yumurta arşivleri - BERSU EKİNCİ -

ESY-029981349-1.jpg

26 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir ama en önemlisini söyleyeyim: Kan şekeri dengesizliği. Aslına bakılırsa sağlık, ruh ve beden arasındaki denge. İşte bu dengeyi bozan en önemli etkenlerden biri kan şekeri. Protein, yağ ve karbonhidrat oranları gözetilerek düzenlenen bir beslenme programı bu dengeyi sağlamak için çok önemli. Sadece geçici bir süre için değil hayat boyu sağlıklı kiloda kalabilmek için de kan şekerini dengede tutmak gerek. Peki ama nasıl olacak bu, kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler ve bunları ne kadar yememiz gerek. İşte bunun için bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketmek bazılarının da yanından bile geçmemek gerek. Bakalım mı şimdi beslenme programımızı doğru bir şekilde sürdürmeye ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olan kan şekerini dengeleyen yiyecekler neler.


beluifat.jpg

8 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Bu aralar biraz fazla evde oturuyoruz, değil mi? Tam aksini istiyor olsak da hareket etmek için fazla olanak yok. Bunun sonucu olarak aynaya bakınca göbeğinizin büyüdüğünü mü fark ettiniz siz de? Bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak çevremden en çok duyduğum yakınma bu. Madem öyle bugünü bir hatırlatmaya ayırmak isterim. Göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler konusunu bir daha gözden geçirelim, ne dersiniz? Tabii ki sağlıklı ve temiz beslenme “elde bir” ama göbek yağlarını eritme konusunda yardımcı olan yiyecekler konusunu da hatırlatmakta fayda var. O zaman gelin bir bakalım göbek yağlarını eritmek ve düz bir karın için yenilecek yiyecekler hangileri.


eski-1.jpg

21 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Şunu hiç unutmayın kilo vermek özellikle de göbek yağlarını eritmek ve vücudunuzu şekle sokmak için hiçbir zaman geç değildir. Beslenme programında yapılacak uygun değişiklikler ve biraz da egzersiz ile hem zayıflamak hem de göbek yağlarını eritmek mümkün. Madem öyle gelin size göbek yağlarını eritmek için en etkili 7 yiyecek konusunda bazı ipuçları vereyim. Bir de bonus olarak içecek ekleyeyim son olarak. Bu yiyecekleri doğru bir şekilde tüketirseniz göbek yağlarını yakmak konusunda faydası olduğunu göreceksiniz. Haydi bakalım neymiş göbek yağlarını eritmek için en etkili 7 yiyecek.


anna.jpg

11 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Salatalar genellikle ana yemeğin yanında tüketilen sağlıklı seçenekler olarak bilinir. Kimi zaman da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için ana öğün yerine geçer. Eğer doğru şekilde hazırlanırsa bu neden olmasın ki? O zaman gelin bugün “salataların gizemine” biraz ışık tutalım. Kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler hangileri onlara bir bakalım. Salata, hem sofranızı renklendirir hem de sağlığınızı. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken malzemeler kullanılırsa da ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller için çok iyi bir kaynaktır. Ama bir de kilo vermek isteyenler için salataya konulmasında fayda olan seçenekler var. Yağ yakmaya, metabolizma hızlandırıp kilo vermeye katkısı var hepsinin de. Girişi biraz uzun tuttum farkındayım. Gelin bir bakalım, kilo vermek için salataya ekleyebileceğiniz en sağlıklı yiyecekler neler.


fruits-1761031_1920-1.jpg

27 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Sağlıklı beslenme tek bir adımdan oluşmuyor kuşkusuz. Yani iş sadece vücudumuzun  ihtiyacı olan besinleri tabağımıza koymakla bitmiyor. Genel anlamda sağlıklı beslenmek de kilo korumak ya da kilo vermek de uzun bir zincirin halkaları. Sağlıklı besinleri tüketmek kadar o besinleri seçip almak doğru pişirmek ve doğru muhafaza etmek de önemli. Gelin bugün sağlıklı beslenme zincirinin halkalarını mercek altına alalım ve besinleri satın alıp pişirirken ve saklarken uyulması gereken kurallar konusuna biraz bakalım. Bu konu da benim için son derece önemli. Çünkü gayet sağlıklı bir besini doğru pişirmezsek hatta onu doğru şekilde muhafaza etmezsek beklediğimiz yararı sağlayamayacağımız gibi bundan zarar da görebiliriz.  Haydi gelin bir bakalım besinleri satın alıp pişirirken ve saklarken uyulması gereken kurallar neler, sağlıklı beslenme zincirini kurarken nelere dikkat etmeliyiz?


