Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay

6 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
lemmon.jpg

Evet! Artık yaz mevsiminin o uzun, güneşli ve en önemlisi de sıcak günlerini geride bıraktık sayılır. “Pastırma yazı da” bitince artık soğuk havalara “merhaba” diyeceğiz. Benim etrafımda daha şimdiden soğuk algınlığına yakalananlar çoğaldı bile. Hava sıcaklığının değiştiği bu dönemde bağışıklık sistemini sağlam tutmak da önemli. Ben de size bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda birkaç söz söyleyeceğim bugün. Hangi besinler bağışıkşık sistemini güçlendirir? Ne yiyip içersek bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir? Gelin bakalım bu soruların yanıtlarına. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusuna şöyle bir göz atalım.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay: Önce bir tarif

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileri onları birazdan anlatacağım. Ama gelin önce lezzetli ve sağlıklı bir çay tarifi vereyim size. Hem kim bilir belki yazının geri kalanını çayınızı yudumlayarak içersiniz. Sonra da hangi yiyecekleri tüketirsek bağışıklık sistemimiz güçlenir ona bir bakarız.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay: Malzemeler

  • 5 tane taze adaçayı yaprağı (ince ince doğranmış)
  • Bir limonun suyu
  • İki dal taze kekik
  • İki boğum zencefil (ince ince dilimlenmiş)
  • Bir çaydanlık dolusu su

Hazırlanışı

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda malzemelerini sıraladığım bu çayın hazırlanışı da gayet kolay.

  • Bütün bu malzemeleri çaydanlığa koyduğunuz suya ekleyin ve bir güzel kaynatın.
  • Demini aldıktan sonra da tüketin.
  • Dilerseniz çayınızı yudumlarken içine bir dilim limon da katabilirsiniz.
  • Ya da içeceğinizi bir gece bekletip sıcak değil de oda sıcaklığında da tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifi böyle. Şimdi gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunun devamına… Yani sırada bağışıklık sistemini güçlendiren besinler var.

Haydi onlara da bir göz atalım.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay: İşte o süper besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunu anlatırken farklı bir yol izleyeceğim. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereken vitamin ve mineralleri sayıp bunları içeren besinleri anlatacağım.

C Vitamini: Hepimizin daha çocukluk çağlarından beri bildiği gibi C vitamini hastalıklardan korunmak için birebir. Çünkü C vitamini bir tür antioksidan etkisi gösteriyor. Hatırlarsanız C vitamini kilo verme konusunda da son derece etkili. Peki hangi besinlerden C vitamini alabiliriz? Hemen sayalım:
Narenciye (Limon, portakal, mandalina, greyfurt)
Kivi
Kırmızı ve yeşil biber
Brokoli
Çilek

E Vitamini: Devam edelim bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusuna. Tıpkı C vitamini gibi E vitamini de çok güçlü bir antioksidan. Özellikle de ilerleyen yaşlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda E vitamini tüketmek gerekli. İşte E vitamini içeren besinler:
Çiğ badem
Ay çekirdeği
Fındık

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay

Çinko: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda söz edilmesi gereken minerallerden biri. Yeteri kadar alınmaması durumunda bağışıklık sistemi hızla göçebilir. İşte en çok çinko içeren besinler.

İstiridye
Kuru fasulye
Kaju
Nohut

Omega 3 yağ asitleri: Gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunda başka önemli bir maddeye. Kilo verme konusunda ne kadar önemli olduğunu defalarca anlattığım Omega 3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği de var. İltihaplanmayı önleyen Omega 3 yağ asitleri enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur. İşte Omega 3 yağ asitleri içeren besinler:

Somon balığı, ton balığı, orkinos, sardalya gibi balıklar
Keten tohumu
Ceviz

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay

Karotenoidler: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık artıran çay konusunu anlatırken bu maddeyi en sona bıraktım. Belki de bazılarınızın kulağına yabancı gelecek bir sözcük “karotenoidler”… Fakat bunlar bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda son derece önemli. Çünkü, karotenoidler son derece güçlü antioksidanlar. Sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda kalp sağlığını korumaktan kanserle mücadele etmeye kadar çok sayıda alanda sağlığa faydası var. İşte karotenoidleri elde edebileceğimiz besinler:
Havuç
Marul
Kayısı
Papaya
Mango


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.