ceviz arşivleri - BERSU EKİNCİ -

mirror.jpg

29 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlıyorsunuz değil mi, geçen haftayı somon balığının sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için etkileri üzerine bir yazıyla kapatmıştık. Elbette somon balığının sadece cilt değil genel sağlık üzerinde çok faydası var. Sağlıklı cilt konusunda etkili olan tek yiyecek somon balığı değil. Gelin bu haftaya da bu konuyla başlayalım ve
sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler hangileri onlara bir bakalım. Aslında göreceksiniz ki bu besinler, sadece cilt için değil aynı zamanda kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için olumlu katkılar sağlıyor. Haydi hemen bir bakalım sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler neler ve bunların başka nasıl faydaları var.


coupmle.jpg

10 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlar mısınız bilmem, bir süre önce “doyurulması gereken tek açlığın fizikse açlık olmadığını” söylemiştim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak fiziksel  açlığı gidermenin yanı sıra ruhsal açlığı da gidermezsek, kilo verme ve kilo koruma konusunda başarının kolay olmadığını da eklemiştim. İşte ruhsal açlık konusunun önemli ayrıntılarından biri de cinsel sağlık ve mutluluk. Tükettiğimiz besinlerin, sağlığımızın her ayrıntısını etkilediği de bir gerçek. Gelin bugün sizinle biraz özel bir konuya cinselliğe değinelim ve cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler konusuna bir bakalım. Çünkü beslenmenin bu konuda gerçekten büyük bir etkisi var. Size birazdan sayacağım bu yiyeceklerin hiçbiri öyle uzak ülkelerden gelen bulunması zor yiyecekler de değil. Kolayca bulunabilecek, üstelik genel sağlığa da olumlu etkisi olan yiyecekler.  O zaman gelin bir bakalım cinsel açıdan mutlu olmak için tüketilmesi gereken yiyecekler neler.


cevo.jpg

9 Aralık 2020- Bersu Ekinci0

Biliyorsunuz değil mi; kilo vermek, zayıflamak bir tür kendini adama, disiplin, sabır gerektirir. Ve elbette beslenme de dahil hayatla ilgili her tür alışkanlığı yenilemeyi. Bu süreçte atılması gereken ilk adım da kilo almaya yol açan kötü alışkanlıkları değiştirip bunun yerine temiz ve sağlıklı beslenmeye geçmek. Yani bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarıp, yerlerine doğru seçenekleri koymak. Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda sizinle genellikle göz ardı edilen bir konuda bazı ayrıntılar paylaşmak istiyorum. Kilo vermek isteyen birçok kişi bu süreçte kuru yemişlerle vedalaşmak gerektiğini düşünür. Oysa sağlıklı yağlar almak, tok kalmak ve toksinlerden temizlenmek için kuru yemiş tüketmek çok önemli. Elbette tüketim miktarını abartmamak koşuluyla! Bu girişin ardından bakalım kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri neler… Hangi kuru yemişler, vücut için hangi faydayı sağlar ve kilo vermek için nasıl katkı sağlar buna bir göz atalım.


bibber.jpg

2 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Şöyle bir düşündüm de… Kilo vermek, kilo korumak ve genel anlamda sağlıklı olmak için temiz beslenme ilk ve en önemli adım. Peki zayıflamak için ya da sağlığınızı koruma amacıyla tükettiğiniz besinleri ne kadar tanıyorsunuz? Biraz daha yakından tanımaktan söz ediyorum elbette. Gelin bugün sizinle sağlıklı beslenme: yiyeceklerle ilgili az bilinen gerçekler konusuna bir bakalım.  İçerdikleri vitaminler, mineraller, yağ yakma ya da metabolizma hızlandırma konusundaki etkileri bir yana bu yiyecekler çok fazla bilinmeyen, fazla dile getirilmeyen ama sağlık için son derece faydalı özelliklere de sahip. Eminim, bunların bazılarını okuduğunuzda siz de şaşıracaksınız. Ben çok heyecanlıyım, yiyeceklerin bu daha da güzel yüzünü size anlatacağım için. Haydi bakalım biraz daha yakından şu yiyeceklere. İşte sağlıklı beslenme: Yiyeceklerle ilgili az bilinen gerçekler.


