Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri

9 Aralık 2020- Bersu Ekinci0
cevo.jpg

Biliyorsunuz değil mi; kilo vermek, zayıflamak bir tür kendini adama, disiplin, sabır gerektirir. Ve elbette beslenme de dahil hayatla ilgili her tür alışkanlığı yenilemeyi. Bu süreçte atılması gereken ilk adım da kilo almaya yol açan kötü alışkanlıkları değiştirip bunun yerine temiz ve sağlıklı beslenmeye geçmek. Yani bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarıp, yerlerine doğru seçenekleri koymak. Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda sizinle genellikle göz ardı edilen bir konuda bazı ayrıntılar paylaşmak istiyorum. Kilo vermek isteyen birçok kişi bu süreçte kuru yemişlerle vedalaşmak gerektiğini düşünür. Oysa sağlıklı yağlar almak, tok kalmak ve toksinlerden temizlenmek için kuru yemiş tüketmek çok önemli. Elbette tüketim miktarını abartmamak koşuluyla! Bu girişin ardından bakalım kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri neler… Hangi kuru yemişler, vücut için hangi faydayı sağlar ve kilo vermek için nasıl katkı sağlar buna bir göz atalım.

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda size kuru yemişlerle ilgili belki de yanlış bildiğiniz bazı gerçekleri anlatacağım. Yazının girişinde de söylediğim gibi kuru yemişlerin kilo aldıracağına dair yaygın ve doğru olmayan bir inanç var. Oysa doğru tüketildiğinde bunlardan ara öğün olarak faydalanmak, içerdikleri sağlıklı yağlar, lif, antioksidanlar, vitamin ve mineraller gibi içerikleri vücuda almak mümkün.

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda sırayla önde gelen kuru yemişlerle ilgili bazı bilgiler vereceğim size. Haydi başlayalım o zaman.

Çiğ badem: Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusuna benim ara öğün olarak tükettiğim, danışanlarıma da önerdiğim çiğ badem ile başlamak istiyorum. Öncelikle bademin tuzsuz ve çiğ olması gerektiğini altını çizerek vurgulamam gerek. Sonra da bademin, doğanın bize sunduğu süper besinlerden biri olduğunu söylemeye sıra geliyor. Badem, çok iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca antioksidan açısından zengindir ve uzun süre tokluk hissi sağlayan lif içerir. Bunun yanı sıra bademde bulunan L arjinin adlı amino asit de yağ yakmaya yardımcıdır.

Badem tüketirken dikkat: Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda yararlarını böylece toparladığım tuzsuz çiğ bademi ne kadar tüketmeniz gerektiğine gelirsek. Çünkü elbette sınırsız yemek gibi bir durum söz konusu değil. Günde en fazla bir avuç tüketebilirsiniz. Zaten bu kadarı vücudun gerekli vitamin ve mineralleri almasına da uzun süre tok hissetmeye de yardımcı olacaktır.

Ceviz: Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda sıra cevize geldi şimdi de. Ceviz, bilinen en etkili tokluk sağlayıcı besinlerden biri. Bunun yanı sıra kalp sağlığına faydalı olan doymamış yağlar içermesi de cabası. Biliyorsunuz ki Omega 3, vücudun kendisinin üretemediği bir sağlıklı yağ asidi. İşte ceviz tüketmek bunu da edinmeyi sağlar.

Ceviz tüketirken dikkat: Peki ne kadar cevaz yiyelim? Bir gün içinde bir avuç ceviz tüketebilirsiniz.  Her sağlıklı yiyecekte olduğu gibi cevizi de abartıya kaçarak tüketmemenizi öneririm.

Kaju: Hatırlasanız size birkaç kez içinde kaju kullandığımız tarifler vermiştim. Bunun nedenini de anlatacağımı söylemiştim. İşte şimdi buna sıra geldi. Kajunun en önemli özelliği bol miktarda magnezyum içermesi. Bu da metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar ve yağ yakıp kilo verme konusunda faydalıdır. Bunun yanı sıra kilo vermek için gereken proteini alabileceğiniz sağlıklı kaynaklardan biri aynı zamanda.

Kaju tüketirken dikkat: Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda faydalarını bu şekilde özetlediğimiz kajuyu da günde bir avuç tüketebilirsiniz. Elbette tuzlu ya da başka katkı maddeleriyle lezzeti değiştirilmiş kajudan uzak durun.

Antep fıstığı: Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda ülkemizde çok sevilen bir başka kuru yemişe sıra geldi. Antep fıstığının en önemli etkisi bol miktarda protein içermesi. Bu da özellikle kilo vermek isteyenler için önemli bir destek. Çünkü bu sayede uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca Antep fıstığında bulunan protein, kasların güçlenmesi konusunda da olumlu etki sağlar. İçeriğindeki tekli doymamış yağları da atlamayalım.

Antep fıstığı tüketirken dikkat: Bu da önemli bir ayrıntı. Tuzsuz Antep fıstığını gün içinde bir avuç tüketin.

Kuru yemişler nasıl tüketilir?

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunda söylemek istediklerim şimdilik bunlar. Gerçi hepsinin altına teker teker yazdım ama bir kez daha hatırlatmak isterim. Kuru yemişler, doğru tüketilirse sağlıklı yağ kaynağı, antioksidan özellikler taşır ve tokluk hissi sağladığı için iyi birer ara öğündür. Ama lütfen tüketirken fazlaya kaçmayın. Hepsinden gün içinde bir avuç tüketmek yeterli.

Bir başka nokta daha… Diyelim ki badem ve kaju yiyeceksiniz… Sakın unutmayın ikisinden birer avuç tüketmeyeceksiniz, ikisinin toplamı bir avuç olacak.

Kuru yemiş kilo aldırır mı? Kuru yemişin zayıflamaya etkileri konusunu toparlarken söylemek istediğim bir başka nokta daha var. Bu kur yemişleri yalnız başlarına birer avuç tüketmek yerine daha az miktarda salatalarınıza katabilirsiniz. Böylece hem içeriklerinden faydalanmış hem de miktarını abartmamış olursunuz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.