Yılbaşı gecesi için sağlıklı beslenme önerileri bersu ekinci

29 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
8-3.jpg

Evet! Büyük gece geliyor. Takvimdeki son yaprak da “daha iyisi, daha güzeli, daha umutlusu” dilekleriyle koparılacak ve taptaze bir 365 gün uzanacak önümüzde.  Elbette böyle bir geceyi kutlayacağız.  Veee! Bu mutlu gecede büyük çoğunluğumuz bir yıl sıkı sıkıya uyguladığımız beslenme programlarımızı  “sabote edeceğiz.” Sonra da belki bir belki de birkaç hafta boyunca bunu telafi etmeye çalışacağız. Yani günahlarımızın bedelini ödeyeceğiz.  Ama her şeyin bir çaresi var. Yani yılbaşı gecesi sağlıklı beslenme kuralları aklımızın bir köşesinde bulunursa bunları uygulayıp düzenimizi koruyabiliriz. Biz de bunun için size yılbaşı gecesi sağlıklı beslenme önerileri vereceğiz.

Elbette o gece hazırlanan sofraların zenginliği sizi baştan çıkarabilir. Biraz ondan biraz bundan derken kendinizi kaybedebilirsiniz.

Ama “tehlikenin farkına varır” ve iyi hazırlanırsanız bu geceyi de kazasız belasız atlatabilirsiniz. Biraz dikkat, biraz strateji ve biraz ön hazırlık yeter.  Yılbaşı gecesi de sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızdan ödün vermeden güzel sofralar kurabilir ya da gittiğiniz davetlerde zararsız yiyecekler seçebilirsiniz.

Yılbaşı gecesi nasıl sağlıklı besleneceğiz? Bu büyük geceye kendimizi nasıl hazırlayacağız? En önemlisi de diyelim ki bir geceliğine beslenme programımızı sabote ettik, bunu zararın boyutlarını giderek büyütmeden nasıl düzelteceğiz?

İşe yılbaşı gecesi için sağlıklı menü önerileriyle başlayalım. Hazırlıklar için şimdiden kolları sıvayabilirsiniz.

Bu yiyecekleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Üstelik çok sayıda seçeneğiniz var.

Birinci seçenek

 • 1 yemek kasığı gavurdağ salata
 • 1 yemek kaşığı haydari
 • 1 yemek kaşığı ezme
 • 1 yemek kaşığı yoğurtlu semizotu
 • 1 porsiyon et veya tavuk veya hindi şiş

İkinci seçenek

Balığı tercih edebilirsiniz. Ama kızartma değil, buğulama. Yanında salatayla yılbaşı gecesi keyifle tüketebileceğiniz lezzetli bir seçenek.

Üçüncü seçenek

 • Izgara kalamar
 • Izgara ahtapot
 • Deniz börülcesi
 • Közlenmiş patlıcan
 • 1 kaşık söğüş karides
 • Mevsim salatası yiyebilirsiniz.Ama dikkat! Bu kadar mezenin üstüne balıktan uzak durun..

Unutmayın, bu menü seçeneklerini sadece yılbaşı gecesi değil ileride de kullanabilirsiniz.

Şimdi de gelelim o gece için “strateji” belirlemeye.

Gideceğiniz yolu seçin

Yılbaşı gecesi özenle hazırlanmış, üzeri çeşit çeşit yiyeceklerle donatılmış bir sofraya kayıtsız kalmak gerçekten çok zor. Elbette siz de bu yiyeceklerin tadına bakmak isteyeceksiniz. İşin aslı bakacaksınız da! Ama burada püf noktası “doğru seçim“. Hangi yiyeceklerin tadına bakacağınıza önceden karar vermelisiniz. Yani bir strateji belirlemelisiniz.

Kendinize soracağınız soru şu: “Bu yiyeceklerden en çok hangisini istiyorum?” Tatlı mı ya da uzun zamandır canınızın çektiği ama beslenme programınızı bozmamak için uzak durduğunuz bir başka yiyecek mi? Gecenin geri kalanını sağlıklı besinleri tüketerek geçirebilmek için öncelikle sizi en çok tatmin edecek ve mutlu hissetmenizi sağlayacak yiyeceği seçmeniz gerekiyor.

