fesleğen arşivleri - BERSU EKİNCİ -

lemonade-5126470_1920-1.jpg

20 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya lezzetli bir başlangıç yapalım ve detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlayalım. Ne dersiniz? Stresi engellemekten iltihap önlemeye, toksinlerden arındırmaktan yaşlılık belirtilerini azaltmaya çok sayıda faydası var fesleğenin. İçine eklenen limon ve Medine hurmasının faydaları da cabası! Madem öyle haydi gelin detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata nasıl yapılır bir bakalım.

Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata

Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata

Başlayalım detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata yapımına. Önce hemen söyleyeyim öyle uzun saatler boyu mutfakta kalmayacaksınız bu içeceği hazırlarken. Üstelik kilo aldırmayan bir limonata bu! Yani eğer kilo vermek istiyorsanız bir bardağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bakalım detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata için gereken malzemeler neler. Hemen sıralayalım:

 • 3 su bardağı dolusu su
 • 3 tane limonun suyu
 • Bir avuç dolusu fesleğen
 • 3 tane Medine hurması
 • Buz küpleri

İşte detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi de nasıl yapıldığına bir bakalım. Şöyle adım adım anlatayım.

 1. Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata hazırlamak için önce Medine hurmalarını iyice yıkayıp çekirdeklerini çıkarın.
 2. Sonra bir su bardağı dolusu suyu blender’a koyun ve fesleğenleri de ekleyerek bir tur karıştırın.
 3. Detoks etkili sindirim düzenleyen fesleğenli limonata yapımının sonraki aşamasında da blender’a üç limonun suyunu, kalan iki bardak suyu ve hurmaları ekleyin. Bir kez daha işlemden geçirin.
 4. Dilerseniz limonatanızın içine buz küpleri ekleyebilirsiniz. Bir başka seçenek de buz küplerini hiç eklemeden buzdolabına koyup soğumasını beklemek.

İşte fesleğenli limonatanız tüketilmeye hazır.

Sıcak yaz günlerinde kilo alma korkusu olmadan rahatlıkla tüketebileceğiniz bir içecek bu fesleğenli limonata.

Fesleğenin sağlık faydaları

Bugüne kadar pek de üzerinde durmadığım fesleğene biraz daha yakından bakalım isterseniz.  Limonata içinde tadı ve kokusuyla öne çıkan fesleğenin birçok sağlık faydası var. Şöyle bir sıralayalım onları da.

 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Mide şişkinliğini önlemeye yardımcı olur.
 • Baş ağrısını giderme konusunda etkilidir.
 • Ciltteki yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Ağzın içinde oluşan ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonları engeller.
 • Stresle başa çıkma konusunda yardımcı olur.
 • Böbrek fonksiyonlarını destekler.
 • Bronşit ve astım semptomlarını azaltma konusunda etkilidir.

oat-1391682_1920-1.jpg

16 Mart 2020- Bersu Ekinci0

Hani size sık sık yulaf ezmesi tüketmenizi öneriyorum ya… Düşündüm de bu öyle tek bir cümleyle özetlenecek bir konu değil. Lif oranı yüksek olduğu için uzun süre tok tutan yulaf ezmesi hazırlamanın farklı yöntemlerine bakalım bu kez. Yani kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusunu ele alalım. Bu arada da sizin için farklı bir yulaf ezmesi tarifi hazırladım. Belki de sık sık yediklerinizden farklı bir tarif bu.  Madem öyle başlayalım kilo vermeye yardımcı tok tutan domatesli yulaf ezmesi nasıl hazırlanır konusuna.


8-1.jpg

8 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Bekledik, bekledik sonunda yaz geldi. Üstelik havalar aniden ısındı. Peki böyle sıcak günlerde hem içimizi serinletip hem de sağlıklı ve hafif beslenmek için ne tüketmemiz gerekir. Bu konuda iyi bir önerim var size: Karpuz! Karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler vereceğim bugün size. Bol bol su ve lif içeren bir meyve olan karpuzun sağlık faydaları sayılmayacak kadar çok. Karpuz ile hazırlayabileceğiniz hem serinleten hem de sağlıklı beslenme olanağı sunan tariflerin çoğu da dakikalar içinde hazırlayıp ailenizle birlikte keyifle tüketebileceğiniz türden. Haydi gelin karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler konusuna biraz daha yakından bakalım.


ana-5.jpg

6 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Evet öyle. Ayrıca lezzetli ve son derece de besleyici. Peki nedir bu sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba? Hem yapımı çok basit hem de faydaları bir anda sayılamayacak kadar çok. Neyse… Gelin sizi daha fazla bekletmeden anlatayım sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba nedir, neye yarar ve nasıl yapılır.