ceviz arşivleri - BERSU EKİNCİ

eskkiii.jpg

7 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar sürekli kilo vermek ya da kilo korumak konularından söz ettik. Gelin bu kez biraz değişiklik yapalım ve genel sağlıkla ilgili bir konuya bakalım. Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler hangileri bunlara bir göz atalım. Neden biliyor musunuz? Temiz beslenme denilen olgunun aslında sadece kilo vermek, zayıflamak için değil aynı zamanda genel sağlık anlamında da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamak için. Akılcı ve temiz beslenme, sadece fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz aynı zamanda genel olarak çok daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi de sağlar. O zaman dilerseniz başlayalım sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna.


anaeski.jpg

5 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Belki siz de haftanın beş günü vaktinizin büyük bir bölümünü ofiste geçiriyorsunuz. Dolayısıyla hareket etme şansınız kısıtlı, bir de üstüne öğle yemeklerinde aceleyle bir şeyler atıştırıyorsunuz belki! Eğer öyleyse dikkat etmeden tükettiğiniz bu yiyecekler kilo almanıza bile neden olabilir. O zaman gelin bugün size ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi vereyim. Bunu evinizde hazırlayıp yanınızda kolayca ofise götürebilir orada da afiyetle tüketebilirsiniz. Üstelik kullanılan malzemelerin her biri hem sağlık hem de kilo verme ve kilo koruma açısından birbirinden değerli. O zaman bir göz atalım ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi neler içeriyor, nasıl hazırlanıyor.


ana.jpg

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 


ekmle1.jpg

1 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Evet… Bir yandan kilo vermek istiyorsunuz, bir yandan da sağlıklı ve gerçek besinler yemek… Bu böyle ilk bakışta içinden çıkılması zor bir sarmal gibi görünüyor belki. Ama inanın hiç öyle değil. Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri, bunları bilirseniz kilo vermek de kilo korumak da hiç zor değil. Yani önemli olan ne yiyeceğinizi bilmekte. O zaman haydi gelin bir bakalım sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri bir bakalım.


baslik.jpg

10 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Yazılarımı dikkatli takip edenler bilir ki beslenmeyle ilgili bazı unsurlardan sıklıkla söz ederim. Bunlardan biri de Omega 3… Sadece kilo vermek için değil genel anlamda sağlıklı olmak için ihtiyacımız var Omega 3’e… Üstelik bu ihtiyaç daha anne karnındayken başlıyor. İşin ilginci insan vücudu Omega 3’ü kendisi üretemiyor. Yani bunu sağlıklı beslenerek dışarıdan almak zorundayız. Madem öyle gelin bugün size Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda biraz bilgi vereyim. Çünkü bu, sağlıklı beslenme konusunda gerçekte çok önemli bir nokta. Omega 3’ün metabolizma hızlandırıp yağ yaktırmaktan kalp ve göz sağlığına kadar çok çeşitli alanlarda faydası var. O zaman haydi başlayalım Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? anlatmaya…


ana.jpg

21 Ekim 2019- Bersu Ekinci0

Bu ay içinde size kilo vermek ya da kilo korumak için besin kombinasyonları yapmanın öneminden söz etmiştim. Bugün bu konuyu biraz daha açmak ve size birkaç örnek vermek istiyorum. Yani kısacası bugün size kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları hakkında bazı ipuçları vereceğim. Hangi besini hangileriyle tüketirseniz kilo vermek ya da kilo korumak konusunda faydası olacağı hakkında birkaç küçük bilgi. O zaman başlayalım kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna.


1-3.jpg

26 Mart 2018- Bersu Ekinci0

Kokusu, lezzeti ve sohbeti… Boşuna söylememiş atalarımız  “bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var” diye… Belki bir zamanlar işler ağırlıklı olarak “sohbet” ve “hatır” üzerinden yürüse de Türk kahvesinin aslında başka faydaları da var. Evet, bildiniz usulünce pişirilen ve usulünce içilen Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi şaşırtıcı düzeyde. Hem aşırı yeme isteğini engelliyor, hem de metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktırıyor. Heyecanlandınız değil mi? Gelin bakalım mutfaklarımızın başköşesinde yer alan Türk kahvesinin kilo vermeye etkisi nasıl oluyor… Bir yandan lezzet, bir yandan sohbet derken kilolar nasıl gidiyor.


ana-2.jpg

16 Mart 2018- Bersu Ekinci0

Zayıflamak ya da kiloyu korumak için düzenli beslenmek kadar önem vermeniz gereken bir başka nokta daha var: Egzersiz yapmak. Ama durun, hemen paniğe kapılmayın. Profesyonel bir sporcuya dönüşmeniz gerekiyor demiyorum. Sadece hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yapmanız gereken günlük egzersizlerden söz ediyorum. Mesela düzenli yürüyüş. Ama burada bir konu öne çıkıyor. Egzersizden önce ve sonra beslenme. Eğer aç karna egzersiz yapmaya başlarsanız programı tamamlayamama riski var. Bedeniniz enerjisiz kalır. Beslenmenize dikkat etmezseniz egzersiz sonrası kendinizi kontrol edemez şekilde yemeklere saldırabilirsiniz. İşte bütün bunları önlemek için gelin biraz daha yakından bakalım egzersizden önce ve sonra beslenme konusuna.


ANA.jpg

21 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Bir zamanlar kilo vermek isteyenler kesinlikle yağların hiçbir türüne ellerini bile uzatmazdı. Böylece daha hızlı kilo verileceği düşünülüyordu çünkü. Ama artık bu düşüncenin pek de doğru olmadığı biliniyor.  Yağ tüketerek de kilo vermek mümkün. Önemli olan doğru yağları tüketmek. İlk anda belki inanması güç gelebilir ama kilo vermeye yardımcı olan yağlar da var. Mutfağınızda bunlara bol bol yer verirseniz tükettiğiniz yiyeceklerde bunları kullanırsanız kilo verme süreciniz de hızlanır. Gelin şimdi anlatalım, kilo vermeye yardımcı olan yağlar neler.


kubakita.jpg

6 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Açık konuşalım, bir açıdan bakıldığında kilo vermek gerçekten zor bir iş. Ama bir başka açıdan bakıldığında da gayet kolay. İşin sırrı ise,  kilo vermeye yardımcı yağ yaktıran yiyecekler Zayıflamak için bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerektiği gibi bazılarını da tam tersine sofranızın baş köşesine koymanız gerekiyor. Gelin bakalım incelme hayalinize ulaşmaya çalışırken zayıflama sürecinde yağ yaktıran yiyecekler neler?