chia tohumu arşivleri - BERSU EKİNCİ -

2.jpg

31 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Biliyor musunuz, bu tür mevsim geçişlerinde birçok insan, yaşadığı fiziksel değişimler yüzünden zor dönemler geçirir. Bazıları için ilkbahar, alerji mevsimidir. Bazıları için de saç dökülme mevsimi! Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak böylesi mevsim geçişlerinde bu konuda çok soru alıyorum. Bu yüzden de çok sayıda kişiyi ilgilendiren bu konuyu masaya yatırmak istedim. Temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları hakkında bazı ipuçları paylaşayım diye düşündüm. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, saç dökülmesi, kimi zaman altında yatan ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ama eğer öyle değilse bu sorunu sağlıklı yiyecek tercihleri ile alt etmeniz mümkün. Haydi gelin bir bakalım temiz beslenme ile saç dökülmesini engellemenin yolları neler? Hangi besinler saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.


mirror.jpg

29 Mart 2021- Bersu Ekinci0

Hatırlıyorsunuz değil mi, geçen haftayı somon balığının sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için etkileri üzerine bir yazıyla kapatmıştık. Elbette somon balığının sadece cilt değil genel sağlık üzerinde çok faydası var. Sağlıklı cilt konusunda etkili olan tek yiyecek somon balığı değil. Gelin bu haftaya da bu konuyla başlayalım ve
sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler hangileri onlara bir bakalım. Aslında göreceksiniz ki bu besinler, sadece cilt için değil aynı zamanda kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için olumlu katkılar sağlıyor. Haydi hemen bir bakalım sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler neler ve bunların başka nasıl faydaları var.


tatli.jpg

24 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Biliyorum… Birçok kişi kilo vermek istediği zaman ya da kilo korumak amacındaysa hayatından ilk çıkardığı yiyecek tatlılar olur. Peki bunu yapmak gerçekten de gerekli mi? Gerçekten de tatlı yemek şişmanlatır mı? Kilo aldırmayan tatlı var mı? Eğer kafanızın içinden bu sorular geçiyorsa içinizi rahatlatacak bir sır vereceğim size. Bütün tatlılar kilo aldırmaz! Kilo vermek için de tatlıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Önemli olan doğru tercihleri yapabilmek. O zaman gelin bir bakalım tatlı yemek şişmanlatır mı? Kilo aldırmayan tatlı var mı?


anna.jpg

30 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Siz de yolun başındasınız belki… Kilo vermek, fazla kilolardan kurtulup zayıflamak için bir yola çıktınız. Ama belki de bu yol ayrımında kafanız biraz karışık. En çok hangi yiyeceklerden yardım alabileceğinizi merak ediyorsunuz. Kilo vermek için çıktığınız yolculuğun bu en kafa karıştıran ve doğru adım atılması gereken kavşağında, zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler konusunda yararlı olacağını düşündüğüm bir listem var. Tabii ki kilo vermek ve bir yandan da sağlıklı kalmak için dengeli beslenmek gerek. Ve tabii ki doğru seçilmiş her besine vücudun ihtiyacı var. Ama işte yağ yakmak, metabolizma hızlandırmak ve zayıflamak için bazılarının etkisi daha fazla. Dilerseniz gelin bakalım zayıflamak için yenilmesi gereken en çok kilo verdiren yiyecekler hangileri ve neden onlar diğerlerinden daha etkili.


ESKİANA.jpg

21 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Kilo vermek istiyor musunuz gerçekten? O zaman bunun için doğru adımları atmak zorundasınız. Hele o ilk adım! Yani günün ilk öğünü… Artık kilo vermek, zayıflamak için aç kalmanın bir çare olmadığını biliyoruz. Temiz, akıllı ve sağlıklı beslenme önemli. Günün ilk öğünü dedim ya biraz önce, işte bu kilo vermenin de kilo korumanın da ilk adımı. Güne enerjik başlamayı sağlayıp bir yandan da metabolizmayı hızlandırıp sizi uzun süre tok tutacak yiyecekler tüketmeniz gerekir. O zaman bugün size tok tutan, kilo verdiren Chia tohumlu sabah kahvaltısı tarifi vereyim. Bunu tüketerek hem lif ve Omega 3 alacaksınız, hem de magnezyum ve fosfor gibi vücudunuz için gereken önemli mineralleri. Yani güne gerçekten de sağlıklı bir başlangıç yapmış olacaksınız. Gelin bir bakalım bu sağlıklı tok tutan, kilo verdiren Chia tohumlu sabah kahvaltısı nasıl hazırlanır.


