WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

beslenme danışmanı arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana1.jpg

10 Aralık 2018- Bersu Ekinci0

Bazen sizin de aklınıza geliyordur büyük olasılıkla… İnsan birbirinden leziz yemeklerle dolu bir yılbaşı sofrasına oturup sonra da kilo alıp kalkabilir mi? O kadar da imkansız değil. Eğer dikkatli olmazsanız belki birkaç kilo almazsınız ama o zengin sofradan şiş bir mideyle ve rahatsız bir şekilde kalkabilirsiniz. Hazır yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı hazırlıkları giderek hızlanırken yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları vermek istiyorum size. Çünkü iradenize ne kadar hakim olursanız olun, sağlıklı beslenme programınıza ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalırsanız kalın, bazen ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Üstelik bunu fark ettiğinizde vakit çoktan geçmiş olabilir. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi sahibi olursanız ona göre önleminizi alır, adımlarınızı dikkatli alabilirsiniz.


ESY-009962278-1.jpg

26 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Şaşırdınız değil mi? Gözlerinize inanamıyorsunuz büyük olasılıkla. Kalbiniz de coşkuyla çarpmaya başladı. Kilo verdiren karbonhidratlar belki de size göre aynı cümlede geçmesi imkansız üç kelime. Ama gerçeğin ta kendisi! Yani diyeceğim şu ki: Bugüne kadar duyduklarınızı, bildiklerinizi unutun.  Karbonhidrat yiyerek de kilo verebilir ya da formda kalabilirsiniz. Önemli olan doğru karbonhidratları seçmek. Haydi gelin bakalım kilo verdiren karbonhidratlar neler? Hangi karbonhidratlar kilo verdirir?  Hangi karbonhidratları yiyerek formda kalabiliriz?


5.jpg

12 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Belki siz de denemişsinizdir daha çabuk kilo vermek için, bir bardak suyun içine bir çubuk tarçın katıp daha fazla yağ yakmak amacıyla bunu tüketmeyi. Ya da belki bazı yiyeceklerinize bir miktar toz tarçın eklemişsinizdir, yine aynı amaçla. Peki gerçekten tarçın tüketmek zayıflatır mı? Tarçının kilo vermek, yağ yakmak ya da metabolizma hızlandırmak üzerinde etkisi var mı? Orta Çağ’da bu güzel kokulu ve lezzetli baharatın tıpkı bir ilaç gibi kullanıldığı kesin olarak kanıtlandığına göre neden olmasın! Yani bir başka deyişle tarçın tüketmek zayıflatır mı? sorusunun cevabı “evet”.  Ama bir yere kadar. Yani sadece her yediğinize tarçın katıp başka hiçbir ayrıntıya dikkat etmeden kilo vermek mümkün değil. Haydi gelin bakalım, tarçın tüketmek zayıflatır mı? Kilo vermek için tarçını nasıl ve ne kadar kullanmalıyız?


anamus.jpg

6 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa ne güzel geliyor değil mi? Kilo aldırmayan şekersiz tatlı! Sanki gerçek değilmiş gibi. Ama kesinlikle gerçek. Sadece kilo aldırmamakla kalmıyor aynı zamanda kilo verme ya da kilo koruma sürecini de zarara uğratmıyor. Bütün bunlara ek olarak lezzeti de yerinde. Yani bir başka deyişle kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin arayıp da bulamadığı türden bir tatlı. Size masal anlattığımı sanmayın, ki bunu birazdan göreceksiniz zaten. Sözü fazla uzatmadan hemen anlatayım kilo aldırmayan şekersiz tatlı ne, nasıl yapılır, gerekli malzemeler neler. Başlamadan önce şunu da belirteyim ki bu tatlıyı denedikten sonra büyük olasılıkla bir daha yüksek kalorili ve şeker deposu tatlılardan uzak duracaksınız. Hazırsanız ben anlatmaya başlıyorum: İşte kilo aldırmayan şekersiz tatlı. 


ana1.jpg

15 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Sonunda en büyük hayalinizi gerçekleştirdiniz. Artık eşinizle birbirinize olan aşkınızın bir meyvesi var: Kollarınızda mışıl mışıl uyuyan, bazen de sevgi dolu gözlerle size bakan minik bir bebek! Onun ilk çığlığından sonra hayatınız bir daha asla eski haline dönmemek üzere değişti. Elbette çok güzel, mutlu bir değişim bu. Ama öte yandan fiziksel görüntünüz de değişti. Artık o dümdüz karnınızın yerinde yeller esiyor. “Anne karnı” diye adlandırılan bir göbeğiniz var artık.  Her ne kadar mutluluğunuzu gölgelemese de  büyüdüğü zaman  bebeğinizle  daha kaliteli zaman geçirmek için sağlıklı ve formda olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Yani özetle o göbek eriyecek. İyi haber,  doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler imdadınıza yetişecek. Yani doğumdan sonra göbek ne zaman gider diye soruyorsanız bu biraz da sizin benimseyeceğiniz beslenme tarzına bağlı. Eski zamanlarda inanıldığı gibi zor hatta imkansız değil. Gelin bakalım doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler neler. 


