chia tohumu arşivleri - BERSU EKİNCİ

naro.jpg

19 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Sıcak yaz günlerinde canınız hep soğuk bir şeyler içmek istiyor değil mi? Başta su olmak üzere sağlıklı içeceklere evet! Ama elbette gazlı içeceklerden ya da hazır meyve sularından uzak durmalısınız. Peki ya size bazı içeceklerin hem serinlettiğini hem de kilo vermek, yağ yakmak için birebir olduğunu söylesem? İyi haber, bugün size yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler ile ilgili bazı kolay tarifler vereceğim. Üstelik de pandemi nedeniyle hareketlerin kısıtlandığı sıcak yaz günlerinde hem vücudunuz susuz kalmayacak hem de metabolizma hızlandırma konusunda etkili adımlar atacaksınız. O zaman ne duruyoruz, bir göz atalım yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler neler.


selective-photo-of-brown-powder-on-stainless-spoon-1212845-1.jpg

25 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
  • Siz de kilo vermek için bir bayram geleneği olan baklava keyfine veda mı ettiniz? Bana sorarsanız en iyisini yaptınız. Elbette haftalık kaçamak olarak bir dilim yiyebilirsiniz ama yine de zayıflamak ya da kilo korumak için bu tür yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini aklımızın bir köşesinde tutmak zorundayız. Ama kilo vermek ya da kilo korumak, düz bir karna sahip olmak için keyifli lezzetlere tamamen veda etmek zorunda değiliz. Doğru seçim yaparsak tabii! O zaman gelin size bugün küçük bir bayram hediyesi vereyim ve kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifi vereyim. Üstelik bu tatlının yapımında kullanılan malzemeler, kilo verme
    ve kilo koruma amacına da hizmet ediyor. Sözü fazla uzattım, hemen geçeyim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifine.

lika.jpg

18 Aralık 2019- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kahvaltının sağlıklı kilo verme üzerindeki etkilerini anlattım. Buraya kadar tamam! Peki metabolizma hızlandırmak ve kilo vermek için kahvaltıda hangi besinleri tüketmek gerekir? Gelin bu yazıda da size kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler hangileri onu anlatayım. Çünkü “kahvaltı önemli” derken önünüz gelen her yiyeceği tüketmenizi söylemiyorum. Kilo vermek için kahvaltıda özellikle bazı besinlerin yer alması gerek. İşte kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler…


main2.jpg

5 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Size zaman zaman smoothie tarifleri veriyorum. Çünkü bunlar kilo verme ya da kilo koruma konusunda son derece yardımcı. Beslenme programına eklendiğinde hem gerekli vitamin ve mineralleri sağlıyor, hem de enerji verip uzun süre tokluk sağlıyor. Üstelik vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması da cabası. . Peki ya kilo verme konusunda istenen etkiyi sağlamak için smoothie’lerin içine hangi besinleri koymalıyız? Gelin bugün size kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin hangileri bunu biraz anlatayım. Birazdan sayacaklarım arasında baharatlar da var bazı sebzeler ve meyveler de. Haydi gelin bakalım, işte Kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin konusuna.


res.jpg

10 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0

Her zaman söylüyorum, kilo vermek ya da kilo korumak söz konusu olduğunda en önemli ayrıntılardan biri de kahvaltı. Sağlıklı bir kahvaltı hem güne enerjik başlamanızı sağlar hem de metabolizmayı çalıştırır. Ama bu, her sabah aynı ve sürekli tekrarlandığında biraz sıkıcı olan besin kombinasyonlarını tüketmenizi gerektirir mi? Elbette hayır. Gelin bugün size Metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Matcha tozlu Chia puding tarifi vereyim. Hem bu sıcak günlerde içinizi serinletir hem de kahvaltı sofranıza farklı bir lezzet ve elbette sağlık katar. Bakmayın böyle adının karmaşık olduğuna metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Matcha tozlu Chia puding hazırlaması kolay tüketmesi de bir o kadar keyifli bir seçenek.


