WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler

23 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
1.jpg

Kilo vermek, zayıflamak isteyenlerin en çok kafasını kurcalayan ayrıntılardan biridir “sağlıklı zayıflamak için hangi besinleri tüketmeliyim?” sorusunun yanıtı. Bu konuda her kafadan bir ses çıkar çünkü. Kimi “bunu yiyin” der, kimi “onu değil, bunu tüketin” diye önerir. Gelin bugün size bu konuda kısa kısa ipuçları vereyim. Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler hangileri onları bir hatırlatayım. Yeri geldikçe metabolizma hızlandıran, yağ yaktırıp kilo verdiren yiyecekleri anlatıyorum ama bu kez ana başlıklar altında genel bir toparlama yapmak istedim sizin için. Şöyle bir bakalım kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler hangileri.

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler: Deniz ürünleri

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusundaki toparlamamıza deniz ürünleri ile başlamak istedim. Çünkü bunlar, başta Omega 3 olmak üzere sağlıklı yağ kaynakları ve aynı zamanda protein ihtiyacını da karşılar. Bir bakalım hangileri bu deniz ürünleri.

Ton balığı
Somon balığı
İstiridye

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler arasında saydığım somon ve ton balığı zaten uzun süredir sağlıklı beslenme listelerinde ilk sıralarda. Bana göre ülkemizde çok da tüketilmeyen istiridyenin ise zayıflamak isteyenler için çok önemli bir özelliği var: İştahı kontrol eden leptin hormonu dengeler. Ayrıca çok iyi bir çinko kaynağıdır.

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler: Sebzeler

Şimdi gelelim kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda sebzelere. Beslenmenin temel unsurlarından biri sebzeler. Öncelikle sağlıklı birer vitamin ve mineral kaynağı. Ayrıca kilo verme sırasında gerekli olan tokluk hissini sağlayan lif de içeriyorlar. Haydi gelin bir bakalım, en çok yağ yaktıran sebzeler hangileri.

Lahana
Ispanak
Marul
Roka
Brokoli
Yeşil biber
Kuşkonmaz
Salatalık

Yağ yaktıran baharatlar

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusundan daha önce bu konuda bazı ipuçları vermiştim. Bugün de şöyle bir toparlama yapayım:
Acı kırmızı biber
Zencefil
Zerdeçal
Tarçın
Hardal tohumu
Biberiye

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler: Kuruyemişler

Şimdi gelelim kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda kuruyemişlere. Şöyle sıralayayım:
Çiğ badem
Fındık
Ceviz
Tuzsuz kabak çekirdeği

Bütün bu kuruyemişler, özellikle ara öğün olarak tüketebileceğiniz, tokluk hissi sağlayan sağlıklı yağ kaynakları. Ama dikkat etmeniz gereken nokta tükettiğiniz kuruyemişin miktarını abartmamanız gerektiği. Günlük bir avuçla yetinin, aksi halde kilo vermek isterken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

“Yasak” ama çok sağlıklı:Siyah pirinç

Bir zamanlar Çin’de sadece imparatorların yediği siyah pirinç bugün beslenme trendleri arasında yükselen bir değere sahip. Çok etkili bir antioksidan olan siyah pirinç, lif ve E vitamini deposu, iltihaplanmayı önlüyor. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin de en büyük yardımcıları arasında. Bu yüzden de kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler arasında yer alıyor.

Kırmızı et

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda kırmızı eti de atlamayalım. İyi bir protein kaynağı kırmızı et. Protein de kilo vermek, yağ yakmak isteyenlerin en önemli ihtiyacı. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, etin pişirilme tarzı. Yağda kızartmak yerine ızgara gibi sağlıklı yöntemleri tercih etmekte fayda var.

Protein kaynağı yumurta

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunu anlatıp yumurtadan söz etmemek olmaz. Protein kaynağı yumurta, kilo vermek isteyenlerin en büyük dostu. Özellikle de sabah kahvaltılarında.

En çok yağ yaktıran meyveler

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda sıra geldi meyvelere. “Yağ yakma” söz konusu olduğunda ilk akla gelen meyve greyfurt oluyor. Elbette o da var, ama listemiz şöyle:

Limon
Greyfurt
Elma
Avokado
Nar
Yaban mersini
Çilek
Erik

Tok tutan, lif kaynağı tohumlar

Şimdi de sırada tohumlar var. Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda bunları atlamak olmaz. Özellikle lif kaynağı olan ve tok tutan tohumları şöyle sıralayabilirim:
Chia tohumu
Kinoa
Yulaf ezmesi

Kök bitkiler

Tatlı patates
Turp
Kırmızı pancar

Kilo vermek, yağ yakmak için ne içelim?

Sıra geldi önemli bir ayrıntıya. Metabolizmasını hızlandırıp yağ yakmak isteyenlerin tüketmesi gereken içecekleri şöyle sıralayayım:
Su
Yeşil çay
Maça çayı

Kilo vermek isteyenler için en çok yağ yaktıran yiyecekler konusunda hazırladığım toparlama bu şekilde. İlerleyen zamanlarda bu listede yer alan besinlerle ilgili daha ayrıntılı bilgiler de paylaşacağım.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.