protein arşivleri - BERSU EKİNCİ

belly.jpg

29 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Yaz mevsiminde bana en çok sorulan sorulardan biri bu: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? Önce şunu söylemeliyim ki göbek eritmenin öyle “sihirli” bir yolu yok. Sağlıklı beslenmek, düzenli yaşamak ve egzersiz programını aksatmamak gerek. Bir de iyi haber! Göbek eritmek sandığınız kadar imkansız bir durum da değil. Yani belirli kurallara uyulursa göbek yağları hayatınızdan sonsuza kadar çıkabilir. Ama dediğim gibi belirli kurallara uymak şartıyla. Gelin bir bakalım göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?


ANAGORS.jpg

1 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

“Neden sürekli aç hissediyorum?” “Çok uğraştığım halde neden kilo veremiyorum?” “Yiyorum ama bir türlü doymuyorum?” Bunlar kilo vermek isteyen ama bir türlü kilo veremeyen kişilerden en çok duyulan sorular. Zaman zaman bu tür sorularla kapımı çalan danışanlarımla da karşılaşıyorum. Yani bir türlü tokluk hissetmemek, kilo verememek yaygın bir sorun. Öyleyse gelin bu kez size Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmenin nedenleri konusunda bazı ayrıntılar vereyim. Kilo verme önündeki en büyük engel olan sürekli açlığın nedenlerini bir masaya yatıralım. Haydi başlayalım kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusuna.


fgat.jpg

13 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Öyle görünüyor ki bir süre daha evlerimizde ve sosyal izolasyonda kalacağız. Ama eninde sonunda koronavirüs günleri bitecek! Belki baharın son günlerinde belki de yazın ilk haftasında. Yani demek istediğim şu ki, bir yandan sağlığımızı, bir yandan da kilomuzu korumak gerek. Zaten ikisi birbirinden ayrı tutulamaz. Madem önümüzde sokaklarda özgürce gezeceğimiz günler var o zaman bugün size
karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda bir hatırlatmada bulunayım. Çünkü birçok kişi evinden çıkamadığı için kendini yemek yapmaya daha da tehlikelisi yemek ısmarlayıp yemeye vermiş durumda. Hem de sağlığını ve formunu kaybetme pahasına. Haydi gelin, fazla vakit yitirmeden bakalım karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar neler.

vegetables-673181_1920-1.jpg

15 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün hafızamızı bir tazeleyelim. Daha önce bazı yazılarımda her birinden ayrı ayrı söz etmiştim ama bu kez bir toparlama yapıp kilo vermeye, kilo korumaya yardımcı olan yiyecekler neler hatırlayalım. Aslında bunun belirgin bir nedeni var. Son zamanlarda bazı danışanlarımdan da duyduğum, bilimsel olarak da kanıtlanan bir  gerçek var: Kışın kilo almak daha kolaylaşıyor. Soğuk hava, hareketsizlik, evde daha çok zaman geçirme gibi nedenlerle kilo vermek de kilo korumak da zorlaşıyor. Hatta bazen ipin ucun kaçınca insan göz açıp kapayıncaya kadar kilo alıyor. İşte bunu önlemek için kilo vermeye, kilo korumaya yardımcı olan yiyecekler neler bir hatırlayalım istedim.


egg-682645_1920-1.jpg

20 Aralık 2019- Bersu Ekinci0

Bu hafta yazılarımı kahvaltı konusuna ayırdım. Daha önce size kahvaltı etmenin kilo verme ve genel sağlığa faydalarını, zayıflamak ve kilo korumak için hangi besinleri yemeniz gerektiğini anlattım. Şimdi de kilo vermek isteyenler için kahvaltı tarifleri var sırada. “Madem kahvaltıda yediklerimize dikkat etmemiz gerek o zaman ne
yiyelim?” diye düşünenlere gelsin bu tarifler. Üstelik vakti bol olanlara da sabah hızlıca hazırlanıp çıkmak zorunda olanlara uygun tarifler var. O zaman haydi hızlıca bir göz atalım kilo vermek isteyenler için kahvaltı tarifleri konusuna.


