WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi

19 Aralık 2018- Bersu Ekinci0
2-3.jpg

Bazı sebzelerin kaderidir… Nedendir bilinmez sadece isimlerini duymak bile iştahın kapanmasına neden olur. Beslenme dünyasının en “kadersiz” sebzesi bamya da bunlardan biri. Ama eminim ki ağzına bile koymayanlar, bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi hakkında biraz bilgilenseler onu sofralarından eksik etmezler. Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi saymakla bitecek türden değil çünkü. İç organlardan saçlara, gözlerden kemiklere kadar öyle çok faydası var ki. Üstelik kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için de çok etkili bir yardımcı. Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi konusunu anlatacağım şimdi size.

Bamya yemek zayıflatır mı?

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi konusunu anlatırken ilk sıraya bizi en çok ilgilendiren ayrıntıyı almak istedim. Bamya, bol lif içeren bir sebze. Tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca kan şekerini de düzenler. Bütün bunlar da kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin sofralarında bu sebzeye sık sık yer vermesini gerektiren özelliklerden. Ayrıca bamya sindirim sistemini de düzenler ve bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi konusunu anlatmaya devam edelim. Bu sebzenin lifler açısından zengin olduğunu biraz önce söylemiştim. Bamya hem çözünür hem de çözünmez lifler açısından zengindir. Çözünebilir lifler ise kalp sağlığı açısından önemli, çünkü metabolik toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi: Diyabeti önler

Bamya, kateşin, epikateşin, prosiyanidin adı verilen antioksidanlar içerir. Bunlar da diyabeti yani daha yaygın bir deyişle şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı ve kemikleri güçlendirir

Bamya hatırı sayılır miktarda C vitamini içerir. Bu da vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi konusunu anlatırken bu ayrıntının da altını çizmek isterim. Bamya K vitamini açısından son derece zengindir. Bu da kemik sağlığının korunmasında önemli bir rol oynamasını sağlar.

Bamya ülseri önlemeye yardımcı olur

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi

Bamya sindirim sistemindeki asidi dengeler. Bu şekilde ülser başta olmak üzere mide ve sindirim sisteminin diğer organlarıyla ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bamyanın sağlık faydalarından biri de bu işte.

Depresyonu azaltır

Bamyanın sağlık faydaları ve zayıflamaya etkisi sadece bedene değil aynı zamanda ruhsal sağlığa da uzanıyor. Bamya sinir sistemini korumaya yardımcı olur, stresi azaltır.

Göz sağlığını korur

Retina için bir tür koruyucu kalkan görevi üstlenir bamya. Aynı zamanda katarakt oluşmasını da önler. Bamyanın sağlık faydalarının bu kadar olduğunu sanmayın. Çünkü bamyanın cilt ve saç sağlığı üzerinde de önemli etkileri var. İçerdiği C vitamini sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler, cilt dokularını yeniler.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.