salatalık arşivleri - BERSU EKİNCİ -

anasayfa.jpg

23 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Şöyle bir baktım da uzun süredir sağlıklı bir tarif paylaşmamışım sizinle. O zaman gelin arayı en azından biraz kapatalım. Hazır havalar da giderek ısınırken tam yaz aylarına uygun kilo almak istemeyenler için sağlıklı antioksidan limonata tarifi paylaşayım. Yapımı kolay, vitamin deposu, vücuttan toksin attırıcı bir limonata bu. Hem içinizi serinletiyor hem de daha önce içtiklerinize hiç benzemiyor. Merak ettiyseniz, işte kilo almak istemeyenler için sağlıklı antioksidan limonata yapımı.


anagorsem.jpg

15 Ocak 2021- Bersu Ekinci0

Gelin bugün sizinle detoks konusuna biraz daha yakından bakalım ve hangi detoks içeceği vücutta hangi faydayı sağlar? sorusunun üç yanıtını mercek altına alalım. Vücudu toksinlerden temizlemek ve daha sağlıklı olmak için zaman zaman (elbette bir uzman denetiminde) detoks yapmanın sayısız faydası var. Peki ya hangi sorun için nasıl detoks yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Bugün size üç tane farklı detoks içeceği tarifi verip bunların hangi konuda daha fazla yardımcı olduğunu anlatacağım. Çünkü her birinin farklı alanlarda sağlığa katkısı var. O zaman başlayalım hangi detoks içeceği vücutta hangi faydayı sağlar? sorusunun yanıtlarına bir bakmaya.


eskiana-1.jpg

25 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Önceki hafta detoks konusunda iki tane ayrıntılı yazı yazmıştım sizler için. Neden detoks yapmalıyız? Detoks yapmamız gerektiğini nasıl anlarız? sorularının yanıtlarını anlatmaya çalışmıştım. Araya farklı konular girdi ama unutmadım. Bugün size vücuttan toksin atmak, detoks yapmak için tüketilebilecek smoothie’ler konusunda birkaç seçenek hazırladım. Üstelik bunlar yağ yakmak, kilo vermek için de yardımcı. Kullanılan malzemeler sayesinde vücuttaki toksinleri atmak ve gerekli vitamin ve mineralleri almak da mümkün. Neyse… Sözü çok uzatmadan geçelim vücuttan toksin atmak, detoks yapmak için tüketilebilecek smoothie’ler konusuna.


ANA.jpg

9 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Biliyorum… Kilo verirken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de ara öğünler ya da atıştırmalıklar. Elbette aç kalarak kilo vermek mümkün değil. Ana öğünlerde ne kadar sağlıklı beslenirsek kilo vermek de o kadar kolaylaşır. Ama insan bazen ana öğünlerin zamanı gelmeden de bir açlık hissedebilir. Peki o zaman ne yapacağız? Bir sonraki ana öğüne kadar beklemeyecek miyiz yoksa bir ara öğün tüketecek miyiz? Daha da önemlisi o ara öğünde ne yiyeceğiz? Hiç telaşlanmayın. Çünkü kilo aldırmayan, zayıflamaya yardımcı atıştırmalıklar bu konuda son derece yardımcı. O zaman gelin şöyle bir bakalım hem vücudun ihtiyaçlarını karşılayan, hem açlık krizini öneyen aynı zamanda hem de sağlıklı olan o atıştırmalıklar hangileri ve ne kadar tüketirsek iyi olur. Başlayalım kilo aldırmayan, zayıflamaya yardımcı atıştırmalıklar konusunu anlatmaya.


naro.jpg

19 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Sıcak yaz günlerinde canınız hep soğuk bir şeyler içmek istiyor değil mi? Başta su olmak üzere sağlıklı içeceklere evet! Ama elbette gazlı içeceklerden ya da hazır meyve sularından uzak durmalısınız. Peki ya size bazı içeceklerin hem serinlettiğini hem de kilo vermek, yağ yakmak için birebir olduğunu söylesem? İyi haber, bugün size yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler ile ilgili bazı kolay tarifler vereceğim. Üstelik de pandemi nedeniyle hareketlerin kısıtlandığı sıcak yaz günlerinde hem vücudunuz susuz kalmayacak hem de metabolizma hızlandırma konusunda etkili adımlar atacaksınız. O zaman ne duruyoruz, bir göz atalım yağ yaktıran, göbek yağlarını eriten yazlık içecekler neler.


