WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

holistik beslenme arşivleri - BERSU EKİNCİ

NVI-10018133-1.jpg

27 Mart 2019- Bersu Ekinci0

Vücudunuzun salgıladığı hormonların, kilo vermenize ya da kilo korumanıza sandığınızdan çok daha fazla etkisi olduğunu biliyor musunuz? Şöyle hatırlatayım, stresle başa çıkamadığınız zamanlarda ya da uykusuz kaldığınızda kortizol hormonu artar. Bu da kilo vermenizi ya da formda kalmanızı olumsuz etkiler Bu en basit örnek. İşte bu yüzden sağlıklı kalmak için vücudunuzdaki hormonların seviyesinin de dengede olması gerekiyor. Tıpkı kan şekeri gibi. Size kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu nedir bunu anlatacağım. Öyle sandığınız gibi zor bir iş de değil  üstelik. Sağlığınızla ilgili tıbbi bir sorununuz yoksa eğer bu şekilde hormon dengenizi koruyup kilonuzu daha iyi bir şekilde kontrol edebileceksiniz. O zaman başlayalım kilo vermek ve korumak için hormonları dengede tutmanın üç yolu konusuna.


ESY-040554996-1.jpg

18 Mart 2019- Bersu Ekinci0

Canınız çok feci bir şekilde çikolata yemek istiyor değil mi? Kendinizi zor tutuyorsunuz. Ama bir yandan da kilo almaktan korkuyorsunuz. Çünkü bir kare çikolatanın sizi “kesmeyeceğini” düşünüyorsunuz. Peki ne yapmak gerek? İradeye hakim olmak için sonuna kadar direnmek? Canınız çikolata istiyorsa oturup bir koca paketi sonuna kadar yemek? Hepsi bir tercih elbette. Ama size iyi haberi vereyim. Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler de var. Hem kalorileri daha düşük, hem de çikolataya göre daha sağlıklı alternatifler bunlar. O zaman ne yapalım? Çikolata yerine tüketebileceğiniz kilo aldırmayan yiyecekler hangileri bir bakalım. Bu arada canınızın neden bu kadar dayanılmaz şekilde çikolata çektiğini de bir inceleyelim.


ona.jpg

10 Ekim 2018- Bersu Ekinci0

Son dönemde beslenme trendleri arasında kendine daha etkili bir yer edindi tatlı patates. Öyle ki sağlıklı beslenme ile ilgili danıştığınız her kaynakta adı geçiyor.  Özellikle de kilo verme konusunda. Gelin biraz daha yakından inceleyelim bu konuyu. Tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi sizi bu değerli kök sebze hakkında biraz daha bilgilendirecek ve belki de tatlı patates sofralarınızda daha sık yer almaya başlayacak. Bakalım neler tatlı patates ve kilo vermeye beş etkisi.


ANA.jpg

7 Eylül 2018- Bersu Ekinci0

Lafı fazla dolandırmadan iyi haberi vereyim. Evet! Danışanlarımdan da en çok duyduğum sorulardan biri bu: Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Sadece göbek eritmekle kalmaz, genel olarak kilo vermeye yardımcı olur ve vücut kompozisyonunuzu düzeltir. Boşuna dememiş atalarımız “işleyen demir ışıldar” diye… Buradan yola çıkarsak “düzenli olarak yürüyen insan da kilo tutmaz” diyebilirim. Yani özetle “yürüyüş” deyip geçmeyin, küçümsemeyin. Çünkü yürüyüş yapmanın zayıflamaya ve göbek eritmeye etkileri inanılmayacak kadar büyük. Gelin o soruyu bir kez daha tekrar edelim ve bunu nasıl sağladığına bir bakalım: Yürüyüş yapmak göbek eritir mi? Eritir! Nasıl mı? Gelin anlatayım.