ccc.jpg

31 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

“Tatlı” dediysem hemen aklınıza klasik tatlılar gelmesin elbette! Ama inanın bana en az onlar kadar hatta belki de onlardan daha fazla ağzınızı tatlandırıp keyfinizi yerine getirecek. Bildiğiniz gibi, önümüz Şeker Bayramı. Ben de size Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı önerisi hazırladım. Asla ve asla şeker içermiyor, başka zararlı katkı maddeleri de. Hazırlanması çok uzun sürmüyor. Üstelik ister ana yemekten sonra tatlı niyetine tüketirsiniz, ister konuklarınıza şeker ya da lokum niyetine ikram edebilirsiniz. Ben bu tarifi sizinle paylaşacağım için heyecanlıyım doğrusu. Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı diyorum ve hemen gerekli malzemelerle anlatmaya başlıyorum.


ESY-038872286-1.jpg

8 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0

O incecik kıyafetler giyilip dışarı çıkılacak, hatta plajlarda vakit geçirilecek yaz günlerine çok az zaman kaldı. Ben de bu arada size fazla kilolarınızdan daha kısa sürede kurtulmanıza faydası olacak öneriler sunmaya devam edeceğim. Amacım sizi bir anda gerçekleşecek mucizelere inandırmak değil, ama fazla kilolardan kurtulmanın, en azından bu amaç uğruna adım atmanın imkansız olmadığını göstermek. Bugün fazla kilolara veda: Metabolizma hızlandıran smoothie başlığıyla bir tarif hazırladım sizin için. Yapımı kolay, sağlıklı, besleyici ve en önemlisi yaza sayılı bir zaman kala fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak. Sağlıklı bir beslenme ve aktif bir hayat tarzıyla birleşince metabolizmanızı hızlandırıp fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacak. Fazla kilolara veda: Metabolizma hızlandıran smoothie konusuna ve bu ilginç tarife fazla vakit kaybetmeden başlayalım isterseniz.


WE107300-1.jpg

23 Kasım 2018- Bersu Ekinci0

Evet… Şimdi hem kilo vermek ve kilo korumak hem de sağlıklı olmak için ne tür besinler tüketmemiz gerektiğine bir bakalım istiyorum. Sağlıklı kiloda kalmak, hastalıklardan korunmak yani kısacası kaliteli bir yaşam sürmek için kesinlikle uzak durmamız gereken bazı besinler olduğu gibi kesinlikle beslenme programımıza almamız gerekenler de var. Size kilo korumak ve sağlıklı olmak için tüketilmesi gereken 10 besin hakkında bazı ipuçları vereceğim. Elbette bütün bunlardan olabildiğince fazla fayda sağlamak için planlı bir biçimde tüketmemiz gerektiğinin de altını çizerek. Haydi gelin bakalım kilo korumak ve sağlıklı olmak için tüketilmesi gereken 10 besin neler.


anagor.jpg

28 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Her zaman söylüyorum, kahvaltı günün en önemli öğünü. Aslında hiçbir öğünü buna ek olarak ara öğünleri de atlamayacağız ama kahvaltı bir başka. Peki ya kendinize sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak için yeterli zamanınız yoksa ne olacak? Hemen söylüyorum: Sağlık deposu Chia tohumu ile lezzetli bir sabah kahvaltısı hazırlayacağız. Hem de deyim yerindeyse “şip- şak.” Bu kahvaltının “yıldızı” ise son yılların beslenme trendlerinde ön sıralara çıkan Chia tohumu. Yanında da çilek, yulaf ve Hindistan cevizi sütü var. Haydi gelin sağlık deposu Chia tohumu ile lezzetli bir sabah kahvaltısı nasıl hazırlanır onu anlatayım size.


4-3.jpg

28 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0

Hayır, yanlış okumadınız! Chia tohumu ile güzelleşin dedim. Geçmişi Aztek uygarlığına kadar uzanan ve faydaları saylakla bitmeyecek kadar çok olan Chia tohumu, sadece bedeninizi değil cildinizi de güzelleştirip yaşlanma etkileriyle savaşıyor. Bol bol Omega 3 ve lif içeren Chia tohumu, fosfordan proteine, kalsiyumdan, manganeze birçok mineral de barındırıyor. O halde neden cilde de ışıl ışıl bir görüntü vermesin? Neden chia tohumu ile güzelleşin dediğimi biraz daha ayrıntılı anlatayım.