esikana.jpg

28 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kahvaltıda reçel ya da marmelat yer misiniz? Zayıflamak, formunuzu korumak ya da genel anlamda sağlıklı olmak için bu tür besinleri hazır olarak almamanız gerektiğini de biliyorsunuz bir yandan. Peki o zaman ne yapmak gerek? Tek çare, tüketeceğiniz marmeladı da evde kendiniz yapmak. Ama üzgünüm, bu kez annenizden kalan yöntemlerle yani şeker kullanarak değil, daha sağlıklı bir yöntemle. Gelin bugün size kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat tarifi vereyim. Çok az malzemeyle ve elbette şekersiz olarak hazırlanan bir marmelat bu. Sadece üç malzemeyle hem antioksidan hem de lif ve Omega 3 zengini bir marmelat yapacaksınız. Kulağa hoş geliyor değil mi? O zaman bakalım kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat, hangi malzemelerle ve  nasıl yapılır.


naro.jpg

19 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Sıcak yaz günlerinde canınız hep soğuk bir şeyler içmek istiyor değil mi? Başta su olmak üzere sağlıklı içeceklere evet! Ama elbette gazlı içeceklerden ya da hazır meyve sularından uzak durmalısınız. Peki ya size bazı içeceklerin hem serinlettiğini hem de kilo vermek, yağ yakmak için birebir olduğunu söylesem? İyi haber, bugün size yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler ile ilgili bazı kolay tarifler vereceğim. Üstelik de pandemi nedeniyle hareketlerin kısıtlandığı sıcak yaz günlerinde hem vücudunuz susuz kalmayacak hem de metabolizma hızlandırma konusunda etkili adımlar atacaksınız. O zaman ne duruyoruz, bir göz atalım yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler neler.


selective-photo-of-brown-powder-on-stainless-spoon-1212845-1.jpg

25 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
  • Siz de kilo vermek için bir bayram geleneği olan baklava keyfine veda mı ettiniz? Bana sorarsanız en iyisini yaptınız. Elbette haftalık kaçamak olarak bir dilim yiyebilirsiniz ama yine de zayıflamak ya da kilo korumak için bu tür yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini aklımızın bir köşesinde tutmak zorundayız. Ama kilo vermek ya da kilo korumak, düz bir karna sahip olmak için keyifli lezzetlere tamamen veda etmek zorunda değiliz. Doğru seçim yaparsak tabii! O zaman gelin size bugün küçük bir bayram hediyesi vereyim ve kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifi vereyim. Üstelik bu tatlının yapımında kullanılan malzemeler, kilo verme
    ve kilo koruma amacına da hizmet ediyor. Sözü fazla uzattım, hemen geçeyim kilo aldırmayan, metabolizma hızlandıran bayram tatlısı tarifine.

lika.jpg

18 Aralık 2019- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kahvaltının sağlıklı kilo verme üzerindeki etkilerini anlattım. Buraya kadar tamam! Peki metabolizma hızlandırmak ve kilo vermek için kahvaltıda hangi besinleri tüketmek gerekir? Gelin bu yazıda da size kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler hangileri onu anlatayım. Çünkü “kahvaltı önemli” derken önünüz gelen her yiyeceği tüketmenizi söylemiyorum. Kilo vermek için kahvaltıda özellikle bazı besinlerin yer alması gerek. İşte kahvaltıda tüketildiğinde kilo verdiren besinler…


main2.jpg

5 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Size zaman zaman smoothie tarifleri veriyorum. Çünkü bunlar kilo verme ya da kilo koruma konusunda son derece yardımcı. Beslenme programına eklendiğinde hem gerekli vitamin ve mineralleri sağlıyor, hem de enerji verip uzun süre tokluk sağlıyor. Üstelik vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması da cabası. . Peki ya kilo verme konusunda istenen etkiyi sağlamak için smoothie’lerin içine hangi besinleri koymalıyız? Gelin bugün size kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin hangileri bunu biraz anlatayım. Birazdan sayacaklarım arasında baharatlar da var bazı sebzeler ve meyveler de. Haydi gelin bakalım, işte Kilo vermek için smoothie içine eklenmesi gereken 10 besin konusuna.