aanagodrsel.jpg

2 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Evet, geldik önemli bir konuya… Sadece kilo verme sırasında değil, kilo koruma aşamasında da ara öğün tüketmek önemli. Bu sayede kan şekeri dengeniz bozulmaz ve bir sonraki öğüne açlık krizinin eşiğinde ulaşmamış olursunuz. Üstelik tüketilen sağlıklı ara öğünler metabolizma hızınızı da artırır. Peki kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri neler? Elbette sağlıklı zayıflamak için ara öğün tüketeceğiz ama bu konuda dikkatli davranmazsak kilo vermek şöyle dursun fazla yiyip kilo almamız bile olası. O halde gelin kilo vermeye yardımcı olan ara öğün seçenekleri hakkında bilgiler vereyim size.


ana-2.jpg

19 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Yaz mevsimi geldi! Peki bu ne demek? Hava daha sıcak olacak, daha fazla terleyeceğiz ve buna bağlı olarak da vücudumuz daha fazla su kaybedecek. Ama bunu önlemenin çok lezzetli ve basit bir yolu var. Sofralarımızı yaz mevsiminde su kaybını önleyen yiyecekler ile donatmak. Böylece hem göz zevkimizi tatmin edeceğiz, hem sağlıklı ara öğünler tüketeceğiz hem de vücudumuz sıcak ve uzun yaz günlerinde susuz kalmayacak. Peki neler bu yaz mevsiminde su kaybını önleyen yiyecekler? Gelin birlikte bakalım.


ANAGORKEML.jpg

18 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Hiç peşinizi bırakmayan fazla kilolardan sonunda kurtuldunuz. Hani o aylarca vitrinde, uzaktan seyrettiğiniz elbise artık üstünüze oluyor! Hem onun içinde kendinizi çok da güzel hissediyorsunuz. Ayrıca hafiflemek hayata bakışınızı da değiştirdi. Kendinizi çok daha sağlıklı hissediyorsunuz. Ne güzel değil mi? Peki ya o mutlu günler geride kalır ve verdiğiniz fazla kilolar geri dönerse! Kilo verme sürecinde beslenme danışmanınızın tavsiyelerini harfi harfine yerine getirdiniz ve tartılar artık size gülüyor. Ama acı gerçek: Eğer ‘nasıl olsa kilo verdim’ diye düşünüp artık unutmanız gereken alışkanlıklarınızı tarihin tozlu raflarına kaldırmazsanız bu mücadele de tekrar başa döner. Elbette bu durum kader değil! Ömür boyunca formda kalmanın yolları var. Şimdi bunları kısa kısa maddeler halinde anlatacağım size. Aslında bunu tüm bir hayat süresince sağlıklı yaşamanın ve sağlıkla yaş almanın yolları olarak da okuyabilirsiniz. Gelin şimdi ömür boyunca formda kalmanın yolları hakkında bazı ipuçları vereyim.


8-1.jpg

8 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Bekledik, bekledik sonunda yaz geldi. Üstelik havalar aniden ısındı. Peki böyle sıcak günlerde hem içimizi serinletip hem de sağlıklı ve hafif beslenmek için ne tüketmemiz gerekir. Bu konuda iyi bir önerim var size: Karpuz! Karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler vereceğim bugün size. Bol bol su ve lif içeren bir meyve olan karpuzun sağlık faydaları sayılmayacak kadar çok. Karpuz ile hazırlayabileceğiniz hem serinleten hem de sağlıklı beslenme olanağı sunan tariflerin çoğu da dakikalar içinde hazırlayıp ailenizle birlikte keyifle tüketebileceğiniz türden. Haydi gelin karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler konusuna biraz daha yakından bakalım.


ana.jpg

4 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Hayatı zorlaştırıp sağlığı tehdit eden fazla kilolardan kurtulmayı kim istemez ki! Hem de olabildiğince çabuk. Ama işte bu “çabuk” kısmının üzerinde biraz durmak istiyorum. Bugün, kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan söz etmek istiyorum size. Çünkü bazen insan fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterken aslında tam tersi etki gösteren hatalar yapabiliyor. Gelin şimdi size kilo verme sürecinde yapılan 10 büyük hata neler kısaca anlatayım.