WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

antioksidan arşivleri - BERSU EKİNCİ

soup-2268278_1920-1.jpg

28 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Şu son günlerde dünya genelinde yaşananlar bağışıklık sistemine biraz daha yoğunlaşmayı gerektiriyor diye düşünüyorum. Hem yılın bu dönemlerinde sık görülen grip ve soğuk algınlığı hem de hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran yeni hastalık nedeniyle. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılacak en önemli adımlardan biri de beslenme. Bu yüzden bu konuya katkıda bulunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba tarifi vereceğim. Elbette sadece bu çorbayı içerek hastalıklardan kurtulmak mümkün değil fakat güçlü bir bağışıklık sistemi için etkin bir yardımcı. O zaman gelin bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba nasıl yapılır.


papaya-4816673_1920-1.jpg

12 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Aslında biliyorum, ülkemizde çok da sık tüketilmiyor. Ama öylesine etkili ve sayması uzun sürecek faydaları var ki. Adı üstünde “boşuna meleklerin meyvesi” denmemiş. Evet, söz ettiğim bu meyve papaya. Daha önceki bir yazımda uzun uzun papayanın sağlık faydaları konusunu anlatmıştım. Ama üzerinden epey zaman geçmiş ve hem bu sağlık deposu meyveyi bir kez daha hatırlatmak hem de detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası tarifi paylaşmak istedim sizinle. Sindirim sistemini düzenlemekten vücudu toksinlerden temizlemeye, göz sağlığından kalp sağlığına kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına sahip papaya. Söz çok da uzatmadan gelin önce bir detoks yaptıran, kilo vermeye yardımcı papaya salatası nasıl yapılır onu anlatayım.


main.jpg

29 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0

Şöyle bir düşünün lütfen yaz mevsiminin hak ettiği değeri bulamayan meyvesi nedir acaba?  Sizin tahmininizi bilmem ama bana göre böğürtlen. Bugün size böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Her ne kadar ülkemizde bazı bölgelerde çok yetişse de sağlık faydaları sayısız olsa da yeteri kadar tüketilmediğini düşünüyorum bu değerli meyvenin. Oysa kilo vermekten kanserden korumaya, bağışıklığı güçlendirmekten sindirimi düzenlemeye kadar o kadar çok faydası var ki! Gelin biraz bakalım böğürtlen ve sağlık faydaları, kilo vermeye etkisi konusuna. Bence bunları okuduktan sonra sofranızda bu meyveye de yer vereceksiniz.


anna.jpg

1 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Gelin bugün sizinle lezzetli bir salata hazırlayalım: Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata koyalım adını da. Ama bana sorarsanız birazdan malzemelerini sayacağım bu besleyici yiyeceği sadece “salata” olarak geçiştirmek de haksızlık olur. Çünkü içeriğinde yer alan sebzelerin ve baharatların her biri başlı başına bir beslenme hazinesi. Böyle bir girişin ardından sıra geldi vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için gereken malzemeleri sayıp, nasıl hazırlandığını anlatmaya.


1.jpg

7 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Yeşil çayın son derece iyi bir antioksidan olduğunu artık bilmeyen yok. Hatta kolesterolden çeşitli kanser türlerini önlemeye, kalp sağlığını korumaktan tansiyonu düzenlemeye uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydalarına da en azından bir aşinalık var. Suyun ardından dünyanın en sağlıklı içeceği olduğu ve çok iyi antioksidan özellikler taşıdığı da bilinen bir gerçek. Buraya kadar tamam… Bugün size yeşil çay ile ilgili olarak sık sık sorulan iki soru hakkında bazı ipuçları vereceğim. Yeşil çay zayıflatır mı? Kilo vermek için yeşil çay nasıl kullanılır? gibi kritik soruların yanıtlarını özetleyeceğim. Hem tok tutucu olduğu hem de metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye katkıda bulunduğu bilinen yeşil çaydan fayda sağlamanın çok çeşitli yolları var. Yeşil çay zayıflatır mı? Kilo vermek için yeşil çay nasıl kullanılır? sorularının yanıtlarına birlikte bakalım. 


WR2902582-1.jpg

4 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Baştan açık konuşayım. Bugün sizinle “meslek sırlarımdan” önemli bir tanesini paylaşacağım. Kilo vermeye yardımcı, bedeni temizleyen 6 besin hakkında birkaç kelime sarf edeceğim. Bir bütünsel beslenme uzmanı olarak danışanlarımla çalışmaya başlamadan önce, onları kilo vermeye hazırlamak için bazı adımlar atmalarına yardımcı
olurum. Yani bir başka deyişle fazla kilolarından kurtulmadan önce danışanlarımın vücutlarını temizlemelerini öneririm. Bunun için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgilendiririm danışanlarımı. İşte şimdi sizinle bu bu değerli bilgiyi paylaşmak, kilo vermeye yardımcı, bedeni temizleyen 10 besin hangileri bunu anlatmak istiyorum.


ANA-1.jpg

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.


3-1.jpg

11 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Özellikle de yaz mevsiminin eşiğinde kilo vermek isteyenlerin sık sorduğu sorulardan biri: Salatalık yemek  zayıflatır mı? İyi haberi lafı fazla dolandırmadan vereyim: Evet! Sağlıklı bir beslenme programı uyguladığınızda salatalık kilo verme sürecinize yardımcı olur. Peki ilkbahar ve yaz mevsiminin güzel yiyeceği salatalık yemek zayıflatır mı, salatalığın sağlık faydaları nelerdir, salatalık hangi vitamin ve mineralleri içerir, beslenmenize nasıl katkı sağlar. Gelin hep birlikte bir bakalım.


ESY-004415252-1.jpg

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Bundan 4 bin yıl önce yeryüzünde yaşayan insanoğlu o kadar da yanılmış olamaz. Yani kakaoyu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanması boşuna değil. İnsanlık tarihinde ilk kez Mayalar tarafından kullanıldığı söylenen kakao, gerçekten de bir sağlık kaynağı. Gelin biraz daha yakından bakalım, kakaonun faydaları nelerdir. Latince adıyla Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası kakao, bedenimize nasıl akla hayale gelmedik faydalar sağlıyor.  İşte kakaonun sağlığa 8 faydası.


nar1.jpg

22 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

Antioksidan Deposu Nar;
Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesinin öznesi nar meyvesi, minik tanelerinde gizlediği sağlık faydalarıyla bizleri şaşırtıyor. Narın antioksidan özelliği kuvvetli bir meyve olduğunu artık ezberledik ama bu lezzetli meyvenin az bilinen ama çok önemli faydalarını biliyor muyuz? Mesela narın kansızlığa ya da diyabete iyi geldiğini biliyor musunuz?