WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Bersu Ekinci arşivleri - BERSU EKİNCİ

ana1.jpg

10 Aralık 2018- Bersu Ekinci0

Bazen sizin de aklınıza geliyordur büyük olasılıkla… İnsan birbirinden leziz yemeklerle dolu bir yılbaşı sofrasına oturup sonra da kilo alıp kalkabilir mi? O kadar da imkansız değil. Eğer dikkatli olmazsanız belki birkaç kilo almazsınız ama o zengin sofradan şiş bir mideyle ve rahatsız bir şekilde kalkabilirsiniz. Hazır yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı hazırlıkları giderek hızlanırken yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları vermek istiyorum size. Çünkü iradenize ne kadar hakim olursanız olun, sağlıklı beslenme programınıza ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalırsanız kalın, bazen ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Üstelik bunu fark ettiğinizde vakit çoktan geçmiş olabilir. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi sahibi olursanız ona göre önleminizi alır, adımlarınızı dikkatli alabilirsiniz.


ana-1.jpg

17 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Kilo verme söz konusu olduğunda sürekli olarak yağ yakan yiyeceklerden söz ediyoruz. Peki neler bu kilo vermeye yardımcı yağ yakan yiyecekler. Ya da en çok yağ yakan yiyecekler deyince aklımıza hangileri gelmeli. Bu besinlerin en önemli özelliği kilo verme sürecine katkıda bulunmaları. Bunu da metabolizmayı hızlandırarak yapıyorlar. Gelin bakalım mı en çok yağ yakan yiyecekler hangileri. Hangi yiyecekleri tüketirsek fazla kilolardan kurtulmamıza katkısı olur?


asilana.jpg

10 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazıda papayanın ve papaya çekirdeğinin faydalarından söz etmiştim. Şimdi de size göbek eriten papaya smoothie’si tarifi vermek istiyorum. Sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızı çalıştıran bu smoothie, göbek bölgenizdeki istenmeyen fazla kiloların eritilmesine de yardımcı oluyor. İşte kısa zamanda hatırlayabileceğiniz göbek eriten papaya smoothie’si.


katki.jpg

9 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

“Meleklerin meyvesi” olarak adlandırılan papaya, kendisi başlı başına bir nimet.  Satırlara sığmayacak kadar çok faydası var. Peki ya papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi var mı? Elbette var! Sadece bu kadar da değil üstelik. Papaya çekirdeğinin; böbrekleri temizlemekten sindirim sistemini düzenlemeye, vücuttaki fazla yağları yakmaya kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları var. Ama bugün bizim odaklanacağımız konu papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi.


ANA.jpg

14 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Haydi gelin “çekirdek çitleyelim.” Kulağınıza tuhaf mı geldi? Oysa ben şaka yapmıyorum. Omega 3 başta olmak üzere magnezyum, potasyum ve protein kaynağı olan kabak çekirdeğinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi o kadar çok ki! Ayrıca bir de güzel haber, bazen sadece vakit geçirmek için tüketilen kabak çekirdeğinin kilo vermeye de olumlu etkisi var. Ama elbette “oyunu kuralına göre oynamak” kaydıyla. Gelin size kabak çekirdeğinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunda ipuçları vereyim.


yeni-yıl-1.jpg

17 Aralık 2017- Bersu Ekinci0

Yeni yılda sağlıklı beslenmenin 5 yolu ile değişime ne dersiniz? ‘Bu sene kesinlikle sıkı bir beslenme programı uygulayıp ideal kiloma kavuşacağım!’ cümlesi bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Yeni yıl başlangıcında kendimize verdiğimiz sözlerin başında gelen kilo verme ve sağlıklı yaşama hedefleri nedense yalnızca birkaç gün uygulanan bir deneye dönüşüyor.


muz-1.jpg

7 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

Kış gelince manav reyonlarını dolduran muzlar meyve denilince aklımıza ilk gelen seçeneklerden biri. Hoş aroması ile favorilerimiz arasında yer alan muz, kabuklarının arasında gerçek bir mucize saklıyor. Kulaktan kulağa muz meyvesinin çok kalorili olduğu, hatta kilo aldırdığı söylense de, tıpkı diğer besinler gibi doğru şekilde tüketildiğinde vücudumuza faydalı etkileriyle ön plana çıkıyor.


tarc.jpg

4 Kasım 2017- Bersu Ekinci0

Mutfağımızda baharatlar geniş yer kaplıyor. Tatlılardan, zeytin yağlı yemeklere kadar geniş bir yelpazede kendine yer bulan tarçın ise yalnızca hoş kokusu ve lezzetiyle değil sağlık faydaları ile de ön plana çıkıyor. Özellikle son yıllarda bir parça zencefil ve çubuk tarçınla tatlandırılan sular bir hayli popüler oldu.  Asya’nın güneyinde ve doğusunda yetişen iki farklı türe sahip tarçın, ağacın kabuklarından elde edilir. Tarçın ağacının öğütülen kabuklarından toz tarçın elde edilirken, rulo halinde kesilen kabuklar bütün olarak  kullanılır.

