Sağlıklı Yaşam Eğitmeni arşivleri - BERSU EKİNCİ

mango2.jpg

7 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Yazın en çok tüketilen keyifli yiyeceklerin başında ne gelir? “Dondurma” dediğinizi duyar gibiyim… Ama öte yandan da gerek markette, gerekse pastanede satılan dondurmalar kilo korumak ya da kilo vermek isteyenler için hiç de önerilecek seçenekler değil. İçeriklerindeki katkı maddeleri de yüksek oranda şeker de hem kilo verme ve kilo korumaya hem de genel  sağlığa son derece zararlı. Ama elbette kilo vermek istiyoruz diye bu keyiften de mahrum kalmayacağız. Madem öyle, gelin bugün kan şekerini düzenleyen, kilo aldırmayan dondurma tarifi paylaşayım sizinle. Çok az malzemeyle hazırlanan bu dondurma, hem kısa sürede tüketime hazır hale geliyor hem de ne genel sağlığa ne de kilo vermeye olumsuz etkisi var. Haydi bakalım kan şekerini düzenleyen, kilo aldırmayan dondurma yapımına.


tatil1.jpg

5 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle uzun bir süre evlerden dışarıya adım atamadık. Sonra hayat, yavaş da olsa normale dönmeye başladı. Birçok kişi de sahil bölgelerinin yolunu tuttu. Yani özetle, geç de olsa tatil başladı! Ama öte yandan kilo korumak ya da kilo vermek isteyenler için de “tehlike çanları” yüksek sesle çalıyor.  Aylarca dört duvar arasında kaldıktan sonra açık hava, güneş ve deniz… Bir yandan da koronavirüs karantinasında alınan kilolar ve tatil rehavetiyle alınması muhtemel olanlar. Böyle dönemlerde çevremden de ” Yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunu sık sık duyuyorum. Aslında paniğe gerek yok. Bazı sağlıklı alışkanlıklar sürdürüldüğünde, tatilden kilo almadan dönmek de mümkün. Yeter ki disiplinli olalım ve kontrolü elden bırakmayalım. Gelin bir bakalım yaz tatilinde kilo almamak için ne yapmak gerekir? sorusunun ilk akla gelen yanıtları neler…


ana.jpg

3 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0

Arada sırada ailemizle ya da dostlarımızla dışarıda yemek yemek hepimizin hakkı, değil mi? Tamam, en sağlıklısı ve kilo vermek ya da kilo korumak için en iyisi yemekleri evde hazırlamak. Ama insan zaman zaman biraz da sosyalleşmek istiyor elbette. Kilo verme ya da kilo koruma sürecinde kendimizi tamamen eve kapatamayacağımıza göre bazı noktalara dikkat edersek dışarıda yemek de sorun yaratmayacaktır.  O zaman gelin bir bakalım dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler neler. Hangi yiyecekleri tüketmeli, hangilerinden uzak durmalıyız ki hem sağlığımızı hem de formumuzu koruyalım? İşte dışarıda yemek yerken kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler.


maintheme.jpg

31 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Madem başladık Kurban Bayramı konusuna, öyle devam edelim. Son iki yazımda size bu özel günlerde hem sağlığınızı korumak hem de kilo almamak için uyulması gereken bazı ipuçlarını verdim. Şimdi de sıra geldi yemek sonrasına, yani tatlı kısmına. Kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak istiyorsanız bayramların o geleneksel lezzetlerine yani baklavalara, çikolatalara, şekerlere veda etmeniz gerektiğini hatırlatırım. O yüzden bugün bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler konusuna bir bakalım.  Üstelik bunlar, gayet sağlıklı ve kilo aldırmayan yiyecekler. O zaman gelin bir bakalım bayramda baklava yerine tüketebileceğiniz sağlıklı seçenekler neler…


ana.jpg

29 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Bir önceki yazımda size kurban etini sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemlerini anlatmıştım. Ama bu arada bir sağlıklı beslenme eğitmeni ve bütünsel beslenme uzmanı olarak çok sayıda soru da alıyorum çevremden. “Bayramda kilo almamak ve sağlıklı kalmak için ne yiyelim?”Bayramda hiç mi tatlı yemeyeceğiz?” bunlar arasında en çok duyduklarım. Bu sorulara buradan yanıt vermeyi tercih ettim ve kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hazırladım. İyi haber şu: Etinden sebzesine kadar her şeyi yiyeceksiniz. Hatta canınız tatlı istediğinde bunun için seçenekler de var. Haydi bakalım kilo almak istemeyenler için Kurban Bayramı menüsü hangi yiyecekleri içeriyor. İşte size bayramı kilo almadan ve sağlığınızı bozmadan geçirmek için örnek bir beslenme programı. 


2-1.jpg

27 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Evet! Yine kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için kritik bir dönem geliyor. Kurban Bayramı kapıda. Birçoğumuz geçen mart ayından bu yana koronavirüs nedeniyle sosyal izolasyondayız. Hayat yavaş yavaş normale dönse de çok sayıda kişi gerekmedikçe evinden çıkmıyor. Bu da ne anlama geliyor, hepimiz biliyoruz: Hareketsiz bir hayat! Ardından da Kurban Bayramı. “Kritik dönem” dememin nedeni bu zaten. Bu hareketsiz yaşama bir de ziyafet sofraları eklenecek. Yani kilo vermek de kilo korumak da zorlaşacak. O yüzden bugün size Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları vermeyi planladım. Çünkü eğer Kurban Bayramı’nın ritüeli olan et tüketimini dengeli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirirsek ne sağlığımız bozulur, ne de kilo alırız. O zaman sözü fazla uzatmadan gelin bir bakalım Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları neler.