Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi?

7 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
dan.jpg

Hep kilo vermek istiyorsunuz ama bir türlü olmuyor mu? Ya da verdiğiniz kiloları kısa süre sonra tekrar alıyor musunuz? Her zaman hatırlattığım gibi bütün bunlar diyet denilen ve büyük olasılıkla yarardan çok zarar veren uygulamaların sonucu. Kilo vermek ve kilo korumak istiyorsanız eğer size yardımcı olacak temel ayrıntı: Holistik beslenme ya da bir diğer deyişle bütünsel beslenme. Bir önceki yazımda bu konuya biraz değinmiştim ama şimdi holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorularının yanıtlarını vereceğim. Bir sağlıklı yaşam eğitmeni ve bütünsel beslenme danışmanı olarak bu ikisinin sürekli birbirine karıştırılıp yanlış yorumlandığını biliyorum. Haydi gelin bir bakalım holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi?

Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi?

Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi?

Öncelikle “bütünsel beslenme (holistik beslenme) nedir?” sorusunun yanıtlarına bir bakalım istiyorum. Son yıllarda yükseliş trendine giren holistik beslenme (bütünsel beslenme) adı üstünde insanı bir bütün olarak ele alan bir disiplin. Yani odaklandığı tek konu kilo vermek, zayıflamak değil. Bir başka deyişle holistik beslenme (bütünsel beslenme) sadece bedeninize değil, ruhsal dünyanıza da odaklanır. Sağlık bir bütündür çünkü. Kilo vermek de kilo korumak da ruhsal halinizle ilgili bir durum sonuçta.

Devam edelim holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorusunun yanıtlarına. Şimdi holistik beslenme konusunu biraz daha açayım istiyorum. Holistik beslenme nelere odaklanır? Holistik beslenme kilo verme konusunda etkili midir? gibi çok merak edilen soruların yanıtlarına da bakacağız böylece.

Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorularının yanıtlarını verirken altını çizmek istediğim bir ayrıntı var. “Açlık” nedir biliyorsunuz değil mi? Ya da şöyle söyleyeyim “Açlık sizin bildiğinizden farklı bir şey olabilir mi?”

Bir holistik beslenme uzmanı olarak şunu söylemem gerek: Bir insanın doyurulması gereken açlığı sadece fiziksel değildir, aynı zamanda bir de ruhsal açlık var ki bu bence göz ardı ediliyor. Fiziksel açlığı doyuran gıdalar, ikincil gıdalar diye adlandırılıyor. Ruhsal açlığı doyuranlar ise birincil gıdalar. İkisi arasındaki farkı sorarsanız şunu söyleyebilirim: Eğer ruhsal açıdan mutsuz ve tatminsizseniz, yani söz gelimi işinizi kaybettiyseniz,  sevgilinizden ayrıldıysanız ya da dostlarınızla aranız açıldıysa, özetle kötü hissediyorsanız birincil gıdalara yönelirsiniz. Ama bunun tam tersi durumlarda yani hayatınızda her şey yolundaysa ikincil yani fiziksel açlığınızı gideren daha sağlıklı gıdalara yönelirsiniz.

Böyle baktığımız zaman kilo vermek, kilo korumak genel anlamda da sağlıklı olmak için ikisini dengelemek gerekir. İşte holistik beslenme (bütünsel beslenme) tam da bu ikisi arasında dengeyi sağlar.

Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorusunun bir yanıtını böyle verdik. Yani diyet adlı uygulamalar ile holistik beslenme tamamen farklı iki unsur.

Diyet, insana başlangıçta çok büyük vaatlerde bulunur. Hızla kilo vermek, zayıflamak gibi… Ama bu sürdürülebilir bir durum değildir tahmin edeceğiniz gibi. Kilo verip sonra bunları kısa sürede geri alma ihtimaliniz çok yüksektir. Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorularının yanıtlarından biri bu işte. Diyet, size kalıcı bir sonuç bırakan bir uygulama değil. Ama holistik beslenme (bütünsel beslenme) tam tersine hayat boyu sürdürüp kilo vermek, zayıflamak dışında kilo kontrolünü de kolayca sağlayabileceğiniz bir uygulama.

Eğer kendinizi “diyet”ten kurtarıp holistik beslenme (bütünsel beslenme) seçeneğine yoğunlaşırsanız, eğer altta yatan herhangi bir hastalığınız yoksa, hem sağlığınızı koruyup hem de kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak mümkün.

Holistik beslenme nedir? Holistik beslenme diyet mi? sorularının yanıtlarını bu şekilde toparladık. Diyet adlı uygulamaların sağlığınıza ne kadar zarar verebileceğini size hatırlatmak için zaman zaman bu konuya tekrar döneceğimi hatırlatıp şimdilik noktayı koymak istiyorum.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.