Osmanlı mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alan tarçının faydalarını öğrendikten sonra, bu baharata olan bakış açınız tamamen değişecek. İşte yalnızca yemeklere lezzet katmakla kalmayan tarçının sağlık faydaları!

Kan pıhtılaşması:

Vücudumuz yaralandığında kanı pıhtılaştırarak kanama oluşmasını önleyen trombositler, bazen yaralanma meydana gelmeden de kanı pıhtılaştırır ve pıhtılaşan kan damar içerisinde birikerek, damar tıkanıklığına sebep olur. Tarçının içerdiği sinamik aldehit, kanın pıhtılaşmasını engeller ve dolayısıyla sağlığı tehdit eden damar tıkanıklıkları önlenir. Tarçın kanın pıhtılaşmasını önleyen özelliği ile en çok kalp ve damar sağlığına etki eder.

Mikropların yayılmasını önler: 

Uzun zaman önce yaraların tedavisinde kullanılan tarçın, mikropların yayılmasını ve iltihaplanmayı önler. Tarçının mikrop önleyici ve temizleyici özelliği güncel laboratuar araştırmaları ile de kanıtlanmış. Özellikle mantar ve bakterilerin vücutta yayılmasını engelleyen tarçın, bu özelliğinden ötürü hazır gıda sanayisinde de sıkça kullanılıyor.

Kan şekerine etkisi: 

Yapılan bir araştırmaya göre 40 gün süreyle düzenli aralıklarla tarçın tüketildiğinde kolesterol seviyesinde %18, kan şekeri değerinde ise %24 oranında azalma meydana geliyor. Kan şekerini ve glisemik indeks dengesini koruyan tarçın, tatlı ve açlık krizlerini de engelliyor. Açlık ve tatlı krizlerini engelleyen tarçın kilo vermek isteyenlerin bir numaralı dostu oluyor. Her gün bir tutam tarçın tüketerek  tatlı isteğinizi köreltir ve  beslenme düzeninizi bozmadan sağlıklı beslenmeye devam edersiniz.

Migren ve baş ağrısı: Strese bağlı olarak ortaya çıkan migren ve baş ağrılarına karşı nane yağından sonra tarçının da etki ettiği ortaya çıktı. Migren ataklarını önlemek için tarçın yağıyla şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Stres ve yorgunluk kaynaklı baş ağrılarında ise ılık suyun içerisine atacağınız kabuk tarçın sizi rahatlatmaya yardımcı olur.

 

 

 

 


gulru2-1280x1280.jpg

23 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Bersu Ekinci ile kendini yenileme yolculuğuna çıkan danışanlarımızdan Gülru Baldoğan’ın değişimi sosyal medyada büyük ilgi çekti. Bütünsel Beslenme ile kendini yenilemeye başlamasının üzerinden çok kısa bir süre geçmiş olsa da, Gülru Hanım’ın kat ettiği yol büyük bir alkışı hak ediyor. Samimi sosyal medya paylaşımlarıyla birçok kişiye ilham veren Gülru Hanım’ı daha yakından tanımak istedik ve kendisiyle küçük bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Gülru Hanım’ın Bersu Ekinci ile kendini yenileme hikâyesi…


ekinezya.jpg

15 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Genellikle çay biçiminde tüketilen ekinezya bitkisi, çay saatine lezzet katan  hoş kokulu bir çiçek olmanın ötesinde meziyetlere sahip. Her yudumunda bizlere sağlık aşılayan ekinezya adını dikensi köklerini simgeleyen  Yunanca Echinecea kelimesinden alır.

Kuzey Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar yılan sokması gibi bazı önemli yaralanmaların ve hastalıkların tedavisinde kullanılan ekinnezya, Avrupa ve Amerika’da ise 1930’lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde kullanılmış. Bu güzel çiçek günümüzde   modern tıbbı destekleyen bir çay olarak öksürük ve boğaz ağrısının tedavisini destekleme amacıyla kullanılır.