Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni

8 Mart 2019- Bersu Ekinci0
ESY-028041960-1.jpg

Bazı insanların başına gelir… Onca dikkate rağmen hatta belki de yarı aç gezmelerine rağmen bir türlü kilo veremezler. Hatta tam tersine hızlı bir şekilde kilo alırlar. Peki neden? Elbette bunun birçok nedeni var. Hızlı kilo almanın olası 13 nedenini madde madde özetleyeceğim size. Belki farkında değilsiniz ama bunlardan biri ya da birkaçı yüzünden hiç beklemediğiniz kadar hızlı bir şekilde kilolarınıza kilo katılıyor. İşte hızlı kilo almanın olası 13 nedeni.


1- Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusuna sağlıkla ilgili bir ayrıntıyla başlamak istiyorum. Belki de tiroid hormonlarınız yeteri kadar hızlı çalışmıyordur. Bu da metabolizmanızı yavaşlatıp hızla kilo almanıza neden oluyordur. Eğer böyle bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken, konunun uzmanı bir doktora başvurup sorununuza çözüm bulmaktır.

2- Gelelim hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusunda önemli bir maddeye. Aslında sağlıklı yiyecek seçimleri yapıyorsunuz, akıllı bir biçimde beslenmeye çalışıyorsunuz. Peki bu sağlıklı besinleri ne kadar tüketiyorsunuz? Yani söylemek istediğim şu, tükettiğiniz besinlerin sağlıklı olmasına güvenerek fazla yiyor olabilirsiniz. Bu da hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabilir.

3-Yeteri kadar su tüketmiyorsunuz ve bedeniniz susuz kalıyor. Bu da aslında susamış olduğunuz halde sizde aç olduğunuz yanılsaması yaratıyor. Bu yüzden de fazla yiyorsunuz. Bana sorarsanız hızlı kilo almanın olası 13 nedeni arasında en çok rastlanılan madde bu.

4-Şimdi de hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusunda çok sık karşılaşılan bir başka maddeye geldi sıra. Depresyonda olabilirsiniz. Bu da sizi ruhsal olarak rahatlamak için yiyeceklere, özellikle de tatlı besinlere sığınmaya yöneltiyor olabilir.

Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni: Kaçamakları abartmayın!

Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni

5– Kaçamakları abartıyor olabilirsiniz… Elbette zaman zaman yiyecek tüketirken sınırları aşabilirsiniz. Ama bunu sürekli hale getirir ve dengelemeyi ertelerseniz bunun sonu verdiğiniz kiloların daha fazlasını bedeninize davet etmeye kadar varır.

6- Ofiste öğle molasında öğününüzü nasıl bir restoranda yiyorsunuz? Bunu sormamın nedeni şu: Bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığına göre self servis restoranlarda yemek yiyen kişiler, hem doymak, hem uzun süre tok kalmak, hem de daha ekonomik bir seçenek olduğu için sağlıklı besinlere yöneliyorlar.

7- Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusunda yine önemli bir ayrıntıya geldik. Geceleri geç saatlere kadar uyanık kalıyor musunuz? Eğer öyleyse bu, sizi kilo almaya yatkın bir hale getirir. Yapılan araştırmalar, gece geç saatlere kadar uyanık kalanların daha sık atıştırma ihtiyacı duyduğunu ortaya koyuyor. Bundan daha önemlisi de düzensiz gece uykusu metabolizmayı da yavaşlatıyor.

8- “Nasıl olsa spor yapıyorum, eritirim” diye düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Hızlı kilo olmanızın olası 13 nedeni arasında bu maddenin ayrı bir önemi var. Birçok kişi düzenli olarak egzersiz yapmasına güvenerek canının istediğini istediği kadar yer. Ama doğru olan hem düzenli egzersiz yapmak hem de sağlıklı ve ölçülü besin tüketmektir.

9– Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusuna devam edelim. Belki de yeterli ölçüde protein almıyorsunuz. Protein hem metabolizmayı hızlandırır hem kas kütlenizin artmasına yardımcı olur hem de sizi uzun süre tok tutar. Eğer kilo vermek amacınız varsa düzenli ve ölçülü olarak protein tüketmeniz gerekir.

Stresle başa çıkmayı öğrenin

Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni

10- Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni konusunda genellikle göz ardı edilen bir maddeye gelelim. Düzenli olarak kullandığınız bazı ilaçlar kilo almanıza yol açıyor olabilir.

11– Stresle aranız nasıl? Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni arasında stres de var. Çünkü stres kortizol hormonu seviyesini artırır ve bu da kilo almaya yol açar. Bunu önlemek için stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek gerektiğini unutmayın.

12– Belki de yaşınız gereği metabolizmanız yavaşlamıştır. Eğer böyle bir durum varsa, beslenme danışmanınızın kapısını çalıp yaşam tarzınıza uygun bir program seçmeniz sizin yararınıza olur.

13– Hızlı kilo almanın olası 13 nedeni arasında bu maddeyi çok önemli bulduğum için en sona bıraktım. Çünkü akıllarda kalması çok önemli. Kısa sürede onlarca kilo verdireceği öne sürülen şok diyetler yüzünden hızlı kilo alıyor olabilirsiniz. Sizi aç bırakıp sağlıksız beslenmeye yönelten bu tür diyetleri uzun süre yapmanız mümkün değil elbette. Bu tür diyetlerle bir ya da iki kilo verseniz bile dayanamayıp bıraktığınız zaman o kiloları fazlasıyla geri alırsınız.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.