Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma

17 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
dondurma1.jpg

Dondurma tüketmek hem zevkli hem de dikkatli olunması gereken bir durum. Özellikle de kilo vermek ya da kilo almamak isteyenler için. Öyle ya… Bir yanda tam da yazın sıcak günlerinde hem serinleten hem de keyif veren lezzet, diğer yanda da şeker başta olmak üzere içerdiği katkı maddeleri. Size daha önce de dondurmanın böyle olması gerekmediğini belirten tarifler vermiştim. İşte o tarifleri yazdığınız defteri alın gelin, çünkü bu kez de kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapılışını anlatacağım. Bu asla ve asla işlenmiş şeker içermeyen, hatta hiçbir zararlı katkı maddesi barındırmayan bir tarif. Bence hemen geçelim kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yapımına.

Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma

Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma

Kilo vermek ya da kilo korumak arzusu kimseyi yaşamın zevklerinden mahrum etmemeli bana göre. Elbette hem formunuzu hem de genel sağlığınızı korumak için bazı kurallara uymak gerek. Ama bu durum, tatsız tuzsuz yiyecekler tüketmek zorunda olduğunuzu göstermez.

İşte kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma bunlardan biri. Mutfakta geçireceğiniz birkaç saat sonunda, hazırladığınız bu dondurmayı gönül rahatlığıyla tüketeceksiniz. Bu girişin ardından kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma tarifine geçelim.

Hangi malzemeler kullanılır?

  • Üç tane muz
  • Yarım çay bardağı su
  • Çeyrek su bardağı dolusu Türk kahvesi
  • Çeyrek su bardağı dolusu şekersiz kakao tozu
  • Çekilmiş çiğ badem

Bunlar kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yaparken kullanılan malzemeler. Haydi gelin bundan sonraki adıma geçelim.

Nasıl hazırlanır?

  1. Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma yaparken önce muzları soyun, dilimleyin ve bir buzdolabı poşeti içinde buzluğa koyun. 4 saat kadar bekletmeniz gerekiyor.
  2. Muz iyice donduktan sonra çıkarın ve bir blender’a koyun. Üzerine yarım çay bardağı suda karıştırdığınız Türk kahvesini ve şekersiz kakao tozunu ekleyin. Blender’ı çalıştırın.
  3. Bu işlemin sonunda yoğun kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz. Bunu karışımı bir kek kalıbına ya da istediğiniz bir kalıba koyun ve buzluğa yerleştirin.
  4. Dört saat sonra dondurmanız tüketilmeye hazır olacak.
  5. Dilerseniz tüketmeden önce üzerini çekilmiş çiğ badem ile süsleyebilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir lezzet: Türk kahveli dondurma hazır!

Şimdi gelelim dondurmayı hazırlarken kullandığımız kakao tozu ve Türk kahvesine. Çünkü ikisi de özellikle zayıflamak isteyenler açısından önemli. Her ikisinin de metabolizma hızlandırarak kilo verme konusunda etkisi var. Her ikisi de enerjinizi artırır.

Kakaonun antioksidan özelliği, doğal antidepresan olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi de cabası.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.