Partiye sakın aç gitmeyin

Unutmayın, yılbaşı partisine çok aç giderseniz o kadar güzel ve çeşitli yiyeceği bir arada gördüğünüz zaman kendinizi tutmanız da zor olur. Kıtlıktan çıkmış gibi yiyebilirsiniz. Bu yüzden partiye aç gitmeyin. Ama bu da önceden tıka basa yemek yiyin anlamına gelmiyor. Parti öncesinde protein ve lif içeren hafif besinler tüketebilirsiniz.

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Akşam saatlerindeki yılbaşı partisine hazırlanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta vücudunuzu susuz bırakmamak. Günlük su tüketiminize biraz daha özen gösterin. Bunun için gün boyu bol bol su için.

Yılbaşı gecesi alkol alırken nelere dikkat etmeliyiz

Adettendir… Yeni yılın gelişi birkaç kadehle kutlanır. Eğer gece alkol tüketecekseniz yavaş yavaş için. Kadehleri arka arkaya devirirseniz bu hem sağlığınızı kötü etkiler hem de belki gecenin geri kalanının sizin için zehir olmasına neden olur. Bu yüzden içkinizi yudum yudum, keyfine vararak için.

Alkolde favorim rakı veya cin yani açık renkli içkiler. Mayalı içkilerden uzak durum. Ama rakıyı da abartmayın. İki kadeh rakı yeterlidir.
Alkolün yanında yiyecek tercihinizi proteinden yana kullanın. Özellikle badem ve ceviz gibi çerezler alkolle birlikte tüketmek için idealdir.
Ama leblebiden ve meyveden uzak durun. Çünkü alkolde şeker var ve karbonhidratlarla birleşirse yılbaşı gecesinin sonunda ağırlaşabilirsiniz. Alkol ve meyve birleşimi kilo yapar. Eğer rakı içiyorsanız yanında peynir, tuzsuz badem iki adet ceviz, ana yemek olarak da balık ya da hindi tercih edebilirsiniz.

Yılın ilk günü için alkol savar menü

Eh, o kadar dikkat etmenize ağman muhtemelen yiyeceği de alkolü de fazla kaçırmış olabilirsiniz. Sabah çok zor kalkacaksınız büyük olasılıkla. Ama yine de kendinize olabildiğince sağlıklı bir kahvaltı hazırlayın. Peki bir gece önce tükettiğimiz alkolün etkilerini nasıl ortadan kaldırabileceğiz.

İşte sihirli menü:

SABAH:  Hemen nasıl yapacağınızı anlatalım: 1 yumurta , 1 yemek kaşığı lor peyniri, 2-3 mantar ve 1 avuç maydonoz. Hepsi bu kadar. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın.

ARA ÖĞÜN: Bir tane ceviz ve yanında Türk kahvesi..

ÖĞLEN: Maydonozlu unsuz brokoli çorbası. Gereken malzemeler de kolay bulunacak türden. Hemen sayalım:  250 gram brokoli, 1 yeşil soğan, yarım demet maydonoz, 2-3 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı kinoa.  Bu çorbanın ardından ara öğün olarak bir tane ceviz tüketebilirsiniz.

AKŞAM: Izgara brokoli üzerine iki yemek kaşığı lor peyniriyle günü  tamamlayabilirsiniz.

Biraz yürümekten zarar gelmez

Bir gece öncesinin yorgunluğu ertesi gün hemen geçip gitmez elbette. Onca alkol almanın yiyip içmenin bir bedeli var. Büyük olasılıkla bol su da içseniz sağlıklı bir beslenme programı da uygulasanız kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Ama çivi çiviyi söker. Siz yine de açık havaya çıkıp kısa süreli tempolu bir yürüyüş yapın. Bunun kendinizi iyi hissetmenizi sağladığını göreceksiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.