Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları

10 Haziran 2019- Bersu Ekinci0
1.jpg

Tatili kim sevmez değil mi? Yeni yerler keşfetmek, sabah istediğin saatte kalkıp gece de günün ilk ışıklarına kadar gezmek. Elbette, canın ne istiyorsa yemek! Bunlar gayet güzel ama her şeyin bir bedeli var. Tatilde fazla kaçan yiyeceklerin de! Ama korkuya ya da umutsuzluğa gerek yok. Bu yazımda tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusunda bazı ipuçları vereceğim size. Hazır uzun bir tatili geride bırakmışken tam da zamanı diye düşündüm.  Böylece, doya doya keyfini çıkardığınız tatilin ardından kendinizi tekrar disipline sokup sağlıklı beslenme alışkanlıklarına kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları neler şimdi madde madde anlatayım.

Hemen tartıya koşmayın!

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusuna bu maddeyle başlamak istedim. Elbette tatilde fazla kaçırdığınız yiyeceklerin bedelinin ne olduğunu yani ne kadar kilo aldığınızı merak ediyorsunuz. Ama tatilin hemen ardından göstergede beliren o rakam sizi umutsuzluğa sürükleyebilir.  Zaten bir tür “tatil dönüşü hüznü” yaşarken bir de üstüne aldığınız kiloların pişmanlığı eklenmesin.  Bu yüzden tatil dönüşü, hemen eski sağlıklı beslenme ve egzersiz düzeninize dönün, tartıya çıkmak için kendinize birkaç gün süre verin. Sonra tartılın.  Büyük olasılıkla göreceğiniz rakam o kadar da moralinizi bozmayacaktır.  Bu ilk maddeyi anlattıktan sonra devam edelim tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusuna.

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları: Bol bol su için

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusuna yine önemli ve aslında her zaman dikkat edilmesi gereken bir kuralla devam ediyorum.  Kendinizi asla susuz bırakmayın.  Böylece hem vücudunuzu toksinlerden temizlemiş olursunuz hem de metabolizmanızın hızlanmasına katkıda bulunursunuz.

Lif zengini besinler tüketin

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları

Gelelim bir başka önemli maddeye. Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusunda çok önemli bir başka ayrıntıda sıra. Rahat tatil günleri içinde beslenmenize dikkat etmediyseniz bunun etkilerini sindirim sisteminiz üzerinde de görürsünüz. Tatil dönüşü bu konuda büyük sorunlar yaşamamak için bol bol lifli besinler tüketin. Bu şekilde bütün hayatınız gibi sindirim sisteminiz de eski sağlıklı haline döner. Yulaf, chia tohumu, keten tohumu gibi besinler liften yana zengindir. Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusunu anlatırken, vücudunuz için gerekli liflerin sadece bu besinlerde bulunmadığını, bol bol sebze ve meyve tüketmeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Düzenli uyuyun

Tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları

Sizi bilmiyorum ama bazı insanlar kendi yataklarından başka bir yerde kolayca uyuyamaz. Tatile gittikleri yerlerde de. İşte tatilden sonra kısa sürede forma girmenin yolları konusunda şimdi bununla ilgili bir noktaya değinmek istiyorum. Yatağını yadırgamak, geç yenen ve belki de uzun süren akşam yemekleri, gece gezmeleri derken tatilde uyku düzeni iyice bozulur. Bunun da kilo verme ya da kilo koruma üzerindeki olumsuz etkisini çok iyi biliyoruz artık. İşte bu yüzden siz siz olun tatil dönüşü eski sağlıklı ve düzenli uyku alışkanlıklarınıza en kısa sürede dönmeye çalışın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.