Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu

13 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
ESY-046909865-1.jpg

Belki yaklaşan yaz sezonu tam olarak açılmadan hemen önce kilo vermek istiyorsunuz. Ya da belki amacınız arkadaşınızın düğününde biraz daha formda görünmek. Ya da sırf daha sağlıklı olmak için kalan fazla kilolardan daha kısa vadede kurtulmak istiyorsunuz. Bunun için bazı noktalara özen göstermek gerek. Gelin, bugün size daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu hakkında birkaç ayrıntı paylaşayım. Tabii ki aç kalmayacaksınız, tabii ki sağlıksız şok diyetlere yönelmeyeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bazı küçük kuralları hep hatırlayıp uygulamak. Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusundaki ayrıntıları anlatmaya başlıyorum.

Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu: Yiyecekler kadar içeceklere de dikkat

Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu

1-Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Kilo vermek, forma girmek söz konusu olduğunda yönelmeniz gereken yollardan biri bu: Daha fazla sebze ve meyve tüketmek. Çünkü sebze ve meyveler bir yandan vitamin ve mineral sağlarken bir yandan da içerdikleri lif sayesinde açlık krizlerinden korur, uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca özellikle de ara öğünlerde tüketeceğiniz bol sebze – meyve sizi gereksiz ve kilo vermenizi ya da kilo korumanızı olumsuz etkileyen atıştırmalardan da korur.

2- Her içecek masum değildir. Bazı danışanlarımla konuşurken de dikkatimi çekiyor. Kilo vermek, zayıflamak isteyenler yediklerine çok dikkat ederler de söz konusu içecekler olunca ipin ucu kaçıverir. Ama daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusunda bu da önemli bir madde. Ağza atılan her lokmaya gösterilen özen kadar içilen her yuduma da dikkat etmek gerek. Ambalajlı meyve suları, asitli içecekler, çay ya da kahvenize attığınız her bir şeker o anda hiç aklınıza gelmeyen büyük zararlar verir hem kilo korumaya hem de genel sağlığa.

3- Ara öğünleri atlamak olmaz. Aslında bu sadece daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusunda değil, kilosunu korumak ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkesin kulağına küpe olması gereken bir ayrıntı. Eğer ana öğünleri ve ara öğünleri düzenli olarak yemezseniz, hiç ummadığınız bir anda açlık krizine girer ve gözünüzün gördüğü bütün yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bu yüzden eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız, kendinizi açlığa mahkum etmeden, düzenli aralarla ana ve ara öğünler tüketin.

Protein fazla kilolardan kurtulmanın anahtarı

Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu

4- Bol bol protein tüketin. Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusuna devam edelim. Şimdi bir başka önemli ayrıntıya değinmek istiyorum. Bol bol protein tüketin. Çünkü bu istediğiniz fiziksel görüntüye ve daha sağlıklı bir bedene giden en önemli yapı taşı. Yeteri kadar protein almak yağ yakmayı hızlandırdığı gibi kas kütlenizi de artırır.

5- Şimdi sırada karbonhidratlar var. Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu arasında bunu da atlamak olmaz. Kilo vermek, kilo korumak için belli oranda karbonhidrat tüketmeniz gerekir. Ama bu karbonhidratların kaynağı tam tahıllar olmalı. Yani ilk anda aklınıza gelen hamur işleri değil sözünü ettiğim Tam tahıllar başta olmak üzere sebze ve meyvelerden de bedeninize yararlı karbonhidratları alabilirsiniz.

Bu da bonus! Güne kahvaltısız  başlamayın

Daha çabuk kilo vermenin en etkili 5 yolu konusunu hiç aklınızdan çıkmasını istemediğim bir ayrıntıyla toparlamak istiyorum: Kahvaltıyı atlamayın! Protein zengini bir kahvaltı güne enerjik olarak başlamanızı sağlar, ayrıca metabolizmayı hızlandırır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.