C vitamini arşivleri - BERSU EKİNCİ

f.jpg

12 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Önceki iki yazımda vişneyi anlatırken ve vişneli salata tarifi verirken bazı notlar almıştım. Şimdi sıra onları sizinle paylaşmaya geldi. Yaz mevsimi artık iyiden iyiye başladı, salgın etkileri ise biraz da olsa azalmaya başladı. Şimdi hem ruhu hem bedeni eskisinden farklı yeni bir hayata hazırlamaya geldi. Bunun için de bazı basit yaz detoksu önerileri vereceğim. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bazı ayrıntılar paylaşacağım sizinle. Öyle çok kapsamlı reçeteler gerektirmeyen kolay ama çok faydalı bazı öneriler sunacağım. Sözü fazla da uzatmayan geçelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna.


ANA.jpg

20 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Bağışıklık sistemi denilince akla ilk olarak C vitamini gelir. C vitamini her ne kadar bu konuda son derece etkili olsa da güçlü bir bağışıklık için alınması gereken başka vitaminler de var. Bu yazımda size bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda bazı ipuçları vermeyi planladım. Özellikle de şu günlerde yeteri kadar C vitamini almak gerek, ama diğerlerini de unutmadan. Çünkü bütün bunları yeterli ve dengeli şekilde tüketirsek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz. Haydi bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler hangileri ve bunları hangi besinlerden alabiliriz.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


orange-juice-2117019_1920-1.jpg

22 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Son günlerde siz de sık sık çevrenizden duyuyorsunuz büyük olasılıkla. Ya da belki başınıza geldi. Etkili bir grip salgını var. Öyle ki hastaneler gribe yakalananlarla dolup taşıyor. Peki ne yapalım gribe yakalanmamak için? Elbette atlanmaması gereken en önemli ayrıntı bağışıklık sistemini güçlendirmek. Üstelik sadece grip için değil genel anlamda sağlıklı kalmak için yapmak gerek bunu. Peki size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor desem. Güzel haber değil mi? Hangi besinlerden alabiliriz C vitaminini? Birçok kişinin aklından narenciye ürünlerinin geçtiğini biliyorum. Doğru elbet ama bu kadar değil. Başka besinlerden de C vitamini almak mümkün. O zaman gelin size C vitamini hem yağ yakıp hem bağışıklığı güçlendiriyor konusunu anlatıp bunun için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini bir özetleyeyim.


stres.jpg

6 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için her zaman vurguladığım bir ayrıntıdır: Stresten uzak durmak. Çünkü stres, hormon dengesini bozarak “yalancı” açlığa ve gereksiz besin tüketimine neden olur. Bu da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için tehlikeli bir durum. Peki stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler  neler, bunlardan  haberdar mısınız? Elbette gevşemenin başka yolları da var ama beslenmeyle de bu sorunu kontrol altına alabilmek mümkün.  Yeni yılın bu ilk yazısında Stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Ne de olsa yeni bir başlangıç yaptık, hayatımıza farklı bir düzen verip daha sağlıklı ve daha huzurlu günler yaşamak istiyoruz. O zaman gelin bir bakalım stresi azaltan, tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan besinler hangileri ve hangi özellikleriyle bunu sağlıyorlar….


m7-1.jpg

17 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Bunu söylediysem inanın bana boşuna değil. Hazır güneş de parlamaya başlamışken düzenli egzersiz ve beslenme programınıza ekleyeceğiniz bu karışımla hem detoks yapın hem göbek yağlarından kurtulun. Hem yapımı gayet kolay hem de malzemeleri kelimenin tam anlamıyla sağlık deposu. Gelin anlatayım size hem detoks yapın hem göbek yağlarından kurtulun önerisini sunarken aklımdan geçen tarif neydi…


erik1.jpg

30 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Biliyorum, başlığa bakıp da “nasıl?” diye soranlar var şimdi. Elbette ortada bir mucize yok. Yine her zamanki gibi sağlıklı beslenip düzenli olarak sporunuzu yapacaksınız. Ama bu sırada fazla kilolara veda etmenizde erik size yardımcı olacak.  Yeşil erik yiyin kilolara veda edin önermesinin çok geçerli bir nedeni var elbette. Tam da erik mevsimi gelmişken, market ve manav tezgahları erik ile doluyken, eriğin, kan şekerini dengelemekten sindirim sistemini düzenlemeye kadar uzanan faydalarını bir kez daha hatırlatmak istedim.  Bakın neden yeşil erik yiyin kilolara veda edin dedim, şimdi anlatacağım.


ANA-1.jpg

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.


4-2.jpg

12 Mart 2018- Bersu Ekinci1

Hiç vakit kaybetmeden söyleyelim…  Hem kilo vermek ve kiloyu korumak hem de bedenimizi içten dışa sağlıklı ve ışıl ışıl tutmak için su içmek gerek. Peki diyelim ki gerektiği kadar su içemiyorsunuz, canınız istemiyor. Peki o zaman suyunuzu ‘lezzetlendirmeye’ ne dersiniz! En basiti, suyunuza birkaç dilim limon ekleyebilirsiniz mesela. Peki limonlu su içmenin zayıflamaya etkisi var mı?  Limon ve su… Bu ikili kulağa hoş geldiği gibi mideye de hoş geliyor ve sağlık açısından da inanılmayacak kadar çok faydası var. Limonlu su içmenin zayıflamaya etkisi var mı? Limonlu su içmenin sağlık faydaları neler? Gelin bu soruların cevaplarına bir bakalım.


FDD-ffo18492-1.jpg

1 Şubat 2018- Bersu Ekinci0

Diyelim ki akşam yemeğinde şöyle sağlıklı ve kilo almanızı engelleyecek bir şeyler tüketmek istediniz. Açıkçası çok fazla vaktiniz de yok. Gelin, sizinle her biri birer vitamin kaynağı ve antioksidan deposu olan kereviz sapı, brokoli ve maş fasulyesi kullanarak sağlıklı ve içinizi ısıtacak bir çorba yapalım. “Her yudumda sağlığa” diyelim, kereviz sapı ve brokoli çorbası nasıl yapılır öğrenelim. Üstelik bu çorba sayesinde belki de daha önce bilmediğiniz bir yiyecekle tanışacaksınız: Maşfasulyesi.