f.jpg

12 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Önceki iki yazımda vişneyi anlatırken ve vişneli salata tarifi verirken bazı notlar almıştım. Şimdi sıra onları sizinle paylaşmaya geldi. Yaz mevsimi artık iyiden iyiye başladı, salgın etkileri ise biraz da olsa azalmaya başladı. Şimdi hem ruhu hem bedeni eskisinden farklı yeni bir hayata hazırlamaya geldi. Bunun için de bazı basit yaz detoksu önerileri vereceğim. Yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler hakkında bazı ayrıntılar paylaşacağım sizinle. Öyle çok kapsamlı reçeteler gerektirmeyen kolay ama çok faydalı bazı öneriler sunacağım. Sözü fazla da uzatmayan geçelim yaz detoksu: Toksin attıran zayıflamaya yardımcı yiyecekler konusuna.


lime-2348455_1920-1.jpg

29 Ocak 2020- Bersu Ekinci0

Eminim kilo vermek isteyen birçok kişinin aklından geçmiştir şu düşünce: Keşke bir iksir olsa da şöyle içince fazla kilolar gitse… Gelin bu dileğe iki açıdan bakalım. Birincisi: Böyle bir iksir var aslında. İkincisi: Böyle bir şey mümkün değil. Kafanız mı karıştı? Elbette öyle içince fazla kiloları bir anda yok eden bir iksir yok. Gelelim iyi habere: Ama sağlıklı beslenme ile işbirliği içinde kullanıldığında detoks içecekleri kilo vermeye yardımcı oluyor. Madem öyle gelin bugün detoks zayıflatır mı? Zayıflamaya yardımcı detoks içecekleri konusunu ele alalım. Biraz önce de söylediğim gibi sağlıklı beslenmeden sadece bu içecekleri tüketirseniz zayıflamak hayal olur. Ama sağlıklı beslenirseniz bunları da yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Eh! O zaman ne duyuruyoruz geçelim hemen detoks zayıflatır mı? Zayıflamaya yardımcı detoks içecekleri konusuna.


zu.jpg

29 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Malum, önümüz kış. Her ne kadar henüz beklenen soğuklar gelmemiş olsa da mevsim geçişi herkesi daha kırılgan, soğuk algınlığına açık hale getiriyor. Gelin bugün kilo verme konusuna odaklanmadan farklı bir noktaya bakalım ve bağışıklık sistemi üzerinde duralım. Kış kapıyı çalmak üzereyken bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri vereyim size. Elbette bunları yaparken kullanacağınız malzemeler son derece sağlıklı, zayıflamak ya da kilo vermek isteyenlere de zarar vermeyecek türden. Hatta yağ yakmanıza da yardımcı olacak malzemeler bunlar. Fazla vakit geçirmeden anlatayım bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri hangileri ve nasıl yapılıyor.


cucum2.jpg

26 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Sizin de aklınıza zaman zaman ” hafif açlık hissettiğimde öyle bir şeyler yesem ki, hem doysam hem de yağ yaksam” düşüncesi geliyor mu? Eğer kilo vermek ya da kilo korumak amacındaysanız muhtemelen bu sorunun yanıtı da olumlu olacaktır. İlk bakışta zor gibi görünse de bu hiç imkansız değil. Gelin sizenle yağ yaktıran atıştırmalıklar konusunda birkaç tarif paylaşayım. Bunları yaparken kullanacağınız malzemeler, hem vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak hem de yağ yakmanıza yardımcı olacak. Nasıl? Güzel değil mi? O zaman bir bakalım yağ yaktıran sağlıklı atıştırmalıklar konusunda yapabileceklerimize.


almon.jpg

21 Ağustos 2019- Bersu Ekinci0

Bayram tatili süresince yaptığım sohbetlerde en çok konuşulan ve bana sorulan konulardan biri göbek yağlarını eritmek. Birçok kişi kilo verse bile göbek yağlarını eritmek konusunda zorluk yaşadığını söylüyor. Madem durum böyle, göbek yağlarından kurtulmak konusunda bir kez daha bazı hatırlatmalar yapmak isterim. Bu işe de göbek yağlarını eriten 5 sürpriz yiyecek ile başlamak isterim. Önce şunu söylemeliyim ki bazen göbek bölgesinde ortaya çıkan o şişkin görüntü fazla kilodan değil de gazdan da kaynaklanabilir. Ama nedeni ne olursa olsun düz bir karna sahip olmaya yardımcı olacak yiyecekler olduğunu söylemem gerek. Neyse… Lafı fazla uzatmadan göbek yağlarını eriten 5 sürpriz yiyecek nedir bunları biraz anlatayım.