bağışıklık sistemi arşivleri - BERSU EKİNCİ -

22-1.jpg

18 Aralık 2020- Bersu Ekinci0

Eski yazılarıma şöyle bir baktım da genellikle yetişkinler için kilo vermek, kilo korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ipuçları vermişim. Peki ya çocuklar? Öyle ya onların da sağlıklı olmaları gerek ve bunun için de ebeveynlerinin gözetimine ihtiyaçları var. Özellikle de belli bir yaşın altındaki çocukların beslenme ile ilgili yanlış ve zararlı seçimlerini düşünürsek. O zaman gelin bu kez kış aylarında çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlü tutulur? sorusunun yanıtlarına bir bakalım. Malum, mevsim kış yani grip ve soğuk algınlığı sezonu. Sonuçta çocukların mutluluğu anne ve babaların da mutluluğu demek. O zaman gelin o soruyu bir daha soralım ve aslında çok basit olan yanıtlarına bir bakalım: Kış aylarında çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlü tutulur?


eskiana.jpg

13 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Ne güzel geliyor kulağa, değil mi? Zayıflamaya yardımcı, tok tutan kakaolu puding tarifi… Öyle ya pek çok kişi “kilo verme” lafını duyunca, yanlış bir önyargıyla hep lezzetsiz yiyecekler tüketeceğini düşünür. Dedim ya bu gerçekten de yanlış bir önyargı. Kimse kilo vermek ya da kilosunu korumak için damak zevkinden mahrum kalmak zorunda değil. İşte zayıflamaya yardımcı, tok tutan kakaolu puding tarifi de bunun bir kanıtı. Burada önemli olan ayrıntı, sağlıklı ve doğru malzeme seçmeyi bilmek. O zaman ne duruyoruz hemen başlayalım, hafta sonumuzu neşelendirecek bu sağlıklı pudingin yapımına.


eski2.jpg

6 Kasım 2020- Bersu Ekinci0

Bir yandan havalar iyice sonbahara döndü bir yandan da son 8 ayımızı esir alan pandemi hala sürüyor. Bu durumda yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Hem koronavirüse hem de mevsimsel soğuk algınlığına karşı daha dirençli olmanın yöntemi bu. O zaman gelin bugün size bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan smoothie tarifi vereyim. İçeriğindeki yiyecekler ve değerli bir baharat sayesinde sizi bir yandan hastalıklara karşı korurken bir yandan da vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacak. Çok fazla uzatmadan başlayalım istiyorum bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan smoothie nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır anlatmaya.


roka.jpg

3 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Sıcak hava, bazı durumlarda bazı kişileri zorlasa da aslında kilo vermek için çok da iyi bir fırsat. O zaman ne duruyoruz, gelin mutfakta farklı bir lezzete imza atalım ve kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata yapalım. Vitamin, mineral, antioksidan… Özetle ne ararsanız var bu salatada. Tam da sıcak yaz günlerine göre. Haydi geçelim kilo vermeye yardımcı metabolizma hızlandıran antioksidan salata nasıl yapılır, neler gerekir.


dessert-3490886_1920-1.jpg

22 Haziran 2020- Bersu Ekinci0

Gelin bugün bir ‘tersten okuma’ yapalım, bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler neler onlara bir göz atalım. Son üç aydır en çok duyduğumuz kelimelerden biri “bağışıklık sistemi”. Dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle elbette. Genel anlamda hastalıklara karşı dirençli olmak, sağlıklı şekilde kilo vermek için de bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Fakat bazı yiyecek ve içecekler var ki onları tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz tehlikeye giriyor. Şimdi gelin aklınızdan bile geçirmemeniz gereken, bağışıklık sisteminizi düşüren, kilo verme ve kilo korumayı da tehlikeye sokan o yiyecek ve içeceklere. İşte bağışıklık sistemi için tehlikeli olan yiyecek ve içecekler.


ANA.jpg

20 Nisan 2020- Bersu Ekinci0

Bağışıklık sistemi denilince akla ilk olarak C vitamini gelir. C vitamini her ne kadar bu konuda son derece etkili olsa da güçlü bir bağışıklık için alınması gereken başka vitaminler de var. Bu yazımda size bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler konusunda bazı ipuçları vermeyi planladım. Özellikle de şu günlerde yeteri kadar C vitamini almak gerek, ama diğerlerini de unutmadan. Çünkü bütün bunları yeterli ve dengeli şekilde tüketirsek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabiliriz. Haydi bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler hangileri ve bunları hangi besinlerden alabiliriz.


