WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Bütünsel Beslenme Danışmanı arşivleri - BERSU EKİNCİ

ANA.jpg

6 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

Herkes şimdiden harıl harıl yaz mevsimine hazırlanıyor. Bir yandan tatil planları bir yandan da kış boyunca alınan fazla kiloların verilmesi… Özetle artık sayılı haftalar kalan yaz mevsimi için hazırlıklar dorukta. Danışanlarımın arasında da bu tatlı heyecanı yaşayanlar var.  Ben de size bu konuda yardımı olacak, içince yağ yaktırıp göbek eriten detoks suları tarifi vermeyi düşündüm. Tabii ki sadece bunları içerek sağlıklı şekilde zayıflayamazsınız.  Ama bir yandan akılcı beslenip düzenli egzersiz yaparken bir yandan da içince yağ yaktırıp göbek eriten detoks suları tüketirseniz amaca ulaşmanız daha kolay olur.  Evet, içince yağ yaktırıp göbek eriten detoks suları… Konumuz bu. Siz de hazırsanız başlıyorum tariflere.


ana1.jpg

10 Aralık 2018- Bersu Ekinci0

Bazen sizin de aklınıza geliyordur büyük olasılıkla… İnsan birbirinden leziz yemeklerle dolu bir yılbaşı sofrasına oturup sonra da kilo alıp kalkabilir mi? O kadar da imkansız değil. Eğer dikkatli olmazsanız belki birkaç kilo almazsınız ama o zengin sofradan şiş bir mideyle ve rahatsız bir şekilde kalkabilirsiniz. Hazır yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı hazırlıkları giderek hızlanırken yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları vermek istiyorum size. Çünkü iradenize ne kadar hakim olursanız olun, sağlıklı beslenme programınıza ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalırsanız kalın, bazen ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Üstelik bunu fark ettiğinizde vakit çoktan geçmiş olabilir. Yılbaşı sofrasında kilo almamak için yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi sahibi olursanız ona göre önleminizi alır, adımlarınızı dikkatli alabilirsiniz.


ana.jpg

14 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Kilo verme, fazla kilolardan kurtulma sürecinde en önemli nokta, metabolizmayı olabildiğince hızlandırıp yüksek oranda yağ yakmak. Bunu bu şekilde ifade etmek kolay ama iş uygulamaya gelince bazen insan tereddüde düşüyor.  Aslında metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanın kolay yolları var. Özellikle masa başında çalışmak zorunda olan danışanlarım en çok bu konuda aydınlatılmak istiyor. Ben de onlara verdiğim tavsiyeleri sizinle de paylaşmak isterim. Hiç de öyle kafanızda büyüttüğünüz kadar zor bir olay değil. İşte metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanın kolay yolları.


asil2.jpg

24 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

İşte kritik bir soru. Yeşil elma zayıflatır mı? Bu sorunun yanıtı hem “evet” hem de “hayır”. Bunu şöyle açıklayayım: Elbette hiçbir yiyecek tek başına tüketildiğinde bir mucize yaratıp fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz. Ama sağlıklı beslenme programına eklenen bazı yiyecekler, daha hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil elma da bunlardan biri.  Yeşil elma zayıflatır mı? sorusuna hem “evet” hem de “hayır” diye yanıt verilebilmesi de bu yüzden. Haydi gelin kilo vermek isteyenlerin oldukça merak ettiği bu konuya biraz daha yakından bakalım.


ana.jpg

11 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Aslında daha önce de bu konuda bazı ayrıntılar üzerinde durmuştum. Ama bu kez size kilo korumanın beş kolay yolu nedir kısaca anlatacağım. Biliyorsunuz elbette, kilo vermek disiplin ve sabır isteyen bir süreç. Daha doğrusu uzun bir sürecin ilk adımı. Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra işi daha da sıkı tutmak gerekiyor. Çünkü kilo korumak öyle uzaktan göründüğü gibi kolay bir süreç sayılmaz. İşte bu konuda size yardımı dokunacağını düşündüğüm bazı noktaları kısaca anlatacağım şimdi. Gelin bakalım kilo korumanın beş kolay yolu neler..


