Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı?

24 Mart 2021- Bersu Ekinci0
pizza.jpg

Bir bütünsel beslenme danışmanı ve sağlıklı yaşam eğitmeni olarak en sık duyduğum sorulardan biri de bu: Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? Bu soruyu soranlara gerekli açıklamaları yapıyorum ama buradan da genel olarak bu konudaki püf noktalarını paylaşmak istedim. Çünkü bazı kişilerin kilo verme sürecinde dayanamayıp kaçamak yaptıklarını ve bunun sonrasında da bazılarının sağlıklı beslenme programından “nasıl olsa yapamıyorum” diyerek vazgeçtiğini biliyorum. O zaman gelin bir bakalım kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı?

Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı?

Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı?

Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? sorusunu yanıtlarken öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, söz gelimi bir hafta sonu bir dilim pizza ya da bir dondurma yediğiniz için sağlıklı beslenme programınızı terk edip kilo almaya sebep olan kötü alışkanlıklarınıza dönmek zorunda değilsiniz. Yani iyi haber: Zaman zaman kaçamak yapabilirsiniz, biraz önce de söylediğim gibi bir dilim pizza, bir dondurma, bir dilim kek ya da sevdiğiniz herhangi bir yiyeceği yiyebilirsiniz. Önemli olan bundan sonrası. Eğer kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız kaçamak yaptığınız bu öğünün ardından gelen diğer öğünlerde yeniden sağlıklı beslenme programına dönmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Aslına bakılırsa zaman zaman böyle kaçamaklar yapmak da sağlıklı beslenmenin sürdürülmesi açısından önemli. Yani hayatınızı ve beslenmenizi sıkı ve katı kurallar çerçevesinde sürdürmek zorunda değilsiniz. Arada sırada yapacağınız bu küçük kaçamaklar size sağlıklı beslenme programınıza dönüp onu sürdürmek için de motivasyon sağlayacaktır. Yani bir küçük kaçamak, sadece “kaçamak” olarak kaldığı sürece hayat boyu sürdüreceğiniz sağlıklı beslenme planınızı çöpe atmanıza neden olmayacaktır.

Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? konusuna girişimiz biraz uzun oldu. Şimdi gelin bu sorunun yanıtlarını madde madde bir toparlayalım.

Arada nefes almak gerekli: Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? sorusunun yanıtlarına şöyle başlamak istiyorum. Sağlıklı beslenmek size daha formda ve daha kaliteli bir hayat sağlar. Ama siz de biliyorsunuz ki herhangi bir konuya ya da alışkanlığa sürekli olarak odaklanmak o kadar da kolay bir iş değil. Bazen insanın zor zamanları olur ve arada bir durup soluklanmak gerekir. İşte yapacağınız bu küçük kaçamaklar, sizin için kısa bir mola niteliğinde. Zaman zaman üzerinde çalıştığınız bir iş sırasında da durup bir nefes almanın ne kadar iyi geldiğini ve yolun geri kalanını daha emin adımlarla yürümenize yardımcı olduğunu hatırlayın lütfen.

Motivasyon sağlar: Bu da kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? konusunda bir önceki maddeyle bağlantılı aslında. Sürdürdüğünüz sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programı arasında zaman zaman değişikliğe ihtiyaç duyabilirsiniz, bu gayet doğal. Arada bir yapacağınız kaçamak, gelecekte de sağlıklı beslenme için iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Zor günlerde destek olur: Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? sorusunun yanıtlarından bir diğerine daha gelelim. Elbette kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsanız bu kaçamakları kısıtlı tutmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ama bazen bunlar sizin yola daha sağlam adımlarla devam etmeniz konusunda yardımcı olur. Psikolojik “modunuz” düştüğünde ya da kendinizi kötü hissettiğinizde başka başka şeyler yemek istediğinizde, söz gelimi bir ay sonraki kaçamağınızda neler yiyeceğinizi düşünüp bundan psikolojik olarak destek sağlayabilirsiniz.

Kilo verme sırasında kaçamak yapmak şişmanlatır mı? sorusunun yanıtlarını böyle toparladık. Konuyu özetlemem gerekirse… Elbette arada kaçamak yapmak mümkün ama bunları abartmamak gerek. Ayda bir yapacağınız küçük bir kaçamak, o güne kadar sürdürdüğünüz sağlıklı beslenme programının faydalarını ortadan kaldırmaz. Yani o kaçamak sırasında yediğiniz yiyeceklerin keyfini sonuna kadar çıkarın, sağlıklı beslenmede “ya hep ya hiç” olmadığını hiç unutmayın. Ama altını çizerek şunu da söylemeliyim ki: Kaçamak yaptıktan sonra gelen öğünde yine sağlıklı tercihlerinize dönün… O kaçamağı gerçekten “kaçamak” olarak bırakın.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.