WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

bağışıklık sistemi arşivleri - BERSU EKİNCİ

soup.jpg

14 Şubat 2020- Bersu Ekinci0

 

Kış mevsiminin tam ortasındayız. Havalar da dengesiz… Bazen mevsim normallerinin üzerinde sıcak, bazen de tam mevsim normallerinde soğuk. Yani bir başka deyişle insanı hastalıklara karşı zayıf bırakan bir dönem. Üstelik dört bir yanımızda da bulaşıcı ve kimi korkutucu virüsler.. Peki ne yapmak gerek bu durumda? Elbette bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme programı belirlemek. Madem öyle gelin bugün bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası tarifi vereyim size. Bu çorbayı hazırlarken gayet sağlıklı vitamin ve mineral deposu malzemeler kullanacağız. Bütün bunlar da bağışıklık sisteminizi güçlendirip sizi daha dirençli hale getirecek. Eh! Ne duruyoruz, haydi mutfağa girelim ve Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli çorbası yapalım.


zu.jpg

29 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Malum, önümüz kış. Her ne kadar henüz beklenen soğuklar gelmemiş olsa da mevsim geçişi herkesi daha kırılgan, soğuk algınlığına açık hale getiriyor. Gelin bugün kilo verme konusuna odaklanmadan farklı bir noktaya bakalım ve bağışıklık sistemi üzerinde duralım. Kış kapıyı çalmak üzereyken bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri vereyim size. Elbette bunları yaparken kullanacağınız malzemeler son derece sağlıklı, zayıflamak ya da kilo vermek isteyenlere de zarar vermeyecek türden. Hatta yağ yakmanıza da yardımcı olacak malzemeler bunlar. Fazla vakit geçirmeden anlatayım bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin deposu içecek tarifleri hangileri ve nasıl yapılıyor.


lemmon.jpg

6 Kasım 2019- Bersu Ekinci0

Evet! Artık yaz mevsiminin o uzun, güneşli ve en önemlisi de sıcak günlerini geride bıraktık sayılır. “Pastırma yazı da” bitince artık soğuk havalara “merhaba” diyeceğiz. Benim etrafımda daha şimdiden soğuk algınlığına yakalananlar çoğaldı bile. Hava sıcaklığının değiştiği bu dönemde bağışıklık sistemini sağlam tutmak da önemli. Ben de size bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda birkaç söz söyleyeceğim bugün. Hangi besinler bağışıkşık sistemini güçlendirir? Ne yiyip içersek bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir? Gelin bakalım bu soruların yanıtlarına. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusuna şöyle bir göz atalım.


ana-1.jpg

18 Ocak 2019- Bersu Ekinci0

Sizin de dikkatinizi çekiyor büyük olasılıkla, son günlerde çevrenizde birçok insan gribe ya da soğuk algınlığına yakalanmış durumda. Üstelik tam iyileştiğini düşünürken aniden tekrar başladığı noktaya dönenler de var çok sayıda. O zaman gelin bugün sizinle bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri üzerinde konuşalım biraz. Elbette bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmemiz gerek. Ama neden bunu bitki çaylarıyla desteklemeyelim ki? Şimdi size bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifleri vereceğim. Hem yapımları kolay, hem de sizi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı dirençli tutmaya yardımcı olacak bitki çayları bunlar.


ekinezya.jpg

15 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Genellikle çay biçiminde tüketilen ekinezya bitkisi, çay saatine lezzet katan  hoş kokulu bir çiçek olmanın ötesinde meziyetlere sahip. Her yudumunda bizlere sağlık aşılayan ekinezya adını dikensi köklerini simgeleyen  Yunanca Echinecea kelimesinden alır.

Kuzey Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar yılan sokması gibi bazı önemli yaralanmaların ve hastalıkların tedavisinde kullanılan ekinnezya, Avrupa ve Amerika’da ise 1930’lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisinde kullanılmış. Bu güzel çiçek günümüzde   modern tıbbı destekleyen bir çay olarak öksürük ve boğaz ağrısının tedavisini destekleme amacıyla kullanılır.