Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı

31 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
ccc.jpg

“Tatlı” dediysem hemen aklınıza klasik tatlılar gelmesin elbette! Ama inanın bana en az onlar kadar hatta belki de onlardan daha fazla ağzınızı tatlandırıp keyfinizi yerine getirecek. Bildiğiniz gibi, önümüz Şeker Bayramı. Ben de size Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı önerisi hazırladım. Asla ve asla şeker içermiyor, başka zararlı katkı maddeleri de. Hazırlanması çok uzun sürmüyor. Üstelik ister ana yemekten sonra tatlı niyetine tüketirsiniz, ister konuklarınıza şeker ya da lokum niyetine ikram edebilirsiniz. Ben bu tarifi sizinle paylaşacağım için heyecanlıyım doğrusu. Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı diyorum ve hemen gerekli malzemelerle anlatmaya başlıyorum.

Gerekli malzemeler ve adım adım yapılışı

Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı hazırlarken gereken malzemeler için çok uzun bir listeye gerek yok.

Şöyle sıralayayım hemen.

12 tane Medine hurması
1 su bardağı kıyılmış tuzsuz çiğ badem
Yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
Yarım yemek kaşığı çiğ kakao
Bir su bardağı Chia tohumu

Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı hazırlarken gereken malzemeler bunlar. Şimdi gelelim tatlının nasıl yapıldığına.

Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı

Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı: Yanında şekersiz Türk kahvesi

Öncelikle hurmaları bir kaba koyun ve üzerini örtecek kadar da su ekleyip 1 saat bekletin.

Sonra suyu dökün ve hurmaların çekirdeklerini çıkartın.

Sağlıklı tatlı hazırlığı için ilk adım böyle. Bundan sonra yapmanız gereken, bütün malzemeyi blender’a koyup karıştırmak.

Ardından sıra Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı yapımında bir başka adıma geliyor. Bütün malzemeyi blender’da karıştırdıktan sonra kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz.

Şimdi yapmanız gereken o karışımı avucunuzda yuvarlayarak şekil vermek. Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı yapımı için yuvarlak hale getirdiğiniz tatlıyı bir kabın içinde hazırladığınız çekilmiş Hindistan cevizine bulayın ve bir servis tabağına yerleştirin.

Yine de aşırıya kaçmayın

Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı

İşte bu kadar basit! Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı tüketilmeye hazır…

Sözün burasında birkaç noktaya değinmek istiyorum. Şeker Bayramı için kilo aldırmayan, kilo koruyan sağlıklı tatlı adı üstünde şeker ya da zararlı yağlar, katkı maddeleri içermeyen bir yiyecek. Ama bu durum onu da sınırsız tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor elbette.

Bu nefis tatlıyı (ya da şeker diyebilirsiniz) günde bir tane, haydi bayramın şerefine en fazla iki tane tüketebilirsiniz.

Bana sorarsanız bu sağlıklı tatlı, ziyaretinize gelen konuklara şekersiz bir Türk kahvesi eşliğinde de ikram edilebilir.

Hepinize iyi bayramlar…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.