Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

1 Şubat 2019- Bersu Ekinci
ana-3.jpg

Genellikle kilo verme ya da kilo koruma konularında konuştuk hep. Ama aslına bakılırsa insan bedeni bir bütün. Tükettiğiniz sağlıklı gıdalar sadece fazla kilolardan kurtulmanızı sağlamaz, aynı zamanda tepeden tırnağa, içten dışa bütün bedeni besler. Bugün de size beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler hakkında bazı ipuçları vereceğim. Zaten birazdan da göreceğiniz gibi bu gıdalar, aynı zamanda hem kilo vermeye ve kilo korumaya hem de mükemmel bir makine gibi olan bedeninizin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Özetle, size yabancı ya da adını ilk kez duyacağınız bir gıda yok. Haydi bakalım neler bu beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler.

Zeytinyağı

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

Zeytinyağının sağlık faydaları saymakla biter mi hiç? Elbette bitmez. Vücudunuzun sağlıklı olabilmesi için gereken yağlardan biri olan zeytinyağı aynı zamanda içerdiği polifenol adlı antioksidan sayesinde beyni de besler. İşte bu yüzden de beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yer alıyor.  Zeytinyağı konusunda önemli nokta, miktarını abartmadan, dengeli olarak tüketmek.

Avokado

Sağlıklı yağ kaynaklarından biri olan avokadonun, beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yer alması da tesadüf değil. Avokado öncelikle beyin hücrelerini koruyan doymamış yağ içerir yüksek oranda. Ayrıca kan basıncını da dengeleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

İşte beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında önemli bir tane daha. Vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağ kaynaklarından biri Hindistan cevizi yağı. Sadece güzel kokmakla kalmaz aynı zamanda beyin neronlarını da artırır. Yani bu şu demek: Hindistan cevizi yağı, beyin hücrelerinin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Yumurta

Öncelikle çok iyi bir protein kaynağı olan yumurtanın beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yer almasının nedeni içerdiği kolin maddesi. Bu, beynin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için gereken en önemli nörotransmiterlerden biri. Ayrıca yumurta güçlü bir hafıza için de gerekli bir besin.

Somon balığı

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yine başka birçok yararını daha bildiğiniz somon balığı da yer alıyor.  Somon balığının çok sağlıklı bir Omega 3 kaynağı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Bu da hem beyin hücrelerini besler hem de hafızayı güçlendirir.

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler: Yaban mersini

Yaban mersininin en önemli özelliklerine daha önce değinmiştik. Kilo vermek ve kilo korumak isteyenler için eşsiz bir meyve yaban mersini. Kan şekerini dengeleyip açlık krizlerini engelliyor. Bunun yanı sıra beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yer almasının bir başka önemli nedeni var: Yaban mersini beyni koruyan antioksidanları bol miktarda içerir. Bunlar da bazı dejeneratif problemlere yol açan iltihaplanma gibi sorunları önler.

Zerdeçal

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında zerdeçalın özel bir yeri var. Bu baharatın sağlık faydaları günümüzden tam üç bin yıl önce yaşayan insanlar tarafından ortaya çıkarıldı ilk olarak. Bedenin iltihaplanmasına karşı etkili bir şekilde savaşan zerdeçal, aynı zamanda beyin hücrelerini de yeniliyor.

Ispanak

Ispanağın sadece çocukluğunuzda izlediğiniz Temel Reis çizgi filmlerinde kalan bir anı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında en önemlilerinden biri ıspanak. Lutein, K vitamini ve folat gibi beyin koruyan antioksidanlar içerir. Bunların beyin sağlığına katkısı da tartışmasız.

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler: Brokoli

Beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler

Hala brokoli sevmeyen kaldıysa bu özelliğini duyunca sevmeye başlayacak bence. Öncelikle brokoli, sulforofan adı verilen kimyasalı yüksek miktarda içeriyor. Bu da iltihaplanmayı önleyip detoksifikasyona yardımcı oluyor. İşte brokoli bu özellikleri nedeniyle beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler arasında yer alıyor.

 Ceviz

Devam edelim beyni besleyen hafızayı güçlendiren besinler konusuna… Bu besinlerden biri de ceviz. Ölçülü miktarda ara öğün olarak tüketildiğinde ceviz, beynin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için gerekli olan Omega 3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca yine içeriğinde bulunan E vitamini manganez ve lif de hem beyniniz hem de genel sağlık açısından son derece gerekli.