Sağlıklı Yaşam Eğitmeni arşivleri - BERSU EKİNCİ

eski3-1.jpg

16 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Size ve bütün danışanlarıma sık sık ambalajlı meyve sularından özellikle de kutulanmış asitli içeceklerden uzak durmanızı hatırlatıyorum. Bence şimdi bu konu üzerine biraz daha eğilmenin zamanı geldi. Bugün size asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda bazı önemli bilgiler vereceğim. Çünkü biliyorum ki özellikle de kutulanmış asitli içeceklere kelimenin tam anlamıyla “bağımlı” olanlar var, özellikle de genç kuşakta. Oysa zararları öyle büyük ki! Kilo aldırması belki de bunlar arasında çözümü en kolayı. Haydi gelin bir bakalım asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna biraz yakından bakalım.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Asitli içecekler kilo aldırır: Şimdi asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna hemen bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. İşte bu kadar net! Çünkü bu tür içecekler kesinlikle kilo almaya yol açar. Üstelik de sağlığınıza başka zararlar da vererek yapar bunu. Nasıl olduğunu şöyle kısaca anlatayım. Bu tür içecekler aşırı miktarda şeker içerir. En basit anlatımıyla bu da kan şekeri dengenizi kolay kolay düzelmemek üzere bozar. Bu tür içecekleri tükettikten kısa süre sonra kendinizi aç hisseder ve gereğinden fazla yiyecek tüketirsiniz. Hem bu yiyecekler hem de asitli içeceğin barındırdığı şeker de kilo almanıza yol açar.

Karaciğerde yağlanmaya sebep olur: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna bu ayrıntıyla devam edelim. Bu tür içecekler fruktoz içerir. Bunun aşırısı da direkt karaciğerinizde yağ birikmesine neden olur. Lütfen unutmayın, karaciğer yağlanması önemli bir sağlık sorunudur.

Kemiklere ve dişlere zarar verir: Asitli içeceklerin önemli zararlarından biri de bu işte. Kemiklerin yumuşayıp erimesine nede olan hormonların fazla salgılanmasına yol açar.  Belli bir yaşta kadınların en büyük sorunu olan kemik erimesi, erken yaşta ortaya çıkar. Bunlara ek olarak dişlerinize büyük zarar verir. Asit, diş minesini bozar ve çürüklere yol açar. İşte asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Diyabet riskini artırır: Buraya kadar hala gözünüz korkmadıysa dahası da var. Haydi devam edelim asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusuna. Diyabetin en önemli sebeplerinden biri zararlı karbonhidrat tüketimidir. Yani bu asitli içeceklerin bol bol içerdiği şey. Bu tür içecekleri tüketmek diyabeti tetikler.

Cildiniz bile bozulur

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları

Metabolizmayı yavaşlatır:  Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda kiloyla ilgili bir başka önemli ayrıntı daha var. Bu tür içecekler tüketmeyi ısrarla sürdürürseniz kilo vermek hayal olur. Çünkü içerdikleri zararlı maddeler yüzünden metabolizmanız yavaşlar ve gün gelir yağ yakmamaya başlar.

Vitamin eksikliğine yol açar: Bu tür içeceklerde bulunan asit ve kafein bir araya geldiğinde vücuttaki vitaminleri parçalar. Tüketimin sürdürülmesi durumunda da vücutta vitamin eksikliği başlar.

Sindirim sistemine zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda değinmek istediğim ayrıntılardan biri de bu. Asitli içecekler midedeki PH dengesini bozar. Bu da uzun vadede bütün sindirim sistemini olumsuz ekiler. Ülser, gastrit, hatta mide delinmesi gibi sorunlara zemin hazırlar.

Cildinize zarar verir: Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunu bu ayrıntıyla toparlayalım. Bu tür içecekler cildinize tıpkı tütün ürünleri kullanmak gibi zarar verir. Aknelere ve erken yaşta cilt kırışıklıklarına neden olur.

Asitli içecekler kilo aldırır mı? Asitli içeceklerin sağlığa zararları konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar.

