Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler

1 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
anarrr.jpg

Kilo verme ya da formunuzu koruma sırasında sizi en çok ne zorluyor? Büyük olasılıkla beklenmedik zamanlarda hissettiğiniz ani açlık krizleri. Belki de bu krizlere yenilip sağlıklı beslenme düzeninizi bile bozuyorsunuz. Eğer kilo verme konusunda en büyük engeliniz bu ayrıntı ise çözümü var. Ama akıllı beslenmeyi öğrenirseniz, kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler hakkında yeterince bilgi sahibi olursanız bu sorun çözülür. Hem de sizi çok fazla zorlamadan. Haydi gelin bakalım, kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler hangileri… Bu besinleri nasıl tüketmek gerekir.

Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler: Avokado

Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler konusuna bu değerli meyve ile başlamak istiyorum. Sürekli hatırlattığım gibi avokado özellikle sağlıklı yağlar açısından son derece önemli bir besin. Bu doymamış sağlıklı yağların sindirimi için vücudunuz uzun bir süre harcar. Bu da uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Avokadonun kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler arasında yer almasının bir başka nedeni de lif açısından son derece zengin olması.

Kilo verme sürecinde ya da kilo korumak için avokadoyu tüketmenin çok çeşitli yolları var üstelik. İsterseniz bir avokadoyu dilimleyerek ya da bir kaşıkla tüketebilirsiniz. Eğer dilerseniz de salatalarınıza katabilirsiniz.

Kilo dostu baklagiller

Kuru fasulye, mercimek, nohut, bezelye gibi baklagiller çok sağlıklı protein kaynaklarıdır. Bu besinler vücudunuza yararlı kompleks karbonhidratlar ve hem de lif açısından da son derece zengindir. Bunlara ek olarak baklagiller, uzun süre tokluk hissetmenizi de sağlar.

Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler: Et

Yüksek protein ve sağlıklı yağ kaynağı olan kırmızı et, birçok yiyecekten çok daha uzun sürede sindirilir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre tükettiğiniz etin cinsi de bu konuda herhangi bir değişiklik yaratmıyor. Biftek, tavuk ya da balık arasında bir fark yok bir başka deyişle. Fakat burada önemli olan nokta etin pişirilme şekli.

Etin kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler arasında yer almasının bir başka nedeni sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak da tokluk hissi sağlaması.

Yulaf ezmesi kolesterolü de dengeler

Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler konusuna özellikle çok fazla vakti olmayanlar için iyi bir kahvaltı seçeneği olan yulaf ezmesiyle devam edelim. Yulaf ezmesi, beta glukan adı verilen çözülebilir bir lif içerir. Bu da yulaf ezmesinin sindirimi için vücudunuzun uzun süre harcamasını gerektirir.

Ama kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler arasında yer almasının tek nedeni bu da değil. Yulaf ezmesi aynı zamanda kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi konusunda da yardımcı olur.

Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi tükettiğinizde bir sonraki öğüne kadar tok hissedebilirsiniz kendinizi.

Yumurta tokluk hissi sağlar

Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler konusundan söz edip yumurtayı atlamak olmaz. Özellikle kilo verme ya da kilo koruma sırasında çok etkili bir besin olan yumurta sağlıklı bir protein kaynağı. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz yumurta ya da omlet güne enerjik başlamanızı ve bir sonraki öğüne kadar tok kalmanıza yardımcı olur.

Badem de tok tutar

Benim danışanlarıma sık sık ara öğün olarak önerdiğim bir kuru yemiş badem. Elbette miktarını abartmamak, gün içinde sadece bir avuç tüketmek şartıyla. Kilo vermeye yardımcı uzun süre tok tutan besinler arasında yer alan badem hem sağlıklı yağlar hem de lif açısından son derece zengin.

Ama bu konuda bir ayrıntı vermek isterim size. Bademi ne zaman tükettiğiniz de çok önemli. Günlük bir avuç miktarla tokluk hissi sağlamanız için, açlığınız doruk noktaya çıkmadan badem tüketmeye başlamalısınız. Böylece aşırı tüketimi önlemiş olursunuz. Ama eğer açlıktan delirecek hale geldikten sonra bademle bunu bastırmaya çalışırsanız gereğinden fazla tüketebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Bonus: Su!

Bu benim de günlük hayatımda önem verdiğim bir ayrıntı. Bol bol su içerim. Bu hem metabolizmamı hızlandırır, hem bedenimi toksinlerden temizler. Ama en çok da beklenmedik zamanlarda karşıma çıkabilecek olan açlık krizlerini engeller. Bu yüzden hem kendim çok dikkat ediyorum hem de danışanlarıma bol bol su içmeleri gerektiğini hatırlatıyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.