Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları

19 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
ana-2.jpg

Gelin bugün biraz daha güzelleşelim! Size doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları hakkında birkaç ipucu vereyim. Biliyor musunuz, sağlıklı beslenmek sadece formda olmanızı, fazla kilolardan kurtulmanızı sağlamaz. Aynı zamanda cildinizin, saçınızın tırnaklarınızın da daha güzel görünmesini sağlar. Eğer daha sağlıklı bir cilt, daha ışıltılı bakışlar ve daha canlı saçlar istiyorsanız, vücudunuza ne aldığınıza yani yiyip içtiklerinize de dikkat etmelisiniz.  O zaman gelin bir bakalım doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları neler…

Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları: İçiniz de dışınız da güzel

Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunu şöyle madde madde bir anlatmak isterim. Neler yemeliyiz ki hem kilo vermek ya da kilo korumak hem sağlıklı olmak hem de daha güzel görünmek gibi hedeflerin hepsine bir anda kavuşalım.

1- Temiz beslenin: Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusuna bu madde ile başlamak istiyorum. Bedeninizin “zarfını” yani cildinizi sağlıklı tutmak için kilit nokta sürdüğünüz kremler değil, yedikleriniz ve içtikleriniz. Güzel ve daha da önemlisi sağlıklı bir cilt için yeteri kadar protein, sağlıklı yağlar, lif ve kompleks karbonhidratlar tüketmelisiniz. Bu öncelikli adım. Zaten dikkatinizi çekmiştir, kilo vermek, kilo korumak ve sağlıklı olmak için de böyle beslenmek zorundasınız. Yani eğer fazla kilolarınız varsa beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle dış görünüşünüzü de olumlu anlamda değiştirmeyi sağlayacaksınız. Şimdi ayrıntılara biraz daha yakından bakalım.

2- İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durun: Kilo vermek, zayıflamak isteyenlere söylediğim ayrıntıyı bu konuda da tekrar edeceğim. Ambalajlı ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun. Çünkü bunlar kilo verdirmek bir yana dursun genel sağlığınıza da zarar verecek tatlandırıcılar başta olmak üzere katkı maddeleri içerir. Doğal olarak bu yiyeceklerin vücudunuzda yarattığı hasar, dışarıdan da görünür. Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

3- Şekerden uzak durun: İşte bu, doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda başka önemli bir madde. Şeker ya da şekerli yiyecekler tüketmek sadece kilo almaya neden olmakla kalmaz aynı zamanda cildinizin ışıltısını da bozar. Şeker, vücutta hormonal tahribata neden olur bu da birçok başka zararının yanı sıra cildinizin ışıltısını ve gençliğini koruyan kolajeni de yıkar geçer. İşte bu yüzden ışıltılı bir cilt istiyorsanız tıpkı kilo vermek için olduğu gibi şeker ve şeker içeren yiyeceklerden de uzak durmanız gerekir.

4- Daha fazla yeşil sebze tüketin: Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda paylaşacağım ayrıntılardan biri de bu. Aslında mantık basit, yeşil sebzeler vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, kilo vermek ya da kilo korumak için gereken lifi sağlar. Bütün bunları yaparken bir yandan da cildinizden saçlarınıza ve tırnaklarınıza kadar daha güzel ve ışıltılı görünmeye yardımcı olur.

Hem güzel hem sağlıklı olmanın yolu

 Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları

5- Yeteri kadar protein tüketin: Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlere de önerdiğim önemli ayrıntılardan biri bu: Yeteri kadar protein tüketmek. Bu, sadece fazla kilolardan kurtulma konusunda değil daha güzel görünme konusunda da kilit bir rol oynuyor. Neden mi? Şöyle anlatayım: Vücut hücreleri onarılmak için amino asitlere ihtiyaç duyar. Buna saç ve cilt hücreleri de dahil elbette. İşte bu da doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları arasında yer alan önemli bir ayrıntı. Bu yüzden hem hayvansal hem de bitkisel protein almaya özen gösterin.

6- Antioksidan özelliği olan yiyecekler tüketin: Devam edelim doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusuna. Antioksidanlar, serbest radikallerin vücut hücrelerinde neden olduğu zararlı etkileri nötralize eder. Buna ciltte erken yaşlanma belirtileri de dahil. İşte bu yüzden antioksidan sebze ve meyveleri yeteri kadar tüketin. Hemen ilk anda akla gelen ve antioksidan etki sağlayan yiyecekleri şöyle bir sayayım: Yeşil yapraklı sebzeler, çilek, ahududu, yaban mersini gibi meyveler, fındık ve tahıllar.

7- Çinko eksikliğine dikkat: Doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda önem verdiğim bir başka maddeye sıra geldi. Çinko eksikliği, hem genel sağlık hem de dış güzellik açısından önemli bir konu. Bir yandan cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan kollajen üretimine katkıda bulunan çinko,  diğer yandan da vücudunuzun hormonal dengesini korur ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

8- Su için: Özellikle kilo verme ve kilo koruma konusunda altını çizdiğim bu ayrıntıyı doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda da atlamak olmaz. Hayatın kaynağı su. Vücudunuzun içten ve dıştan sağlıklı olmasını sağlamak için kendinizi susuz bırakmayın.

9- İyi uyuyun: Hani bazen şaka olsun diye söylenir ya “güzellik uykusu” …  Aslında o şaka değil, gerçek. Yine hatırlarsanız eğer sağlıklı zayıflamak için yeteri kadar uykunun önemli olduğunu sık sık vurguluyorum. Aynı durum daha güzel görünmek için de geçerli. Günde en az sekiz saat uyuyun… Uyuyun ki vücudunuz hem kendini yenilemek hem de dinlenmek için yeteri kadar fırsat bulsun.

Gördüğünüz gibi doğru beslenerek daha güzel görünmenin sırları konusunda size çok da yabancısı olduğunuz şeyler söylemedim. Bütün bu ayrıntılar, sağlıklı kilo vermek ve kilo korumak konularında da geçerli. Lütfen unutmayın, sağlık bir bütün ve işin temelinde de doğru beslenmek yatıyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.