Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler - BERSU EKİNCİ -

21 Ocak 2019- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Eğer kilo vermek, fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntının ne olduğunu biliyorsunuz: Mümkün olduğu kadar fazla miktarda yağ yakmak. Bugün size kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler konusundan söz edeceğim. “Yağ yakan yiyecekler” dediğim için hemen aklınıza öyle olağanüstü, bulunması zor yiyecekler gelmesin. Birazdan söz edeceklerim bulunması gayet kolay, hatta sık sık tükettiğimiz, sıradan besinler. Haydi gelin bakalım kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler nelermiş.

Kırmızı acı biber

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler konusuna pek çoğumuzun mutfağının baş köşesinde bulunan, sık sık kullandığımız kırmızı acı biber ile başlamak istiyorum. İster toz olsun ister çiğ biber halinde, kırmızı acı biber kapsaisin içerir. Zaten kırmızı biber acısını da bu kapsaisinden alır. Kırmızı acı biberin kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler arasında yer almasının nedeni de bu. Bibere acı tadını veren kapsaisin, metabolizmayı hızlandırıp daha fazla yağ yakmaya yardımcı olur.  Ama konunun burasında bir virgül koyalım. Acı biber tüketmek herkes için o kadar da kolay olmayabilir. Can yakmak ya da mide sorunlarına yol açmak istemeyenler için şöyle bir öneride bulunabilirim. Kırmızı acı biberi, salatalara ya da yemeklere ekleyip sert tadını seyreltebilirsiniz. Bu arada eğer hiç acı tüketemiyorsanız, kapsaisin maddesinin tatlı kırmızı biberde de bulunduğunu hatırlatmak isterim.

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler: Yağsız et

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Eğer kilo vermek istiyorsanız, hiç et yememek yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri. Çünkü et, çok kıymetli bir protein kaynağı. Protein de kilo vermek için en çok ihtiyaç duyulan ayrıntı. Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler arasında yağ oranı çok yüksek olmayan et de yer alıyor. Burada önemli olan nokta etin pişirilme koşulları.  Amacınız kilo vermek, fazla kilolardan kurtulmak olduğuna göre etinizi sağlıklı koşullarda yani ızgara ya da buğulama yöntemiyle pişirmeniz gerektiğini biliyorsunuz zaten. Yani sakın kilo vermek için et yararlı diye düşünüp bol yağlı kızartmalara yönelmeyin.

Tam tahıllar

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler konusuna tam tahıllar ile devam edelim. Tam tahılların sayfalarca anlatılacak kadar sağlık faydası var. Ama kilo verme konusunda da çok etkili bir yardımcı. Tam tahılların kilo verme konusundaki en önemli özelliği bol miktarda lif içermesi. Ayrıca sindirim süreci de diğer birçok yiyeceğe göre daha uzun sürüyor. Yani tam tahıl tükettiğinizde bedeniniz, bunu sindirmek için çok daha fazla enerji harcıyor. Bu da daha fazla yağ yakımı anlamına geliyor. Tam tahılların kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler arasında yer almasının bir başka nedeni de tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlaması.

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler: Balık

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Kilo vermek, metabolizmayı hızlandırmak isteyenlerin tüketmesi gereken bir başka besin grubu da balıklar. Ama hangi balıklar? Bunu da “yağlı balıklar” diyerek genel anlamda toparlayayım. Sonra da somon, ringa ve sardalya diyerek özelleştireyim. Bu balıklar öncelikle Omega – 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Bu içeriğin kilo vermek için en büyük önemi yağ yakmaya yardımcı olması. Buna ek olarak da iltihaplanmayı ve kalp hastalıkları riskini de azaltır.

Zeytinyağı

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Yoksa siz de kilo vermek için her çeşit yağı hayatından tamamen çıkaranlardan mısınız? Eğer öyleyse bence bir kere daha düşünün. En azından zeytinyağına bir şans verin. Çünkü eğer dozunda kullanılırsa zeytinyağı, metabolizmanızı hızlandırıp vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Bunlara ek olarak da GLP- 1 adı verilen önemli bir tokluk hormonunu artırıp HDL ile simgelenen iyi kolesterol seviyesini de yükseltir.

Yeşil çay

Kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler

Bu çayın kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler arasında ne işi olduğunu merak edebilirsiniz. Şöyle özetlemek isterim: Yeşil çay, yapılan tıbbi çalışmalarla kanıtlandığı üere EGCG adı verilen bir kimyasal içerir. Bu kimyasalın en önemli işlevi ise yağ yakımını hızlandırmak. Yani yeşil çay metabolizmanızı hızlandırıp daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay antioksidanlar açısından da son derece zengindir. LPD adı verilen kötü kolesterol seviyesini düşürür aynı zamanda hücre dejenerasyonunu da önler. Ama yeşil çayın kilo vermek isteyenler için yağ yakan yiyecekler arasında yer almasının bir başka nedeni daha var. O da bedeninize ihtiyacı olan hidrasyonu sağlaması. Ki yeterince sıvı almak metabolizmanın hızlanması ve böylece kilo vermek açısından da son derece önemli bir ayrıntı.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.