WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

bağışıklık sistemi arşivleri - BERSU EKİNCİ

f.jpg

3 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Bu dönemde büyük olasılıkla siz de kendini evinde karantinaya alan milyonlarca insandan birisiniz. Eğer evde çalışmıyorsanız ya da mesainiz bittikten sonra ilk olarak ne yapıyorsunuz? Ben bir tahminde bulunayım: Büyük bir olasılıkla mutfağın yolunu tutuyorsunuz. Belki de daha önce zaman bulamadığınız denemelere girişiyorsunuz. Ama bu süreçte dikkatli olmakta da fayda var. Çünkü hareketsizlik, fazla yiyecek tüketmekle birleşince kilo almak kaçınılmaz olur. Bir yandan da yediklerinizle sağlığınızı ve bağışıklık sisteminizi desteklemek zorundasınız. Madem vaktiniz bol, sağlıklı beslenmek için klasik ve basit bir tarif vereyim size: Bağışıklık sistemini destekleyen yumurtalı avokado tarifi bu. Yapımı son derece kolay. Hem de tüm aile için gayet sağlıklı. Protein, sağlıklı yağlar… Üstelik ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabileceksiniz. Çok vakit yitirmeden geçelim. Buyurum efendim, bağışıklık sistemini destekleyen yumurtalı avokado tarifi.

muthie.jpg

1 Nisan 2020- Bersu Ekinci0
Hepimiz tetikte olmak zorundayız bu dönemde. Dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı da bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bu yüzden, bütün dünyayı etkileyen coronavirüs günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusu üzerinde biraz daha durmak gerektiğini düşünüyorum. Bu kez bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie tarifi vermeyi planladım. Nasıl yapıldığını, kırmızı pancarın hangi vitaminleri içerdiğini, sağlık faydalarını da bir kez daha hatırlatacağım. O zaman başlayalım bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı pancar smoothie konusuna.

ek1.jpg

30 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Gündemimiz yine aynı: Coronavirüs ve onun sebep olduğu Covid- 19 adlı hastalık. Her ne kadar Rusya ve Japonya’dan gelen “ilaç bulundu” haberleri biraz olsun nefes aldırsa da tehlike hala bitmedi. Yani biraz daha sabır, biraz daha dikkat ve biraz daha evlerde oturmak gerek. Tabii bu arada beslenmeyle ilgili alabileceğiniz önemli tedbirler de var. Hastalığın ilacı bulununcaya kadar yapılacak en akıllıca eylem, sağlıklı beslenmek. Çünkü bu, bizim sadece coronavirüs değil bütün hastalıklara karşı sağlam durmamızı sağlayacak en önemli ayrıntı. Gelin biz yine bu konuya biraz eğilelim ve coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler hangileri bir bakalım. Biraz önce de söylediğim gibi bu hastalık karşısında şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu. Haydi o zaman bakalım coronavirüsten korunmak için bağışıklık güçlendiren yiyecekler konusuna.

ispanakm.jpg

27 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Dünyayı kasıp kavuran salgın henüz bitmedi. Özellikle böyle dönemlerde bağışıklık sistemimizi her zamankinden çok daha fazla korumamız gerekiyor. Corona virüs salgını devam ettiği sürece bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan sebze, meyve ve baharatlarla hazırlanan bazı tarifler vereceğim size. Bugün aklımda Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi var. Elbette bunu içmenin yanı sıra salgına yakalanmamak için gerekli önlemleri alıp evde kalmaya ve sağlıklı beslenmeye de devam edeceğiz. Bunu bir kenara not ettikten sonra gelelim Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil smoothie tarifi konusuna.

mantar.jpg

25 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Bugünlerde kendimize yapacağımız en büyük iyilik, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Artık bunu sadece bu dönemlerde çok rastlanan mevsimsel gripten korunmak için değil dünyayı kasıp kavuran corona virüs (covid- 19) salgınından korunmak için de yapmamız gerek. Yani bu dönem beslenmemize her zamankinden çok daha fazla dikkat etmek durumundayız. Madem gündem tatsız, soframızı biraz daha sağlıklı tutalım.  Gelin bugün size bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası tarifi vereyim. Bütün vaktimizi evde geçirdiğimize göre mutfakta biraz farklı tarifler hazırlayabiliriz. Haydi başlayalım o zaman bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası nasıl yapılır…

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası: Malzemeler

Konuya hemen bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapmak için gereken malzemelerle başlayalım. Malzeme iki kişiliktir. Tüketecek kişi sayısına göre miktarı azaltıp çoğaltabilirsiniz.
 • 10 tane kültür mantarı
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir tane orta boy kuru soğan (ince ince kıyılmış)
 • Bir boğum rendelenmiş kök zencefil
 • Üç diş soyulmuş ve ince ince kıyılmış sarımsak
 • 4 su bardağı dolusu su
 • Bir limonun suyu
 • Çok az miktarda tuz
Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili olan çorbayı hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi fazla vakit geçirmeden çorbanın yapımına gelelim. Malzeme çok görünebilir ama yapımı gayet kolay.
Çorbanın hazırlanışı
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ise şöyle:
 • Öncelikle mantarları isterseniz ikiye isterseniz daha küçük parçalara bölün ve  geniş bir tencereye alın. Üzerine bir su bardağı dolusu kaynamış su döküp 10 dakika bekletin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası içine koyacağınız mantarlar suda beklerken siz başka bir tencerede zeytinyağıyla kıyılmış soğan, sarımsak ve zencefili soteleyin. Soğanlar yumuşayıp zencefilin aroması da yayılıncaya kadar bu işlemi sürdürün.
 • Bu işlemin ardından kenarda bekleyen mantarları suyuyla birlikte soğan sarımsak ve zencefili sotelediğiniz tencereye alın.
 • Üç su bardağı daha su ekleyin. Sonra da bir limonun suyunu ekleyin.
 • Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası iyice kaynadıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Çorbanın pişmesinin diğer çorbalardan biraz daha fazla zaman alacağını hatırlatalım.

Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı bu kadar. Şimdi gelelim bu çorbanın yapımında kullandığımız mantarın faydalarına.

Mantarın sağlık faydaları

Gelelim mantarın faydalarına…
Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.
Mantar bol miktarda protein içerir. Bunun yanı sıra bol bol B ve C vitamini de bulunur. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.
Etkili bir D vitamini kaynağıdır.
Bol lif içerir.
Mantar çeşitli antioksidanlar içerir.
Kanser riskini azaltma konusunda etkilidir.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Güçlü kemik ve kaslara sahip olmaya yardımcı olur.
Bol bol D vitamini içerir.
Bağışıklık güçlendiren sarımsaklı mantar çorbası yapımı ve kullandığımız mantarın sağlık faydaları böyle. Gelecek yazılarımda da bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmek gerektiğini anlatmaya devam edip yeni tarifler de vereceğim.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

vegetables-790022_1920-1.jpg

20 Mart 2020- Bersu Ekinci0
Biz bunların hep bilim kurgu filmlerinde olduğunu sanırdık. Ya da sadece tarihin tozlu sayfalarında. Muhtemelen hiçbirimiz hazırlıklı değildik ama 2020 bize büyük bir sürpriz yaptı ve tedavisi bilinmeyen, henüz kendisi bile çok fazla tanınmayan bir virüs bütün hayatımızı değiştirdi. Çok hızlı şekilde yayılan corona virüs’ten (covid-19) korunmak için milyonlarca insan evlerine kapandı, alıştığının çok dışında bir rutine girdi. Peki bu karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? Ne yapalım da hem bağışıklık sistemimizi yüksek tutalım hem de kilo alıp bu kez de başka sağlık sorunlarıyla uğraşmayalım. Gelin şimdi bütün karamsarlıklardan kurtulup sağlığımıza odaklanalım karantina günlerinde sağlıklı beslenmek için ne yapmak gerekir? sorusuna cevaplar arayalım.

soup-2268278_1920-1.jpg

28 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

Şu son günlerde dünya genelinde yaşananlar bağışıklık sistemine biraz daha yoğunlaşmayı gerektiriyor diye düşünüyorum. Hem yılın bu dönemlerinde sık görülen grip ve soğuk algınlığı hem de hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran yeni hastalık nedeniyle. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılacak en önemli adımlardan biri de beslenme. Bu yüzden bu konuya katkıda bulunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba tarifi vereceğim. Elbette sadece bu çorbayı içerek hastalıklardan kurtulmak mümkün değil fakat güçlü bir bağışıklık sistemi için etkin bir yardımcı. O zaman gelin bir bakalım bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çorba nasıl yapılır.


soup.jpg

14 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

 

Kış mevsiminin tam ortasındayız. Havalar da dengesiz… Bazen mevsim normallerinin üzerinde sıcak, bazen de tam mevsim normallerinde soğuk. Yani bir başka deyişle insanı hastalıklara karşı zayıf bırakan bir dönem. Üstelik dört bir yanımızda da bulaşıcı ve kimi korkutucu virüsler.. Peki ne yapmak gerek bu durumda? Elbette bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme programı belirlemek. Madem öyle gelin bugün bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası tarifi vereyim size. Bu çorbayı hazırlarken gayet sağlıklı vitamin ve mineral deposu malzemeler kullanacağız. Bütün bunlar da bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi daha dirençli hale getirecek. Eh! Ne duruyoruz, haydi mutfağa girelim ve Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası yapalım.


zu.jpg

29 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Malum, önümüz kış. Her ne kadar henüz beklenen soğuklar gelmemiş olsa da mevsim geçişi herkesi daha kırılgan, soğuk algınlığına açık hale getiriyor. Gelin bugün kilo verme konusuna odaklanmadan farklı bir noktaya bakalım ve bağışıklık sistemi üzerinde duralım. Kış kapıyı çalmak üzereyken bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri vereyim size. Elbette bunları yaparken kullanacağınız malzemeler son derece sağlıklı, zayıflamak ya da kilo vermek isteyenlere de zarar vermeyecek türden. Hatta yağ yakmanıza da yardımcı olacak malzemeler bunlar. Fazla vakit geçirmeden anlatayım bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri hangileri ve nasıl yapılıyor.


lemmon.jpg

6 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Evet! Artık yaz mevsiminin o uzun, güneşli ve en önemlisi de sıcak günlerini geride bıraktık sayılır. “Pastırma yazı da” bitince artık soğuk havalara “merhaba” diyeceğiz. Benim etrafımda daha şimdiden soğuk algınlığına yakalananlar çoğaldı bile. Hava sıcaklığının değiştiği bu dönemde bağışıklık sistemini sağlam tutmak da önemli. Ben de size bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda birkaç söz söyleyeceğim bugün. Hangi besinler bağışıkşık sistemini güçlendirir? Ne yiyip içersek bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir? Gelin bakalım bu soruların yanıtlarına. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusuna şöyle bir göz atalım.