Bence eğer bugüne kadar bu tür içecekleri tüketiyorsanız artık bir yana bırakın, onun erine en sağlıklı içecek olan suya yönelin.


ayakkabi1.jpg

14 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Sanırım birçok kişi özellikle de bu pandemi döneminde hareketsiz kalmaktan ve bunun sonucunda da kilo almaktan şikayetçi. Oysa yapılabilecek şey çok basit. Kalabalık olmayan bir yer bulup günde hiç değilse yarım saat yürümek yeterli hem kilo vermek hem de formda kalmak için. Aslında bu konuya daha önce de değinmiştim fakat yeri geldi bir kez daha yürümek zayıflatır mı? Yürümenin sağlık faydaları neler? sorularının yanıtlarına bakalım. Birazdan göreceksiniz zaten bu durum öyle “alt tarafı yürüyüş” deyip geçilecek türden değil. Hafif tempolu bir yürüyüşün bile tepeden tırnağa öyle çok faydası var ki. Haydi gelin bir bakalım yürümek zayıflatır mı? Yürümenin sağlık faydaları neler? 


annannaa.jpg

12 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Hayat zor! İnsan ne yaparsa yapsın stres dolu olaylardan ya da dönemlerden kaçamıyor. Stresin genel sağlığa zararları çok elbette. Ama bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak bu konuya da kendi alanımın perspektifinden bakmak istedim. Gelin bugün özellikle de kilo vermek ya da formda kalmak isteyenleri zorlayan bir ayrıntısına bakalım stres konusunun. Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları paylaşayım sizinle. Bildiğiniz gibi stres, başlı başına bir kilo alma nedeni bile olabiliyor kimi zaman. Ama eğer böyle zamanlarda nasıl beslenmek gerektiğini bilirsek işimiz daha da kolaylaşır. Bence sözü çok uzatmadan başlayalım stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları neler bakmaya.


anna.jpg

9 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

İşte bazı insanlardan en çok duyduğum iki soru bu: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki, eğer kilo almanıza bir sağlık sorununun neden olduğundan kuşku duyuyorsanız, bunun için bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bazen kilo almanın altında yatan, tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olabilir. Fakat kimi zaman da çok basit, aslında biraz dikkatle düzeltilebilecek günlük davranışlar kilo almaya, bir türlü kilo verememeye neden olabilir. Yani kimi zaman kilo verme kapısını açacak anahtar sizin elinizdedir de farkında değilsinizdir. Haydi gelin bir bakalım neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının en çok rastlanan yanıtlarına.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Biraz önce de söylediğim gibi bazı kişiler için neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının çok basit ve düzeltmesi kolay yanıtları olabilir. Neler mi bunlar? Şöyle bir sıralayayım:

Vücudunuz susuz kalıyor: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının bence önemli yanıtlarından biri. Yeteri kadar su tüketmek, bedeni toksinlerden temizlediği gibi tokluk hissi sağlar, gereksiz yemeyi engeller. Konumuzla ilgili önemli ayrıntı ise yeteri kadar su tüketmek ödemi de önler. Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız, vücudunuz ödem tutabilir. Yani o tartıda gördüğünüz rakam ya da vücudunuzun bazı bölgelerindeki şişlikler aslında ödem olabilir. Bundan kurtulmak için de yeteri kadar su içmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Yemek tabaklarınız çok büyük: Bu da neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verilecek yanıtlardan biri. Daha önce de birkaç kez hatırlattığım gibi kilo vermek ya da formda kalmak için yapabileceğiniz küçük “hilelerden” biri de daha küçük yemek tabakları kullanmak. Bu, sizi fazla yiyecek tüketmekten uzak tutar. Ama tam tersini yapar, yani büyük tabaklarla yiyecek tüketirseniz farkına varmadan fazla yiyebilirsiniz. Nasıl? Aslında ne kadar basit ama genellikle göz ardı edilen bir ayrıntı değil mi?

Yiyerek rahatlıyorsunuz: Kimi zaman insan strese girdiğinde, kendini kötü hissettiğinde bunun acısını yiyeceklerden çıkarır. Özellikle de tatlılardan ve karbonhidratlardan. İşte bu durum da kilo almaya ya da bir türlü kilo verememeye neden olabilir. Bir düşünün bakalım, belki de bir türlü zayıflayamama nedeniniz farkına varmadan ya da üstünde durmadan yaptığınız bu atıştırmalardır. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarından biri de bu.