muthie.jpg

1 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Hepimiz tetikte olmak zorundayız bu dönemde. Dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı da bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bu yüzden, bütün dünyayı etkileyen coronavirüs günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusu üzerinde biraz daha durmak gerektiğini düşünüyorum. Bu kez bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie tarifi vermeyi planladım. Nasıl yapıldığını, kırmızı pancarın hangi vitaminleri içerdiğini, sağlık faydalarını da bir kez daha hatırlatacağım. O zaman başlayalım bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie konusuna.

ek1.jpg

30 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Gündemimiz yine aynı: Coronavirüs ve onun sebep olduğu Covid- 19 adlı hastalık. Her ne kadar Rusya ve Japonya’dan gelen “ilaç bulundu” haberleri biraz olsun nefes aldırsa da tehlike hala bitmedi. Yani biraz daha sabır, biraz daha dikkat ve biraz daha evlerde oturmak gerek. Tabii bu arada beslenmeyle ilgili alabileceğiniz önemli tedbirler de var. Hastalığın ilacı bulununcaya kadar yapılacak en akıllıca eylem, sağlıklı beslenmek. Çünkü bu, bizim sadece coronavirüs değil bütün hastalıklara karşı sağlam durmamızı sağlayacak en önemli ayrıntı. Gelin biz yine bu konuya biraz eğilelim ve coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler hangileri bir bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi bu hastalık karşısında şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu. Haydi o zaman bakalım coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna.

mantar.jpg

25 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Bugünlerde kendimize yapacağımız en büyük iyilik, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Artık bunu sadece bu dönemlerde çok rastlanan mevsimsel gripten korunmak için değil dünyayı kasıp kavuran corona virüs (covid- 19) salgınından korunmak için de yapmamız gerek. Yani bu dönem beslenmemize her zamankinden çok daha fazla dikkat etmek durumundayız. Madem gündem tatsız, soframızı biraz daha sağlıklı tutalım.  Gelin bugün size bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası tarifi vereyim. Bütün vaktimizi evde geçirdiğimize göre mutfakta biraz farklı tarifler hazırlayabiliriz. Haydi başlayalım o zaman bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası nasıl yapılır…

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası: Malzemeler

Konuya hemen bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapmak için gereken malzemelerle başlayalım. Malzeme iki kişiliktir. Tüketecek kişi sayısına göre miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz.
 • 10 tane kültür mantarı
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tane orta boy kuru soğan (ince ince kıyılmış)
 • Bir boğum rendelenmiş kök zencefil
 • Üç diş soyulmuş ve ince ince kıyılmış sarımsak
 • 4 su bardağı dolusu su
 • Bir limonun suyu
 • Çok az miktarda tuz
Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili olan çorbayı hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi fazla vakit geçirmeden çorbanın yapımına gelelim. Malzeme çok görünebilir ama yapımı gayet kolay.
Çorbanın hazırlanışı
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ise şöyle:
 • Öncelikle mantarları isterseniz ikiye isterseniz daha küçük parçalara bölün ve  geniş bir tencereye alın. Üzerine bir su bardağı dolusu kaynamış su döküp 10 dakika bekletin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası içine koyacağınız mantarlar suda beklerken siz başka bir tencerede zeytinyağıyla kıyılmış soğan, sarımsak ve zencefili soteleyin. Soğanlar yumuşayıp zencefilin aroması da yayılıncaya kadar bu işlemi sürdürün.
 • Bu işlemin ardından kenarda bekleyen mantarları suyuyla birlikte soğan sarımsak ve zencefili sotelediğiniz tencereye alın.
 • Üç su bardağı daha su ekleyin. Sonra da bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası iyice kaynadıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Çorbanın pişmesinin diğer çorbalardan biraz daha fazla zaman alacağını hatırlatalım.

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı bu kadar. Şimdi gelelim bu çorbanın yapımında kullandığımız mantarın faydalarına.

Mantarın sağlık faydaları

Gelelim mantarın faydalarına…
Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.
Mantar bol miktarda protein içerir. Bunun yanı sıra bol bol B ve C vitamini de bulunur. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.
Etkili bir D vitamini kaynağıdır.
Bol lif içerir.
Mantar çeşitli antioksidanlar içerir.
Kanser riskini azaltma konusunda etkilidir.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Güçlü kemik ve kaslara sahip olmaya yardımcı olur.
Bol bol D vitamini içerir.
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ve kullandığımız mantarın sağlık faydaları böyle. Gelecek yazılarımda da bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerektiğini anlatmaya devam edip yeni tarifler de vereceğim.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

vegetables-790022_1920-1.jpg

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.