Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek

22 Şubat 2019- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Eğer kurtulmak istediğiniz fazla kilolarınız varsa bu amaca ulaşmak büyük mutluluk! Aslına bakılırsa büyük bir “meydan okuma” bu. Yeme alışkanlıklarını, uyku düzenini, beslenme biçimini kısacası tüm hayatı değiştirmek ve sonunda amaca ulaşmak. Buraya kadar tamam. Şimdi bir sır vereceğim size. Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek hakkında bazı ipuçları paylaşacağım. Aslında en az fazla kilolardan kurtulmak kadar önemli ama çok da göz önüne alınmayan ayrıntılar bunlar. Daha fazla meraklandırmadan başlayayım anlatmaya kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek nedir? İlk anda sorun gibi görünen bu ayrıntıların üstesinden nasıl gelinir?

Deri sarkması

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek arasında en önemlilerden biri bu. Bu yüzden de ilk sırala almak istedim. Fazla kilolardan kurtulduktan sonra deri sarkması kişiden kişiye, kaç kilo verdiğinize, o kiloları nasıl verdiğinize göre değişiklik gösterir aslında.

Birçok kişi fazla kilolarından kurtulduktan sonra bu sorunla mücadele etmek zorunda kalabilir. Bazen o sarkan deriler, kilo vermenin mutluluğunu bile gölgeleyebilir.

Ama bu sizi fazla kilolarınızdan kurtulma amacından geri çevirmesin. Çünkü çaresiz bir durum değil.

Ne yapılabilir? Kilo verme sürecinden sonra deri sarkması gibi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, sağlığınızı da bozan şok diyetlerden uzak durun. Beslenme danışmanınızın yaşam tarzınıza, yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun olarak hazırlayacağı beslenme programına uyun. Kilo verdikten sonra deri sarkması sorunu yaşamak istemiyorsanız, beslenme programıyla eş zamanlı olarak düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Yoga, pilates, ağırlık egzersizleri ya da hiçbirini yapamıyorsanız düzenli olarak yürüyüş yapın. Bu şekilde hem metabolizmayı hızlandırıp kilo verme sürecine katkıda bulunmuş hem de kas kütlenizi artırmış olursunuz.

Yiyeceklerle ilgili kaygı bozuklukları

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek konusunu anlatmaya devam edelim. Fazla kilolardan kurtulup zayıflamaya çalışmak kişinin yiyeceklerle olan ilişkisini de bozabilir. Kaygı, takıntı gibi ruhsal sorunlara yol açabilir.

Ruh sağlığı uzmanlarına göre kilo vermeye çalışan bazı kişiler, yiyeceklerle “sağlıksız” bir ilişki geliştirebilir.

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek arasında bu maddenin de büyük bir önemi var. Bu konuda yapılan araştırmalara göre zayıflamak isteyen bazı kişiler bu konuyu öylesine büyük bir takıntı haline getiriyor ki durmadan yiyeceklerin kalorisi, besin değeri gibi konular üzerine kafa yoruyor. Bu aşırı düşünce durumu da bu kişilerde kaygı bozukluklarına yol açıyor.

Ne yapılabilir? Bana sorarsanız kilo verme sürecinde yiyeceklerin kalorisine, besin değerine ya da bunun gibi sorunlara böyle takıntılı bir şekilde odaklanmak yerine daha pozitif bir düşünme şekli geliştirebilirsiniz. Hatta kilo verme amacını bir basamak geriye itip hayat tarzınızı değiştirdiğinizi, akılcı beslenmeyi öğrenmeye başladığınızı, bütün bunların sonucunda da daha sağlıklı ve kaliteli bir hayata doğru adım adım ilerlediğinizi düşünebilirsiniz. Bu şekilde yiyecekleri, amacınıza ulaşmanızı engelleyen düşmanlar gibi görmekten de kurtulabilirsiniz.

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek: Yalnızlık duygusu

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek konusu biraz karmaşık gibi görünebilir. Ama aslında ne tür beklenmedik sorunlarla karşılayacağınız hakkında fikriniz olursa onlarla mücadele konusunda o kadar güçlü olursunuz.

Kilo verme sürecinde birçok kişinin karşılaştığı önemli sorunlardan biri de “yalnız kalmışlık” hissi.

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek arasında bunun da duygusal olarak büyük önemi var. Etrafınızdaki herkes sizin sağlıklı beslenme, kilo verme konusundaki çabanızı desteklemeyebilir. Hatta çok yakınlarınız, kendi aileniz bile. Bu durumla karşılaştığınızda kendinizi “yalnız” hissedip yavaş yavaş, kilo almanıza yol açan eski alışkanlıklarınıza dönebilirsiniz. Yani size yeterince destek olmadığını düşündüğünüz yakınlarınız sizi “yolunuzdan döndürebilir.” Tabii eğer siz izin verirseniz. Ama amaç kilo vermek, daha sağlıklı bir hayat sürmekse bu duruma da direnmek gerek diye düşünüyorum.

Ne yapılabilir? Bana sorarsanız, sizi amacınızdan döndürmeye çalışan hiçbir kelimeye, hiçbir davranışa prim vermeyin. Şunu unutmayın ki daha güzel, sağlıklı ve kaliteli bir hayata doğru ilerliyorsunuz. Ayrıca eğer ailenizin ya da arkadaşlarınızın kilo verme sürecinde sizi yeteri kadar desteklemediğini düşünüyorsanız hemen kötü hislere kapılmayın. Onlarla konuşmayı, neler hissettiğinizi anlatmayı deneyin. Yine istediğiniz desteği alamadıysanız yola yalnız başınıza devam edin. Hem kilo verme sürecinde sizinle aynı mücadeleyi veren başka yol arkadaşlarıyla karşılaşmayacağınızı kim söylüyor ki!

Hiçbir elbisem üzerime olmuyor!

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek arasında belki de en pozitif olanı bu.

Fazla kilolarınızdan kurtulup zayıfladıktan sonra büyük olasılıkla gardrobunuzdaki kıyafetlerin hiçbirinin artık size olmadığını göreceksiniz. Bu bir anlamda amacınıza ulaşmak üzere başarılı bir şekilde ilerlediğinizi gösterir. Ama şu an anlatmak istediğim başka bir durum.

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek konusunda belki de göz ardı edilen önemli bir ayrıntı bu. Yeni elbiseler almak zorunda kalmak hatırı sayılır miktarda para harcayacağınız anlamına gelir. Bu da kesenizi biraz zorlayabilir.

Ne yapılabilir? Öncelikle para harcamanız gerektiği için üzülmeyi bir kenara bırakın. Artık yepyeni bir siz oldunuz, keyfini çıkarın. Sonra da gardrobunuzu elden geçirin. Tadilat yaptırarak yeniden kullanabileceğiniz birkaç kıyafetiniz mutlaka kalmıştır. Sonra da yavaş yavaş yeni kilonuza ve “yeni size” uygun kıyafetler almaya başlayın.

Kilo vermek ile ilgili kimsenin söylemeyeceği 4 gerçek bu şekilde özetlenebilir.

Lütfen unutmayın… Fazla kilolardan kurtulmak için çıktığınız bu yol sizi daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayata götürecek. o yüzden karşınıza çıkabilecek zorluklarla mücadele etmek kaçınılmaz olabilir. Ama hiçbir zorluğun sizi yolunuzdan döndürmesine izin vermeyin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.