protein arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anna-1.jpg

8 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Özellikle kilo vermek isteyenleri en çok zorlayan nedir biliyor musunuz? Hiç beklenmedik anda gelen ve bazen de ölçüsüz yemeye yönelten açlık atakları. Bu durum birçok kişinin kilo verme yolculuğunda karşısına çıkan en büyük engel. Ama eğer zayıflamak ve kilo korumak için açlık krizlerini engelleyen yiyecekler konusunda bilgi sahibi olursanız, bu konudaki en büyük engeli hem de zorlanmadan aşmış olursunuz. Çünkü bu açlık ataklarının en önemli nedeni yanlış besinler tüketmek ya da yarı aç yaşamaya mahkum eden diyetlere yönelmek. Biraz önce de söylediğim gibi bunun çaresi kolay, birazdan anlattığımda da göreceksiniz zaten. O zaman vakit kaybetmeden bir bakalım zayıflamak ve kilo korumak için açlık krizlerini engelleyen yiyecekler daha doğrusu yiyecek grupları neler.


beluifat.jpg

8 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Bu aralar biraz fazla evde oturuyoruz, değil mi? Tam aksini istiyor olsak da hareket etmek için fazla olanak yok. Bunun sonucu olarak aynaya bakınca göbeğinizin büyüdüğünü mü fark ettiniz siz de? Bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak çevremden en çok duyduğum yakınma bu. Madem öyle bugünü bir hatırlatmaya ayırmak isterim. Göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler konusunu bir daha gözden geçirelim, ne dersiniz? Tabii ki sağlıklı ve temiz beslenme “elde bir” ama göbek yağlarını eritme konusunda yardımcı olan yiyecekler konusunu da hatırlatmakta fayda var. O zaman gelin bir bakalım göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler hangileri.


anna.jpg

30 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Siz de yolun başındasınız belki… Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için bir yola çıktınız. Ama belki de bu yol ayrımında kafanız biraz karışık. En çok hangi yiyeceklerden yardım alabileceğinizi merak ediyorsunuz. Kilo vermek için çıktığınız yolculuğun bu en kafa karıştıran ve doğru adım atılması gereken kavşağında, zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler konusunda yararlı olacağını düşündüğüm bir listem var. Tabii ki kilo vermek ve bir yandan da sağlıklı kalmak için dengeli beslenmek gerek. Ve tabii ki doğru seçilmiş her besine vücudun ihtiyacı var. Ama işte yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak ve zayıflamak için bazılarının etkisi daha fazla. Dilerseniz gelin bakalım zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler hangileri ve neden onlar diğerlerinden daha etkili.


eskiana-1.jpg

28 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek, zayıflamak ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin yapması gereken, sağlıklı beslenme ile birlikte egzersiz. Koşu, yürüyüş, yüzme, esneme ve sıkılaşma egzersizleri, yoga ya da pilates. Hangisi size uygunsa. Ama bazı durumlarda zayıflamak için yapılan egzersiz kilo aldırır mı? sorusunun yanıtı da ne yazık ki “evet” oluyor. Bazı durumlarda kilo vermek için egzersiz yapan birçok kişi bunun tam tersine kilo alıyor.  Gelin bir bakalım neden zayıflamak için yapılan egzersiz kilo aldırır mı? sorusuna “Bazen evet” diye yanıt verdiğimize.


annanana.jpg

23 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak için egzersiz yapıyorsunuz değil mi? Üstelik bazen yoğun bir tempoda yapıyorsunuz bunu? Peki zaman zaman bu yoğun egzersizin ardından kaslarınızın ağrıdığını hissediyor musunuz? Eğer cevabınız “evet” ise bunun nedeninin, büyük oranda yeterli beslenmemekten kaynaklandığını söylemeliyim. Peki bu nasıl önlenir? Yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir? Bugün bu konuda biraz sohbet edelim istiyorum sizinle. Haydi gelin bir bakalım yoğun egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için nasıl beslenmek gerekir?


esk.jpg

23 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa kilo vermek isteyen ve bunun için bir beslenme danışmanına başvurmak yerine yalnız başına yola çıkan birçok kişiden sık sık duyuyorum. Bir yandan kilo vermek isterken bir yandan da beklenmedik anlarda gelen ve zayıflama sürecine sekte vuran açlık krizleri! Öyle ki bu açlık krizleri bazen, bazı kişilerin kilo verme amacına giden yoldan geri dönmesine bile neden oluyor. Oysa böyle olmak zorunda değil. Tam da bu konuda destek olan yani kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler var. Yapılması gereken tek şey, bu yiyecekleri bilmek ve ölçülü şekilde beslenme programında yer vermek. Yani burada yine akılcı beslenme devreye giriyor. Bence en iyisi bir beslenme danışmanının kapısını çalıp bu konuda yardım almak. Ama yine de bilinmesinde fayda olan kilo verme sırasında açlık krizlerini önleyen, tok tutan yiyecekler konusunda bazı ipuçları vereceğim size. Bakalım hangi yiyecekler uzun süre tok tutar?


anna.jpg

11 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ana öğün yerine geçer. Eğer doğru şekilde hazırlanırsa bu neden olmasın ki? O zaman gelin bugün “salataların gizemine” biraz ışık tutalım. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler hangileri onlara bir bakalım. Salata, hem sofranızı renklendirir hem de sağlığınızı. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken malzemeler kullanılırsa da ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller için çok iyi bir kaynaktır. Ama bir de kilo vermek isteyenler için salataya konulmasında fayda olan seçenekler var. Yağ yakmaya, metabolizma hızlandırıp kilo vermeye katkısı var hepsinin de. Girişi biraz uzun tuttum farkındayım. Gelin bir bakalım, kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler neler.


belly.jpg

29 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Yaz mevsiminde bana en çok sorulan sorulardan biri bu: Göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler? Önce şunu söylemeliyim ki göbek eritmenin öyle “sihirli” bir yolu yok. Sağlıklı beslenmek, düzenli yaşamak ve egzersiz programını aksatmamak gerek. Bir de iyi haber! Göbek eritmek sandığınız kadar imkansız bir durum da değil. Yani belirli kurallara uyulursa göbek yağları hayatınızdan sonsuza kadar çıkabilir. Ama dediğim gibi belirli kurallara uymak şartıyla. Gelin bir bakalım göbek nasıl eritilir? Göbek eritmenin kolay yolları neler?


ANAGORS.jpg

1 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

“Neden sürekli aç hissediyorum?” “Çok uğraştığım halde neden kilo veremiyorum?” “Yiyorum ama bir türlü doymuyorum?” Bunlar kilo vermek isteyen ama bir türlü kilo veremeyen kişilerden en çok duyulan sorular. Zaman zaman bu tür sorularla kapımı çalan danışanlarımla da karşılaşıyorum. Yani bir türlü tokluk hissetmemek, kilo verememek yaygın bir sorun. Öyleyse gelin bu kez size Kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmenin nedenleri konusunda bazı ayrıntılar vereyim. Kilo verme önündeki en büyük engel olan sürekli açlığın nedenlerini bir masaya yatıralım. Haydi başlayalım kilo verememe nedenleri: Sürekli aç hissetmek konusuna.


fgat.jpg

13 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Öyle görünüyor ki bir süre daha evlerimizde ve sosyal izolasyonda kalacağız. Ama eninde sonunda koronavirüs günleri bitecek! Belki baharın son günlerinde belki de yazın ilk haftasında. Yani demek istediğim şu ki, bir yandan sağlığımızı, bir yandan da kilomuzu korumak gerek. Zaten ikisi birbirinden ayrı tutulamaz. Madem önümüzde sokaklarda özgürce gezeceğimiz günler var o zaman bugün size
karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar konusunda bir hatırlatmada bulunayım. Çünkü birçok kişi evinden çıkamadığı için kendini yemek yapmaya daha da tehlikelisi yemek ısmarlayıp yemeye vermiş durumda. Hem de sağlığını ve formunu kaybetme pahasına. Haydi gelin, fazla vakit yitirmeden bakalım karantina günlerinde kilo almaya neden olan yanlışlar neler.