WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları - BERSU EKİNCİ

30 Ocak 2019- Bersu Ekinci0
WE140845-1.jpg

Kilo vermek için atmanız gereken en önemli adımlardan birinin metabolizmayı hızlandırmak olduğunu biliyorsunuz. Peki metabolizmayı hızlandırmak için hayatınızda yapabileceğiniz çok kolay değişiklikler olduğunu biliyor musunuz? Yani bir başka deyişle metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları var. Belki de ilk anda aklınıza gelmeyen ayrıntılarda gizli bu yollar da. Gelin metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları neler bir bakalım.

Kilo vermek ya da kilo korumak için metabolizmayı hızlandırmak gerektiğini artık biliyoruz. Bazen yaş, cinsiyet, genetik miras gibi değiştiremeyeceğiniz etkenleri de kabul etmek gerekir.

Ama bütün bunların yanında günlük yaşantınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle metabolizmayı hızlandırmak mümkün. Hem de sandığınızdan çok kolay.

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları: Gece iyi uyuyun

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları

Şimdi şöyle bir düşünün. Güne enerji dolu başlamanın en önemli yolu nedir? Ben söyleyeyim: Gece çok iyi bir uyku çekmek. Çünkü bu sayede ertesi güne enerji dolu ve mutlu bir şekilde başlamak mümkün. Ayrıca sabah uyandığınızda birkaç esneme hareketi yaparak fazladan kalori de yakabilirsiniz.

Kilo verme ya da kilo koruma amacınız varsa günün ilk öğünü olan kahvaltıyı atlamamanız gerektiğini hiç unutmayın. Protein ağırlıklı bir kahvaltı hem güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır hem de metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Sonra da sırada özenli giysi seçimi var!

Pekala, kahvaltı tamam da giyinmenin metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları arasında ne işi olduğunu merak ediyorsunuz büyük olasılıkla. Çok ilgisi var! Doyurulması gereken tek açlığın, fiziksel açlık olmadığını hatırlatmak isterim. Ruhunuzu da doyurmanız yani kendinizi mutlu etmeniz gerek. Aynaya baktığınızda kendinizi iyi hissettirecek ve aynı zamanda gün içinde hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafet seçimleri yapmanızı öneririm.

İş yerinde de hareket edin

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları konusuna devam edelim. Çoğunuz büyük olasılıkla günün önemli bir bölümünü ofiste bir masanın başında geçiriyorsunuz. Bu da daha baştan hareket olanaklarının kısıtlanması demek. Öyle mi gerçekten? Pek sayılmaz. Gün içinde masanızdan kalkıp ofiste kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Oturduğunuz yerde esneme egzersizleri yapmanızı da kimse engellemez.

Ofis yaşamı içinde metabolizma hızlandırmanın kolay yolları arasında yer alanlardan biri de öğle yemeğinde protein ve lif kaynağı besinlere yönelmek.  Ayrıca masanızın bir yerinde de gün içinde yudum yudum tüketeceğiniz suyunuz dursun.

Evde boş durmak yok

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları

Metabolizma hızlandırmanın kolay yolları konusuna devam edelim. Evde temizlik, ütü, çamaşır gibi işleri kendiniz mi yapıyorsunuz? Cevabınız “evet” ise size söylemek istediğim bir ayrıntı var. Elbette bütün bu işler evinizde de hareketli bir hayat sürmenizi sağlar. Ama metabolizma hızlandırma konusunda fazla bir işe yaramaz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre evinizde dekorasyon değişikliği yapmak bu konuda çok daha etkili. Belki salonunuzun şeklini değiştirebilirsiniz, ya da yemek masasıyla koltukların yerini. Bütün bunlar metabolizma hızlandırma konusunda temizlik yapmaktan çok daha etkili.

Metabolizmayı  hızlandırmanın kolay yolları: Yiyeceklere dikkat

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları arasında önemli bir maddeye daha geldi sıra: Yiyecek seçimi. Bazı besinlerin metabolizma hızlandırma konusunda diğerlerine oranla çok daha etkili olduğunu hatırlatmak isterim. Yumurta akı, acı biber, mercimek, tarçın, zencefil, brokoli, greyfurt gibi besinler metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur.

Bütün bunların yanı sıra bol bol su içmek de metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlandıran yiyecekler hakkında bu yazımdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Düzenli egzersiz metabolizma hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları

Metabolizmayı hızlandırmanın kolay yolları konusunda önemli bir madde daha var: Düzenli egzersiz.

Egzersiz, metabolizma hızınızı artırmak için yapabileceğiniz en önemli ve etkili alışkanlık. Düzenli egzersiz yardımıyla metabolizmanızı hızlandırıp daha çok yağ yakabilirsiniz. Dengeli bir şekilde düzenlenmiş kardiyo, ağırlık ve esneme egzersizleri yardımıyla kas kütlenizi de artırıp daha hızlı şekilde forma girebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.