yumuta1.jpg

13 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Hatırlarsanız sık sık sabah kahvaltısının önemini anlatmaya çalışıyorum size. Sadece kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için değil sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkes için gerekli bu. Madem öyle bugün size yağ yakmaya yardımcı protein kaynağı sabah kahvaltısı tarifi vereyim. Yeryüzünde bulacağınız en besleyici yiyeceklerden biri olan yumurta ile sağlıklı bir sebzeyi bir araya getiren bir tarif bu. Üstelik hazırlanması da çok kolay. Sabah sadece yarım saat erken kalkarsanız hem güne sağlıklı başlar hem de uzun süre tok kalırsınız. Yumurtanın yağ yakma özelliği de cabası! İşte Yağ yakmaya yardımcı protein kaynağı sabah kahvaltısı.


omlet.jpg

28 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Her fırsatta hem danışanlarıma hem de blog’da beni takip edenlere söylediğim ortak bir cümle var: Eğer kilo vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak istiyorsanız sabah kahvaltısını kesinlikle atlamayın. Güne enerjik bir başlangıç yapmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çok önemli bir ayrıntı bu. Ama elbette ne yediğiniz de önemli. O yüzden bugün bu konu üzerine biraz eğilmek istedim. Gelin size metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifi vereyim bugün. İnanın bana, sabah telaşı içinde bile çok kısa zamanda hazırlayacağınız, gayet sağlıklı ve tok tutan bir tarif bu. Gelin bakalım metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifine biraz daha yakından.


annakare.jpg

29 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Madem bu konuya odaklandık, göbek eritmenize yardımcı olacak kahvaltılık yeşil smoothie tarifiyle devam edelim. Yaza ve plaja hazırlık: Göbek eriten kolay smoothie tarifi  başlığı altında bir tane tarif paylaşmak istiyorum sizinle. Hazırlanması kolay, sabahları güne enerjik ve en önemlisi de zararlı atıştırmalıklardan uzak durarak başlamanıza yardımcı olacak türden.  Yaza ve plaja hazırlık: Göbek eriten kolay smoothie tarifi konusuna başlamaya ben hazırım, siz de hazırsanız anlatıyorum.


ESY-046909865-1.jpg

13 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Belki yaklaşan yaz sezonu tam olarak açılmadan hemen önce kilo vermek istiyorsunuz. Ya da belki amacınız arkadaşınızın düğününde biraz daha formda görünmek. Ya da sırf daha sağlıklı olmak için kalan fazla kilolardan daha kısa vadede kurtulmak istiyorsunuz. Bunun için bazı noktalara özen göstermek gerek. Gelin, bugün size daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu hakkında birkaç ayrıntı paylaşayım. Tabii ki aç kalmayacaksınız, tabii ki sağlıksız şok diyetlere yönelmeyeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bazı küçük kuralları hep hatırlayıp uygulamak. Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusundaki ayrıntıları anlatmaya başlıyorum.


ana-2.jpg

23 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Siz de mi hafta içi sabahları evden aceleyle çıkmak zorunda kalıyorsunuz? Belki de kahvaltı bile etmeden. Hem de günün bu ilk öğününün ne kadar önemli olduğunu çok iyi bildiğiniz halde. Özellikle de kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız. Ama bunun da çaresi var. Bugün size enerji veren yağ yakan sabah kahvaltısı tarifi vereceğim. Yapmanız gereken tek şey boş vaktiniz olduğunda önceden kahvaltınızı hazırlamak. Sonra da buzdolabında saklayıp gerektiğinde çok kısa zaman içinde tüketime hazır hale getirebileceksiniz. Haydi gelin bakalım enerji veren, yağ yakan sabah kahvaltısı için gereken malzemeler neler, bu kahvaltı nasıl hazırlanır…