Sağlıklı Yaşam Eğitmeni arşivleri - BERSU EKİNCİ -

duygu.jpg

9 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Gelin bugün yeme davranışlarıyla ilgili farklı bir konuya değinelim. Bugün duygusal açlık konusunu ele alalım biraz. Duygusal açlığın ne olduğuna, kişiyi nasıl etkilediğine bakıp duygusal açlık nedir? Duygusal açlık nasıl kontrol edilir? sorularının yanıtlarına bir bakalım. Danışanlarımla yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime dayanarak birçok kişinin yiyeceklerle bu türden bir ‘duygusal bir ilişki‘ yaşadığını söyleyebilirim. Sözü çok dolandırmadan geçelim hemen duygusal açlık nedir? Duygusal açlık nasıl kontrol edilir? konusuna.


anna.jpg

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.


kalata.jpg

26 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Evet! Geldik kilo vermek ya da kilo korumak isteyen birçok kişinin aklını kurcalayan o önemli soruya… Çikolata şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? Öncelikle şunu söyleyeyim ki bu konuda geçmişten bu yana getirdiğiniz bütün ön yargıları hemen şimdi ve şu anda unutun! Çünkü birazdan anlatacaklarım bu eski inanışı doğru kabul edenlerin kafasını karıştırabilir. Yani öyle basmakalıp sözler sarf etmeyeceğim bu konuda size. Bana kalırsa birazdan okuyacaklarınız bazılarınızı bu anlamda mutlu bile edebilir. O zaman hemen geçelim çikolata yemek şişmanlatır mı? Kilo verme sırasında çikolata yenir mi? sorularının yanıtlarına.


mango1.jpg

12 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar çoktan başladı. Elbette farkındayım… Bayram, hele de şeker bayramı tatlısız olmaz. Ama öte yandan zaten eskisine göre daha hareketsiz bir hayat sürdürüyoruz. Kilo korumak hatta üstüne kilo almaktan kaçınmak zorundayız. Bu, sağlığımız için gerekli. Peki bu durumda ne yapacağız? Bayramı tatlı yemeden mi geçireceğiz? Kesinlikle hayır! Yine bayramı ağız tadıyla geçireceğiz elbette. Yani tatlı da yiyeceğiz. Nasıl olacak bu? Birazdan size anlatacağım yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı ile… Çok sağlıklı bir meyve kullanacağız bu tatlıyı yaparken. Yediğimiz zaman da bir yandan keyif alacağız, bir yandan da işlenmiş şeker ya da katkı maddeleri gibi vücudumuza zarar verecek malzemelerden hiçbirini kullanmayacağız. O zaman hemen geçelim yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı yapımına.


gebek.jpg

5 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların korunmasına yardımcı olur. Fakat göbek bölgesinde toplanan fazla miktarda yağ da bir o kadar tehlikeli. İki ucu keskin bıçak yani! Peki göbek bölgesi neden yağlanır? Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir? Bugün biraz bu konuda konuşalım istiyorum. Çünkü göbek yağları aslında biraz dikkatle önlenebilecek bir sorun. Bu şekilde genel sağlığı korumak da mümkün. Neyse… Haydi gelin bakalım göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni nedir…


salata-1.jpg

28 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için “hayat kurtaran” seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya! İçinde rengarenk sebzeler, eğer isterseniz meyveler hatta damak zevkine göre ekleyebileceğiniz kuru yemişler var. Peki ama salata her zaman doğru şekilde hazırlanıyor mu? Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları neler? Çünkü bazen sağlıklı diye hazırlanan bir salata, içine katılan yanlış malzemeler yüzünden amacından uzaklaşabilir. Yani özetle, salata hazırlamanın da dikkat edilmesi gereken noktaları var. O zaman gelin bir bakalım onlara. İşte kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları.


des.jpg

21 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Kilo vermek ve incecik görünmek daha da önemlisi sağlıklı olmak istiyorsunuz. Üstelik bu durum kalıcı olsun istiyorsunuz. Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Ama bir yandan da bunun bazı insanlara “rüya” ya da “gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal” gibi geldiğinin de farkındayım. Oysa gerçek bunun tam tersi, yani bunu yapabilirsiniz. Yeter ki bazı önemli konularda hayata düşmeyin. Gelin bugün size kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar neler biraz bundan söz edeyim. Bunların düzeltilip yerine daha sağlıklı alışkanlıkların konulması da hiç zor değil üstelik. Yeter ki ne yaparsak kilo vermek için bize engel olur, tam tersine ne yaparsak hem zayıflar hem de sağlıklı kiloda kalırız ona bir bakalım. İşte kilo verme (zayıflama) sırasında en çok yapılan hatalar.


yemek.jpg

16 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Bir Ramazan ayı daha geldi. Yine uzun süren açlık saatlerinin ardından gösterişli iftar ve sahur sofraları hazırlanıyor evlerde. Bu dönemde birçok kişinin karşılaştığı en önemli sorun ise kilo almak! O yüzden bugün size Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum. Tanık olduklarımdan da biliyorum ki birçok kişi aslında sağlığını ve kilosunu korumak için yapabileceği çok fazla şey varken bu otuz günün sonunda kilo alır. Oysa bunu önlemek hiç de zor değil. Birazdan Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları başlığı altında size bunları anlatacağım.


1.jpg

14 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Birkaç yazıdır size holistik beslenme ile ilgili bazı ipuçları veriyorum. Holistik beslenmenin (bütünsel beslenme) ne olduğu, holistik beslenme ile kilo vermenin ve kilo korumanın mümkün olup olmadığı, holistik beslenme ile “diyet” arasındaki farkların ne olduğu gibi genel bilgiler paylaştım. Bugün de holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları hakkında bazı ana başlıklar üzerinde durmak istiyorum. Böylece son yıllarda sadece kilo vermek isteyenlerin değil kilo korumak ve sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürmek isteyenlerin de neden bu disipline yöneldiğini kısaca özetlemiş olacağız. Haydi gelin bir bakalım holistik beslenmenin sağlık üzerindeki faydaları neler.


hurrr.jpg

12 Nisan 2021- Bersu Ekinci0

Bir Ramazan ayı daha geldi! Yılın manevi açıdan en huzurlu zaman dilimi içinde geçecek bir 30 gün daha bizi bekliyor. Her ne kadar bu sene bazı kısıtlamalar söz konusu olsa da yine iftar ve sahur sofraları kurulacak ,yine çekirdek aileler aynı sofrada buluşacak. Bazıları için oruç tutulan bu süre, hem nefsini hem bedenini temizlemek anlamında bir fırsat oluşturuyor. Ama bazıları için de uzun açlık süresinden sonra gelen ve saatlerce devam eden bir yeme- içme şölenine dönüşüyor. İşte tehlike çanlarının çalması da orada başlıyor zaten. Üstelik sadece kilo vermek ya da kilo korumak açısından değil genel sağlık açısından da geçerli bu “tehlike çanları”. Hazır Ramazan kapıyı çalmışken zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri konusunda bazı ipuçları vermek isterim. Çünkü bu dönem bazen bazı kişiler için kontrolün elden kaçtığı anlamına geliyor. Oysa tam tersine hem sağlığı hem de kiloyu korumak için kontrolü her zamankinden daha fazla elde tutma zamanı şimdi. Sizlere zayıflamak ve kilo korumak isteyenler için sahur ve iftar seçenekleri hazırladım. Bunlar oruç tutarken açlık krizine girmenizi engelleyecek, bir yandan da sağlığınızı tehdit etmeden damak zevkini ve yeme duygusunu tatmin edecek seçenekler. Haydi o zaman hemen geçelim konumuza.