Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

24 Temmuz 2019- Bersu Ekinci0
c1.jpg

“Yazın ortasına geldik ama daha fazla kilolarımdan kurtulamadım” diye bir endişeniz varsa size içinizi rahatlatacak bir sır vereyim. Evet, yaz mevsiminin yarısı geride kalmış olabilir ama elinizdekini değerlendirebilir yani diğer yarıda uzun ve sıcak günlerden faydalanarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Çünkü bu dönem gerçekten de kilo verme mevsimi. Peki hiç merak ettiniz mi yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? İşte bugün size biraz bundan söz edeceğim. Bilimsel verilerle de kanıtlanan bu durumun çeşitli sebepleri var elbette. Havanın ısınmasından güneş ışığının yeryüzünü daha uzun süre aydınlatmasına kadar. Evet, bakalım şimdi yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

Hava ısındıkça daha çok su içersiniz

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? diye sorduğumuzda aklımıza ilk gelen yanıtlardan biri bu. Daha önce de defalarca söylediğim gibi su içmek ile yağ yakıp kilo vermek arasında çok sıkı bir bağlantı var. Ne kadar çok su içerseniz o kadar rahat kilo verirsiniz. Çünkü su içmek metabolizmanızı hızlandırdığı gibi daha uzun süre tokluk hissi verir ve gereksiz yiyecek tüketmenizi engeller. Yazın havalar sıcak olduğu için de ister istemez kış mevsimine oranla daha fazla su içme ihtiyacı duyarsınız. Bu da fazla kilolardan kurtulmanızı kolaylaştırır.

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? Sıcak hava iştah kapatır

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

İşte yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? sorusunun yanıtlarından biri de bu. Sırf bu özelliği sayesinde bile yaz döneminden kilo vermek için faydalanabilirsiniz. Siz de dikkat etmişsinizdir büyük olasılıkla. Yazın sıcak günlerinde daha hafif yiyeceklere yönelir ve daha az besinle doyarsınız. Sıcak hava fazla yemenizi de ağır yemeklere yönelmenizi de engeller. Ama bu noktada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var ki onu atlamak olmaz. Bu sıcak hava, sizi ağır yemeklerden ve çok fazla yiyecek tüketmekten alıkoyduğu kadar şeker deposu dondurmalara ve sağlıksız meyve sularına, gazlı içeceklere de yönlendirir. Atmanız gereken adım, akılcı davranıp tercihlerinizi doğru yapmak.

İyi hissetmek için yiyeceklerden medet ummazsınız

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

Bana sorarsanız bu çok önemli bir nokta. Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? dile sorulduğunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de bu. Şöyle bir düşünün; soğuk ve güneşi daha az gördüğünüz kış aylarında depresyona daha eğilimli olursunuz. Böyle bir durumda kendinizi de özellikle şekerli besinlerle mutlu etmeye çalışırsınız. Oysa yaz aylarında güneş daha çok ısıtır yeryüzünü, hava sıcaktır, doğa size gülümser. Kendinizi ruhsal olarak kötü hissettiğinizde de yiyeceklerle değil açık havada yapılan yüzme, yürüyüş gibi etkinliklerle mutlu olmaya çalışırsınız. İşte yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? sorusunun yanıtlarından biri de sbu.

Çünkü plajda formda görünmek istersiniz

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır?

Yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? sorusunun en can alıcı yanıtı belki de bu. Bütün kış kendinizi yiyeceklere vermiş olsanız bile (ki bu son derece zararlı bir tercih) yaz mevsiminin ayak sesleri duyulduğunda siz de ipleri daha sıkı tutmaya başlarsınız. Çünkü yaz demek biraz da tatil demek, incecik elbiseler demek, kabanların altına saklanmak artık mümkün değil demek. Bu yüzden de yiyip içtiklerinize, egzersiz programınıza daha fazla dikkat edersiniz. Üstelik bunu da bütün yaz mevsimi boyunca sürdürürsünüz.

İşte yaz mevsiminde yağ yakmak, kilo vermek neden daha kolaydır? sorusuna bu şekilde toplayabilirim.

Yani durum böyle! O zaman neden siz de kilo vermek için yaz aylarından yararlanmayasınız ki?


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.