Öğün atlıyorsunuz: Bir beslenme danışmanı olarak neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularını duyduğumda aklıma gelen olasılıklardan biri de bu. Bazı insanlar kilo vermek için aç kalmak gerektiğini düşünür, ki bunun ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu daha önce de defalarca hatırlattım. Eğer öğün atlarsanız zayıflamak yerine tam tersine hiç beklemediğiniz kadar kilo alabilirsiniz. Üstelik sağlığınız da bozulur.

‘Diyet’ yaparsanız kilo veremezsiniz

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Fazla alkol tüketiyorsunuz: Elbette zaman zaman ölçülü alkol tüketmek, isteyen herkesin hakkı. Ama ya bu konuda aşırıya kaçıyorsanız? Özel zamanlarda ya da kutlamalarda alkol tüketmek mümkün. Ama bunu ölçülü olarak yapmanızı önenirim. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarından biri de bu.

Evde yemek pişirmiyorsunuz: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verebileceğim yanıtlardan biri de işte bu. Kilo vermek, kilo korumak, sağlıklı olmak için ne yediğinizi bilmeniz gerekir. Bunun en iyi ve en güvenli yolu da öğünlerinizi evde kendiniz pişirmeniz. Elbette zaman zaman dışarıda yemek de yenir. Ama sık sık bunu yaparsanız, kilo için zararlı olabilecek yiyecekler tüketir, ipin ucunu kaçırabilirsiniz. O yüzden yemek için dışarıya gittiğiniz zamanları denetim altına almanız gerekir.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtı olarak bu konunun bir başka versiyonu da sık sık dışarıdan yiyecek söylemek. Evinizin kapısına kadar getirilen o yiyecekler yeteri kadar sağlıklı mı, ne dersiniz? Özellikle de fast food ısmarlıyorsanız bu tür yiyeceklerin içerdiği yağlar, katkı maddeleri sadece kilo almanıza yol açmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınızı da bozar.

Yeteri kadar uyumuyorsunuz: Uyku düzeni ile kilo verme konusundaki ilişki yadsınamaz. Kaliteli bir uyku hem genel sağlığınızı olumlu etkiler hem de kilo verme konusundaki çabalarınızı. Uykusuz kalmak, kaliteli bir uyku uyumamak, vücudunuzun hormonal dengesini bozarak sizi daha fazla ve gereksiz yiyecek tüketmeye iterek vücut ağırlığında artışa neden olabilir. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verilebilecek yanıtlardan biri de bu.

Diyet yapıyorsunuz: Şimdi bazılarınızın bu satırları şaşırarak okuduğunu biliyorum. Diyet yapmak, özellikle de kısa sürede çok fazla kilo vermeyi vaad eden diyetlerden medet ummak sadece bedensel değil ruhsal sağlığı da bozar. Üstelik sizi açlıkla sınayan o diyetler, kısa sürede zayıflamaya yardımcı olsa da sürdürülebilir değildir. Bir süre sonra bıraktığınızda verdiğiniz kiloları fazlasıyla alabilirsiniz. O yüzden “diyet” kelimesini hayatınızdan çıkarıp onun yerine “sağlıklı beslenme, temiz beslenme” kavramlarını koyun. Hangi yiyeceği neden ve hangi başka yiyeceklerle kombinleyip tüketeceğinizi bilmek size ömür boyu formda ve sağlıklı kalmanın da kapılarını açar.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarını kısaca böyle toparladık. Eğer kendinize, benzer sorular soruyorsanız şöyle bir düşünün lütfen, belki de bunlardan birini ya da birkaçını yapıyorsunuz ve bu yüzden bir türlü kilo veremiyor hatta kilo alıyorsunuz.


eskkiii.jpg

7 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar sürekli kilo vermek ya da kilo korumak konularından söz ettik. Gelin bu kez biraz değişiklik yapalım ve genel sağlıkla ilgili bir konuya bakalım. Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler hangileri bunlara bir göz atalım. Neden biliyor musunuz? Temiz beslenme denilen olgunun aslında sadece kilo vermek, zayıflamak için değil aynı zamanda genel sağlık anlamında da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamak için. Akılcı ve temiz beslenme, sadece fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz aynı zamanda genel olarak çok daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi de sağlar. O zaman dilerseniz başlayalım sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna.