ANA.jpg

6 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Haydi gelin yüzleşelim! Kilo verme ya da koruma hepsinin de ötesinde sağlıklı bir beden için tükettiğimiz bazı yiyecekler midemizde şişkinlik yapar. Hem de bazıları için bu durum ciddi anlamda rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bugün size şişkinlik önleyen smoothie tarifi vereceğim. Hem yapımı kolay hem de midenizdeki şişkinliği ortadan kaldırıp sizi hafifletecek bir smoothie bu. Sözü fazla uzatmadan anlatayım şişkinlik önleyen smoothie yapımını.


ana-2.jpg

19 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Yaz mevsimi geldi! Peki bu ne demek? Hava daha sıcak olacak, daha fazla terleyeceğiz ve buna bağlı olarak da vücudumuz daha fazla su kaybedecek. Ama bunu önlemenin çok lezzetli ve basit bir yolu var. Sofralarımızı yaz mevsiminde su kaybını önleyen yiyecekler ile donatmak. Böylece hem göz zevkimizi tatmin edeceğiz, hem sağlıklı ara öğünler tüketeceğiz hem de vücudumuz sıcak ve uzun yaz günlerinde susuz kalmayacak. Peki neler bu yaz mevsiminde su kaybını önleyen yiyecekler? Gelin birlikte bakalım.


ESY-005907571-1.jpg

13 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Ne dersiniz, sıcak yaz günlerinde hem hafif ve sağlıklı bir öğün tüketip hem de metabolizmamızı hızlandıralım mı? Hemen size sihirli bir formül vereceğimi sanmayın lütfen, çünkü söylemek istediğim bu değil. Birazdan size metabolizma hızlandıran salata tarifi vereceğim. Hem yapımı hızlı ve kolay hem de kilo verme ya da kilo koruma amacını taşıyorsanız size yardımcı olacak türden bir salata bu. Hazırsanız eğer geçiyorum metabolizma hızlandıran salata tarifine.


ANAA.jpg

11 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Sonunda bütün bir yıl beklediğiniz tatil geldi. Çocuklarınız karnelerini aldı, havalar ısındı, bavullar kapatıldı, siz çoktan hazırsınız bile. Öyleyse tatil başlasın! Sabahın köründe çalan saat alarmı yok,
trafiğin gürültüsü, ofis gerilimi hepsi bir süreliğine de olsa geride kaldı. Peki ya bin bir emekle kurtulduğunuz fazla kilolar? Ya tatilin cazibesine ve rahatlığına kapılıp o verilen kiloları geri alırsanız! Hemen telaşlanmayın, size yaz tatilinde kilo almamak için yapmanız gerekenler konusunda bazı ipuçları vereceğim. Fazla kiloların tatil anısı olarak sizinle eve dönmemesi için dikkat edeceğiniz noktalar o kadar da zorlayıcı değil. Akılcı davranmak yeterli. İşte yaz tatilinde kilo almamak için yapmanız gerekenler.


8-1.jpg

8 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Bekledik, bekledik sonunda yaz geldi. Üstelik havalar aniden ısındı. Peki böyle sıcak günlerde hem içimizi serinletip hem de sağlıklı ve hafif beslenmek için ne tüketmemiz gerekir. Bu konuda iyi bir önerim var size: Karpuz! Karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler vereceğim bugün size. Bol bol su ve lif içeren bir meyve olan karpuzun sağlık faydaları sayılmayacak kadar çok. Karpuz ile hazırlayabileceğiniz hem serinleten hem de sağlıklı beslenme olanağı sunan tariflerin çoğu da dakikalar içinde hazırlayıp ailenizle birlikte keyifle tüketebileceğiniz türden. Haydi gelin karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler konusuna biraz daha yakından bakalım.