Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları

4 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
aktif.jpg

Şimdi size bir sır vermek istiyorum. Kilo vermek gözünüzün korktuğu kadar zor bir iş değil! Önce sağlıklı beslenerek ilk adımı atıyorsunuz. Sonra hayatınıza yapacağınız küçük dokunuşları da buna eklediğinizde yağ yakmak, fazla kilolardan kurtulmak yani zayıflamak ilk anda düşünmediğiniz kadar kolaylaşıyor. Disiplinli olmak şart elbette. İsterseniz bugün size kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları vereyim. Birazdan maddeler halinde sıralacağım bu ipuçlarının ortak noktası şu: Aktif, hareketli bir yaşam sürmek. Bunun için neler yapabileceğinizi hatırlatacağım size birazdan. Neyse… Sözü fazla uzatmadan geçiyorum kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusuna.

Öncelikle şunu söyleyeyim… Eğer bütün gününüzü bir ofiste, masa başında oturarak geçiriyorsanız, hareketli bir hayata adım atmak bir tür “meydan okuma” anlamına gelebilir sizin için. Ama kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalmak istiyorsanız, sağlıklı beslenme ile birlikte aktif hayata da geçiş yapmak zorundasınız.

Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusuna başlarken altını çizmem gerekiyor ki “aktif hayat” öyle dağlara tırmanmak, denizlerin derinliklerine dalmak, saatlerce spor salonlarında ter dökmek anlamına gelmiyor. Baştan da söyledim zaten, yapılacak olan, günlük ve durağan hayata küçük dokunuşlarla biraz hareket katmak. Bunu yapmak da sandığınız kadar zor değil. Biraz çaba ile olabilecek türden.

Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları neler şöyle bir sıralayayım.

Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları

Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları

15 dakika erken kalkın: Hareketli bir hayata geçmek için atabileceğiniz ilk adım gününüzü 15 dakika erken başlatmak olabilir. Saatinizi, her zaman uyandığınız saatten 15 dakika önceye kurun. Sonra yataktan kalkın ve yatak odanızdan bile çıkmadan küçük esmene ve sıkılaşma hareketleri yapın. Bu kısacık zamanda yapacağınız ve sizi kan- ter içinde bile bırakmayacak bu küçük egzersiz, yağ yakımını sabahın erken saatlerinden itibaren başlatacaktır.

Gece dışarı çıkın: Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusunu anlatırken en eğlenceli olanları seçmeye çalıştım. Gece dışarı çıkmak da bunlardan biri. Önemli olan ne yapacağınız. Günlük hayatınıza biraz aktivite katmak, yağ yakmaya yardımcı olmak için arkadaşlarınızla buluşup gece yürüyüşleri yapabilirsiniz. Belki evinizin yakınlarındaki bisiklet yollarından faydalanıp biraz pedal çevirirsiniz. Ya da belki dansa gidebilirsiniz. Bütün bunları yaparken zaten “yağ yakmam gerek” diye strese girmeden eğlenceli vakit geçireceksiniz. Bu sırada da kilo verme konusunda size yardımcı olacak şekilde fazladan yağ yakma olanağı bulacaksınız.

Evinizi serin tutun: Bu da metabolizmanızı hızlandırıp daha fazla yağ yakma için yapabileceğiniz küçük dokunuşlardan biri. Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusunda da önemli bir yeri var. Evinizi buzdolabı gibi yapmanızı önermiyorum, sadece evinizi biraz serin tutarsanız bu sizin daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Bahçeniz varsa şanslısınız: Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusunda bir başka eğlenceli ayrıntıya sıra geldi. Toprak ile uğraşmanın hem çevreye hem de size ne kadar büyük katkısı olduğunu biliyor musunuz? Büyük şehirlerde zor belki ama eğer imkan bulabilirseniz küçük bir bahçe edinip, toprağı kazıp, dikip, sulayıp, düzenleme yaparak fiziksel olarak aktif kalırsınız. Bu da sizin kilo vermek için daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Alışverişe çıkın: Gördüğünüz gibi kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları o kadar da zor değil. Şimdi de yine böyle eğlenceli ayrıntılardan birine sıra geldi. Gelişen teknolojiyle birlikte artık oturduğunuz yerden istediğiniz her şeyi sipariş edip kapınıza kadar getirtmek mümkün. Ama amacınız yağ yakmak ve kilo vermek ise bunu tercih etmeyin. Alışverişe kendiniz gidin. Vitrinlere bakın, market reyonlarını dolaşın. Hiç sıkılmadan fazladan egzersiz yapmış olacaksınız.

Ofiste egzersiz yapın: Şaşırmayın öyle, bunu yapabilirsiniz. Nasıl mı? Anlatayım… Gün içinde, çalıştığınız masadan kalkın ve biraz hareket edin. Söz gelimi iki saatte bir masanızdan ayrılıp ofis içinde çok da yavaş olmayan adımlarla yürüyün, küçük gevşeme ve esneme hareketleri yapın. Bu şekilde kaslarınızı çalıştırır hem de beyninizi boşaltıp masanızın başına daha açık ve dinlenmiş bir kafayla dönebilirsiniz.

Evinizi temizleyin: Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusuna devam edelim. Evde temizlik yapın. Elbette bu düzenli egzersizin yerini tutmaz. Ama hiç hareket etmemekten iyidir. Evinizi süpürüp silerken, toz alırken ya da lavaboları ovarken fazladan yağ yakmak mümkün olur.

Asansörü unutun: Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusunda en basit ayrıntılardan birine sıra geldi. Asansör yerine merdiven kullanın. Çok gerekmedikçe gideceğiniz yerlere kendi aracınızla değil toplu taşıma ile gidin. Böylece birkaç durak inip fazladan adım atma şansınız da olacaktır. Bu da fazladan yağ yakma anlamına geliyor.

Kilo vermek için daha fazla yağ yaktıran ipuçları konusunda anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Gördüğünüz gibi bütün bunları yapabilmek hiç de zor değil. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programına katıldığında fazladan yağ yaktıran, kilo verme konusunda yardımcı olan ayrıntılar.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.