anaeski.jpg

5 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Belki siz de haftanın beş günü vaktinizin büyük bir bölümünü ofiste geçiriyorsunuz. Dolayısıyla hareket etme şansınız kısıtlı, bir de üstüne öğle yemeklerinde aceleyle bir şeyler atıştırıyorsunuz belki! Eğer öyleyse dikkat etmeden tükettiğiniz bu yiyecekler kilo almanıza bile neden olabilir. O zaman gelin bugün size ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi vereyim. Bunu evinizde hazırlayıp yanınızda kolayca ofise götürebilir orada da afiyetle tüketebilirsiniz. Üstelik kullanılan malzemelerin her biri hem sağlık hem de kilo verme ve kilo koruma açısından birbirinden değerli. O zaman bir göz atalım ofis çalışanları için kilo aldırmayan öğle yemeği tarifi neler içeriyor, nasıl hazırlanıyor.


eskiana.jpg

2 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Fark ettim de son dönemde sağlıklı yağ kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan avokadodan bir süredir söz etmemişim. Hem bir hatırlatma olması açısından hem de bloğumu yeni keşfedenler için bu değerli besini bir kez daha masaya yatırmanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Madem öyle bu kez avokado zayıflatır mı? Avokado kilo vermeye nasıl yardımcı olur? sorularının yanıtlarına şöyle bir bakalım. Ölçülü bir şekilde tüketildiğinde avokado, kilo vermek isteyenlerin en etkili yardımcılarından biri. Göbek yağlarını eritmekten, iştah kesmeye, kötü kolesterolü düşürmekten diyabet riskini düşürmeye kadar çok sayıda faydası var avokadonun. O zaman haydi gelin bir bakalım avokado zayıflatır mı? Avokado kilo vermeye nasıl yardımcı olur? sorularının yanıtlarına.


ES.jpg

30 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Haydi bakalım, gelin bugün kilo verme konusuna biraz farklı bir açıdan yaklaşalım. Her zaman sağlıklı ve akılcı beslenme, düzenli egzersiz konuşacak değiliz elbette. Tabii ki kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsak bunlar listenin ilk sırasında yer alacak. Ama biliyor musunuz, kilo vermek için başka incelikler de var. Ben de size bunları anlatmak için kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları başlığını açtım. Temiz beslenip hareketli bir hayat süreceğiz ama bunun yanı sıra kilo vermenin aslında çok eğlenceli yöntemleri de var. O zaman gelin biraz nefes alalım, biraz gevşeyelim ve bunlara bakalım. Ben de size neden kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları önerisinde bulundum şöyle bir anlatayım.


esikana.jpg

28 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Kahvaltıda reçel ya da marmelat yer misiniz? Zayıflamak, formunuzu korumak ya da genel anlamda sağlıklı olmak için bu tür besinleri hazır olarak almamanız gerektiğini de biliyorsunuz bir yandan. Peki o zaman ne yapmak gerek? Tek çare, tüketeceğiniz marmeladı da evde kendiniz yapmak. Ama üzgünüm, bu kez annenizden kalan yöntemlerle yani şeker kullanarak değil, daha sağlıklı bir yöntemle. Gelin bugün size kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat tarifi vereyim. Çok az malzemeyle ve elbette şekersiz olarak hazırlanan bir marmelat bu. Sadece üç malzemeyle hem antioksidan hem de lif ve Omega 3 zengini bir marmelat yapacaksınız. Kulağa hoş geliyor değil mi? O zaman bakalım kilo vermek, kilo korumak isteyenler için ev yapımı marmelat, hangi malzemelerle ve  nasıl yapılır.


eskiana.jpg

25 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya biraz farklı bir konuyla nokta koyalım bu kez. Gerçi kilo vermek isteyenler açısından çok önemli olan bu ayrıntıya daha önce birkaç kez değinmiştim ama bugün biraz daha açalım istiyorum. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu mercek altına alalım. Uyku, hem bedenin hem de zihnin yenilenmesi açısından son derece önemli. Tabii ki kilo vermek için de! Hormon dengesinin sağlanmasından, gereksiz atıştırmalardan uzak durmaya kadar sayısız etkisi var kaliteli bir uykunun. O zaman dilerseniz başlayalım uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu konuşmaya.