Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

21 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Bu ay içinde size kilo vermek ya da kilo korumak için besin kombinasyonları yapmanın öneminden söz etmiştim. Bugün bu konuyu biraz daha açmak ve size birkaç örnek vermek istiyorum. Yani kısacası bugün size kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları hakkında bazı ipuçları vereceğim. Hangi besini hangileriyle tüketirseniz kilo vermek ya da kilo korumak konusunda faydası olacağı hakkında birkaç küçük bilgi. O zaman başlayalım kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna.

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları: Avokado farkı

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna bu maddeyle başlamak istedim. Ispanak ya da diğer yeşil yapraklı bitkilerin lif kaynağı olduğu bilinen bir gerçek. Kilo vermek için de kilo korumak için de bunların yeteri kadar tüketilmesi gerekiyor. Ama sadece yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek de kimi zaman açlık duygusunu fazlaca bastırmayabilir. İşte bunun için ıspanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebze tükettiğiniz zaman yanına avokado ekleyin. Avokado, sağlıklı yağ kaynağı bir besin bu sayede daha fazla tokluk hissi sağlar. Ayrıca antioksidan özelliği de cabası.

Yulaf ezmesi ve ceviz

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

Devam edelim kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna. Size sunacağım bir başka öneri de yulaf ezmesi ve ceviz. Yani bu da kilo vermek ya da kilo korumak için güçlü bir kombinasyon. Yulaf, sağlıklı ve iyi bir lif kaynağı. Ceviz ise bu besine vücudunuz için gerekli proteini katar. Yalnız bu arada, günde sadece bir avuç ceviz tüketebileceğinizi unutmayın. Yani miktar konusunda abartıya kaçmayın.

Kırmızı et ve brokoli

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

Spor yaparken fazla mı enerji kaybettiniz? Ya da belki zorlu ve yorucu bir gün geçirdiniz. O zaman kırmızı et ve brokoli kombinasyonu tüketip enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Kırmızı et, protein kaynağıdır, aynı zamanda vücudunuza gerekli demiri de sağlar. Protein ve denir kırmızı kan hücreleri yapımına katkıda bulunur. Böylece kanınıza yeterli miktarda oksijen taşınır ve enerjiniz yükselir. Kırmızı etin yanında tüketebileceğiniz en sağlıklı besin brokoli. İyi bir C vitamini kaynağı olan brokoli bu sayede vücudunuzun gerekli miktarda demir alımını da sağlar. Madem kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusunu anlatıyoruz, şu ayrıntıya değinmeden de geçmeyelim. Kırmızı eti sağlıklı koşullarda pişirmeniz gerektiğini unutmayın. Izgara ya da buğulama. Öyle bol yağlı kızartmalardan uzak durmanız gerek.

Aynı şekilde eğer kırmızı et değil balık tüketiyorsanız yine yanında yeşil salata ya da brokoli, ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketmelisiniz.

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları: Yeşil çay ve limon

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna bir başka ipucu ile devam edelim. Yeşil çay, metabolizma hızlandırma ve kilo verme konusuna son derece etkili bir içecek. Kateşin adı verilen antioksidan içeriyor bu da yağ yakımını hızlandırma konusunda etkili. Yeşil çayın içine limon koyarsanız, bu özellikler ikiye katlanır. İşte bu da kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusunda bir başka ayrıntı.

Avokado ve yumurta

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusuna size yabancı gelmeyecek bir maddeyle devam edelim. Hatırlarsanız size yumurta ve avokado içeren birkaç tane tarif vermiştim. Bunun bir nedeni var elbette. Eğer amacınız kilo vermek ise yumurta ve avokado ikilisi güne başlamak için çok iyi bir seçenek. Protein, lif ve sağlıklı yağları bir araya getiren bu ikili, sabah tüketildiğinde sizi uzun saatler boyu tok tutacak özelliklere sahip.

Kilo verdiren besin kombinasyonu yapmanın püf noktaları konusunda anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Bunlar sadece size bir fikir vermesi açısından hazırladığım seçmeler. Akılcı beslenme söz konusu olduğunda iyi bir sağlık muayenesinden geçtikten sonra hayat tarzınıza, yaşınıza göre beslenme danışmanı ile belirleyeceğiniz program sizin için en iyisi olacaktır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.