eskkiii.jpg

7 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar sürekli kilo vermek ya da kilo korumak konularından söz ettik. Gelin bu kez biraz değişiklik yapalım ve genel sağlıkla ilgili bir konuya bakalım. Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler hangileri bunlara bir göz atalım. Neden biliyor musunuz? Temiz beslenme denilen olgunun aslında sadece kilo vermek, zayıflamak için değil aynı zamanda genel sağlık anlamında da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamak için. Akılcı ve temiz beslenme, sadece fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz aynı zamanda genel olarak çok daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi de sağlar. O zaman dilerseniz başlayalım sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna.


anaeski.jpg

5 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Belki siz de haftanın beş günü vaktinizin büyük bir bölümünü ofiste geçiriyorsunuz. Dolayısıyla hareket etme şansınız kısıtlı, bir de üstüne öğle yemeklerinde aceleyle bir şeyler atıştırıyorsunuz belki! Eğer öyleyse dikkat etmeden tükettiğiniz bu yiyecekler kilo almanıza bile neden olabilir. O zaman gelin bugün size ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi vereyim. Bunu evinizde hazırlayıp yanınızda kolayca ofise götürebilir orada da afiyetle tüketebilirsiniz. Üstelik kullanılan malzemelerin her biri hem sağlık hem de kilo verme ve kilo koruma açısından birbirinden değerli. O zaman bir göz atalım ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi neler içeriyor, nasıl hazırlanıyor.


ana.jpg

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 


ekmle1.jpg

1 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Evet… Bir yandan kilo vermek istiyorsunuz, bir yandan da sağlıklı ve gerçek besinler yemek… Bu böyle ilk bakışta içinden çıkılması zor bir sarmal gibi görünüyor belki. Ama inanın hiç öyle değil. Sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri, bunları bilirseniz kilo vermek de kilo korumak da hiç zor değil. Yani önemli olan ne yiyeceğinizi bilmekte. O zaman haydi gelin bir bakalım sağlıklı kilo vermek için yenilmesi gereken yiyecekler hangileri bir bakalım.


baslik.jpg

10 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Yazılarımı dikkatli takip edenler bilir ki beslenmeyle ilgili bazı unsurlardan sıklıkla söz ederim. Bunlardan biri de Omega 3… Sadece kilo vermek için değil genel anlamda sağlıklı olmak için ihtiyacımız var Omega 3’e… Üstelik bu ihtiyaç daha anne karnındayken başlıyor. İşin ilginci insan vücudu Omega 3’ü kendisi üretemiyor. Yani bunu sağlıklı beslenerek dışarıdan almak zorundayız. Madem öyle gelin bugün size Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? konusunda biraz bilgi vereyim. Çünkü bu, sağlıklı beslenme konusunda gerçekte çok önemli bir nokta. Omega 3’ün metabolizma hızlandırıp yağ yaktırmaktan kalp ve göz sağlığına kadar çok çeşitli alanlarda faydası var. O zaman haydi başlayalım Omega 3 hangi besinlerde bulunur, Omega 3’ün yararları neler? anlatmaya…


ana.jpg

21 Ekim 2019- Bersu Ekinci0

Bu ay içinde size kilo vermek ya da kilo korumak için besin kombinasyonları yapmanın öneminden söz etmiştim. Bugün bu konuyu biraz daha açmak ve size birkaç örnek vermek istiyorum. Yani kısacası bugün size kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları hakkında bazı ipuçları vereceğim. Hangi besini hangileriyle tüketirseniz kilo vermek ya da kilo korumak konusunda faydası olacağı hakkında birkaç küçük bilgi. O zaman başlayalım kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna.