antioksidan arşivleri - BERSU EKİNCİ -

wakern.jpg

3 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulmak ister misiniz? O zaman gelin size vücudu toksinlerden temizleyen limon, zencefil ve elmalı detoks içeceği nasıl yapılır onu anlatayım. Sadece 15 dakikada hazırlanan bu içecek ile ilerleyen zamanlarda genel sağlığınızı da olumsuz etkileyecek olan toksinlerden kurtulmanız mümkün. Haydi gelin lafı fazla uzatmadan vücudu toksinlerden temizleyen limon, zencefil ve elmalı detoks içeceği nasıl hazırlanır bir bakalım.


brokko.jpg

3 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Biraz mutfağa girip farklı ve elbette sağlıklı bir tarif hazırlamak ister misiniz? Üstelik bu hem görünümü ilgi çeken hem de içeriğiyle kilo vermek, kilo korumak, temiz beslenmek için gereken tüm özelliklere sahip desem! Bugün sizinle bir süre önce keşfettiğim, hazırlanması kolay kilo vermek isteyenler için vitamin kaynağı brokoli ekmeği tarifi paylaşacağım. Bu pişireceğiniz ekmek hem çeşit çeşit vitamin içeriyor hem de antioksidan özellikler taşıyor. Bence yeterince merak ettiniz bile şu ana kadar. O zaman geçelim hemen ve bir bakalım kilo vermek isteyenler için vitamin kaynağı brokoli ekmeği nedir, nasıl yapılır.


anafgorsel.jpg

1 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Kahve içmeyi sever misiniz? Bu soruya olumsuz cevap verecek çok fazla kişi olduğunu düşünmüyorum kendi adıma. Peki ya hangi kahveyi tercih edersiniz? Şöyle köpüklü bir Türk kahvesi mi yoksa sıcak suya atıp karıştırınca içime hazır hale gelen hatta bazen içinde şekeri ve süt tozu da olan hazır kahve mi? Düşündüm de bugün, çok fanatiği olan bu kahve konusuna biraz daha yakından bakmak iyi olacak gibi geldi. Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularının yanıtlarına bir göz atalım istiyorum. Aslında sadece kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin değil sağlıklı yaşam ve temiz beslenmeyi ilke olarak benimseyenlerin de tercihini tahmin etmek zor değil. Ama gelin biz yine de bir bakalım Türk kahvesi mi hazır kahve mi? Hangi kahve daha sağlıklı? sorularının yanıtlarına.


bibber.jpg

2 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Şöyle bir düşündüm de… Kilo vermek, kilo korumak ve genel anlamda sağlıklı olmak için temiz beslenme ilk ve en önemli adım. Peki zayıflamak için ya da sağlığınızı koruma amacıyla tükettiğiniz besinleri ne kadar tanıyorsunuz? Biraz daha yakından tanımaktan söz ediyorum elbette. Gelin bugün sizinle sağlıklı beslenme: yiyeceklerle ilgili az bilinen gerçekler konusuna bir bakalım.  İçerdikleri vitaminler, mineraller, yağ yakma ya da metabolizma hızlandırma konusundaki etkileri bir yana bu yiyecekler çok fazla bilinmeyen, fazla dile getirilmeyen ama sağlık için son derece faydalı özelliklere de sahip. Eminim, bunların bazılarını okuduğunuzda siz de şaşıracaksınız. Ben çok heyecanlıyım, yiyeceklerin bu daha da güzel yüzünü size anlatacağım için. Haydi bakalım biraz daha yakından şu yiyeceklere. İşte sağlıklı beslenme: Yiyeceklerle ilgili az bilinen gerçekler.


esikana.jpg

28 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kahvaltıda reçel ya da marmelat yer misiniz? Zayıflamak, formunuzu korumak ya da genel anlamda sağlıklı olmak için bu tür besinleri hazır olarak almamanız gerektiğini de biliyorsunuz bir yandan. Peki o zaman ne yapmak gerek? Tek çare, tüketeceğiniz marmeladı da evde kendiniz yapmak. Ama üzgünüm, bu kez annenizden kalan yöntemlerle yani şeker kullanarak değil, daha sağlıklı bir yöntemle. Gelin bugün size kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat tarifi vereyim. Çok az malzemeyle ve elbette şekersiz olarak hazırlanan bir marmelat bu. Sadece üç malzemeyle hem antioksidan hem de lif ve Omega 3 zengini bir marmelat yapacaksınız. Kulağa hoş geliyor değil mi? O zaman bakalım kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat, hangi malzemelerle ve  nasıl yapılır.


