Göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı

20 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
blueberries-2278921_1920-1.jpg

Biliyorum, biliyorum… Başlığı okuduğunuz ilk anda şaşırdınız. Ama bu gerçek! Bütün tatlılar vücudunuza fazladan karbonhidrat yükleyip kilo almanıza neden olacak değil ya. Eğer doğru malzemelerle yapılırsa hem yediklerinizden keyif alır hem de genel sağlığınızı ve kilonuzu koruyabilirsiniz. Neyse.. Sözü çok fazla uzatmadan göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı nasıl yapılır anlatayım. Hem evde kalmak zorunda olduğunuz şu günlerde ağzınız biraz tatlanır. İşte göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı tarifi ve tüm incelikleri.

Göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı

Göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı

Göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı yapmak için kullanacağınız yaban mersininin göbek yağlarını eritmek konusunda etkili olduğunu baştan söyleyeyim.

Ayrıca tatlının içine katacağınız diğer malzemeler de hem kilo vermek hem de kilo korumak açısından son derece faydalı. Birazdan bunları da anlatacağım zaten.

Ama önce geçelim göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır anlatmaya.

Önce ilk adımlar…

 • Malzemeler
  Yarım su bardağı Hindistan cevizi sütü
  Yarım bu bardağı dolusu yulaf ezmesi
  Yarım yemek kayığı Chia tohumu
  Yarım muz (Püre haline getirilmiş)
  Yarım su bardağı dolusu yaban mersini

İşte göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı hazırlamak için gerekli malzemeler bunlar. Şimdi gelelim tatlının yapılışına.  Bakmayın bu kadar çok malzeme kullanıldığına, hazırlanışı da gayet kolay. Hemen anlatayım.

Yaban mersini hariç bütün malzemeyi bir blender’da karıştırın. Sonra isterseniz dikdörtgen bir cam kala dilerseniz de küçük servis kaselerine koyun. Üzerlerini yaban mersinleri ile süsleyin ve bir gece buzdolabında bekletin.

İşte göbek yağlarını eriten, kilo aldırmayan yaban mersini tatlısı hazır.

Yaban mersini ve sağlık faydaları

Şimdi gelelim bu tatlıyı hazırlarken kullanılan yaban mersininin kilo verme konusundaki etkilerine. Şöyle bir toparlayalım hemen:

 • İnatçı göbek yağlarından kurtarır.
  Kan şekerini dengeler ve diyabeti engeller.
  Kalp sağlığını korur.
  İyi bir antioksidandır.
  Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.
  Cildinizin gençliğini korur.

Ama yaban mersini tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar da var. Onlara da bir bakalım:

 • Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundaysanız kesinlikle doktorunuza danışmadan yaban mersini yemeyin.
 • Diyabet tedavisi gören kişilerin de yaban mersini tüketmeden önce doktora danışmaları ve kan şekeri ölçümlerini düzenli olarak yapmaları gerekir.
 • Bu kadar vitamin ve mineral içermesine rağmen bir gün içinde tüketeceğiniz yaban mersini miktarını abartmamanız gerektiğini unutmayın. En iyisi bir gün içinde iki yemek kaşığı yaban mersini tüketmekle yetinin.
 • Yaban mersininin içindeki bazı bileşenler bazı kişilerde alerjik etki yaratabilir. Bu yüzden dikkatli tüketmekte fayda var.
 • Ayrıca böbrek veya safra kesesi rahatsızlıkları olanların yaban mersini tüketmemesi gerekir.

Bu arada eğer yaban mersini kullanarak yapılan başka bir tatlı denemek isterseniz onun tarifine bu linkten ulaşabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.