a.jpg

29 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda sözünü ettiğim konunun üzerinde biraz daha durmak istiyorum. Tatil sezonu neredeyse bitti. Hafızamızda tatlı anılar , önümüzde bizi bekleyen yoğun bir çalışma ve günlük hayat temposu var.
Ve… Başlarda çok da umursamadığımız bir sorun: Tatilde alınan birkaç kilo. Şimdi size tatil kilolarından bir haftada kurtulun desem, büyük olasılıkla tatilden dönüp tartılan ve aldığı birkaç kiloyu gören
birçok kişi biraz daha dikkat kesilecektir.  Bu kez size daha somut ve ayrıntılı cümleler kuracağım. Evet… İlk anda kulağa inanılmaz gibi gelen bu cümleyi bir kez daha tekrarlıyorum: Tatil kilolarından bir haftada kurtulun. Nasıl mı olacak? işte böyle…


anasorber.jpg

17 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Evet… Kilo aldırmayan tatlı dedim, hem de kilo aldırmayan soğuk tatlı. Tam da sıcaktan bunaldığımız şu günlere uygun.  Evinizde, en sağlıklı koşullarda kendiniz hazırlayacaksınız. Hem siz hiçbir vicdan azabı duymadan, kilo alma korkusu yaşamadan yiyeceksiniz hem de gönül rahatlığıyla çocuklarınıza yedireceksiniz. Kilo aldırmayan soğuk tatlı deyince hemen öyle bol kalorili bir “kaçamak yiyeceği” canlanmasın gözünüzde. Bu tatlının kalorisi de çok düşük. Bir porsiyonu sadece 64 kalori. Bütün bunlara ek olarak vitaminler ve mineraller açısından da son derece zengin. Haydi gelin bakalım bu tatlının nasıl yapıldığına. Birazdan gerekli malzemeleri ve tarifini vereceğim bu tatlıyla sıcak yaz gecelerinde konuklarınızı da ağırlayabilirsiniz. 


ana1.jpg

15 Ağustos 2018- Bersu Ekinci0

Sonunda en büyük hayalinizi gerçekleştirdiniz. Artık eşinizle birbirinize olan aşkınızın bir meyvesi var: Kollarınızda mışıl mışıl uyuyan, bazen de sevgi dolu gözlerle size bakan minik bir bebek! Onun ilk çığlığından sonra hayatınız bir daha asla eski haline dönmemek üzere değişti. Elbette çok güzel, mutlu bir değişim bu. Ama öte yandan fiziksel görüntünüz de değişti. Artık o dümdüz karnınızın yerinde yeller esiyor. “Anne karnı” diye adlandırılan bir göbeğiniz var artık.  Her ne kadar mutluluğunuzu gölgelemese de  büyüdüğü zaman  bebeğinizle  daha kaliteli zaman geçirmek için sağlıklı ve formda olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Yani özetle o göbek eriyecek. İyi haber,  doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler imdadınıza yetişecek. Yani doğumdan sonra göbek ne zaman gider diye soruyorsanız bu biraz da sizin benimseyeceğiniz beslenme tarzına bağlı. Eski zamanlarda inanıldığı gibi zor hatta imkansız değil. Gelin bakalım doğumdan sonra göbek eriten yiyecekler neler. 


asilana.jpg

10 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazıda papayanın ve papaya çekirdeğinin faydalarından söz etmiştim. Şimdi de size göbek eriten papaya smoothie’si tarifi vermek istiyorum. Sindirim sisteminizi düzenleyip bağırsaklarınızı çalıştıran bu smoothie, göbek bölgenizdeki istenmeyen fazla kiloların eritilmesine de yardımcı oluyor. İşte kısa zamanda hatırlayabileceğiniz göbek eriten papaya smoothie’si.


katki.jpg

9 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0

“Meleklerin meyvesi” olarak adlandırılan papaya, kendisi başlı başına bir nimet.  Satırlara sığmayacak kadar çok faydası var. Peki ya papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi var mı? Elbette var! Sadece bu kadar da değil üstelik. Papaya çekirdeğinin; böbrekleri temizlemekten sindirim sistemini düzenlemeye, vücuttaki fazla yağları yakmaya kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları var. Ama bugün bizim odaklanacağımız konu papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi.


kızlar.jpg

26 Eylül 2017- Bersu Ekinci0

Bütünsel yaklaşım insanların yalnızca fazla kilolarına odaklanmaz, onları tepeden tırnağa ele alır. Kişilerin şikayetçi olduğu semptomlar yerine sorunların kökenini tedavi etmeyi hedefler. Köklü değişim sağlayan bu yaklaşımın sonucu olarak da kalıcı ve uzun süreli kilo verme hedeflerine ulaşılır. Diğer zayıflama tekniklerinin başarısız olduğu noktada, bütünsel beslenme yaklaşımı kilo almanıza neden olan sorunların kökenini ortaya çıkarır.