anasu.jpg

16 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Size her zaman susuz kalmamanızı öneriyorum hatırladığınız gibi. Çünku su içmenin tepeden tırnağa öyle çok faydası var ki saymakla bitmez! Gelin bugün de hem vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayacağınız hem de bir yandan bedeninizi toksinlerden arındıracağınız bir tarif paylaşayım sizinle. Kilo vermeye yardımcı vücudu toksinlerden arındıran detoks suyu nasıl yapılır anlatayım. Bu detoks suyu çok güçlü antioksidan etkisi olan bir meyveyle hazırlanıyor. Üstelik bu meyvenin sadece kilo vermek isteyenler için değil herkes için genel sağlık anlamında faydaları var. Haydi bakalım lafı çok uzatmadan geçelim kilo vermeye yardımcı vücudu toksinlerden arındıran detoks suyu konusuna.


anasalfa.jpg

9 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Hatırlıyor musunuz, bu yılın başlarında sizinle farklı bir salata tarifi paylaşmıştım. “Meleklerin meyvesi” denilen papaya ile hazırlanan bir salataydı bu. İster misiniz özellikle de tüm dünyanın bir pandemiyle mücadele ettiği şu günlerde yine aynı meyve ile yapılan bir başka tarif paylaşayım sizinle? Bu kez kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası
tarifi vereceğim. Bu salatanın kilo vermeye yardımcı olması yanında bağışıklık güçlendirme gibi bir etkisi var aynı zamanda. Haydi isterseniz geçelim, kilo vermeye yardımcı, bağışıklık güçlendiren papaya salatası nasıl yapılır anlatmaya.


ana-3.jpg

26 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Size daha önce detoks yaptıran, vücudu toksinlerden temizleyen bazı içecek tarifleri vermiştim. Bunlar bir yana… Fakat biliyor musunuz ki sadece bu içeceklerle değil, mutfaklarda sık kullanılan bazı baharatlarla da detoks yapmak mümkün. Elbette hepsini ölçülü ve kararında kullanarak. Gelin bugün bu konuya yani detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları neler ona bir bakalım. Bir yandan da neden zaman zaman detoksa ihtiyaç duyduğumuzu, bunun bedenimize nasıl bir fayda sağladığını hatırlayalım. İşte detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları.

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusuna başlamadan önce detoksun önemini kısaca bir hatırlayalım istiyorum. Detoks neden yapılır? Detoks yapmak vücudumuza ne gibi yararlar sağlar? gibi soruların yanıtlarına bir bakalım.

Detoks yapmak çok özetlersek, hücrelerimizi hastalıklardan korur. Bu hastalıklar yelpazesi ise oldukça geniş. Çok ciddi sorunlar yaratanlarından daha basit sorunlara yol açanlara kadar uzanıyor anlayacağınız.

Peki ne zaman detoks yapmak gerekir sorusunu nasıl cevaplayacağız? Onu da şöyle anlatayım: Aslında beslenme programında bu konuya her gün ve her öğünde özen göstermek gerekir. Vücudumuzdaki antioksidanların seviyesi hasta olduğumuzda, iyi beslenmediğimizde ya da stres altında kaldığımızda azalır. Aslında bu bir kısır döngü. Vücuttaki  antioksidan seviyesinin azalması da bu sorunlara yol açabilir. İşte bu yüzden antioksidan gıdalara günlük beslenme programında yeteri kadar yer vermek gerekir.

Bu girişi, aynı konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele almak üzere şimdilik kısa keselim ve detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusuna dönelim.

Bu baharatların her biri vücudu toksinlerden temizleme ve hücreleri başta iltihaplanma olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarından korumaya yardımcı. Gelin biraz daha yakından bakalım o baharatlara.

