antioksidan arşivleri - BERSU EKİNCİ

dessert-3490886_1920-1.jpg

22 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün bir ‘tersten okuma’ yapalım, bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler onlara bir göz atalım. Son üç aydır en çok duyduğumuz kelimelerden biri “bağışıklık sistemi”. Dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle elbette. Genel anlamda hastalıklara karşı dirençli olmak, sağlıklı şekilde kilo vermek için de bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Fakat bazı yiyecek ve içecekler var ki onları tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz tehlikeye giriyor. Şimdi gelin aklınızdan bile geçirmemeniz gereken, bağışıklık sisteminizi düşüren, kilo verme ve kilo korumayı da tehlikeye sokan o yiyecek ve içeceklere. İşte bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler.


f.jpg

12 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Önceki iki yazımda vişneyi anlatırken ve vişneli salata tarifi verirken bazı notlar almıştım. Şimdi sıra onları sizinle paylaşmaya geldi. Yaz mevsimi artık iyiden iyiye başladı, salgın etkileri ise biraz da olsa azalmaya başladı. Şimdi hem ruhu hem bedeni eskisinden farklı yeni bir hayata hazırlamaya geldi. Bunun için de bazı basit yaz detoksu önerileri vereceğim. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bazı ayrıntılar paylaşacağım sizinle. Öyle çok kapsamlı reçeteler gerektirmeyen kolay ama çok faydalı bazı öneriler sunacağım. Sözü fazla da uzatmayan geçelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna.


nane.jpg

10 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size vişnenin sağlık faydalarından ve zayıflamaya etkisinden söz etmiştim. Yazının sonunda da vişne kullanarak yapılabilecek çok lezzetli yiyecekler olduğunu ve kısa süre sonra bir tarif paylaşacağımı söylemiştim. Neden daha fazla bekleyeyim ki? Bugün sizinle farklı bir lezzet içeren çok özel bir tarif paylaşacağım. Detoks etkisi sağlayan vişneli kinoalı salata tarifi vereceğim size. Bu salatanın içerdiği malzemeler son derece sağlıklı, ortaya çıkan salata da çok lezzetli. Hiç vakit kaybetmeden geçelim, detoks etkisi sağlayan vişneli kinoalı salata tarifine.


sour-cherries-3489360_1920-1.jpg

8 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün çok lezzetli ve vitamin deposu bir meyveyi masaya yatıralım.Vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusuna bir bakalım. Bu aralar kendisi küçük ama hem kilo verme hem de genel sağlık konusunda çok faydalı olan bu meyveyi biraz ihmal ettik sanki. Metabolizma hızlandırmaktan yağ yakmaya, bağışıklık güçlendirmekten toksinleri atmaya öyle büyük faydaları var ki vişnenin. Gelin biraz daha yakından bakalım vişne kilo verdirir mi? Vişnenin zayıflamaya etkisi konusundaki ayrıntılara.


soup-2268278_1920-1.jpg

28 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Şu son günlerde dünya genelinde yaşananlar bağışıklık sistemine biraz daha yoğunlaşmayı gerektiriyor diye düşünüyorum. Hem yılın bu dönemlerinde sık görülen grip ve soğuk algınlığı hem de hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran yeni hastalık nedeniyle. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılacak en önemli adımlardan biri de beslenme. Bu yüzden bu konuya katkıda bulunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba tarifi vereceğim. Elbette sadece bu çorbayı içerek hastalıklardan kurtulmak mümkün değil fakat güçlü bir bağışıklık sistemi için etkin bir yardımcı. O zaman gelin bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba nasıl yapılır.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


main.jpg

29 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0

Şöyle bir düşünün lütfen yaz mevsiminin hak ettiği değeri bulamayan meyvesi nedir acaba?  Sizin tahmininizi bilmem ama bana göre böğürtlen. Bugün size böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Her ne kadar ülkemizde bazı bölgelerde çok yetişse de sağlık faydaları sayısız olsa da yeteri kadar tüketilmediğini düşünüyorum bu değerli meyvenin. Oysa kilo vermekten kanserden korumaya, bağışıklığı güçlendirmekten sindirimi düzenlemeye kadar o kadar çok faydası var ki! Gelin biraz bakalım böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusuna. Bence bunları okuduktan sonra sofranızda bu meyveye de yer vereceksiniz.


anna.jpg

1 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Gelin bugün sizinle lezzetli bir salata hazırlayalım: Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata koyalım adını da. Ama bana sorarsanız birazdan malzemelerini sayacağım bu besleyici yiyeceği sadece “salata” olarak geçiştirmek de haksızlık olur. Çünkü içeriğinde yer alan sebzelerin ve baharatların her biri başlı başına bir beslenme hazinesi. Böyle bir girişin ardından sıra geldi vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için gereken malzemeleri sayıp, nasıl hazırlandığını anlatmaya.


1.jpg

7 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Yeşil çayın son derece iyi bir antioksidan olduğunu artık bilmeyen yok. Hatta kolesterolden çeşitli kanser türlerini önlemeye, kalp sağlığını korumaktan tansiyonu düzenlemeye uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına da en azından bir aşinalık var. Suyun ardından dünyanın en sağlıklı içeceği olduğu ve çok iyi antioksidan özellikler taşıdığı da bilinen bir gerçek. Buraya kadar tamam… Bugün size yeşil çay ile ilgili olarak sık sık sorulan iki soru hakkında bazı ipuçları vereceğim. Yeşil çay zayıflatır mı? Kilo vermek için yeşil çay nasıl kullanılır? gibi kritik soruların yanıtlarını özetleyeceğim. Hem tok tutucu olduğu hem de metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye katkıda bulunduğu bilinen yeşil çaydan fayda sağlamanın çok çeşitli yolları var. Yeşil çay zayıflatır mı? Kilo vermek için yeşil çay nasıl kullanılır? sorularının yanıtlarına birlikte bakalım. 


WR2902582-1.jpg

4 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Baştan açık konuşayım. Bugün sizinle “meslek sırlarımdan” önemli bir tanesini paylaşacağım. Kilo vermeye yardımcı, bedeni temizleyen 6 besin hakkında birkaç kelime sarf edeceğim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak danışanlarımla çalışmaya başlamadan önce, onları kilo vermeye hazırlamak için bazı adımlar atmalarına yardımcı
olurum. Yani bir başka deyişle fazla kilolarından kurtulmadan önce danışanlarımın vücutlarını temizlemelerini öneririm. Bunun için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgilendiririm danışanlarımı. İşte şimdi sizinle bu bu değerli bilgiyi paylaşmak, kilo vermeye yardımcı, bedeni temizleyen 10 besin hangileri bunu anlatmak istiyorum.