lika.jpg

18 Aralık 2019- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kahvaltının sağlıklı kilo verme üzerindeki etkilerini anlattım. Buraya kadar tamam! Peki metabolizma hızlandırmak ve kilo vermek için kahvaltıda hangi besinleri tüketmek gerekir? Gelin bu yazıda da size kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler hangileri onu anlatayım. Çünkü “kahvaltı önemli” derken önünüz gelen her yiyeceği tüketmenizi söylemiyorum. Kilo vermek için kahvaltıda özellikle bazı besinlerin yer alması gerek. İşte kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler…


yumuta1.jpg

13 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Hatırlarsanız sık sık sabah kahvaltısının önemini anlatmaya çalışıyorum size. Sadece kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için değil sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkes için gerekli bu. Madem öyle bugün size yağ yakmaya yardımcı protein kaynağı sabah kahvaltısı tarifi vereyim. Yeryüzünde bulacağınız en besleyici yiyeceklerden biri olan yumurta ile sağlıklı bir sebzeyi bir araya getiren bir tarif bu. Üstelik hazırlanması da çok kolay. Sabah sadece yarım saat erken kalkarsanız hem güne sağlıklı başlar hem de uzun süre tok kalırsınız. Yumurtanın yağ yakma özelliği de cabası! İşte Yağ yakmaya yardımcı protein kaynağı sabah kahvaltısı.


omlet.jpg

28 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Her fırsatta hem danışanlarıma hem de blog’da beni takip edenlere söylediğim ortak bir cümle var: Eğer kilo vermek ya da sağlıklı kiloda kalmak istiyorsanız sabah kahvaltısını kesinlikle atlamayın. Güne enerjik bir başlangıç yapmak ve metabolizmayı hızlandırmak için çok önemli bir ayrıntı bu. Ama elbette ne yediğiniz de önemli. O yüzden bugün bu konu üzerine biraz eğilmek istedim. Gelin size metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifi vereyim bugün. İnanın bana, sabah telaşı içinde bile çok kısa zamanda hazırlayacağınız, gayet sağlıklı ve tok tutan bir tarif bu. Gelin bakalım metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Sebzeli omlet tarifine biraz daha yakından.


333.jpg

12 Nisan 2019- Bersu Ekinci0

Kesinlikle şaka yapmıyorum. Yedikçe zayıflatan besinler diyerek aslında anlatmak istediğim başka bir konuya dikkatinizi çekmeye de çalışmıyorum. Yedikçe zayıflatan besinler gerçekten var.  Ayrıca bu besinleri tüketirken biraz fazla kaçırsanız bile size dönüşü de fazla kilo şeklinde olmuyor. Önemli olan bu besinleri ve doğru tüketim yöntemlerini bilmek. O zaman başlayalım yedikçe zayıflatan besinler konusunu anlatmaya.


ana.jpg

18 Şubat 2019- Bersu Ekinci0

Kilo vermek için yağ yakmak amacındaysanız en çok tükettiğiniz yiyeceklerden biri de salata. Hem ana öğüne garnitür olarak lezzet katıyor, hem psikolojik olarak “yeme” hazzı yaşatıyor hem de vitamin ve mineral deposu. Peki salataya hangi yiyecekler konulursa daha hızlı yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur? Elbette her sağlıklı besini salatanıza katabilirsiniz. Ama bunlar arasında bazıları ayrıcalıklı. Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek hangileri bugün size bunlardan söz edeceğim biraz. Kilo vermek için tükettiğimiz salata nasıl olmalı? Salataya hangi besinleri koyarsak daha kolay yağ yakarız? sorularının yanıtlarına bir göz atacağız. Haydi o zaman gelin bir bakalım, salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek nedir bir bakalım.