C vitamini arşivleri - BERSU EKİNCİ -

2.jpg

31 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Biliyor musunuz, bu tür mevsim geçişlerinde birçok insan, yaşadığı fiziksel değişimler yüzünden zor dönemler geçirir. Bazıları için ilkbahar, alerji mevsimidir. Bazıları için de saç dökülme mevsimi! Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak böylesi mevsim geçişlerinde bu konuda çok soru alıyorum. Bu yüzden de çok sayıda kişiyi ilgilendiren bu konuyu masaya yatırmak istedim. Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları hakkında bazı ipuçları paylaşayım diye düşündüm. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, saç dökülmesi, kimi zaman altında yatan ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ama eğer öyle değilse bu sorunu sağlıklı yiyecek tercihleri ile alt etmeniz mümkün. Haydi gelin bir bakalım temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları neler? Hangi besinler saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.


brokko.jpg

3 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Biraz mutfağa girip farklı ve elbette sağlıklı bir tarif hazırlamak ister misiniz? Üstelik bu hem görünümü ilgi çeken hem de içeriğiyle kilo vermek, kilo korumak, temiz beslenmek için gereken tüm özelliklere sahip desem! Bugün sizinle bir süre önce keşfettiğim, hazırlanması kolay kilo vermek isteyenler için vitamin kaynağı brokoli ekmeği tarifi paylaşacağım. Bu pişireceğiniz ekmek hem çeşit çeşit vitamin içeriyor hem de antioksidan özellikler taşıyor. Bence yeterince merak ettiniz bile şu ana kadar. O zaman geçelim hemen ve bir bakalım kilo vermek isteyenler için vitamin kaynağı brokoli ekmeği nedir, nasıl yapılır.


22-1.jpg

18 Aralık 2020- Bersu Ekinci0

Eski yazılarıma şöyle bir baktım da genellikle yetişkinler için kilo vermek, kilo korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ipuçları vermişim. Peki ya çocuklar? Öyle ya onların da sağlıklı olmaları gerek ve bunun için de ebeveynlerinin gözetimine ihtiyaçları var. Özellikle de belli bir yaşın altındaki çocukların beslenme ile ilgili yanlış ve zararlı seçimlerini düşünürsek. O zaman gelin bu kez kış aylarında çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlü tutulur? sorusunun yanıtlarına bir bakalım. Malum, mevsim kış yani grip ve soğuk algınlığı sezonu. Sonuçta çocukların mutluluğu anne ve babaların da mutluluğu demek. O zaman gelin o soruyu bir daha soralım ve aslında çok basit olan yanıtlarına bir bakalım: Kış aylarında çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlü tutulur?


anna.jpg

30 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Siz de yolun başındasınız belki… Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için bir yola çıktınız. Ama belki de bu yol ayrımında kafanız biraz karışık. En çok hangi yiyeceklerden yardım alabileceğinizi merak ediyorsunuz. Kilo vermek için çıktığınız yolculuğun bu en kafa karıştıran ve doğru adım atılması gereken kavşağında, zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler konusunda yararlı olacağını düşündüğüm bir listem var. Tabii ki kilo vermek ve bir yandan da sağlıklı kalmak için dengeli beslenmek gerek. Ve tabii ki doğru seçilmiş her besine vücudun ihtiyacı var. Ama işte yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak ve zayıflamak için bazılarının etkisi daha fazla. Dilerseniz gelin bakalım zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler hangileri ve neden onlar diğerlerinden daha etkili.


ANA-1.jpg

11 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Havalar soğuduğunda aklınıza ilk gelen yiyecek hangisi bilmiyorum. Ama benim sonbahar renklerine en çok yakıştırdığım ve elbette ne kadar çok sağlık faydası olduğunu bildiğimden ilk hatırladığım yiyeceklerden biri bal kabağı. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan bal kabağı, hem iyi bir antioksidan hem de kilo vermeye yardımcı. Bunları birazdan anlatacağım. Fakat bugün asıl amacım sizinle kilo verdirip detoks yapan bal kabağı latte tarifi paylaşmak. Sonra da aslında Türk mutfağında fazlaca tüketilen bal kabağının, doğru kullanılırsa ne kadar çok sağlık faydası olduğuna değineceğim. Ama önce kilo verdirip detoks yapan bal kabağı latte tarifi.


eski2.jpg

6 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Bir yandan havalar iyice sonbahara döndü bir yandan da son 8 ayımızı esir alan pandemi hala sürüyor. Bu durumda yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Hem koronavirüse hem de mevsimsel soğuk algınlığına karşı daha dirençli olmanın yöntemi bu. O zaman gelin bugün size bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan smoothie tarifi vereyim. İçeriğindeki yiyecekler ve değerli bir baharat sayesinde sizi bir yandan hastalıklara karşı korurken bir yandan da vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacak. Çok fazla uzatmadan başlayalım istiyorum bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan smoothie nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır anlatmaya.


f.jpg

12 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Önceki iki yazımda vişneyi anlatırken ve vişneli salata tarifi verirken bazı notlar almıştım. Şimdi sıra onları sizinle paylaşmaya geldi. Yaz mevsimi artık iyiden iyiye başladı, salgın etkileri ise biraz da olsa azalmaya başladı. Şimdi hem ruhu hem bedeni eskisinden farklı yeni bir hayata hazırlamaya geldi. Bunun için de bazı basit yaz detoksu önerileri vereceğim. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bazı ayrıntılar paylaşacağım sizinle. Öyle çok kapsamlı reçeteler gerektirmeyen kolay ama çok faydalı bazı öneriler sunacağım. Sözü fazla da uzatmayan geçelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna.


ANA.jpg

20 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Bağışıklık sistemi denilince akla ilk olarak C vitamini gelir. C vitamini her ne kadar bu konuda son derece etkili olsa da güçlü bir bağışıklık için alınması gereken başka vitaminler de var. Bu yazımda size bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda bazı ipuçları vermeyi planladım. Özellikle de şu günlerde yeteri kadar C vitamini almak gerek, ama diğerlerini de unutmadan. Çünkü bütün bunları yeterli ve dengeli şekilde tüketirsek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz. Haydi bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler hangileri ve bunları hangi besinlerden alabiliriz.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


orange-juice-2117019_1920-1.jpg

22 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Son günlerde siz de sık sık çevrenizden duyuyorsunuz büyük olasılıkla. Ya da belki başınıza geldi. Etkili bir grip salgını var. Öyle ki hastaneler gribe yakalananlarla dolup taşıyor. Peki ne yapalım gribe yakalanmamak için? Elbette atlanmaması gereken en önemli ayrıntı bağışıklık sistemini güçlendirmek. Üstelik sadece grip için değil genel anlamda sağlıklı kalmak için yapmak gerek bunu. Peki size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor desem. Güzel haber değil mi? Hangi besinlerden alabiliriz C vitaminini? Birçok kişinin aklından narenciye ürünlerinin geçtiğini biliyorum. Doğru elbet ama bu kadar değil. Başka besinlerden de C vitamini almak mümkün. O zaman gelin size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor konusunu anlatıp bunun için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini bir özetleyeyim.