melatonin arşivleri - BERSU EKİNCİ -

uyku-2.jpg

19 Mayıs 2021- Bersu Ekinci0

Haydi gelin bugün biraz uyuyalım! Kesinlikle şaka yapmıyorum… Gerçekten de uykudan söz ediyorum. Ama, zamanında, dinlendirici ve kaliteli bir uykudan. O zaman bu konuya biraz daha yakından bakalım. Sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarını inceleyelim. Çünkü ilk sorunun cevabı “kesinlikle evet.” Sağlıklı bir uyku, kilo verme konusunda son derece etkili. İkinci kısım için de size birazdan bazı ipuçları vereceğim zaten. O zaman daha fazla vakit yitirmeden hemen şu sağlıklı uyku kilo verme konusunda etkili mi? Nasıl iyi uyunur? sorularının yanıtlarına bakalım istiyorum. Haydi bakalım uykuya! Ama önce iyi bir uykunun sırlarını öğrenmeye.


spal.jpg

15 Şubat 2021- Bersu Ekinci0

Geceleri iyi uyuyor musunuz? Umarım bu soruya yanıtınız “evet” olmuştur. Çünkü uykusuz geçirilen gecelerin size geri dönüşü hiç de öyle azımsanacak türden değil. Gelin bugünbu konuya bir odaklanalım ve uykusuz kalırsanız neler olur? Uykusuzluğun zararları neler şöyle bir bakalım. Konuya başlamadan önce özetlemem gerekirse, uykusuz kalmak beyin fonskiyonlarından bağırsaklara, bağırsak sağlığından kan basıncına, kilo almaktan cinsel sağlığa kadar her yerinizi etkiliyor. O zaman haydi başlayalım uykusuz kalırsanız neler olur? Uykusuzluğun zararları konusuna.


annannaa.jpg

12 Ekim 2020- Bersu Ekinci0

Hayat zor! İnsan ne yaparsa yapsın stres dolu olaylardan ya da dönemlerden kaçamıyor. Stresin genel sağlığa zararları çok elbette. Ama bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak bu konuya da kendi alanımın perspektifinden bakmak istedim. Gelin bugün özellikle de kilo vermek ya da formda kalmak isteyenleri zorlayan bir ayrıntısına bakalım stres konusunun. Stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları paylaşayım sizinle. Bildiğiniz gibi stres, başlı başına bir kilo alma nedeni bile olabiliyor kimi zaman. Ama eğer böyle zamanlarda nasıl beslenmek gerektiğini bilirsek işimiz daha da kolaylaşır. Bence sözü çok uzatmadan başlayalım stres yüzünden kilo almamak için beslenme sırları neler bakmaya.


eskiana.jpg

25 Eylül 2020- Bersu Ekinci0

Gelin haftaya biraz farklı bir konuyla nokta koyalım bu kez. Gerçi kilo vermek isteyenler açısından çok önemli olan bu ayrıntıya daha önce birkaç kez değinmiştim ama bugün biraz daha açalım istiyorum. Uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu mercek altına alalım. Uyku, hem bedenin hem de zihnin yenilenmesi açısından son derece önemli. Tabii ki kilo vermek için de! Hormon dengesinin sağlanmasından, gereksiz atıştırmalardan uzak durmaya kadar sayısız etkisi var kaliteli bir uykunun. O zaman dilerseniz başlayalım uykuda kilo vermek mümkün mü? Uyurken zayıflamak için yapılması gerekenler konusunu konuşmaya.