Zerdeçal iltihaplanmayı önler

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusuna, bu değerli baharatla başlayalım, ne dersiniz? Biliyor musunuz biz fark etsek de etmesek de hepimiz zaman zaman iltihaplanma sorunu yaşarız. Üstelik bazen bu durum bir ağrı ya da hastalık olarak göstermez kendini, yeni belirti bile vermez.  Ama iltihaplanma, sağlığımızı bozar ve bizi hastalıklara açık hale getirir. İşte zerdeçalın bu konudaki en önemli etkisi iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olması. Buna ek olarak beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlar ve Alzheimer, eklem iltihabı gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Zerdeçal nasıl kullanılır? Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusunda şunu söylemem gerekir ki zerdeçalı yemeklerinize ya da salatalarınıza katabilirsiniz. Söz gelimi avokado ezmesi hazırlayıp, zerdeçal ile lezzetini artırabilirsiniz. Bu noktada küçük bir ipucu daha vereyim size. Toz haldeki zerdeçalı karabiber ile karıştırıp tükettiğinizde, vücudunuz zerdeçalı daha fazla miktarda absorbe eder.

Karanfilde yüksek oranda antioksidan bulunur

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları

Devam edelim detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusuna. Şimdi anlatmak istediğim baharat, karanfil. Bu, tadı ve kokusu keskin baharatın antioksidan seviyesi birçok baharattan çok daha yüksek. Doğal bir ağrı kesici olarak kullanabileceğiniz karanfil aynı zamanda karaciğerinizi korumaya da sindirimi düzenleye de yardımcı olur. Ayrıca iyi bir kanser savaşçısıdır.

Karanfil nasıl kullanılır? Gelelim detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusunda karanfili kullanma yöntemlerine. Çayınızın içine birkaç tane karanfil eklemek, bu değerli baharatı kullanmanın en basit yollarından biri. Bazı yiyeceklere de az miktarda ekleyebilirsiniz.  Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var: Her ne kadar karanfil bir antioksidan olsa da fazla miktarda kullanımı tam tersi yani toksik bir etki yaratır. O yüzden az miktarda kullanın.

Tarçın aynı zamanda yağ da yakar

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusunda şimdi, zaman zaman size kullanmanızı önerdiğim bir baharata sıra geldi. Yağ yaktırma, metabolizma hızlandırma, tatlı krizlerini önleme konusunda çok faydası olan tarçın, kolesterol ve tansiyonu düşürmeye de yardımcıdır. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır.

Tarçın nasıl kullanılır? Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusunda tarçının kullanım yollarına gelelim. Çok seçenek var aslında bu konuda. Söz gelimi bir çubuk tarçını bir bardak suyun içine ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız smoothie’lere ya da bazı kilo aldırmayan tatlılara toz tarçın ekleyebilirsiniz. Hatta tarçınla Türk kahvesi bile yapabilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT

Detoks etkisi gösteren baharatlar ve kullanım yolları konusunu kısaca böyle toparlayalım. Fakat yazının sonunda önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Bütün bu baharatlar elbette hem sağlık için hem kilo verme hem de detoks yaptırmak için faydalı. Fakat tüketim miktarını abartmayın lütfen. Çünkü eğer böyle yaparsanız, yarar yerine zarar görmeniz olası.

Bu arada, madem konumuz detoks… Elbette sadece bu baharatlar değil başka bazı yiyecekler de var toksin attırma konusunda etkili olan. Onlarla ilgili ayrıntılı bilgi bu linkteki yazımda. 


ana-2.jpg

19 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün biraz daha güzelleşelim! Size doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları hakkında birkaç ipucu vereyim. Biliyor musunuz, sağlıklı beslenmek sadece formda olmanızı, fazla kilolardan kurtulmanızı sağlamaz. Aynı zamanda cildinizin, saçınızın tırnaklarınızın da daha güzel görünmesini sağlar. Eğer daha sağlıklı bir cilt, daha ışıltılı bakışlar ve daha canlı saçlar istiyorsanız, vücudunuza ne aldığınıza yani yiyip içtiklerinize de dikkat etmelisiniz.  O zaman gelin bir bakalım doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları neler…


dessert-3490886_1920-1.jpg

22 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün bir ‘tersten okuma’ yapalım, bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler onlara bir göz atalım. Son üç aydır en çok duyduğumuz kelimelerden biri “bağışıklık sistemi”. Dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle elbette. Genel anlamda hastalıklara karşı dirençli olmak, sağlıklı şekilde kilo vermek için de bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Fakat bazı yiyecek ve içecekler var ki onları tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz tehlikeye giriyor. Şimdi gelin aklınızdan bile geçirmemeniz gereken, bağışıklık sisteminizi düşüren, kilo verme ve kilo korumayı da tehlikeye sokan o yiyecek ve içeceklere. İşte bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler.