Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi

27 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
tomat.jpg

Hani olur ya her gün işe gidip gelirken yolunuzun üzerinde olan, önünden defalarca geçip gittiğiniz yeri fark etmezsiniz. Çünkü hep oradadır. Sonra bir gün aniden ona nasıl da dikkat etmediğinizin farkına varırsınız. Bugün buna benzer bir durum yaşadım ben de.  Neredeyse bütün yemeklerde kullanılan, salataların hatta ayaküstü geçiştirilen öğünlerin ana malzemesi, ama üzerinde durmayı biraz geciktirmişim. Neden mi söz ediyorum? Domatesten elbette! Gelin bugün de domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna bakalım biraz. Mutfakta neredeyse her an elimizin altında olan domates zayıflatır mı, kilo verirken domates yenir mi sorularına yanıtlar verelim. Başlıyorum domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna.

Öncelikle şunu söyleyerek söze başlamam gerek: Hiçbir besin, istediği kadar yararlı olsun, zayıflama konusunda tek başına etkili değildir. Domates de böyle. Yani sadece domates yiyerek kilo verdirmeyi vaad eden “diyetleri” unutun. Ama aynı zamanda beslenme programınıza almanız gereken bir besin domates.

Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna bu sözlerle başladıktan sonra geçelim ayrıntılara.

Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi: Metabolizmayı hızlandırır

Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi

Metabolizmayı hızlandırır: Domatesin kilo verme konusundaki en önemli etkilerinden biri metabolizmayı hızlandırması. Bu konuda biraz daha ayrıntıya girersek… Domates çok etkili bir antioksidan. Bunu sağlayan da aynı zamanda ona kırmızı rengini veren likopen. Bu madde de metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı olur.

Bol lif içerir: Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunda şunu da eklemem gerekiyor ki, domates lif açısından da çok zengin. Tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlıyor ve bu da açlık krizlerini önleme konusunda birebir.

Sindirimi düzenler: Domatesin içerdiği liflerin bir başka önemli görevi de sindirimi düzenlemesi. Sık karşılaşılan kabızlık sorununun şişkinlik yaptığı ve kilo vermeyi olumsuz etkilediği bilinen bir gerçek. İşte domatesin içerdiği lifler, sindirimi düzenleyerek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

Yağ yakmayı sağlar: Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunda söylemek istediğim önemli ayrıntılardan biri de yağ yakmayı sağlaması. Bu da şöyle olur: Domates tüketimi vücutta karnitin adı verilen aminoasitin üretimine yardımcı olur. Karnitin ise yağ yakma konusunda birebir.

Domatesin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunda bu kırmızı ve sağlıklı besinin diğer faydalarına gelirsek:

  • Sadece antioksidanlar açısından değil C vitamini açısından da zengindir. Bu özelliğiyle de kanser savaşçısıdır.
  • Domatesin içerdiği likopen ve beta karoten, LDL adı verilen kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Yine içerdiği likopen, beka karoten ve lutein sayesinde göz sağlığını korur.
  • Cilt sağlığını korumaya yardımcı olur, saçları güçlendirir.
  • Kadınlarda menopozdan kaynaklanan ruhsal ve fiziksel sorunların azaltılmasına yardımcı olur.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.