu yiyecek ve içeceklerde. Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun diye hatırlatarak başlıyorum anlatmaya.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun: Meyve suları

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun

Elbette sabahları kalktığınızda bir kocaman bardak meyve suyu tüketmek hem kolay hem de sağlıklı bir yöntem gibi görünebilir. Ama burada iki önemli nokta var. Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusuna bu maddeyle başlamayı istedim, çünkü bu birazdan anlatacaklarım arasında en önemlisi.

Tamam, sabahları meyve suyu içelim. Buraya kadar bir sorun yok… Peki ama hanginiz taze sıkılmış meyve suyu içiyor sabah erken saatte? Pek çok kişinin eli ambalajlanmış meyve sularına gidiyor büyük olasılıkla. İşte bu, göbek yağlarını eritme konusunda yapılan en büyük hata.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusunda meyve sularını anlatırken göz ardı edilen bir başka önemli noktaya geldi sıra. Meyve tüketmek elbette hem sağlık hem de kilo verme ve kilo koruma açısından çok önemli. Ama meyveyi taze olarak tüketmek çok daha faydalı. Çünkü evde kendiniz de hazırlasanız meyvenin suyunu sıktığınızda içerdiği bütün lifi de kullanım dışı bırakmış oluyorsunuz. Sağlıklı diye tükettiğiniz o meyve suyunun içinde ne kalıyor biliyor musunuz? Şeker!

İşte o yüzden meyveleri suyunu sıkarak değil, taze taze yiyerek tüketin. Böylece sadece doğal şekerinden değil, içerdiği lifler, vitaminler ve minerallerden de faydalanmış olursunuz.

Hazır dondurmalar

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun listesinde geldik ikinci sıraya. Elbette böylesine sıcak günlerde zaman zaman canınız tatlı tüketmek ister. Bu doğal bir durum ve hem biraz serinlemek hem de tat almak hakkınız. Ama işin aslı o değil. Göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız bu noktada başka tercihler yapmanız gerekli. Benim önerim evde kendi dondurmanızı yapmanız. Bu konuda size daha önce bazı tarifler vermiştim, buna devam edeceğim. Ama sıcak yaz günleri için başka bir seçenek daha var: Evde kendi yoğurdunuzu mayalamak ve içine taze meyvelerden katarak biraz da buzdolabında bekleterek hem sağlıklı hem de leziz serinletici bir yiyecek elde etmek.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun: Cipsler

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun

Zaman zaman herkese keyifli gelebilir. Ağza birkaç tane cips atıp keyfini çıkarmak. Ama öte yandan o kısacık keyfin bedeli ağır olabilir. Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusunda yine önemli bir noktaya geldik. Bana sorarsanız piyasada satılan her türlü ambalajlı cips yerine bir avuç dolusu fındık ya da çiğ badem tüketebilirsiniz. Çünkü böylesi çok daha sağlıklı.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusunda bu madde özellikle de ara öğün kısmına girdiği için önemli bana göre. Size önerim canınız cips türü atıştırmalıklar istediğinde onun yerine fındık, çiğ badem gibi kuru yemişler tüketmeniz. Bu şekilde protein, lif ve sağlıklı yağları da vücudunuza almış olacaksınız. Ama cips tükettiğinizde sadece göbek yağları için değil genel sağlık anlamında da zararlı olan işlenmiş yağlar, bol miktarda tuz ve birçok katkı maddesi de tüketmiş olacaksınız.

İşlenmiş et ürünleri

Eğer göbek yağlarını eritmek, düz bir karna sahip olmak istiyorsanız işlenmiş et ürünlerinden de uzak durmanız gerek. Neden mi söz ediyorum, işlenmiş et ürünleri diyerek? Öncelikle hamburgerler. Bu tür yiyecekler sadece bel ve göbek bölgenizi yağlandırmakla kalmaz aynı zamanda iltihap yapıcı etkisi de var.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusuna bu maddeyle devam edelim. Bu tür işlenmiş etler yerine mesela bol bol sağlıklı Omega 3 içeren balıklar tüketebilirsiniz. Somon, ton balığı gibi. Canınız et tüketmek istediğinde de bunu ızgara ya da buğulama yöntemiyle, evinizde kendiniz pişirirseniz çok daha sağlıklı olur.

Göbek eritmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durun konusunda anlatacaklarım şimdilik bu kadar.

Dikkat ettiyseniz bütün bu kurallara uyarak beslenmek sadece göbek yağlarını eritmek için değil genel sağlığınız için de önemli.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.